Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#1
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
m-am gandit de mult timp sa deschid un subiect nou, sau mai multe.
desi nu este inca sezonul de cosit, este recomandat mai intai sa ne informam si apoi sa alegem.
mai intai sa stabilim un punct de plecare: adica? NUMIM MOTOCOSITOARE DOAR CELE CARE SUNT PE ROTI CU LAMA DE COSIT IN FATA(SPATE), SAU PUNEM IN ACEEASI OALA SI PE CELE PURTATE? atasez ceva imagini mai exacte.Attached File  trimmer_200x240.jpg   15.47K   409 downloads]Attached File  grifon515.jpg   16.14K   400 downloadsAttached File  grifon7_sx2.jpg   15.57K   389 downloads[attachment
=702894:grifon7_sx3.jpg]
astept pareri despre: daca aveti motocositoare , de care? cum functioneaza? ce ati fi vrut sa faca mai mult si nu face? nemultumiri? si...costuri intretinere
respect, succes si sa ne auzim cu bine.

Attached Files


Edited by clespet, 19 January 2010 - 20:16.


#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Bravo, Clespet, imi place ca ai ales sa-ti dezvolti talentul si aici, la noi, pe aria agricola.

On topic: eu zic sa le spunem motocositoare la toate - si alora cu roti si celor purtate pe umar...

Parerea mea este ca ori iti iei una purtata pe umar - pentru suprafete mici, sau iti iei una s-o ata^rni de tractor -  pentru suprafete mari.

Cele cu roti nu prea fac fata decat pe terenuri perfect plane. Cum dai de-un da^mb, cum nu-si mai fac treaba cum trebuie ...

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
acuma, trebe neaparat sa fie "moto" ?  despre coase nu putem vorbi ?  :D   poate uni-is mai putin dotati ...

#4
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
parerea mea este ca sa dedicam (de ex.) acest subiect motocositoarelor purtate, adica MOTOUNELTELOR, si sa deschidem un nou subiect destinat motocositoarelor cu tractiune, adica MOTOCULTOR/MOTOCULTIVATOR.
deoarece domeniul, intrebuintarea, problemele si tot ceea ce tine de fiecare de utilaj sunt foarte diferite intre cele 2 game de utilaje, de ex. cutitul sau lama de cosit se intretin diferit, se ascut si se folosesc diferit.
cit tine de cositoare manuala, tot respectul, e o emotie sa lucrezi cu ea, mai ales ca iti aduci aminte cand te punea batrinul sa tii ceva sub brat si sa nu cada, sa te doara toti muschii seara, FITNES nu gluma. pacat ca s-au pierdut secrete stiute doar de batrini, de ex. cum sa aleg lama potrivita.
respect si succes

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mai, sa stii ca am incercat si eu; dar parca n-a fost chiar fitnes  :)  .   oricum, cred ca esti de acord, nimic nu e mai pitoresc decat trasul la coasa - nici motocoasa, nici trimmerul, nimic ...

#6
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 DDuras, on 24th January 2010, 22:10, said:

mai, sa stii ca am incercat si eu; dar parca n-a fost chiar fitnes  :)  .   oricum, cred ca esti de acord, nimic nu e mai pitoresc decat trasul la coasa - nici motocoasa, nici trimmerul, nimic ...


Cel mai sanatos pt iarba este coasa.Caci taie iarba si nu o rupe.Si tare-i mai prieste.Parca se indeasa.Si cum lasi in spate dupa coasa traditionala pamantul nu il lasi cu nici un utilaj.
Sa nu mai zicem cat de frumos lasi iarba adunata in brazda.Si faci si spate frumos.brate,abdomen,mijloc subtirel sa-l tragi printr-un inel de butoi

#7
ionutb71

ionutb71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.01.2010
cea mai buna...

Attached Files



#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 ionutb71, on 29th January 2010, 21:59, said:

cea mai buna...
Cea mai buna pe teren drept.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Tatal meu isi doreste o motocositoare, pt. ca deja are o varsta la care nu mai reuseste ca coseasca manual intreg terenul care-l avem.
Terenul in cauza are ceva denivelari. Ce motocositoare ar fi mai potrivita, pt. balariile ce cresc pe-acolo? Cele manuale mi se par obositoare.

Care sunt marcile bune? Care sunt caracteristicile importante a unei motocositori?

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cele purtate pe umar sunt ga^ndite pentru teren cu multe denivelari. In schimb nu au o productivitate orara fenomenala ...

Cele pe roti sunt destinate terenurilor drepte, ca-n palma, si au o productivitate foarte buna, fiind depasite doar de cele purtate pe tractor.

Si mai era un impediment la cele pe roti: unele aveau esapamentul asa de aproape de sol, ca poluau efectiv fa^nul, de refuzau oile si vacile sa-l mai mana^nce (asa-mi spuneau muntenii mei de la circa...).

Ca producatori, cei care fac drujbe (si deci si motoare in 2 timpi, mici si puternice) produc si motocositoare purtate.

In principiu, Stihl si Husqvarna ar fi de top, dar sa-i asteptam si pe baietii care lucreaza cu asa ceva, sa ne lumineze... Eu ca drujba am o Solo, facuta la mama ei, in Germania, si daca ar fi sa aleg o cositoare as lua tot Solo, ca-mi place cum e facuta ...

Bine, acuma depinde si de pret...

Edited by horia66, 08 February 2010 - 13:54.


#11
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 shiva, on 8th February 2010, 11:46, said:

Tatal meu isi doreste o motocositoare, pt. ca deja are o varsta la care nu mai reuseste ca coseasca manual intreg terenul care-l avem.
Terenul in cauza are ceva denivelari. Ce motocositoare ar fi mai potrivita, pt. balariile ce cresc pe-acolo? Cele manuale mi se par obositoare.

Care sunt marcile bune? Care sunt caracteristicile importante a unei motocositori?

Eu am un AL-KO si am tras de ea nu gluma. Foarte ieftina - cca 700 lei dar a facut toti banii
Are si fire si lama. In a doua poza se poate vedea ce defrisare am facut cu ea si ce bete a putut sa taie :naughty:

Attached Files



#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Khmerul, on 8th February 2010, 15:30, said:

Eu am un AL-KO si am tras de ea nu gluma.
....
Are si fire si lama.
...

Trebuie mentionat totusi, pentru cei care nu cunosc, ca cele cu lama fac treaba buna. Nu toate permit lama, unele permit montarea numai a firului ...

Asa ca aveti grija ca^nd cumparati, puneti intrebari...

Ce marca e AL-KO ?


L.E.: Aha, am gasit.

Edited by horia66, 08 February 2010 - 16:53.


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 horia66, on 8th February 2010, 16:48, said:

Trebuie mentionat totusi, pentru cei care nu cunosc, ca cele cu lama fac treaba buna. Nu toate permit lama, unele permit montarea numai a firului[...]

Prin lama inteleg discul ala metalic care taie iarba. Dar firele ...cred ca am nevoie de o poza sau/si detalii explicative.
Rezumand pana acum, sfaturile voastre, ar veni asa:
1. cele pe umar:
- pt. teren accidentat
- productivitate mica
- obositor de folosit pe suprafete mari

2. cele pe roti:
- pt. teren plat
- productivitate mare
- teava de esapament indreptata spre fan

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 shiva, on 8th February 2010, 17:14, said:

Prin lama inteleg discul ala metalic care taie iarba. Dar firele ...cred ca am nevoie de o poza sau/si detalii explicative.

Attached File  trimmer_cu_fir.jpg   5.91K   616 downloads

Attached File  trimmer_fir.jpg   16.31K   572 downloads

Quote

...
- teava de esapament indreptata spre fan

Nu toate, doar unele modele...

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 shiva, on 8th February 2010, 17:14, said:

Prin lama inteleg discul ala metalic care taie iarba. Dar firele ...cred ca am nevoie de o poza sau/si detalii explicative.
Rezumand pana acum, sfaturile voastre, ar veni asa:
1. cele pe umar:
- pt. teren accidentat
- productivitate mica
- obositor de folosit pe suprafete mari

Depinde de mai multi factori.Varsta tatalui tau dar si puterea lui de munca.Terenul ca suprafata si relief cat si ce creste pe el si tatal tau vrea sa taie.
In functie de aceste lucruri se cumpara motocositoarea .Motocositoarele de camp purtate stil Husqvarna,stihl sant cele care au ,,hamuriile,,Restul sant pt iarba verde din gradina.Acestora din urma poti doar sa le pui fir.Celor cu ,,ham,, poti sa le pui atat fir cat si disc cu un anumit NR,de dinti in functie de ce vrei sa tai.Cu acestea putand taia si copacei ca mana de grosi si chiar dublu.Poti sa ii mai atasezi siun fel de ,,disc,, sa spunem ca o plagbamda care pe margini are doi dinti indreptati in jos.Aceasta este buna pt taierea si triturarea,balariilor,rugului,trestiei si oriscarui boschet cu ramuri groase ca degetul mare.
Pai Stihl sant cei buni in acest domeniu avand si cele mai multe sortimente apoi Husqvarna si Jonsered.
Exista discuri cu trei dinti,cu 4 dinti,cu 2 dinti, cu 8 dinti ,60,70 dinti depinde de ce ai de taiat.Cred ca pt tatal tau o mtocositoare de la 40 la 45 cm cubi merge.

Edited by horia66, 08 February 2010 - 23:37.


#16
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009

 Khmerul, on 8th February 2010, 15:30, said:

Eu am un AL-KO si am tras de ea nu gluma. Foarte ieftina - cca 700 lei dar a facut toti banii
Are si fire si lama. In a doua poza se poate vedea ce defrisare am facut cu ea si ce bete a putut sa taie :naughty:

as vrea sa stiu ce model de motocoasa al-ko ai, daca apuci sa cosesti cu ea cateva ore bune fara sa se incalzeasca si sa necesite oprirea ei.

#17
tibib

tibib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2007
Eu am un Goldoni Jolly Professional 58I.
E in fapt un motocultor de 9CP pe benzina, fara electro-start, am la el cositoare sistem Busatis (Austria) de 150 cm.
L-am luat parca prin 2004 cu doar 40% din pret, a fost un program guvernamental atunci pentru fermieri.
Merge pe rupte deci de vreo 5 ani, cosesc vreo 10 ha pe sezon. Din cand in cand trebuie inlocuitzi ceva dintzi la lama.
Cositoarea nu oboseste, gospodaru' insa e terminat dupa cateva ore de cosit (9cp pe teren cu oaresce panta sunt greu de controlat), ma gandesc la un tractoras.

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 tibib, on 16th February 2010, 22:18, said:

gospodaru' insa e terminat dupa cateva ore de cosit (9cp pe teren cu oaresce panta sunt greu de controlat), ma gandesc la un tractoras.
Pai daca ai panta nu te rastorni cu tractorul?

 Khmerul, on 8th February 2010, 15:30, said:

Eu am un AL-KO si am tras de ea nu gluma. Foarte ieftina - cca 700 lei dar a facut toti banii
Are si fire si lama. In a doua poza se poate vedea ce defrisare am facut cu ea si ce bete a putut sa taie :naughty:
Vezi, de aceea am ajuns eu sa i-au tocator! Ca era si de adunat dupa ce o coseai. Daca vorbim de 1-2000 m nu e vreo problema, dar la hectare..

 shiva, on 8th February 2010, 17:14, said:

Rezumand pana acum, sfaturile voastre, ar veni asa:
2. cele pe roti:
- pt. teren plat
- productivitate mare
- teava de esapament indreptata spre fan
sunt si care merg pe teren inclinat, dar costa.
nu au toate teava indreptata spre fan

 zippo68, on 24th January 2010, 23:09, said:

Cel mai sanatos pt iarba este coasa.Caci taie iarba si nu o rupe.Si tare-i mai prieste.Parca se indeasa.Si cum lasi in spate dupa coasa traditionala pamantul nu il lasi cu nici un utilaj.
Sa nu mai zicem cat de frumos lasi iarba adunata in brazda.Si faci si spate frumos.brate,abdomen,mijloc subtirel sa-l tragi printr-un inel de butoi
Te invit sa dai si la mine la coasa, doar ca sa-ti faci mijlocelul!



Ca sa poti lua o decizie, trebuie mai multe elemente: de ce suprafata e vorba, ce creste pe suprafata ce se vrea cosita, cat de inclinat e terenul (daca e), ce vrea sa faca cu iarba/fanul dupa ce o taie(are animale?), dispune de timp, locuieste acolo.

Edited by horia66, 01 March 2010 - 01:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate