Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#2917
marius77catalin

marius77catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Puffer-ul este fara serpentina, boilerul termoelectric are capacitatea de 80 Litri,
Am atasat in continuare schema conform indicatilor primite.
Sper sa nu fi omis sau inteles gresit ceva.

Attached Files



#2918
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vasul de expansiune de pe boiler trebuie sa fie de la 8 litri in sus.
Vasul ala rosu care este cu semnul intrebari dispare. Ajunge cel de 35 litri de pe centrala si cu ala de 100 litri de pe puffer (La o adica se pot cumula cele 2 vase si se poate pune unul singur pe centrala de la 135 litri in sus. Este mai bine ca si costuri. Dar ca si functionare este mai bine sa ai 2 vase)

Pune si pe pompa dintre centrala si puffer o supapa de sens pe refularea pompei.

Dispare supapa de siguranta de pe intrare apa rece in serpentina de siguranta.
Pe iesire serpentina pune o STS (supapa termica de siguranta)

Edited by florin71_skoda, 21 November 2014 - 00:50.


#2919
marius77catalin

marius77catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Supapa care  am pus-o e STS?

Am modificat.

Am modificat.

Am modificat.

Attached Files



#2920
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postgi0, on 20 noiembrie 2014 - 21:19, said:

Nu as pune turul centralei chiar sub turul radiatoarelor.Sunt prea aproape.
Si ce daca ? Eu as pune turul radiatoarelor chiar in varful pufferului (daca se poate).

#2921
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmarius77catalin, on 21 noiembrie 2014 - 01:06, said:

Supapa care  am pus-o e STS?

Nu. Supapa pusa de tine este una de siguranta de xx bar.

O supapa STS arata asa:

Attached File  STS.jpg   32.82K   12 downloads


--------
- Vasul de pe boiler am zis ca sa fie de minim 8 litri pentru ca ai boiler de 80 litri (urmatorul ar fi de 12 litri) Ala de 30 litri este exagerat de mare.


-  Din punctul meu de vedere ultima scheme hidraulica este ok. Ramine de vazut ce facem cu automatizare

Alte "comentarii":
- In timp o sa vrei si o vana de amestec motorizata pe iesirea din puffer. Dar asta insemna o investitie de peste 1500ron si tu decizi daca o faci anul asta sau nu.
- Ramine sa studiezi un pic si varianta cu Ladomat sau vana termostatica montata pe centrala. Mie nu-mi place varianta asta, dar este o varianta recomandata si laudata. (Nu trebuie sa te iei dupa mine. Trebuie sa studiezi singur si sa decizi tot singur ce faci)
- Eu in loc de Ladomat prefer BEP. (Sau varianta la care ai ajuns tu ca si varianta de inceput. Pe viitor vezi tu ce modificari / imbunatatiri mai faci)

Edited by florin71_skoda, 21 November 2014 - 01:45.


#2922
marius77catalin

marius77catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Multumesc, noapte buna.

#2923
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

Te complici prea mult. Uite, eu îți propun o schemă mai simplă. La mine funcționează foarte bine așa, cu specificația că n-am serpentină de răcire în centrală (fiind din fontă) iar serpentina din boilerul de apă caldă este momentan legată ca un calorifer obișnui (de abia acum am comandat un controler, deoarece legat așa, boilerul nu-mi poate asigura necesarul de apă caldă).

Attached Files



#2924
andreizalau

andreizalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.01.2012

View Postlbadaca, on 09 noiembrie 2014 - 10:42, said:

Pana la urma varful pufferului se incalzeste suficient de repede ca sa dea si spre radiatoare rapid sau trebuie acel teu inainte de puffer ?
tocmai ce am montat un puffer fara acel teu
intarzierea este neglijabila
eu am montat cu teu, pentru simplificarea instalatiei
numa bine

#2925
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postandreizalau, on 21 noiembrie 2014 - 18:08, said:

tocmai ce am montat un puffer fara acel teu
intarzierea este neglijabila
eu am montat cu teu, pentru simplificarea instalatiei
numa bine

Unde ai legat turul radiatoarelor si pe cel al pufferului ?

#2926
dorin187

dorin187

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2014
Buna ziua.
Am montat un cazan pe lemne Viadrus 30 kw,care functioneaza bine. Problema este ca nu pot controla temperatura ambientala, cand arde focul se fac si 27*C (daca pun prea multe lemne),dupa ce se stinge se raceste foarte repede(cam 1*C pe ora,datorita lipsei izolatiei).
La temperaturile actuale trebuie sa fac foc la 4 ore ca sa nu fluctueze temperatura in casa cu mai mult de 3*C.
Am luat decizia sa montez un puffer de 500litri si termostat de ambient.Oricum nu imi incape un puffer mai mare in camera centralei.
Momentan am un vas de expansiune de 35 litri la 13 calorifere de otel si este in regula. Daca pun si puffer ajunge vasul pe care il am? Daca nu de cati litri ar trebui sa mai cumpar unu?
Momentan am facut sistem de bypass cu pompa, dar as vrea sa montez ventil termic de amestec(e mai ieftin si reduc consumul de electricitate.
Daca iau ventil termic de amestec la 65*C, cand in cazan nu va mai fi foc si temperatura scade la 50*C se mai duce agent termic catre puffer?
La cate grade ar trebui setat termostatul care comanda oprirea pompei dintre cazan -puffer?
Atasez o schema cu necesarul de materiale si as dori sa ma sfatuiti daca mai trebuie adaugata vreo componenta sau trebuie sa renunt la alta.
http://imgur.com/GY6L1Zu
[ https://i.imgur.com/GY6L1Zu.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dorin187, 22 November 2014 - 13:34.


#2927
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Un cazan de 30kw, iti fierbe cei 500l in 2h, maximum, daca ai lemne uscate!.. iar peste noapte, vei comstata ca nu sunt suficienti ca sa ai dimineata 21-22c in casa! eu zic sa mai masori odata, si sa pui unul de 100l. Camera mea tenica are cca 1.5m/ 2,5m si am: cazan, puffer 1000l, 2 vase expansiune, cosul, instalatia aferenta..e drept ca spatiul ramas e extrem de mic... sper doar sa nu ma ingras pe viitor, ca sa nu fiu nevoit sa daram camera..

#2928
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdorin187, on 22 noiembrie 2014 - 13:33, said:

Buna ziua.
Am montat un cazan pe lemne Viadrus 30 kw,care functioneaza bine. Problema este ca nu pot controla temperatura ambientala, cand arde focul se fac si 27*C (daca pun prea multe lemne),dupa ce se stinge se raceste foarte repede(cam 1*C pe ora,datorita lipsei izolatiei).
La temperaturile actuale trebuie sa fac foc la 4 ore ca sa nu fluctueze temperatura in casa cu mai mult de 3*C.
Am luat decizia sa montez un puffer de 500litri si termostat de ambient.Oricum nu imi incape un puffer mai mare in camera centralei.
Momentan am un vas de expansiune de 35 litri la 13 calorifere de otel si este in regula. Daca pun si puffer ajunge vasul pe care il am? Daca nu de cati litri ar trebui sa mai cumpar unu?
Momentan am facut sistem de bypass cu pompa, dar as vrea sa montez ventil termic de amestec(e mai ieftin si reduc consumul de electricitate.
Daca iau ventil termic de amestec la 65*C, cand in cazan nu va mai fi foc si temperatura scade la 50*C se mai duce agent termic catre puffer?
La cate grade ar trebui setat termostatul care comanda oprirea pompei dintre cazan -puffer?
Atasez o schema cu necesarul de materiale si as dori sa ma sfatuiti daca mai trebuie adaugata vreo componenta sau trebuie sa renunt la alta.
citeste inainte sa intrebi cateva pagini mai in urma ai raspunsuri la toate intrebarile tale

View Postrichi_e, on 22 noiembrie 2014 - 14:51, said:

Un cazan de 30kw, iti fierbe cei 500l in 2h, maximum, daca ai lemne uscate!.. iar peste noapte, vei comstata ca nu sunt suficienti ca sa ai dimineata 21-22c in casa! eu zic sa mai masori odata, si sa pui unul de 100l. Camera mea tenica are cca 1.5m/ 2,5m si am: cazan, puffer 1000l, 2 vase expansiune, cosul, instalatia aferenta..e drept ca spatiul ramas e extrem de mic... sper doar sa nu ma ingras pe viitor, ca sa nu fiu nevoit sa daram camera..
100 sau o mie (1000 )L?

#2929
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Scuzati eroarea.. 1000l, evident! Al meu, astazi a urcat de la 40 la 80 in 4 ore, cu tot cu consumul casei. in conditiile in care a fost destul de frig, implicit cererea in casa mai mare si nici nu a mers prea bine cazanul. Ieri, in 3 ore a urcat 50-90C, dar si cerea in casa a fost mai mica!

Edited by richi_e, 22 November 2014 - 17:52.


#2930
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrichi_e, on 22 noiembrie 2014 - 17:51, said:

Scuzati eroarea.. 1000l, evident! Al meu, astazi a urcat de la 40 la 80 in 4 ore, cu tot cu consumul casei. in conditiile in care a fost destul de frig, implicit cererea in casa mai mare si nici nu a mers prea bine cazanul. Ieri, in 3 ore a urcat 50-90C, dar si cerea in casa a fost mai mica!
Ce centrala ai si cate lemne ai bagat pt. 40-80 ?

#2931
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Am un cazan atmosferic, Junkers, 28kw. Am bagat cca 4 galeti de lemne(galeti mari de lavabila).

#2932
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrichi_e, on 22 noiembrie 2014 - 18:25, said:

Am un cazan atmosferic, Junkers, 28kw. Am bagat cca 4 galeti de lemne(galeti mari de lavabila).

Adica mai mult de o roaba ?
Si urmatorul foc cand il mai faci ?

#2933
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Dati-mi si mie un sfat.

Vreau sa montez doua puffere F1000 unul lipit de celalalt, cu racordurile facute la fata si, in special, as dori turul radiatoarelor sa plece din varful pufferelor (cu o teava comuna, probabil). Problema e ca intre varfurile pufferelor si tavan mai sunt doar 16 cm si, intuiesc eu, problema se trage din cauza spatiului ramas pt. aerisitor.
Intrebari:
1) Pot monta doar un aerisitor comun (pe teava comuna a celor doua puffere) ?
2) Cum as putea monta aerisitorul astfel incat nivelul lui sa fie peste cel al tevii turului radiatoarelor ?
3) E vreo problema daca teava turului radiatoarelor coboara ca nivel apoi sub punctul de iesire din puffer (pt. intrare in distribuitor, vane de amestec, pompe) si apoi urca spre casa ?

Attached Files


Edited by lbadaca, 22 November 2014 - 19:25.


#2934
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postlbadaca, on 22 noiembrie 2014 - 19:22, said:

Dati-mi si mie un sfat.

Vreau sa montez doua puffere F1000 unul lipit de celalalt, cu racordurile facute la fata si, in special, as dori turul radiatoarelor sa plece din varful pufferelor (cu o teava comuna, probabil). Problema e ca intre varfurile pufferelor si tavan mai sunt doar 16 cm si, intuiesc eu, problema se trage din cauza spatiului ramas pt. aerisitor.
Intrebari:
1) Pot monta doar un aerisitor comun (pe teava comuna a celor doua puffere) ?
2) Cum as putea monta aerisitorul astfel incat nivelul lui sa fie peste cel al tevii turului radiatoarelor ?
3) E vreo problema daca teava turului radiatoarelor coboara ca nivel apoi sub punctul de iesire din puffer (pt. intrare in distribuitor, vane de amestec, pompe) si apoi urca spre casa ?

Daca diametrele de conexiune ale pufferelor sunt de minim 1 1/4" (s-ar putea si cu 1" daca sunt trasee scurte), as recomanda sa inseriezi cele 2 puffere, adica turul de la cazan il duci in partea de sus al unuia dintre ele.
Apoi, partea de jos al acestuia il legi la partea de sus al celui de al 2-lea, iar returul il legi in partea de jos al celui de al 2-lea puffer.

In felul acesta, obtii o stratificare mai buna a apei si deci o oarecare marire a autonomiei.

In cazul conectarii in paralel al pufferelor, daca pe returul radiatoarelor vine o temperatura mai ridicata decat cea din partea inferioara a pufferelor, aceasa va tinde sa urce catre partea suprioara, stricand stratificarea. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate