Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1009
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Viadrusul are 10 elementi deci 49 KW. Casa are 280m2 pe un singur nivel, fara izolatie exterioara dar cu pereti de caramida de 50cm. Tavanele sunt la 3.3m izolate. Instalatia are 5 termostate: unul comanda pompa cazan/puffer (pleaca la 70 gr), al 2lea comanda pompa by-pass (pleaca la 30 gr), al 3-lea gaze arse opreste pompa cazan/puffer si al 4lea pe puffer opreste pompa puffer/calorifere cand temp scade sub 40 gr ( legat cu termostatul 5 mecanic de ambient din casa ce comanda pompa puffer/calorifere).Sper sa se inteleaga ceva din explicatia mea.In attach cateva poze cu instalatia
Multumiri

A propos - consumul este de 40m3 lemne pe iarna...

#1010
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Din ce vad eu in poze, problema e ca turul de la centrala intra prea jos, adica mai jos decat turul care pleaca spre calorifere (de aceea se pierde acel timp de 4-5 ore pana se incalzeste 1/3 superioara a pufferul). Normal trebuia ca tutul de la centrala sa fie si el cat mai sus pus, la nivelul turului spre calorifere si astfel aveai caldura mult mai rpd.

Am si eu o intrebare, de cati litri ai vasul/vasele de expansiune la instalatie ?...presupun ca instalatia totala are 2200-2300 litri.

#1011
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Se poate. Cand am facut instalatia eu stiam ca turul puffer/calorifere trebuie sa fie cat mai sus. vasele de expansiune sunt: 1x50l ( initial pt centrala ) + 2x105l ( cand am adaugat puffer-ul )+ unul mic -boiler ACM

#1012
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postbibi4noi, on 16 octombrie 2012 - 16:18, said:


La instalatia  nu vad sa fie chiar probleme . In schimb vad la dimensionarea cazanului : casa are un necesar de 40-42 kW .   La puffer exista doua fluxuri : unul de incalzire de la cazan si altul de racire de la calorifere. Iarna unul are puterea de 42 kW ( cel catre caloriferre ) iar celalalt incalzeste pufferul cu 49 kW.  Pai atunci e normal  sa dureze 6  ore incalzirea vasului de acumulare  pana la 60 grd. pentru ca ramane prea putina energie  pentru puffer.

#1013
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Sa inteleg ca ar trebui un cazan de 80? Cred ca as folosi un parchet de lemne pe iarna...in conditiile astea ai mai pune vana?

#1014
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbibi4noi, on 16 octombrie 2012 - 14:57, said:

Viadrusul are 10 elementi deci 49 KW. Casa are 280m2 pe un singur nivel, fara izolatie exterioara dar cu pereti de caramida de 50cm. Tavanele sunt la 3.3m izolate. ....

Mda, deci ai un cazan care merge bine, avind in vedere ca tu ai nevoie de 60-70 kw ca sa incalzesti casa.
Ramine valabila problema ca dureaza prea mult sa incalzesti pufferul.

O problema este cea remarcata de @syl. La tine in partea cea mai de jos ai returul cazan, mai sus pompa retur instalatie, apoi tur cazan si ulterior tur instalatie.
Nu ai alte intrari/iesiri pe alta latura a pufferului ?
Va trebui sa-ti modifici instalatia. Nu vad ce ai pe retur cazan. Ca din cite vad eu, nu ai nici pompa de amestec, dar nici vana cu 3 cai termostatica.

Pacat de instalatie ca pare frumoasa/ingrijita, si sa depus ceva munca la realizarea ei. Insa a fost facuta aiurea, fara a se respecta nici o regula inafara de estetic.

Edited by florin71_skoda, 16 October 2012 - 21:51.


#1015
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postbibi4noi, on 16 octombrie 2012 - 21:04, said:

Sa inteleg ca ar trebui un cazan de 80? Cred ca as folosi un parchet de lemne pe iarna...in conditiile astea ai mai pune vana?

Oricum, e cea mai ieftina varianta de  ceva optimizare . Pe frig de -15 grd. nu ajuta dar faci ceva economie la temperaturi mai blande.




CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it


#1016
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Alte intrari/iesiri nu sunt inafara de cele ce se vad in poza-doar 2 mici pt senzori. Pompa de bypass nu o vezi in foto pt ca e jos in spatele cazanului dar exista. Altceva decat inversarea tur instalatie cu tur cazan ce ai mai sesizat? Zici ca totul e "facut aiurea"?!

...scuze- mai e o iesire sus pe capacul pufferului dar acolo am pus un aerisitor

#1017
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Sub iesirea spre calorifere si deasupra termo-manometrului nu mai e o iesire/intrare sau ce e aceea ?...Nu ar merge cuplat acolo turu de la centrala ?
Sau eventual sa cuplezi turul de la centrala unde e acum turul spre calorifere, iar turul caloriferelul sa il cuplezi deasupra, unde e si aeresitorul...

PS. Iti sunt de ajuns vasele de expansiune la instalatia de incalzire ? Nu ai variatii mari de presiune de la rece la cald ?

#1018
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Nu,ce se vede e o iesire de serpentina. Diferenta de presiune cald/rece este de 1,5bar

#1019
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Oho, nu e cam mare diferenta de presiune ? La cat deschid supapele de siguranta ?
La instalatia mea am un vas de expansiune de 50 litri, in conditiile in care cantitatea totala de apa e pana in 200 litri (din pacate inca nu am puffer) si diferenta de la rece la cald e pana in 0.5 bari..

#1020
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Presiunea la rece este de 1 bar. Deci ajunge la 2.5 cand temp in puffer atinge 80 gr ( cred ca o data sau de 2 ori am reusit sa-l duc la 80 ). Supapele deschid la 3 bar

Edited by bibi4noi, 17 October 2012 - 15:12.


#1021
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu ce sa zic, avind in vedere ca ai tote stuturile pe aceasi parte dar la inaltimi diferite.

Poti incerca sa muti pompa instalatiei pe tur. Apoi modifici ca sa ai returul comun, atit pentru cazan cit si pentru instalatie. Mai ramine de stabilit daca turul sa fie tot comun, sau decalat. In caz ca este decalat, ramine de stabilit care sa fie mai sus: al centralei sau al instalatiei. Cred ca a instalatiei trebuie sa fie mai sus, dar sa vedem ce parerea au si alti.

LE
Uitasem. Ia verifica vasul mare. Ce PI (presiune de preincarcare) are ? Nu cumva 2,5 atm ? Daca da, atunci va trebui sa-l separi de instalatie si sa-i scazi presiunea la 1 atm.

Edited by florin71_skoda, 17 October 2012 - 15:27.


#1022
bibi4noi

bibi4noi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2007
Bine, multumesc- astept sa vadem ce parere au si altii. Problema cu retur comun ar fi legata de faptul ca la intrarea in cazan un retur ar veni din stanga si unul din dreapta - cap la cap ; nu au loc ceva fenomene turbionare acolo unde se intalnesc pt a intra intr-o singura conducta?. Tur comun nu prea inteleg cum...turul de la cazan introduce apa in puffer iar cel de la puffer scoate apa catre calorifere
PI este intr-adevar de 2,5 atm. Scuze, in ce sens sa (le) separ de instalatie ? ( de fapt sunt 2 vase )

Edited by bibi4noi, 17 October 2012 - 17:52.


#1023
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
Buna ziua
Am de incalzit 125 de mp, necesar termic cca 16 kwh. Am o centrala pe gaz Viessmann Vitopend 100 de31 de kw. Aceasta dezvolta 31 de kw, dar la putere maxima are o eficienta de 93%, deci raman 28.8 kw ( am presupus ca producatorul a dat puterea fara a lua in calcul randamentul). Momentan centrala e setata la 18 kw , din presiunea gazului, deci e ca si cum as avea un motor de 2000 de cmc pe un matiz. Presupun ca si randamentul de 93% nu mai e ...

Ce ma gandeam: iau un puffer nepresurizat (asa am posibilitatea sa il fac) de 1000 de litri care vor fi incalziti de centrala setata pe 31 kw, printr-o serpentina dimensionata ca atare, si in paralel o alta serpentina ce va fi legata in circuitul caloriferelor, impreyna cu o pompa, vas de exp si ce mai trebuie, iar pompa va fi comandata de termostatul de ambient. * M-am gandit ca daca folosesc centrala la adevarata ei capacitate fac economie la gaz. Cochetez si cu ideea de a monta o ct pe lemn, dar nu stiu cu cat ar fi mai economicos.
Intrebari:
1. *in cat timp mi-ar incalzi centrala pufferul, prin serpentina de cupru fi 18 de 30 de metri (cam atat am calculat eu ca ar trebui sa fie) la o duferenta de temperatura de: a) 60 de grade **B) 30 de grade? Stiu ca centrala mea consuma 3,53 mc gaz pe ora la capacitate maxima, si as vrea sa fac un mic calcul financiar.
2. Ar fi o varianta pufferul la ct pe gaz sau mai bine sa ramana la cele pe lemne?
3. Are rost sa fac miscarwa, sau mai bine beau un spritz sa ma racoresc?
4.In 2011, costul total al gazului a fost de 3.300 lei ( ianuarie-decembrie). Pot spera la o reducere de 20 30% in formula cu puffer? * adica stiu ca pot spera, dar.., stiti voi ce vreau sa spun.
Multumesc pt atentie

#1024
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbibi4noi, on 17 octombrie 2012 - 17:35, said:

... PI este intr-adevar de 2,5 atm. Scuze, in ce sens sa (le) separ de instalatie ? ( de fapt sunt 2 vase )

Sa le desfaci racordul ca sa nu mai fie cuplate la instalatie. Mai exista o varianta: sa scazi presiunea in instalatie la zero si dupa acea sa te apuci de scos aerul din vase pina ajunge la 1 atm.

View Postmuscarul, on 17 octombrie 2012 - 22:52, said:

....
3. Are rost sa fac miscarwa, sau mai bine beau un spritz sa ma racoresc?
...

Asta este varianta buna.

Centrala ta stie sa moduleze de pe la ~9-10 kw pina la ~31kw. Faptul ca tu consideri ca ai nevoie de doar 16kw este doar parerea ta si poate ca centrala decide uneori altceva. Faptul ca ai redus puterea centralei la 18kw nu este neaparat un lucru bun. Poate ca uneori centrala ta decide ca ai nevoie de 20kw si nu poate merge in 20kw ca tu ai limitat-o.
Daca o lasai la 31kw, sa sti ca centrala ta oricum nu ar fi mers niciodata la 31kw. Centrala ta stie sa moduleze singura intre ~9 si ~31kw.
Stie singura sa decida citi kw are nevoie instalatia ta.
Retine: este vorba de instalatie si nu de casa. Centrala moduleaza in functie de necesarul instalatiei si nu o prea intereseaza cit credem noi ca este necesarul casei.

#1025
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
am inteles. limitarea mi-a facut-o nenea de la service cand a venit la pif, in functie de calorifere, zicea el ca asa se face.

#1026
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmuscarul, on 17 octombrie 2012 - 22:52, said:

Iau un puffer nepresurizat (asa am posibilitatea sa il fac) de 1000 de litri care vor fi incalziti de centrala setata pe 31 kw, printr-o serpentina dimensionata ca atare, si in paralel o alta serpentina ce va fi legata in circuitul caloriferelor, impreyna cu o pompa, vas de exp si ce mai trebuie, iar pompa va fi comandata de termostatul de ambient. * M-am gandit ca daca folosesc centrala la adevarata ei capacitate fac economie la gaz. Cochetez si cu ideea de a monta o ct pe lemn, dar nu stiu cu cat ar fi mai economicos.
Intrebari:
2. Ar fi o varianta pufferul la ct pe gaz sau mai bine sa ramana la cele pe lemne?
3. Are rost sa fac miscarwa, sau mai bine beau un spritz sa ma racoresc?


Ia in considerare si alte aspecte :
- centrala cu gaz are cam acelasi randament indiferent de puterea la care functionaeaza - ca o fi 12 sau 31 kW.  Diferentele sunt de max. 1%.
- Pufferul are pierderi destul de insemnate prin izolatie si nu e vorba tot de 1% ; in sistemul gandit de tine trebuie sa mai scazi din randamentul global.  Varianta gaz + puffer nu e mai economica in exploatare ba dimpotriva .
- I mc gaz = 10 kW .  1 kg lemn uscat = 4 kW.  1 ster lemn ( asa se vand ) = 650 kg ; 1 ster = cat lemn incape intr-un cub de 1 x 1 x 1 m . Tu stii cat costa la tine lemnul. Ia in calcul si un randament de 60-70% .
- Pentru cazanul cu lemne investitia se ridica la  mai mult de dublul pretului unui cazan  ( mediu ) + pretul cosului de fum + puffer & echipamente suplimentare.
- Pentru noul cazan cu lemne  ar merita un puffer dar fa-ti bine calculele si verifica daca ai spatiu suficient.  O incapere de 4x3 m e tocmai potrivita.
Parerea mea e ca punctul 3 e cel mai actual. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate