Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10772 răspunsuri în acest subiect

#9793
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutor. M-a rugat cineva daca pot sa ii fac un adapost de animale pe structura metalica gen solar si daca il pot acoperii cu prelata. Problema mea este ca nu prea stiu nimic depsre prelata. Stiti careva din voi unde pot gasi prelata de cumparat? la structura metalica trebuie adaugat ceva in plus pentru prinderea prelatei? a mai facut cineva asa ceva ? ceva de genul ca in imagine. Multumesc.

Fișiere atașate



#9794
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Bumerang, dacă vrei totul la cheie: https://www.bumerangtm.ro/
Politex, dacă dorești doar materialele și le tricotezi tu: http://polytex.ro/

Dacă nu ești din zona de vest, ghinion.
Ori poate-i noroc, afli chiar la prețuri mai mici Posted Image

#9795
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 12.03.2009
Buna seara, acu vreo 7 ani am facut un solar de lemn, care anul acesta ..... e cam gata de zile. ma gandeam sa cumpar unul nou, de data aceasta de teava zincata, din lipsa de timp nu l pot face singur. intrebarea mea este urmatoarea. e ok daca achizitionez solarul din linkul urmator? https://seremoldova....m-6m-x-10m.html mai are cineva genul acesta? ajunge aerisirea doar prin usile din capete? sau ar trebui sa fac la coamele rabatabile. multumesc. pretul cum vi se pare?

https://forum.softpe...i/page__st__288 aici se poate vedea fostul meu solar

#9796
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 29.10.2008
Arunca o privire si pe la : https://constructiis...magazin-online/

Parearea mea e ca ajunge aerisirea prin capete la cel ales.

#9797
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Am intrebat la Sere Moldova pentru 10 ari si au cerut 55.000 lei.

Editat de decoservicestil, 04 februarie 2019 - 20:20.


#9798
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007
Am gasit un filmulet cu un mod interesant si destul de simplu de executat al aerisirii pe capete. Urmariti de la min. 20,50 modul de actionare si daca va intereseaza tot filmuletul. Se poate automatiza destul de simplu, ceva asemanator am eu la actionarea plasei de umbrire de la sera mea.
Nu ma puneti sa va traduc ca nu am timp!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KgrcNGIagu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9799
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 07.11.2013

View Postscaiba, on 03 februarie 2019 - 15:15, said:

Bumerang, dacă vrei totul la cheie: https://www.bumerangtm.ro/
Politex, dacă dorești doar materialele și le tricotezi tu: http://polytex.ro/

Dacă nu ești din zona de vest, ghinion.
Ori poate-i noroc, afli chiar la prețuri mai mici Posted Image
sunt din jud Hd. mersi ptr informații. am mai găsit la cei de la sere Transilvania folie alba - verde de 250 microni la aproape 1.5 euro mp. poate voi opta ptr folie.

#9800
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 25.02.2010
Capetii din spate la doua solarii, cele mari, descrise mai sus sau in topicul meu. Poate trebuia ceva teava mai groasa acolo...cum ziceam, pe capete sunt sarcini foarte mari. Doamne ajuta!

Fișiere atașate



#9801
lucianilica

lucianilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 16.01.2006
Ziua bună.

Sunt la primul solar, unul mic, doar pentru răsaduri. Vă rog frumos să mă ajutați cu alegerea foliei: Sotrafa sau Vatan?

Mulțumesc frumos.

#9802
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Pentru lumina la rasaduri Sotrafa.Am un solar acoperit cu vatan in care  produc cei mai buni castraveti vara pt ca e difuza si mai Putin transparenta.

#9803
sinergicus

sinergicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 02.01.2007
Salutare .. am nevoie de un sfat ..... sint in proces  de a construi un solar , stilpii de fier (1,40) i-am pus  in anul trecut ,teava are diametrul  de 33,7 mm ,am sudat si teava pe laterale   pe toata lungimea solarului  de o parte si de alta ( teava uneste toti stilpii ) acum urmeaza sa imi comand  arcurile de cerc facute la comanda ..... deschiderea solarului e de 6,40 m ,lungime 18 m  iar distanta intre stilpi e de  1,90 m ....  arcul de cerc va fi unul aplatizat  ca sa nu am  inaltime prea mare la coama  ( am zis ca  de la sol pina la coama  e suficient 2,60 )  ...... tot studiind  si  citind  ( mai bine o faceam temeinic de la inceput  nu acuma cind am deja stilpii  bagati in pamint )   am aflat ca  distanta  optima  intre stilpi  ar fi de 1,20-1,50 m  si teava ar trebui sa aiba circa 42 mm diametru  inclusiv  arcurile   .... acuma   eu am inceput  cu teava de 33,7 .... ma gindeam sa pun arcurile mai des ( tot din teava de 33,7)   la  95 de cm (1,90:2 = 95 )    distanta  ,si sa dublez stilpii de sustinere  .... imi este mult mai usor asa decit sa  tai stilpii din sudura si sa ii mut la 1,20-1,50 m  cum scrie in literatura de specialitate....

Cei care aveti experienta   cu solariile  ce parere aveti ?

#9804
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007
Ar trebui sa modifici și înălțimea la coamă, 2,6 m este prea puțin. La o lățime de 6,4 m ar trebui undeva la 4 m la coamă.

#9805
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Ma apuc si eu, în curând, de solar. Tot lat de 6,5m. Inălțimea va fi de 4,2 metri. O să pun poze, pe etape. Am cumpărat deja fierul.

#9806
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nu-ti fie cu suparare,dar in care literatura de specialitate scrie ca distanta optima intre arce ar trebui sa fie de 1,2-1,5m?Pentru latimea aceea,este bine 1,9m,cu teava de 33,7x2mm.Numai sa pui si coarda la fiecare arc,plus una-doua sageti,pentru rigidizare.

#9807
sinergicus

sinergicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 02.01.2007

View Postcorsica, on 11 februarie 2019 - 09:02, said:

Ar trebui sa modifici și înălțimea la coamă, 2,6 m este prea puțin. La o lățime de 6,4 m ar trebui undeva la 4 m la coamă.

la o inaltime asa mare  teava de 33,7 nu-i cam subtire?  Daca il fac   de 2,6   inaltime  ce se poate intimpla?

View Postciudin, on 11 februarie 2019 - 09:40, said:

Ma apuc si eu, în curând, de solar. Tot lat de 6,5m. Inălțimea va fi de 4,2 metri. O să pun poze, pe etape. Am cumpărat deja fierul.


Ok  .. asteptam detalii sa invatam  de la tine  :-)   ...  eu solar asa mare  cum vreau sa fac nu am  mai facut.... am nevoie de consultanta  :-)   ..... spune-ne te rog  ce diametru la teava  stilpi plus arcade folosesti  ( in mm ca cu inch intru in ceata)  .. si distanta dintre arcade ....

#9808
sinergicus

sinergicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbiburadu, on 11 februarie 2019 - 10:07, said:

Nu-ti fie cu suparare,dar in care literatura de specialitate scrie ca distanta optima intre arce ar trebui sa fie de 1,2-1,5m?Pentru latimea aceea,este bine 1,9m,cu teava de 33,7x2mm.Numai sa pui si coarda la fiecare arc,plus una-doua sageti,pentru rigidizare.

Din  filmuletele de pe you tube plus  postari pe diverse forumuri....  ma tem ca la un vint puternic  sa nu  imi faca solarul praf  ... am vazut o postare in acest topic  aici  https://forum.softpe.../page__st__9774 in care un coleg a folosit distanta mai mare  intre arce cu teava de 32   si la 2 saptamini vintul  l-a pus jos.....de asemenea in aceeasi pagina mai jos ,colegul   corsica   mentiona  de o firma Hunss  care  a modificat distanta de la 1,5 m la 90 intre arcade intrucit  la distanta de 1,5 m cu teava de 32 solariile au fost  puse la pamint de vint....   la distanta de 90 intre stilpi  ,presupun ca si folia va sta mai bine ,mai intinsa si rezistenta  la intemperii va fi mai mare ;  la asta se adauga  greutatea legumelor agatate de structura la interior ... personal  ,prefer sa fac o mica investitie in plus  decit  sa ma iau cu miinile de cap mai  tirziu  ...... daca cei de la firma Hunss au pus arcadele asa apropiate nu cred ca afecteaza productia  .... poate mai vin si alti colegi  cu pareri   in aceasta directie...

Editat de sinergicus, 11 februarie 2019 - 11:42.


#9809
sinergicus

sinergicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 02.01.2007
referitor la inaltimea   solarului    care este recomandata , am gasit intr-un articol  mentiunea:

Înălțimea mică a solarului este egală cu volum mic de aer, ceea ce duce la o aerisire necorespunzătoare a plantelor. Un volum de aer mai mare în partea de sus înseamnă un solar în care temperatura scade mult mai repede după ce soarele apune, un lucru care nu ar trebui neglijat atunci când vine vorba de culturile de primăvară și toamnă târzie. Aerul cald captat în partea de sus a solarului se va răci mai greu după apunerea soarelui, astfel temperatura optima de creștere a plantelor se va menține o perioadă mai îndelungată. Deci vei obține un avantaj în materie de timpurietate primăvara și prelungirea ciclului de toamnă a culturii în lunile octombrie și la început de decembrie.
Soluție: Se recomandă ca înălțime totală a solarului să depășească 4,5 m.      

presupun  ca  inaltimea respectiva ar fi valabila    daca ai avea solarul plin de plante cu  crestere nedeterminata  ( castraveti ,rosii ) daca  ai sa zicem   doar jumate  plin cu castraveti  si rosii ( le lasi sa creasca  maxim 1,80)   iar restul  cu plante de talie joasa ( ardei, vinete  si alte verdeturi)  ma gindesc ca acea inaltime  recomandata  nu e neaparat necesara ....  vreau sa cultiv pentru consum propriu ....  alte pareri  ?

#9810
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 29.10.2008
Indiferent ce plante cresti, volumul de aer tot mic ramane. se incalzeste/raceste prea repede. Al meu are 3.40 cu 4x6m baza si mi se pare ca ar fi chiar inaltimea minima.

Am cocotat arcele (ajungeau la 2.8 inaltime) pe extra tevi bagate 90 in pamant, 60 deasupra. Anul asta il mai prelungesc cu un 4x8, sa ocup toata portiunea gradinii.

Editat de fr0ggybv, 11 februarie 2019 - 14:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

1 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

jean_b

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate