Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

despre-cel.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
beny

beny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.06.2005
Ce parere, experiente etc.. aveti legat de www.cel.ro?
Sunt seriosi, de incredere, se merita?

#2
interventii_pc

interventii_pc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.09.2009
In data de 18.12.2010 am primit prin curier podusele comandate anterior pe site-ul www.cel.ro al firmei „corsar online srl ro26747604 j40/3617/2010”,, printre care si un laptop ASUS cu pretul de 2644 lei. Din pacate decizia de a cumpara online mi-a adus numai neplaceri. Laptopul primit avea carcasa displayului sparta (o bucata mica din ea chiar a cazut cand am desfacut coletul) si, asa cum e normal, intr-o tara normala, am luat legatura cu firma „Corsar Online srl” in incercarea de a rezolva pe cale amiabila. Le-am scris in ziua primirii coletului dar acestia nu au facut decat sa ma duca cu vorba, la un moment dat, persoana care a preluat mesajul meu și se „ocupa” de problema mea, făcând referire la firma producătore, a indicat o altă firmă, fapt ce demonstrează că nici măcar nu a încercat să vadă despre ce e vorba, doar răspundea la mesaje cum credea de cuviință, poate clientul se plictisește și o lasă în pace.. O sa atasez corespondenta cu firma si fotografiile cu laptopul. Din fotografii o sa observati ca ambalajul interior, respectiv cofrajul dar si husa, prezintă o deteriorare mecanica, ca si cum ar fi fost strânsă cu ceva, evident nu cu mana ca nu se rupe astfel un laptop daca e strâns cu mana. Defecțiunea este o rupere mecanica si nu este urmarea unei loviri (scăpare sau izbire de un alt corp sau podea), cel mai probabil a fost deteriorat la ambalare de către producător. Este datoria lor să verifice produsele pe care le vând, practic dacă primești coletul desigilat e vina ta că nu ai observat, iar dacă e sigilat e tot vina ta că producătorul a pus altceva acolo.
Vazand ca nu se poate rezolva amiabil am facut o sesizare la OPC (prin e-mail la [email protected]; [email protected]), sperand ca astfel o sa se rezolve si o sa primesc laptopul pentru care am platit, un laptop INTREG. Raspunsul acestora m-a uimit, nu au facut decat sa ia o declaratie de la reprezentantul firmei din care a tras concluzia ca produsul a fost livrat in ambalajul original, sigilat (pana aici e adevarat) si ca e vina mea ca nu am verificat si continutul cutiei. Ambalajul exterior era intact (am verificat) asa ca nu mi-am imaginat ca in cutie nu este ceea ce platesc. Curierul nu raspunde de continut, atata timp cat ambalajul este intact, aceasta este obligatia firmei care vinde. Cel mai probabil si ei au primit asa marfa, dar asta nu-i absolva de vina, legislatia in vigoare prevede clar: clientul se adreseaza firmei de la care a cumparat, urmand ca aceasta din urma sa-si recupereze dauna de la furnizori(producatori, importatori), deci e vina lor ca nu verifica si nu-si asuma raspunderea pentru ceea ce livrează, important e sa iasa banul.
Concluzia inspectorului platit din bani publici este ca nu s-a putut dovedi ca produsul a fost livrat deteriorat, asta desi nu a vazut laptopul, si probabil nici la fotografiile trimise pe e-mail nu s-a uitat, raspunsul lor s-a bazat pe declaratia celor de la firma.
Nu e normal ca intr-o tara cu pretentii europene oamenii sa fie inselati pe fata, iar institutiile statului sa „rezolve” problemele cetateanului cat mai comvenabil, fara sa cerceteze, ca nu cumva sa supere pe cineva, sa aiba de completat prea multe hartii sau sa iasa pe teren.
Ar fi bine ca acesta sa fie un caz izolat, dar, din pacate nu e asa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1Ni7HqVE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://picasaweb.goo...31673180/Foto1#
http://picasaweb.goo...73180/FotoPac2#

Attached Files



#3
flopy333

flopy333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.05.2011
am citit intr-un alt post patania ta si sincer ma intreb cum vedeai tu problema daca erai cel.ro si veneam eu la tine cu problema asta , ce faceai ? din celalalt post singura varianta ramane sa fi venit asa din fabrica , daca e asa cum zici tu ca s-a intamplat , asta e singura varianta plauzibila , totusi din celalalt post in care ii dadeai in cele din urma dovezi nesuferitului de daddy nu ai mai zis daca seria de pe cutie era aceeasi cu cea de pe aparat cum intreba cel de la cell si daca ai fost intr-un magazin fizic unde au assus la vanzare sa vezi daca sigiliile se aseamna cu cel de pe cutia ta

sincer nu stiu ce sa zic , assus-ul sau cel poate ti-l schimba daca se facea valva mare in presa sau ceva , problema e ca trebuia sa ai un suport , ceva de care sa te agati , ceva cat de mic . traim intr-o lume plina de suspiciuni unde cuvantul nu are valoare de contract si lege , hartiile vorbesc . eu unul nu cred ca tu ti-ai botit laptopul in asa hal cum tot se zbatea daddy de parca el era ASSUS sau CEL , sau poate era unul din ei :)))

#4
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
@flopy333,esti tare,s-a raspunzi dupa 3 ANI.Nu mai spun si de @interventii_pc(pe el il cred ca era suparat) raspunde dupa 6 ANI.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate