Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#757
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 marina42, on 20 februarie 2015 - 06:45, said:

...,la noi manaca bine se vede ca se ingrasa,de aia nu ne dam seama daca este  sau nu este gestanta.
Nu, nu fiindca mananca bine nu va dati seama, ci fiindca nu aveti experienta in cresterea vacilor :).

Dimineata, pe burta goala, privita din spate, o vaca gestanta in mai mult de 4 luni este bombata pe partea dreapta, in timp ce partea stanga este supta. Arata cam asa: [_).

O vaca care nu este gestanta arata asa: [_]. Una care e satula si negestanta arata asa: (_], iar una satula si gestanta, asa: (_).

Daca se aseaza palma sau pumnul pe abdomen, in partea dreapta si se impinge brusc cam 2-3 cm, dar apoi se pastreaza contactul mainii cu abdomenul (impins brusc, nu lovit), "ceva" din abdomen pleaca putin catre interior si apoi se intoarce si va loveste mana. Acel "ceva" este vitelul.

#758
marina42

marina42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.10.2013
Multumesc!

Edited by marina42, 24 February 2015 - 11:26.


#759
JeniNeacsu

JeniNeacsu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2015
Am 4 vaci si 2 taurasi.de o saptamana am cumparat o vitelusa de 6 saptamani.avea o tuse seaca si de a doua zi toate tusesc,au facut o diaree apoasa si urat mirositoare,au frisoane,nu mai mananca nimic,le curge din nas ceva purulent.AM chemat veterinara si le face tratament cu antibiotic,dar nu e nici o schimbare.au slabit,nu mananca,nu,rumega,lactatia a scazut aproape de 0.pe data de 14 febr. Le-am dat si tratament de galbeaza-helmizol.AJutati.ma va rog de urgenta

#760
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 JeniNeacsu, on 24 februarie 2015 - 16:55, said:

Am 4 vaci si 2 taurasi.de o saptamana am cumparat o vitelusa de 6 saptamani.avea o tuse seaca si de a doua zi toate tusesc,au facut o diaree apoasa si urat mirositoare,au frisoane,nu mai mananca nimic,le curge din nas ceva purulent.AM chemat veterinara si le face tratament cu antibiotic,dar nu e nici o schimbare.au slabit,nu mananca,nu,rumega,lactatia a scazut aproape de 0.pe data de 14 febr. Le-am dat si tratament de galbeaza-helmizol.AJutati.ma va rog de urgenta
probabil este o rinotraheita adusa de noul venit .penstrep antibiotic .
ai grija ca poti pierde animalele. poate intra si horia si te indruma.

#761
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Am discutat pe PM.

#762
JeniNeacsu

JeniNeacsu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2015
Astazi a venit DSV si luni vin rezultatele la analize.Pana atunci le fac vitamine,calciu si zeolit.speram sa fie mai bine,daca aveti alte sfaturi le asteptam.

Edited by horia66, 04 March 2015 - 12:07.


#763
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
buna seara!de curand am cumparat o vaca fatata de 2 luni si jumatate.vitelul am inteles ca a murit iar vaca a fost mulsa doar o data pe zi pana cand am cumparat o eu.avea doar 7 l pe zi iar acum a ajuns la 10.oricum e putin fata de cum o lauda proprietarul...vaca nu stia nici gustul de uruiala sau tarate..doar fan si vara la camp dupa cum am inteles.a aparut o problema insa..de azi dimineata e foarte apatica,tine capul in jos,nu mananca nici lucerna nici nu bea apa.am observat dupa amiaza ceva bale spumoase.pulsul e usor crescut iar urechile sunt reci.sa fie o indigestie spumoasa?in calduri nu cred pt ca am inteles de la fostul proprietar ca si cambreaza spinarea,are scurgeri si mugeste intruna atunci cand intra in calduri.am observat ca la iesle are un harait usor in respiratie,atunci cand mananca.sa i cumpar rumisan maine dimineata?sper sa nu fie edem pulmonar,doamne fereste!

#764
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013
Va salut, am si eu o problema cu o vaca, este fatata de vreo 4 zile si nu mai vrea sa dea drumu la lapte de ieri, ce ma sfatuiti sa-i mai fac ?
I-am facut si injectie (oxitocina) si tot nu vrea sa-si dea drumu'...
Va multumesc.

#765
JeniNeacsu

JeniNeacsu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2015

 gflorin33, on 08 martie 2015 - 23:23, said:

buna seara!de curand am cumparat o vaca fatata de 2 luni si jumatate.vitelul am inteles ca a murit iar vaca a fost mulsa doar o data pe zi pana cand am cumparat o eu.avea doar 7 l pe zi iar acum a ajuns la 10.oricum e putin fata de cum o lauda proprietarul...vaca nu stia nici gustul de uruiala sau tarate..doar fan si vara la camp dupa cum am inteles.a aparut o problema insa..de azi dimineata e foarte apatica,tine capul in jos,nu mananca nici lucerna nici nu bea apa.am observat dupa amiaza ceva bale spumoase.pulsul e usor crescut iar urechile sunt reci.sa fie o indigestie spumoasa?in calduri nu cred pt ca am inteles de la fostul proprietar ca si cambreaza spinarea,are scurgeri si mugeste intruna atunci cand intra in calduri.am observat ca la iesle are un harait usor in respiratie,atunci cand mananca.sa i cumpar rumisan maine dimineata?sper sa nu fie edem pulmonar,doamne fereste!

De curand am trecut printr-o problema asemanatoare cu a vacii care nu mananca'nu rumega si are bale.Eu am avut 4 vaci si 2 vitei,am cumparat o vitelusa mica ,de 2 luni si de cand am adus-o a tusit un pic.Am crezut ca este racita dupa drum,dar s-a dovedit ca a avut un virus pe care l-a transmis si celorlalte animale.Asta s-a intamplat pe 14 febroarie si pana pe 1 Martie am facut diverse tratamente la toate animalele,dar una din vaci n-am mai putut fi salvata.Am dat-o la taiere.Macelarul ne-a spus ca a gasit tot plamanul 'inima'rinichii,plini de puroi.Unul din veterinarii adusi ne-a spus ca au luat virusul de la cea mica,virusul afectand plamanul,dar pe langa virusul nou ,infectia s-a asociat si cu alti virusi.Am trecut printr-o perioada f.grea.Le-am facut tratament cu Duphalyte,un complex de vitamine,care speram ca ke ajuta sa se puna pe picioare.Acum sunt mai bine,mananca,beau apa.Hraniti-o foarte bine,cu terciuri calde,vitamine multe pentru ca se zice ca virusul respectiv le provoaca ceva si pe esofac si nu poate sa se hraneasca de durere.Succes!

Edited by horia66, 11 March 2015 - 22:24.
postare dubla


#766
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006

 JeniNeacsu, on 10 martie 2015 - 21:06, said:

De curand am trecut printr-o problema asemanatoare cu a vacii care nu mananca'nu rumega si are bale.Eu am avut 4 vaci si 2 vitei,am cumparat o vitelusa mica ,de 2 luni si de cand am adus-o a tusit un pic.Am crezut ca este racita dupa drum,dar s-a dovedit ca a avut un virus pe care l-a transmis si celorlalte animale.Asta s-a intamplat pe 14 febroarie si pana pe 1 Martie am facut diverse tratamente la toate animalele,dar una din vaci n-am mai putut fi salvata.Am dat-o la taiere.Macelarul ne-a spus ca a gasit tot plamanul 'inima'rinichii,plini de puroi.Unul din veterinarii adusi ne-a spus ca au luat virusul de la cea mica,virusul afectand plamanul,dar pe langa virusul nou ,infectia s-a asociat si cu alti virusi.Am trecut printr-o perioada f.grea.Le-am facut tratament cu Duphalyte,un complex de vitamine,care speram ca ke ajuta sa se puna pe picioare.Acum sunt mai bine,mananca,beau apa.Hraniti-o foarte bine,cu terciuri calde,vitamine multe pentru ca se zice ca virusul respectiv le provoaca ceva si pe esofac si nu poate sa se hraneasca de durere.Succes!



o fi fost vorba despre vreo "limba" de culoare "inchisa"?
nasol
zicea horia candva,ce nu te omoara te intareste,asa ca fruntea sus si da-i inainte
succes

#767
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, a fost o combinatie nefericita de IBR-IPV cu BVD-MD, ambele boli virale grave la bovine.

#768
Danutz_Dani-43

Danutz_Dani-43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2015
Salut stie cineva cand se baga subventiile la bovine?

#769
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 Danutz_Dani-43, on 26 martie 2015 - 14:09, said:

Salut stie cineva cand se baga subventiile la bovine?
dupa ultima minciuna....pana la sfarsitul lunii

#770
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Cu cate zile inainte de iesirea la izlaz se introduce in alimentatia vacilor fanul verde , pentru acomodarea stomacului cu verdeata ?

#771
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am si eu o problema , avem 3 vaci diferite rase si mai avem 2 vitei
vacile au slabit foarte tare cu toate ca le dam fan pe saturate si din cand in cand furaj si apa de 3-4 ori pe zi, iar laptele bine inteles a scazut mult.
vitelusii sunt veseli , dar le pica parul pe la bot si la coada.
pot sa aibe paraziti ?
trebuie sa sun veterinarul sau e vreo lipsa de ceva vitamine?
va multumesc domnu Horia

#772
JeniNeacsu

JeniNeacsu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2015
Am primit si eu sfatul ce va intereseaza de la d-ul Horia.dansul recomanda "Butox". Cititi prospecrul si gasiti pt.ce este utilizat.Am inteles ca pentru deparazitare este foarte bun Evomec plus.Este indicat sa se faca in perioada intarcarii,laptele nu este bun pentru consum uman.

#773
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
multumesc de raspuns , dar nu stiu exact ce au vacile de slabesc asa de tare.
anul trecut ma mandream cu ele cand le-am scos la pasune , dar anul asta imi vine sa plang.
iar viteii am inteles ca e de vina laptele nesters de pe bot , nu e o boala. cred.

#774
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 redbotos, on 29 martie 2015 - 19:40, said:

vitelusii sunt veseli , dar le pica parul pe la bot si la coada.
pot sa aibe paraziti ?
Ori paraziti, ori tricofitie. Trebuie sa ii vada cineva, ca sa-ti poata spune.

 tractoristindevenire, on 29 martie 2015 - 13:56, said:

Cu cate zile inainte de iesirea la izlaz se introduce in alimentatia vacilor fanul verde , pentru acomodarea stomacului cu verdeata ?
Nu exista fan verde. E vorba de masa verde. Se amesteca fanul cu masa verde cam timp de 1 saptamana, pana se adapteaza la noul furaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate