Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#685
Crasnean-Ruben

Crasnean-Ruben

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.11.2013
Buna, sunt incepator in domeniul zootehniei, intentionez sa deschid o microferma de vaci in jur de 20 de capete este profitabil ma poate ajuta cineva cu idei ?

#686
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
mai intai zii ce detiii ? tractor si utilaje , teren ,bani ?

#687
Crasnean-Ruben

Crasnean-Ruben

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.11.2013
detin banii si as vrea sa incep

#688
Crasnean-Ruben

Crasnean-Ruben

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.11.2013
Terenul aici la mine in zona este ieftin si oamenii il dau in arenda dar fara plata numai sa il lucrez, si daca ma poate ajuta cineva ce utilaje imi trebuie de inceput

#689
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Buna dimineata! Ieri mi-a fatat vaca si sunt nedumerit in legatura cu o chestie. Vitelul e mare, in jur de 50-60 kg cred. Problema e ca atunci cand se ridica in picioare, la picioarele din fata copita e indreptata spre in spate, si glezna spre in fata. Adica piciorul nu e chiar drept, de ex cum e la vaca. Mi-e frica sa nu aibe vreo problema cu picioarele pentru ca a iesit cu spatele si fatarea a durat vreo 7 ore. Nu stiu daca m-am exprimat foarte bine dar sper ca ma intelegeti la ce ma refer.
Inca o intrebare...curatarea vacii cat poate dura maxim? De ieri de la 11 nici acum n-a curatat complet. Multumesc.

#690
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
Ai grija ruben cu oameni! Fa contracte de arenda clare sa nu te trezesti ca le trebuie pamantul sau bani pt el cand o sa fi pe profit.

#691
mihailescudan

mihailescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.12.2013
Buna seara. Am si eu o serie de de intrebari daca ma poate ajuta cineva ...asociatia crescatorilor pe care o conduc in comuna mea  a concesionat o suprafata de pasune de la primarie ,,,..necazul este ca are o calitate fff slaba ..de ff multi ani nimeni nu a facut macar o suprainsamantare..am banii inacasati din subventia de la apia ..as vrea sa o reinsamantez total ..adica sa o ar si sa pregatesc patul germinativ ca la carte ..acum vine alta nelamurire ..APIA spune ca pasunile nu se ara pt reinsamantare ..se suprainsamanteaza..in alte lucrari de specialetate se spune ca atunci cand pasunea are o densitate sub 60% se reface total covorul ierbos..cine ma poate ajuta cu un sfat concret  pt ca vreau sa fiu acoperit de lege ...adica nu vreau sa folosesc plugul cu tractor si apoi sa zica ca nu am avut voie sa o lucrez mecanic prin aratura ....

#692
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 mihailescudan, on 24 noiembrie 2014 - 21:49, said:

Buna seara. Am si eu o serie de de intrebari daca ma poate ajuta cineva ...asociatia crescatorilor pe care o conduc in comuna mea  a concesionat o suprafata de pasune de la primarie ,,,..necazul este ca are o calitate fff slaba ..de ff multi ani nimeni nu a facut macar o suprainsamantare..am banii inacasati din subventia de la apia ..as vrea sa o reinsamantez total ..adica sa o ar si sa pregatesc patul germinativ ca la carte ..acum vine alta nelamurire ..APIA spune ca pasunile nu se ara pt reinsamantare ..se suprainsamanteaza..in alte lucrari de specialetate se spune ca atunci cand pasunea are o densitate sub 60% se reface total covorul ierbos..cine ma poate ajuta cu un sfat concret  pt ca vreau sa fiu acoperit de lege ...adica nu vreau sa folosesc plugul cu tractor si apoi sa zica ca nu am avut voie sa o lucrez mecanic prin aratura ....

Si eu am luat ceva teren , si stiu ca nu ai voie sa o insemintezi toata odata ci doar maxim 30% din suprafata parca .

#693
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Bună ziua.Am și eu o problemă cu o vacă dacă mă puteți ajuta vă mulțumesc.Dețin 3 vaci și 2 vițele,de două săptămîni le-am trecut la grajd și aseară am observat că una din vaci șchioapătă de piciorul stîng din spate.Am pus mîna la genunchi unde mi se pare un pic umflat și mai călduț ca la celălalt și jos la chișiță și vaca ridică piciorul.Am luat o așchie și am curățat unghia și printre degetele ei să văd dacă are ceva înțepat dar nu am văzut nimic,ce ar putea avea?E gonită în 3 luni.Am consultat o carte numită Bolile Vacilor și la simptome se aseamănă cu artrita,ostita și recomandă antibiotice,penicilină și recomandă o radiografie ptr diagnostic sigur dar aia e în Germania nu la noi la țară.Pun și niște poze poate ajută

Attached Files



#694
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Buna ziua la toata lumea!Pe langa alte necazuri mai am una! Oare pot consuma carnea unui vitel care pe data de 20 Noiembrie i-am facut evomec plus?

#695
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006

 cocolosdaniela, on 04 decembrie 2014 - 11:29, said:

Buna ziua la toata lumea!Pe langa alte necazuri mai am una! Oare pot consuma carnea unui vitel care pe data de 20 Noiembrie i-am facut evomec plus?

Timpul de asteptare este de 66 zile

#696
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
@soimnegru spala bine copita si verifica de intepaturi si in talpa si intre unghii.
@cocolosdaniela de putut se poate, doar ca bine ar fi sa mai asteptati cca  1 luna si jumatate.

#697
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mihailescudan, on 24 noiembrie 2014 - 21:49, said:

cine ma poate ajuta cu un sfat concret  pt ca vreau sa fiu acoperit de lege ...adica nu vreau sa folosesc plugul cu tractor si apoi sa zica ca nu am avut voie sa o lucrez mecanic prin aratura ....
Faci un act aditional la contract prin care proprietarul (primaria) iti da voie sa refaci pajistea prin lucrari agricole specifice.

#698
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 horia66, on 04 decembrie 2014 - 20:21, said:

Faci un act aditional la contract prin care proprietarul (primaria) iti da voie sa refaci pajistea prin lucrari agricole specifice.

Nu e vorba de primarie aici , ci de APIA ...

#699
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai atunci sa ia de la APIA conditiile impuse, detaliate.

#700
mihailescudan

mihailescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.12.2013

 horia66, on 04 decembrie 2014 - 20:21, said:

Faci un act aditional la contract prin care proprietarul (primaria) iti da voie sa refaci pajistea prin lucrari agricole specifice.

am vorbit la apia zilele trecute..in cazul in care pasunea este intr-o stare de degradare avansata se accepta cu adresa catre primarie prin care sa-si dea acordul pentru lucrarile care urmeaza a fi efectuate adica reinsamantare ..

#701
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
domnule doctor am o intrebare am o juninca care in aceasta dimineata si-a rupt un corn, cum cred ca am descoperit acu ce trebuie sa fac in legatura cu cornul el fiind doar deplasat in fata dar este inca prins bine vet are concediu acuma ca as fi apelat la el deci ar cam trebui sa ma descurc cum pot deci un sfat va multumesc anticipat

#702
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se badijoneaza bine zona de fractura cu betadina si se panseaza foarte bine, foarte strans, cu o fasa de tifon, astfel incat cornul sa nu se miste. Cand vine vet-ul, decide daca e cazul sa amputeze cornul. Daca nu intervii, s-ar putea sa se infecteze si va face o sinuzita purulenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate