Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker
 

Maxime si Cugetari .

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1318 răspunsuri în acest subiect

#307
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
^Emausului

#308
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Ioan 1:51. Apoi i-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, de acum incolo, veti vedea cerul deschis si pe ingerii lui Dumnezeu suindu-se si coborandu-se peste Fiul omului."

Deci apostolii avuseseră parte de numeroase apariții angelice, conform promisiunii cristice. Fecioara Maria, la 16 ani, o tânără fată, nu se sperie când vine îngerul Gabriel la ea.
Dar apostolii, bărbați în toată firea, cu toate că văzuseră îngeri, deci erau obișnuiți cu asemenea apariții, ce credeți, deși Petru și cei doi călători de pe drumul Emausului, experimentaseră prezența lui Isus înviat în aceeași zi de duminică, se sperie. De ce se sperie? Ei credeau că văd o fantomă. Adică ceva ... de rău, că altfel, ar fi zis că este un înger și nu s-ar fi speriat!
Deci ... Isus le-a provocat niște traume serioase, încât apostolii nu și-au revenit decât cu greu, după ce Isus a insistat, că El este, le-a arătat semnele, le-a cerut să mănânce în fața lor... Posted Image
Da, deci...să te sperii crezând că ai în fața ta un ... spirit de mort, ceva neplăcut, oricum...și când colo, era Isus înviat! Chestia asta numai în Biblie putea să apară! Posted Image
Crede cine o vrea! Eu nu, în niciun caz!Posted Image
Apostolul Petru avea următoarele variante:
1. Este tot Isus, pe care deja Îl văzuse în aceeași zi!
2. Este un înger. Foarte bine, nimic de speriat. Isus le promisese că vor vedea îngeri suindu-se și coborând peste El. Văzuseră deja destui îngeri. De ce s-ar fi speriat de încă unul? Posted Image
3. Spiritul unui mort / fantoma unui strigoi/ naiba, nosferatu, mortul viu, .. o da, de un asemenea spirit chiar te sperii, te temi, ți se face frică! Și tuturor li s-a făcut frică!

--------------

Ce credeți? Ei bine, Petru s-a încadrat în varianta a 3-a.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
De neînțeles...Posted Image

Editat de dark, 11 decembrie 2022 - 14:23.


#309
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Petru... capul apostolilor, a primit cheile Împărăției, a primit, alături de alții:

Iata ca v-am dat putere sa calcati peste serpi si peste scorpioni si peste toata puterea vrajmasului: si nimic nu va va putea vatama. (Luc.10:19)

a scos atâția draci...

...și îi este frică de apariția lui Isus, confundând-o cu cea a unui spirit fantomatic, deși Isus înviat i se arătase în aceeași zi?Posted Image chiar dacă era un spirit fantomatic, Petru avea autoritate asupra tuturor dracilor, de ce să se teamă?Posted Image

NTR:
Luca 24:37 Îngroziți și înspăimântați, ei credeau că văd un duh.

îngroziți și înspăimântați...? :huh:

groază? spaimă?

vedeau un film de groază, cu chirurgii care fac sex virtual și amputează urechi, sau ce?....Posted Image

Cred că apostolii tocmai se uitau la unul din filmele preferate de Xlander, cred că ăsta cu entitatea:

[ https://i.ibb.co/xg6LXyR/Clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poftim, topic creat de Xlander cu filmul lui preferat:

https://forum.softpe.../#entry27311609

Genres
Crime | Drama | Horror | Mystery | Thriller
Release date 23 October 2020

Da. Cu siguranță așa a fost! Apostolii erau la tv, tolăniți oriental pe niște cearceafuri, și se uitau la acest film, cu această entitate drăcească. Apare Isus, apostolii se sperie, de ce? fiindcă aveau în cap imagini din acest film!

#310
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Creierul uman așa este conceput, când vede ceva, să asocieze cu ceea ce are în memorie. Măi, mi s-a părut că văd... nu știu, un iepure. Sau o pisică. Creierul asociază cu ce are în memorie. Nu ești sigur ce ai văzut, dar creierul asta îți indică: s-ar putea să fie...X
Ei bine, toți 13 care erau la masă în Ierusalim, să sară în sus de groază, înspăimântați că văd entitatea din filmul la care colegul Xlander a făcut o recenzie profi? Niciun creier nu a dat mesaj: ”poate este un înger”. Că dacă creierul lui Petru, care-L văzuse pe Domnul deja în aceeași zi, la fel și cei doi călători de pe drumul Emausului, i-ar fi indicat un înger, Petru și cei doi nu s-ar fi speriat. Dar ce înger... trebuiau să-L recunoască pe Domnul! Ce să mai...
Totuși, toți 13, se sperie, mai ceva ca la filmul recomandat de colegul Xlander, cel cu entitatea aceea, și se îngrozesc! Toți 13!
Cum așa? De neînțeles... decât dacă totul este atât de prost scris! Posted Image

#311
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.286
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 12 decembrie 2022 - 13:10, said:

Că dacă creierul lui Petru, care-L văzuse pe Domnul deja în aceeași zi, la fel și cei doi călători de pe drumul Emausului, i-ar fi indicat un înger, Petru și cei doi nu s-ar fi speriat. Dar ce înger... trebuiau să-L recunoască pe Domnul! Ce să mai...

Petru a văzut doar fâșiile în mormânt, nu pe Isus, asta am stabilit. La fel cei doi, au intrat la presupuneri doar după ce Isus s-a făcut nevăzut. Toți cei prezenți au fost într-o stare de încordare când a apărut Isus în mijlocul lor.

#312
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 12 decembrie 2022 - 15:19, said:

Petru a văzut doar fâșiile în mormânt, nu pe Isus, asta am stabilit.

Nu frace!

ce ziceau apostolii? :huh:

si zicand: "A inviat Domnul cu adevarat si S-a aratat lui Simon." (Luc.24:34)

între timp, I se arătase lui Simon!

#313
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.286
  • Înscris: 10.09.2008
În greacă este "a fost ridicat Domnul cu adevărat și (acest lucru) a fost văzut/observat de Simon".

#314
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Da, prima parte dar mai este și:

”si S-a aratat lui Simon”

ὤφθη
ōphthē

a apărut

https://biblehub.com.../luke/24-34.htm

BTF2015:

Luca 24:34 Spunând: Domnul a înviat cu adevărat și s-a arătat lui Simon.

View Postlogic1, on 12 decembrie 2022 - 16:43, said:

În greacă este "a fost ridicat Domnul cu adevărat și (acest lucru) a fost văzut/observat de Simon".

Acest lucru a fost observat de Simon

poate în versiunea revizuită ”logic”, căci nicio biblie nu traduce așa!

----------------------

Chiar și așa, rămân cei 2 călători de pe drumul Emausului, care se despărțiseră de Isus cu 10 minute înainte. De ce s-ar fi speriat și ei că văd o fantomă? :facepalm:
Unde sunt strigătele lor de bucurie, care să contrabalanseze teroarea ce se instalase în apostoli?Posted Image

Li se ștersese din memorie fața lui Isus? Posted Image Atunci de ce Isus se chinuia să-i asigure că este El, dacă tot El ștersese din memorie apariția Sa cu 10 minute înainte, în fața celor 2 călători?

[ https://media1.giphy.com/media/jqwmpMkw5pM29OYSLi/giphy.gif?cid=ecf05e47otc54ir6u28q71aiq0h1enfn3xmox144jwkve01t&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#315
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.286
  • Înscris: 10.09.2008
Cei doi ucenici nu l-au văzut la față, ci au înțeles din cuvinte și gesturi că este Isus. Vezi 2:

επιγινωσκω ep-ig-in-oce'-ko

1) to become thoroughly acquainted with, to know thoroughly
1a) to know accurately, know well

2) to know
  2a) to recognise
    2a1) by sight, hearing, of certain signs, to perceive who a person is

2b) to know i.e. to perceive
2c) to know i.e. to find out, ascertain
2d) to know i.e. to understand

#316
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 12 decembrie 2022 - 17:14, said:

Cei doi ucenici nu l-au văzut la față, ci au înțeles din cuvinte și gesturi că este Isus.

Biblia spune altceva:

Luca 24:15. Pe cand vorbeau ei si se intrebau, Isus S-a apropiat si mergea pe drum impreuna cu ei.
16. Dar ochii lor erau impiedicati sa-L cunoasca.

Deci Isus îi hipnotizase în așa fel încât, într-o primă fază, să nu-L recunoască.
Apoi:

Luca 24:31. Atunci li s-au deschis ochii si L-au cunoscut; dar El S-a facut nevazut dinaintea lor.

-----------------------
Acum vii și spui că, cei doi călători pe drumul Emausului, au fost hipnotizați ca să nu-L recunoască, la masă, când erau în Ierusalim împreună cu apostolii. Bine, dar de ce chinuia bietul Isus să le atragă atenția că este El și nu o fantomă?
Posted Image
De neînțeles...

Isus închide ochii călătorilor, apoi deschide ochii călătorilor, ca peste 10 minute să-i închidă la loc, și tot El se străduiește să-i facă să creadă că nu e fantomă ...
Of, of... :ermm: :unsure:

#317
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.286
  • Înscris: 10.09.2008
Scrie că ochii lor au fost împiedicați „să-l recunoască”, nu împiedicați să-l vadă.
Era spre seară și își putea feri fața de lumina directă și de privirile lor.

View Postdark, on 12 decembrie 2022 - 15:41, said:

ce ziceau apostolii? Posted Image

si zicand: "A inviat Domnul cu adevarat si S-a aratat lui Simon." (Luc.24:34)

între timp, I se arătase lui Simon!

Ce ziceau ucenicii la versetul 24 despre Petru și Ioan?

24 Şi unii dintre cei ce erau cu noi, s-au dus la mormânt şi au găsit chiar aşa cum au spus femeile; dar pe el nu l-au văzut.


Versetul 34 poate fi o interpolare pentru primatul lui Petru față de Iacov și Maria Magdalena (vezi expresia „adevărat a înviat”)

#318
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 12 decembrie 2022 - 19:46, said:

Versetul 34 poate fi o interpolare pentru primatul lui Petru față de Iacov și Maria Magdalena (vezi expresia „adevărat a înviat”)

Totul este o interpolare, fiindcă aceste fapte niciodată nu s-au petrecut! Posted Image

#319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Până la urmă cum e, frace...
Logic, mai ești? :ermm:
Ai făcut o ciorbă de pește aici.
Ce am reținut: lui Petru i se arată Isus, dar... de fapt erau doar niște fâșii de pânză, cei doi călători pe drumul Emausului experimentează o teofanie cu Cristos, deși inițial ochii le erau acoperiți, dar, când Cristos decide să le reveleze adevărul, adică Cine este El, în persoana acelui călător, ce crezi, cei doi nu văd bine fața, fiindcă bătea soarele în asfințit, era și ceva umbră pe acolo, nu L-au văzut bine, de aceea nu L-au recunoscut la masă, dar, stai, că nu e tot, la masă, în Ierusalim, cei 13 cred că... văd entitatea demonică din filmul lui Xlander, și nu pe Isus. De data aceasta, Isus are mari greutăți să le demonstreze că El este!
Deci, nu avem o claritate a faptelor, ba era Isus dar nu era El, căci erau doar niște fâșii de pânză, ba nu-L vede pe El că nu știa că este El și când se arată El, este soarele pe fața Lui și după aceea, umbră, nu-L vede bine, ba când este la masă, Isus se strofoacă să le demonstreze că totuși, El este, și nu entitatea din filmul lui Xlander....

”Pe urmele unei fete disparute, un fost polițist da peste un grup secret, care incerca sa convoace o entitate supranaturala terifianta.”

Acestea sunt cuvintele adevărate ale colegului Xlander! cu semnătura lui olografă!
O entitate terifiantă. Deci pe asta au văzut-o apostolii! Căci s-au îngrozit și speriat, frace!

Ia, găsim și niște poze din filmul acesta? :huh:

[ https://images.moviesanywhere.com/20d8cac46ea9277b4b74101cf48e1a22/7b570726-d74a-4bf6-8cf5-79e3395252fa.jpg?r=3x1&w=2400 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/Ex-wwhZW8AYgokj?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Horror de calitate, frace! Nu degeaba s-au speriat apostolii! credeau că văd fantoma asta, da!
Acest film trebuie văzut neapărat și de Heartu, neapărat! Heartu nu poate pierde acest film, am zis!

E și cu o fată emancipată, care bea alcool, iată:

[ https://i.ytimg.com/vi/EsjeBiD6wd0/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmul trebuie să fie foarte bun, din moment ce colegul Xlander a decis să creeze topic special pentru a se comenta acest film!Posted Image

#320
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.915
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 13 decembrie 2022 - 11:47, said:

Acest film trebuie văzut neapărat și de Heartu, neapărat! Heartu nu poate pierde acest film, am zis!

Măh, văd că începi să-mi pomenești numele, tu ai ceva planuri cu "eminența cenușie a răului", este?! :lol:

#321
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Film...
The Empty Man...
Come chill with me - în traducere liberă: vino să te sperii cu mine!

Păi cei 13 aflați la masă, s-au speriat, îngrozit, atunci când Isus le-a făcut o vizită.Posted Image  Parcă vizionau acest film, cu entitatea. Colegul Xlander nu descarcă de pe torente, fiindcă el este creștin și știe că a utiliza acele torente este ilegal și deci păcat în fața lui Iehova...prin urmare, el dă bani pe DVD-uri cu filme. Acesta cu ”Omul gol - vino să te sperii cu mine” și l-a cumpărat din Auchan. A dat 50 de lei pe acest DVD. Cu acești bani putea cumpăra 50 de eugenii pe care să le ofere oamenilor săraci de pe stradă. Dar nu, colegul Xlander a vrut neapărat să vadă acest film, cu entitatea! Apoi a făcut și topic pe Softpedia, cu scopul de a comenta acest film care, i-a plăcut. Stau și mă întreb, oare, când a văzut poza cu scheletul pe coperta DVD-ului pe care a dat 50 de eugenii pe care le-ar fi mâncat oameni săraci, nu s-a gândit, măi, oare este plăcut lui Iehova acest film cu entitatea asta atât de îngrozitoare, conform cu poza de pe coperta DVD-ului?Posted Image

#322
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Ce crezi, Jake, că eu nu am încercat să salvez, cumva, creștinismul, în care am investit ani din viață? mulți ani! o da, desigur, din toate puterile mele... cu toată priceperea mea... dar dacă nu este... eu ce să fac? să mint? nu pot!

Adică eu nu sunt ca tine. Dacă scrie ”în pielea goală”, atunci așa este, nu pot eu, de la mine, să-i pun lui Heartu o pereche de chiloți, înțelegi? Pielea goală. Este clar că era foarte cald, din moment ce acel tânăr a ieșit doar cu o învelitoare pe el! Cald. Și apostolii nu i-au zis: băiete, ia o flendură aici de la noi, că tremuri, băi!

https://dexonline.ro...initie/flenduri

Era o noapte cu temperatură ridicată. E clar. Venise primăvara demult. Apostolii adormeau foarte ușor, în acea grădină. Dacă-i răcoare, nu adormi atât de ușor!

Imposibil ca, peste câteva ore, să faci focul. Posted Image

... fiindcă venise frigul! :facepalm:

#323
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.915
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 18 decembrie 2022 - 11:02, said:

nu pot eu, de la mine, să-i pun lui Heartu o pereche de chiloți, înțelegi?

Nici n-ai cum să faci tu asta (vreodată)... văd că începi să ai fantezi erotice cu mine, babornițo! 🤔



#324
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.241
  • Înscris: 16.03.2004
Colegul Logic, în discuția cu colega Grateful, tocmai ce a folosit traducerea NTIT. Asta mie-mi spune că este ... disperat la culme! Posted Image

[ https://media2.giphy.com/media/GpyS1lJXJYupG/giphy.gif?cid=790b7611055f5c7b8a5332b42898917fe0b4e1155520ec83&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate