Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxe cumparare masina 2024

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 

antena digi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 01.12.2006
am o intrebare am o antena digi
Pot so folosesc ca antena si sa cumpar celalte componente lnb receptie etc
Pe ia are lnb e bun sau trebuie altu  daca pun alt decodor merge etc pentru receptie satelit canale la liber

#2
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.280
  • Înscris: 27.08.2007

 dog red, on 30th December 2009, 00:09, said:

am o intrebare am o antena digi
Pot so folosesc ca antena si sa cumpar celalte componente lnb receptie etc
Pe ia are lnb e bun sau trebuie altu  daca pun alt decodor merge etc pentru receptie satelit canale la liber


da. merge sa o folosesti pentru receptie la liber. eu folosesc antena de dolce pentru receptia la liber a programelor de pe Amos 4W.

#3
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 01.12.2006
Ms mult de raspuns

se monteaza greu celelate componente de codoare receptie etc  si ce ar trebui sa cumpar si de unde ms mult de ajutor nu ma intereseaza cele mai eftine pt tara

lnb de la antena daca il are e bun sau trebuie altu

#4
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.107
  • Înscris: 01.02.2006
LNB este bun .
Se monteaza usor .
Magazine online in RO : TehnicB ; Elstar ; Digitalsatelit ; Satmedia ; Peruvision etc
Cablu RG-6U ( asta daca nu ai deja de la antena digi ) - lungime : de la antena pina la receiver .
Mufe F - 2 bucati .
Receiver - 1 bucata ( il alegi dupa ce te hotarasti ce programe vrei sa prinzi ) .
Cablu de la Receiver la TV ( de preferinta Euroscart daca ai aceasta mufa la TV ; daca nu cablu triplu RCA AV ) .

Nu inteleg ce spui aici

 dog red, on 2nd January 2010, 01:36, said:

nu ma intereseaza cele mai eftine pt tara

Editat de smv167, 02 ianuarie 2010 - 11:21.


#5
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 607
  • Înscris: 15.02.2009
uite iti adu eu cea mai ieftina reteta;
-antena o ai,
-un LNB care sunt si la 15 lei,
-un receptor de la un fost abonat digi, dolce, etc care nu costa la mana doua mai mult de 100 de lei,chiar si 30 de lei,
-cablu RG 6 U care cel mai ieftin il iei de la tehnic b,

deci cu 1oo de lei ai un mini sistem ....

#6
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.280
  • Înscris: 27.08.2007

 ecologistul, on 3rd January 2010, 17:56, said:

uite iti adu eu cea mai ieftina reteta;
-antena o ai,
-un LNB care sunt si la 15 lei,
-un receptor de la un fost abonat digi, dolce, etc care nu costa la mana doua mai mult de 100 de lei,chiar si 30 de lei,
-cablu RG 6 U care cel mai ieftin il iei de la tehnic b,

deci cu 1oo de lei ai un mini sistem ....


te corectez: receiverele de la dolce nu sunt capabile de a receptiona FTA. numai ce este transmis in reteaua Dolce. Plus ca receiverele dolce nu stiu Diseqc

#7
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 01.12.2006

 smv167, on 2nd January 2010, 11:19, said:

LNB este bun .
Se monteaza usor .
Magazine online in RO : TehnicB ; Elstar ; Digitalsatelit ; Satmedia ; Peruvision etc
Cablu RG-6U ( asta daca nu ai deja de la antena digi ) - lungime : de la antena pina la receiver .
Mufe F - 2 bucati .
Receiver - 1 bucata ( il alegi dupa ce te hotarasti ce programe vrei sa prinzi ) .
Cablu de la Receiver la TV ( de preferinta Euroscart daca ai aceasta mufa la TV ; daca nu cablu triplu RCA AV ) .

Nu inteleg ce spui aici


Ms mult de ajutor
Tv are mufa scat in spate o merge no merge nam testato ca e vechi
Receiver care recomandati ca stiti  voi ma  bine unu mai eftin si am intereseaza sa prinda canale la liber si cat e diferenta de pret intre unul la liber si unu  ca sa pot baga cartela in el

Am o intrebare car5e dintre ele trebuie sa iau  Receivere Digitale sau  Receivere Terestre sau amandoua
Merge receptoare de la digi sau de la boom etc in loc de receptor si ce ar trebui sa fac ca sa prind canale la liber sau nu merg
Se monteaza greu antena cu toate componentele sau clasic dupa o schita

Nu am montat nu stiu
Ms mult de ajutor

Editat de dog red, 04 ianuarie 2010 - 04:00.


#8
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.901
  • Înscris: 04.04.2008
@ecologistule

Quote

un receptor de la un fost abonat....dolce,

la urmatoarea inducere in eroare esti trimis in vacanta de iarna :naughty:

mersi @jeolis pt interventie

dog red



in prezent inca nu am scris regulile clare ale forumului dar urmeaza !

oricine pe viitor are ceva de intrebat incepe cu locatia unde sta cu aproximare de judet daca nu doreste sa scrie chiar orasul/comuna de oridjine, deoarece de ex nu e aceeasi branza ca receptionezi Astra la Constanta sau la Arges dau 1 egzemplu chiar daca ambele sunt in sudul Tarii!

--------------------------

red dog

Lasa antena de digi si lasa vechiturile , si orienteaza-te spre un sistem pt incepatori nu unul de carpaci si iti garantez ca nu vei regreta investitia facuta;
Uite ce-ti recomand eu:


Quote

Opticum ANTENA D100 TRX STEEL
....99lei.....http://www.satmedia.ro/Antene/Opticum/Opticum-ANTENA-D100-TRX-STEEL.html


Quote

Inverto BLACK PREMIUM Selected Single 40mm LNB
...25lei......http://www.satmedia.ro/Promotii/Inverto-BLACK-PREMIUM-Selected-Single-40mm-LNB.html


Quote

Opticum MOTOR H-H DM 2400
........162 lei..............http://www.satmedia.ro/Motoare-pozitionere/Motoare-H-H/Opticum-MOTOR-H-H-DM-2400.html

Quote

receptor: OPTICUM 4060 CX
............204ron.........http://www.satmedia.ro/Receivere-Digitale/Globo/OPTICUM-4060-CX.html

Iesi la 490 ron fara transport cu un sistem de receptie mobil.Antena Opticum la banii aceeia e cea mai buna investitie ,lnb performant , motor pe masura si de buna precizie iar la receptor poti pune la orice ora card de Focus sau AKTA dar accepta si unele carduri erotice pe sistem viacces.Cu 10 lei mai scump e acest model http://www.satmedia....DY-USB-2.0.html , eu, sincere nu avut ocazia sa-l testez dar cunosc cativa pasionati ai receptiei satelitare care apreciaza mult acest receptor.Citeste specificatiile si decizia care il iei iti apartine!

Nu are rost sa te complici cu receptoare vechi , sau receptoare de la anumite dht-uri si hihi antena de digi care nu prinde nici jumatate si canalele tv interesante.

Iti doresc succese!

Editat de doktorofsat, 04 ianuarie 2010 - 11:59.


#9
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 01.12.2006

 doktorofsat, on 4th January 2010, 11:59, said:

@ecologistule



la urmatoarea inducere in eroare esti trimis in vacanta de iarna :naughty:

mersi @jeolis pt interventie

dog red



in prezent inca nu am scris regulile clare ale forumului dar urmeaza !

oricine pe viitor are ceva de intrebat incepe cu locatia unde sta cu aproximare de judet daca nu doreste sa scrie chiar orasul/comuna de oridjine, deoarece de ex nu e aceeasi branza ca receptionezi Astra la Constanta sau la Arges dau 1 egzemplu chiar daca ambele sunt in sudul Tarii!

--------------------------

red dog

Lasa antena de digi si lasa vechiturile , si orienteaza-te spre un sistem pt incepatori nu unul de carpaci si iti garantez ca nu vei regreta investitia facuta;
Uite ce-ti recomand eu:


....99lei.....http://www.satmedia.ro/Antene/Opticum/Opticum-ANTENA-D100-TRX-STEEL.html


...25lei......http://www.satmedia.ro/Promotii/Inverto-BLACK-PREMIUM-Selected-Single-40mm-LNB.html


........162 lei..............http://www.satmedia.ro/Motoare-pozitionere/Motoare-H-H/Opticum-MOTOR-H-H-DM-2400.html

............204ron.........http://www.satmedia.ro/Receivere-Digitale/Globo/OPTICUM-4060-CX.html

Iesi la 490 ron fara transport cu un sistem de receptie mobil.Antena Opticum la banii aceeia e cea mai buna investitie ,lnb performant , motor pe masura si de buna precizie iar la receptor poti pune la orice ora card de Focus sau AKTA dar accepta si unele carduri erotice pe sistem viacces.Cu 10 lei mai scump e acest model http://www.satmedia....DY-USB-2.0.html , eu, sincere nu avut ocazia sa-l testez dar cunosc cativa pasionati ai receptiei satelitare care apreciaza mult acest receptor.Citeste specificatiile si decizia care il iei iti apartine!

Nu are rost sa te complici cu receptoare vechi , sau receptoare de la anumite dht-uri si hihi antena de digi care nu prinde nici jumatate si canalele tv interesante.

Iti doresc succese!


Sub scriu zona vrancea  

Ce spui tu e bine
De ce sa iau ceva scump cand pentru cateva ore pe luna cat ma duc eu la tara sa dau asa multi bani

Plus am o antena digi  de la cineva si un lnb ma intereseaza doar canalele la liber

am o intrebare
Pentru ce este .http://www.satmedia.ro/Motoare-pozitionere/Motoare-H-H/Opticum-MOTOR-H-H-DM-2400.html
fara el sistemul nu poate functiona

#10
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.231
  • Înscris: 09.05.2006
Ecologistu nu a indus pe nimeni in eroare. Stie el ce stie, dar nu e voie aici.
In alta ordine de idei in alta parte e mai ieftin; elstar, digitalsatelit, etc. (OPTICUM 4060 CX - elstar 169 ron). Si din cate stiu eu (s-ar putea sa ma insel) acest receptor are cam conax embedded. Citeste si carduri viaccess fara interventie neautorizata????
HH-ul iti muta antena pe ce satelit vrei. Si nu e nevoie de el. Dar vei ramane pe un singur satelit in lipsa lui.

#11
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 01.12.2006
Ms de informare

Am gasit ceva interesant si cer o parere o ideie


Am gasit pe un site web asta nu spun ca nu vreu sa fac reclama


Kit antena pentru receptie canale libere romanesti si straine
#
Antena D85 Click Steel
75 Lei
#

DiSEqC Switch 8/1
58 Lei
#

Starter Kit Inverto LNB Dielectric
65 Lei
#
LNB-uri Inverto Dielectric Single 6 buc
174 Lei
#
Suport perete profil otel
22 Lei


ideia era ca eu avem antena si lnb si as mai avea nevoie doar de asta DiSEqC Switch 8/1 sau si asta Starter Kit Inverto LNB Dielectric  nust exact nu sunt in domeniu ar merge sa prinda cateva canale la liber

Editat de dog red, 04 ianuarie 2010 - 17:56.


#12
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.901
  • Înscris: 04.04.2008
dog red lasa ca nu se merita oferta ramai la antena ta de digi , progr romanesti gasesti pe 16Est, 5est, 1w


pt  cateva ore poti opta pt un receptor mai ieftin daca asa sta situatia
cumperi de la elstar ceva ieftin
@zappaf

aceea schimbare de soft la coshipul de dolce e posibil , dar e o pierdere inutila de vreme, da receptorul de digi e bun iar opentelul sau opticumul de la akta chiar mai bine!

dar uite ca avem dea face cu 1 incepator de aceea recomand lucruri noi.a usor sa vorbesti cand ai in spate ani buni de experienta
Opticumurile sunt receptoare destepte unele modele iau fara interventia cartela dolce iar altele viaccesurile.Am m
entiona ca la un receptor se poate schimba softul nu e o ilegalitate , dar a oferi solutii scrise pe forum sau linkuri spre alte "zone" unde poate primi ajutor da.

Daca vrei sa ajuti pe cineva poti folosi "PM" fara probleme!

Cine posteaza pe aici , poate sa caute pe internet tot ce stie si de ce are nevoie pt un anumit receptor , prea s-a lenevit lumea...si vrea totul mura in gura :naughty: ,

#13
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.231
  • Înscris: 09.05.2006
@doktore .... Eu doar am vrut sa iti atrag atentia ca l-ai amenintat fara motiv pe @ecologist. Iar conserva aia de la dolce merita aruncata si nicidecum bagata in seama.

#14
bissa86

bissa86

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 03.12.2009
Fratilor, am o problema, de curand am primit un receptor pe nume opticum 4160LCX PLUS, l-am pus sus, si am dat bote pe montura HH, toate bune si frumoase, doar ca nu pot controla manual montura din optiunea diseqc 1.2. Tot caut un soft compatibil cu acest aparat sa aiba aceasta optiune. Ma puteti ajuta cu un soft bun? Multumesc anticipat.

#15
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.261
  • Înscris: 11.12.2008

 bissa86, on 30 noiembrie 2015 - 17:06, said:

Fratilor, am o problema, de curand am primit un receptor pe nume opticum 4160LCX PLUS, l-am pus sus, si am dat bote pe montura HH, toate bune si frumoase, doar ca nu pot controla manual montura din optiunea diseqc 1.2. Tot caut un soft compatibil cu acest aparat sa aiba aceasta optiune. Ma puteti ajuta cu un soft bun? Multumesc anticipat.

Mut-o cu optiunea "motor" sau USALS. Diseqc e pentru altceva.

#16
bissa86

bissa86

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 03.12.2009
Ok, o sa incerc, dar USALS sau motor nu ma lasa sa o mut manual, decat automat, alte receptoare, cand merg pe functia diseqc 1.2, imi da sa mut antena in stanga si in dreapta manual, nu sa se mute automat.

#17
Adrinu

Adrinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 30.03.2009
Salut, sunt in cautarea unui sfat/ajutor referitor la antena sus mentionata. Momentan am o antena satelit monobloc pe Intelsat 10-02 (da, pe Digi). As vrea sa achizitionez un Cahors BigBisat cu 4 lnb incorporate pentru a receptiona si Astra 19.2, Hotbird13, evident Intelsat si Eutelsat 5w. Ideea e sa am acces la cat mai multe fta, sa raman si pe digi. Credeti ca este fezabil sau ar tb sa imi limitez satelitii? Multumesc

#18
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.261
  • Înscris: 11.12.2008
Adica o antena de 90/70 cm ?

Editat de generalmotors, 03 decembrie 2015 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate