Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Tzeapa pe okazii.ro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#73
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 18:28, said:

Intrebare: poate sa ramana doar cu dosar, fara sa faca puscarie?!
Daca imi retrag plangerea, este 'iertat' si sters de sub ochii politiei?
Eu nu as vrea sa faca puscarie, dar sa ramana cu ochii pe el?....

  Puscarie nu face. Oricum ai face tu si te-ai da si in fund si in cap.


  Trebuie sa cantaresti daca merita dosar penal sau nu. Eu ti-am zis si mai sus , intereseaza-te cum poti face sa se aleaga cu o amenda administrativa.Aceste amenzi nu sunt mici deloc.

  Ii poti spune si lui sa nu se mai milogeasca ca nu ii faci raul suprem dar fara amenda administrativa nu te lasi.

Edited by mihai!, 17 December 2009 - 19:08.


#74
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 20.11.2005

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 20:02, said:

......
O sa primesc imunitate....?!

Cam ciudata toata poveste, ca sunt destule urmari si consencinte!
nu va sta un politist sa te pazeasca toata viata ca in filme  ;)
dar ei vor fii primii investigati in caz ca patesti ceva

View Postmihai!, on 17th December 2009, 20:06, said:

  Puscarie nu face. Oricum ai face tu si te-ai da si in fund si in cap.


  Trebuie sa cantaresti daca merita dosar penal sau nu. Eu ti-am zis si mai sus , intereseaza-te cum poti face sa se aleaga cu o amenda administrativa.Aceste amenzi nu sunt mici deloc.

  Ii poti spune si lui sa nu se mai milogeasca ca nu ii faci raul suprem dar fara amenda administrativa nu te lasi.

total de acord cu tine.
asta pare cea mai buna solutie si din pct. meu de vedere

#75
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008
Deci amenda administrativa si trebuie sa retrag plangerea.

#76
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 19:02, said:

:)) asta e prea de tot....clar intru direct la santaj, cum sa ii cer o suma asa mare....nu nu, nu e bine asa...si la faza sa ii cer despagubire, m-am gandit la o suma modesta, dar care poate pentru el este o suma mare, si va face 'rost' de ea dand alte tzepe....eventual, las totul de la sine, ridic banii de la tzeapa si apoi judecatoria decide soarta lui...asa ar fi cel mai bine pentru el, ca daca nu, il dau in judecata, este condamnat si ii cer si despagubire....
Ce se intampla acum, daca voi fi amenintat, sau chestii de genul?!...asta asa de curiozitate, ca nu se stie niciodata ce si cum se va intampla, pentru mine ca o prevenire, cum ma feresec. Daca il aduce sa il judece si eu trebuie sa fiu prezent, ma vor vedea cei ai lui, si daca intr-o seara ma trezesc cu o bata in cap, dau un exemplu urat, dar e posibil, binenteles careva a fost pus de cei apropiati....?!
O sa primesc imunitate....?!

Cam ciudata toata poveste, ca sunt destule urmari si consencinte!
Dar cand ti-a raspuns la telefon la misto,nu a fost prea de tot?Tu mori de grija lui,de unde iti da tie banii?Da-l in mm de gunoi, l-as strange de c--- pana ar merge in genunchi,,,tie vad ca ti-e mila de el.Eventual mai da-i tu niste bani,daca e asa amarat.Ii faci si plangere,sa ramana cu dosar penal(ca puscarie iti spun eu ca nu face pt treaba asta),il arzi si la bani.Iarta-l tu si o sa-l vezi cum te scuipa in cap dupa aia....

View Postmihai!, on 17th December 2009, 19:06, said:

  Puscarie nu face. Oricum ai face tu si te-ai da si in fund si in cap.


  Trebuie sa cantaresti daca merita dosar penal sau nu. Eu ti-am zis si mai sus , intereseaza-te cum poti face sa se aleaga cu o amenda administrativa.Aceste amenzi nu sunt mici deloc.

  Ii poti spune si lui sa nu se mai milogeasca ca nu ii faci raul suprem dar fara amenda administrativa nu te lasi.
De acord cu tine,cu o exceptie.Iti zic eu,daca vrea,face ceva pe amenda administrativa,poate lejer sa n-o plateasca fara consecinte pt el.

#77
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008

View Postgan2ryu, on 17th December 2009, 19:19, said:

De acord cu tine,cu o exceptie.Iti zic eu,daca vrea,face ceva pe amenda administrativa,poate lejer sa n-o plateasca fara consecinte pt el.

cum adica poate sa scape de amenda?....

#78
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 19:20, said:

cum adica poate sa scape de amenda?....
Da,mai ales daca n-are nimik pe numele lui si executorul care urmareste amenda n--are ce sa-i ia.Eventual i-o transforma instanta in munca in folosul comunitatii,unde iar poa' sa nu se duca lejer.Din nefericire legiuitorul nu a prevazut nicaieri transformarea amenzilor neplatite in inchisoare.

#79
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Daca-l ierti din cauza unora ca tine vor continua sa dea tepe si o sa ma tepuiesc si eu. Mai da-i in mm ca ne-au facut de ras si peste granite la cate tepe au dat e ebay ... sa puna osu' la treaba, la dat zapada de pe strazi daca nu are bani.

#80
anonym91

anonym91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.12.2009

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 19:20, said:

cum adica poate sa scape de amenda?....
ai o singura varianta .. si mi se pare cea mai corecta.Cere-i sa plateasca cu varf si indesat ce ti-a facut....de exemplu cere-i bani sau ce crezi ca ti-ar fi tie de folos.
de ce te sfatuiesc sa apelezi la varianta asta.multi ar spune ca ai fi santajist...dar sunt niste idioti pentru ca faci un lucru bun in acelasi timp...unul chiar extrem de bun.cere-i de 10 ori mai mult decat ti-a furat el tie.1)daca nu o vei face si il vei ierta...atunci va zice ca probabil va merge cu mai multi fraieri ..si posibil sa caute maimutoi buni la suflet sa ii fure.2)daca ii ceri sa plateasca atunci se va speria si nu va mai risca sa piarda aceeasi suma de 2 ori(probabil ..dar exista sperante destul de mari)3)decat sa il bagi la inchisoare..sa ii distrugi viata...mai bine ii distrugi buzunarul si va fi destul de pedepsit.4)amandoi aveti de castigat...tu bani ... si iti recapeti si orgoliul ... iar el .... nu se duce la inchisoare si va deveni un om.... mai bun.Deci cei care te fac santajist sunt niste idioti! :nonobad:
poti face in asa fel incat sa nu intri la santaj.Iar daca nu o faci...din cauza lasitatii tale distrugi viata unui retardat.daca iti face ceva dupa te duci la politie, desi e imposibil...adica presupun ca nu e un mare mafiot sau ceva de genu asta incat sa te feresti atat de mult.... :bandit:

Edited by anonym91, 17 December 2009 - 22:20.


#81
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008

View Postanonym91, on 17th December 2009, 22:15, said:

ai o singura varianta .. si mi se pare cea mai corecta.Cere-i sa plateasca cu varf si indesat ce ti-a facut....de exemplu cere-i bani sau ce crezi ca ti-ar fi tie de folos.
de ce te sfatuiesc sa apelezi la varianta asta.multi ar spune ca ai fi santajist...dar sunt niste idioti pentru ca faci un lucru bun in acelasi timp...unul chiar extrem de bun.cere-i de 10 ori mai mult decat ti-a furat el tie.1)daca nu o vei face si il vei ierta...atunci va zice ca probabil va merge cu mai multi fraieri ..si posibil sa caute maimutoi buni la suflet sa ii fure.2)daca ii ceri sa plateasca atunci se va speria si nu va mai risca sa piarda aceeasi suma de 2 ori(probabil ..dar exista sperante destul de mari)3)decat sa il bagi la inchisoare..sa ii distrugi viata...mai bine ii distrugi buzunarul si va fi destul de pedepsit.4)amandoi aveti de castigat...tu bani ... si iti recapeti si orgoliul ... iar el .... nu se duce la inchisoare si va deveni un om.... mai bun.Deci cei care te fac santajist sunt niste idioti! :nonobad:
poti face in asa fel incat sa nu intri la santaj.Iar daca nu o faci...din cauza lasitatii tale distrugi viata unui retardat.daca iti face ceva dupa te duci la politie, desi e imposibil...adica presupun ca nu e un mare mafiot sau ceva de genu asta incat sa te feresti atat de mult.... :bandit:

mda...deci, ca idee, sa fie clar:
nu sunt si nici nu pot sa fiu santajist daca ii cer despagubire, este legal, din punct de vedere a legii, am dreptul ca pagubit sa cer despagubire cat vreau (in limita bunului simt -sa zic asa), deci asta nu vad nici o problema; santajist sunt in momentul in care ii cer despagubire si apoi nu imi retrag plangerea si ii mai cer in plus pe langa ce am cerut la despagubire!!!
Nu imi este 'frica', absolut deloc, ca voi pati eu ceva, dar am zis ca idee, am pus problema si pe idea acesta.
Cea mai urata chestie care pot sa ii fac, este ca il dau in judecata si ii cer si despagubire, dar nu cred ca o sa fac asa....probabil il las pe mana justitie....

#82
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 17:06, said:

Imi cer scuze ca am creat topic nou, am vazut ca este inchis topicul despre tzepele de pe okazii, si am reusit sa il prind pe tzepar!!!!!

Am luat si eu tzeapa destul de marede pe acest site, okazii.ro, in loc de un telefon am primit un joc puzzel, un telefon Alcatel defect si o crema pentru care am achitat 200lei. Foarte neplacuta surpriza, dar am reusit sa dau de urma ticalosului, care acum este pe mana politie, si isi asteapta 'soarta care este in mainile mele, intrebarea este, ca nush exact ce sa fac...il pot da in judecata si va face puscarie, pacat ca este tanar, are 23 de ani....dar pentru magaria asta merita!
Acesta, cand a fost saltat de politie, ma contactat imediat si a inceput sa se milogeasca prin fel si fel de vorbe sa il 'ajut'...se pare ca acum este constient de fapta lui si de ce consencinte urmeaza pentru el!
Mi-a restituit suma care am achitat-o pe acel colet, trebuie sa ma duc sa o ridic, iar acum urmeaza sa vad ce fac cu el...soarta lui depinde de mine, doresc un sfat din partea voastra ce anume ar merita, desi logic merita sa suporte consenciintele; eu ma ganedam sa ma despagubeasca + sa imi trimita si telefonul sau mergem mai departe, ajungem la tribula, deci il dau in judecata, si oricum, imi scot despagubirea; indiferent de situatie o sa fiu despagubit!!! Inca odata, pacat de el ca este tanar, la 23 de ani sa fi pedepsit pentru inselaciune/frauda....iti petreci un timp in inchisoare si esti patat pe toata viata...defapt cred ca oricum ramai cu pata pe toata viata, nu?!
Mai este o problema, am aflat ca a mai dat tzepe si ceva socant, pentru mine a fost si este socanat, mai este implicata si sotia/prietena lui....

Ma gandesc in felul urmator:

1. daca tzeapa aceasta o lua altul, in ideea ca nu putea sa il prinda, ramanea cu buza umblata, cu paguba de 200lei si cu cuvintele lui ironice ca amintire (cand am desfacut coletul de am vb cu el, foarte ironic mi-a raspuns si apoi a inchis ne-mai putand sa dau de el deloc, pana a doua zi cand el ma suna pe mine, mi-am dat seama ca la saltat politia, mi-a trimis sms-uri, e-mailuri, am avut undeva la 50 de apeluri ratate de la el, dar nu am vrut sa raspund, exact cum a facut si el cu o zi inainte, oricum la el era mult mai mare 'morcovul' decat a fost la mine);

2. daca presupunem ca eu 'eram in fapta' si eram prins de politie, garantez ca nu eram iertat, 100% nu ma ierta nimeni!!!!

Ca idee, daca eu il 'iert' cu acest lucru incurajez infractiunile -sa zic asa, nu o sa se potoleasca si o sa mai faca chestii murdare!
Acum de ceva timp am fost contactat de un membru din familia lui, comunicand-mi ca suma de pe colet a fost returnata si sa ma duc sa o ridic, apoi sa retrag plangerea, desi eu nu am pomenit nimic ca dupa restituierea sumei de pe colet, care mi se pare normal, ca nu am aruncat 200 lei de-a moca eu imi voi retrage plangerea.


Nu va suparati,dar in ce fel l-ati dat in judecata? sau sub ce pretext...
E ciudat cand ma gandesc ca a pus la posta un telefon mobil stricat,o crema si un puzzle, pe urma a asteptat sa-l ridicati si sa platiti suma de 200LEI si sa fie dat in judecata... Nu putea sa spuna ca asta i-ati cerut sa va puna in colet?

#83
Solea

Solea

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 233
  • Înscris: 07.04.2009
BAGA-L IN PUSCARIE !!

ps : dane si noua userul lui sa stim , daca nu este sters ..

eu mereu cand comand dp internet comand plata ramburs .. :)

#84
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008

View Postsilviugabor, on 18th December 2009, 03:19, said:

Nu va suparati,dar in ce fel l-ati dat in judecata? sau sub ce pretext...
E ciudat cand ma gandesc ca a pus la posta un telefon mobil stricat,o crema si un puzzle, pe urma a asteptat sa-l ridicati si sa platiti suma de 200LEI si sa fie dat in judecata... Nu putea sa spuna ca asta i-ati cerut sa va puna in colet?

deci u incurajezi infractiunile si tzepele de genu acesta?!....mda...pacat ca nu gandesti destul de logic, ca la toate intrebarile tale exista un raspuns, si asa afli exact cum sa reusit arestarea lui...

#85
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Ma mir ca sunt atatia care ii iau apararea jegosului, putea sa aiba si 17 ani, si-a ales "cariera". :death:

#86
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
kappa, de ce te miri? N-ai citit mai sus ca-i crestineste sa-l ierti pe ala de te-a furat de numai 200 lei? Cica e prea mica paguba ca sa merite hotul sa fie pedepsit.

#87
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
chema-l la tine acasa si pune-l sa ti-o suga daca vrea sa-l ierti!

#88
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,307
  • Înscris: 22.07.2005

View Postcar-man, on 18th December 2009, 10:56, said:

chema-l la tine acasa si pune-l sa ti-o suga daca vrea sa-l ierti!


Asta este o porcarie sinistra, iesita din mintea unui individ pervers.

Parerea mea este ca ar trebui sa te gandesti la un cadou frumos de craciun si sa il pui sa ti-l cumpere. De ex un LCD de 42", de vreo 3.000lei. In felul asta el isi va achita prostia si tu vei fi fost despagubit pe indelete. Daca ai impresia ca el va face puscarie pentru treaba asta... te inseli amarnic. Oricum acei bani se vor fi aruncat pe avocati si alte cheltuieli de judecata...

Fii pragmatic...

#89
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDexterJack, on 17th December 2009, 22:54, said:

mda...deci, ca idee, sa fie clar:
nu sunt si nici nu pot sa fiu santajist daca ii cer despagubire, este legal, din punct de vedere a legii, am dreptul ca pagubit sa cer despagubire cat vreau (in limita bunului simt -sa zic asa), deci asta nu vad nici o problema;

Maestre tot smecherul ia in gura termenul de lege, dar daca-l scuturi, nu iese nimic. Vezi ca daca te ocupi de prostii, s-ar putea s-aluneci pe coaja de banana. In primul rind ia si citeste mataluta codul penal, dupa care consulta un avocat, daca ti se pare tie ca poti cere despagubiri....in limita bunului simt  :lol:

Sa nu ai surpriza ca actul de impacare (Articolul 131), ce poate implica sub anumite conditii inlaturarea actiunii penale sa se incheie cu succes, caz asupra caruia nu se mai poate reveni ulterior (caz incheiat), dupa care individul respectiv sa te actioneze pe tine in instanta pentru santaj. Obiect care constituie un caz separat!
Vezi ca ceea ce te invata cite-un semidoct, ca sa nu zic idiot, te poate baga la apa.
Mergi pe mina unuia de genul asta? Ti se pare ca ti-a dat un sfat competent? Fugi mai bine la un avocat, sau lasa plingerea sa-si urmeze cursul

View Postanonym91, on 17th December 2009, 22:15, said:

ai o singura varianta .. si mi se pare cea mai corecta.Cere-i sa plateasca cu varf si indesat ce ti-a facut....de exemplu cere-i bani sau ce crezi ca ti-ar fi tie de folos.
de ce te sfatuiesc sa apelezi la varianta asta.multi ar spune ca ai fi santajist...dar sunt niste idioti pentru ca faci un lucru bun in acelasi timp

http://invat.3x.ro/cp/cp2.htm

Extras:
Lipsa plângerii prealabile
            Art. 131. - În cazul infractiunilor pentru care punerea în miscare a actiunii penale este conditionatã de introducerea unei plângeri prealabile de cãtre persoana vãtãmatã, lipsa acestei plângeri înlãturã rãspunderea penalã.
            Retragerea plângerii prealabile, de asemenea, înlãturã rãspunderea penalã.
            Fapta care a adus vãtãmare mai multor persoane atrage rãspunderea penalã, chiar dacã plângerea prealabilã s-a fãcut sau se mentine numai de cãtre una dintre ele.
            Fapta atrage rãspunderea penalã a tuturor participantilor la sãvârsirea ei, chiar dacã plângerea prealabilã s-a fãcut sau se mentine cu privire numai la unul dintre ei.
            *În cazul în care cel vãtãmat este o persoanã lipsitã de capacitate de exercitiu ori cu capacitate de exercitiu restrânsã, actiunea penalã se pune în miscare si din oficiu.  
* Art. 131 alin. 5 si 132 alin. 3 sunt reproduse astfel cum au fost modificate prin Legea nr. 6/1973.
           Împãcarea pãrtilor
            Art. 132. - Împãcarea pãrtilor în cazurile prevãzute de lege înlãturã rãspunderea penalã si stinge si actiunea civilã.
            Împãcarea este personalã si produce efecte numai dacã intervine pânã la rãmânerea definitivã a hotãrârii.
            *Pentru persoanele lipsite de capacitate de exercitiu împãcarea se face numai de reprezentantii lor legali. Cei cu capacitate de exercitiu restrânsã se pot împãca cu încuviintarea persoanelor prevãzute de lege. Împãcarea produce efecte si în cazul în care actiunea penalã a fost pusã în miscare din oficiu.  


LE: dublu citat

Edited by vata_pa_batz, 18 December 2009 - 11:46.


#90
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007

View PostDexterJack, on 18th December 2009, 09:19, said:

deci u incurajezi infractiunile si tzepele de genu acesta?!....mda...pacat ca nu gandesti destul de logic, ca la toate intrebarile tale exista un raspuns, si asa afli exact cum sa reusit arestarea lui...


Eu incurajez gandirea logica...  ;)
Tu nu ai niciun act care sa arate ca a incerca sa te pacaleasca. Poate (desi nu cred) a declarat la posta romana ca produs fiind un telefon mobil marca --- model --- si sa-ti fi dat un altul si nefunctional,este cu totul altceva dar nu cred ca era asa prost.

Nu stiu cum de a ajuns la politie pentru asa ceva dar daca voi spuneti am sa va cred...  :coolspeak:  Oricine poate face o reclamatie pe numele unei persoane,dar de la o reclamatie pana la o sentinta cu puscarie 1 an

Aberati!!!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate