Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Revolutia din Decembrie '89

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

Poll: Revolutia din '89 (60 member(s) have cast votes)

Credeti ca Revolutia din '89 a fost un esec?

  1. Da (11 votes [18.33%])

    Percentage of vote: 18.33%

  2. Mai degraba o farsa (28 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

  3. Nu (21 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Care revolutie ?

#20
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostGentle_dragon, on 16th December 2009, 10:51, said:

Da, atunci nu se prea murea de foame pe strada ci in casa :mellow:

Asta-i o mare vrajeala, dar e bine ca ai priceput o chestie elementara: orice retardat facea rost de-o casa. Cu chirie, daca altfel nu se putea, ca imbecila aia de chirie o puteai socoti in beri.
Ii poftesc pe faimosii useri SP sa ne povesteasca despre casele lor. Daca le au.

View PostGentle_dragon, on 16th December 2009, 10:51, said:

Si daca se murea de foame macar nu se dadea la televizor :huh:

Da, pentru ca televizorul e adevarul suprem. Ia zi bre numele unuia care-a murit de foame pe vremea lui Ceao. Hai sa aflam si noi.

View PostGentle_dragon, on 16th December 2009, 10:51, said:

Pentru ca la televizor erau incontinuu marile realizari si conducatorul iubit ^_^

Da, e o mare diferenta. Atunci erau in continuu marile realizari si conducatorul iubit. Acum avem de ales, in functie de post, vedem realizarile marinarului iubit sau contestatiile si realizarile prostanacului iubit. Se dezinformeaza de 30 de ori mai grav acum. Zi-mi si mie un post TV impartial, poti? Trezirea, baaaaaaa

View PostGentle_dragon, on 16th December 2009, 10:51, said:

Acuma suntem in pericol sa "ne pierdem casa, masina si dracu' mai stie ce", atunci nu prea mai aveam nimica de pierdut :rolleyes: Cam aberezi B)

Interesant ca n-aveai tu nimic de pierdut. Ai mei si-au cumparat atunci casa, masina, tembelizoru' color (wooooooooooow) si alte tampenii. Pe langa asta, au facut si-au crescut 2 copii, din 2 joburi normale (i.e nu de conducere), pe barba lor, nu pe banii parintilor. Daca esti amabil, zi-ne tu, informatule, cati mai fac asta in ziua de azi.


View PostAdiTot, on 16th December 2009, 10:40, said:

Si mai zici de altii ca abereaza?

Da, cam asa zic.
Ce sa zic. Atunci, parintii mei nu puteau aveau pareri despre politica. Acum pot, dar le e scarba. Ura, tovarasi, am invins. Nu stim ce.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 11:05.


#21
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postdoktorofsat, on 15th December 2009, 21:54, said:

Canalul maghiar cu acoperire mondiala DUNA TV transmite azi 15 dec,  maine si poimaine revolutia de la 1989 din Romania

Azi 15 dec au inceput sa apara in emisiune in direct martori si dezvaluiri ale ororilor securitatii!A avut loc acum o ora si premierea lui Tokes Laszlo (Tokes considerã cã în România actualã “comunismul a cãzut, iar comuniºtii au rãmas”...)
la Opera din Timisoara au fost prezenti nume mari precum Lech Walesa, fondatorul sindicatului Solidaritatea din Polonia ºi primul ºef de stat al Poloniei dupã cãderea comunismului distins în 1983, cu premiul Nobel pentru Pace si Viktor Orban, fostul prim-ministru ungar

Televiziunile din Romania vorbesc foarte putin si tendinta de tacere o vad si de acum incolo, rusine lor , bat joc de poporul roman pe banii acestuia.Fac tot posibilul ca tineretul sa nu stie nimic de aceasta perioada foarte importanta iar prin stirile prezentate fac o imagine deosebit de proasta tarii.Eu nici nu ma uit la ele din aceste motive
:rolleyes:  Cu riscul de a fi injurat de acum incolo pt. 3 generatii :
Nu "prea" a fost revolutie...
Au fost multi romani nemultumiti de regim care au "actionat", dar si MULTI  FOARTE MANIPULATI...
De catre cine?
SE STIE...
Ce s-a intamplat DUPA "REVOLUTIE"  , e si mai trist...
Nu numai ca NU am scapat de comunisti , dar chiar suntem condusi de niste comunisti azi  , dupa 20jde ani... Iar tara este  exploatata de catre "capitalisti" si alti rechini infometati ceva de genul : "toate panzele sus"...
Vizionati videoclipul si , poate "vedeti" pe undeva o "coincidenta"...
[ https://player.vimeo.com/video/3401129 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca  pentru media revolutia nu prezinta "interes" este alta mutare a celor care "conduc/exploateaza" tara...
Si din punctul meu de vedere o MARE FLEGMA in fata romanilor ...
Dar cum multi inca se afla in stadiul de "stupid people" (si mentinuti asa), NICI NU ISI VOR DA SEAMA...
Parerea mea...

#22
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
contributia mea desi mica am facut-o punand pe canalul meu de youtube niste fragmente ale revolutiei din decembrie 1989.
Mi s-a parut un lucru firesc, pentru ca datorez foarte mult Romaniei si poporului roman si de asemenea, pentru ca sa cunoasca si conationalii mei din Italia, istoria unei tari despre care habar n-au foarte multi dintre vestici.

Rivoluzione Rumena

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Da, pentru ca televizorul e adevarul suprem. Ia zi bre numele unuia care-a murit de foame pe vremea lui Ceao. Hai sa aflam si noi.
95% din blocul in care stateam. cind ieseam afara cu o ciocolata parca eram cristos

Quote

Interesant ca n-aveai tu nimic de pierdut. Ai mei si-au cumparat atunci casa, masina, tembelizoru' color (wooooooooooow) si alte tampenii. Pe langa asta, au facut si-au crescut 2 copii, din 2 joburi normale (i.e nu de conducere), pe barba lor, nu pe banii parintilor. Daca esti amabil, zi-ne tu, informatule, cati mai fac asta in ziua de azi.
mare scofala. si acum exista 10% care au case, masina si tv color de 4 metri. tot din joburi normale. ce nu spui este CUM au cumparat teveul, s-au dus la magazin si au cerut un tv? cum au cumparat masina, s-au dus la dealer? :lol:

#24
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Asta-i o mare vrajeala, dar e bine ca ai priceput o chestie elementara: orice retardat facea rost de-o casa. Cu chirie, daca altfel nu se putea, ca imbecila aia de chirie o puteai socoti in beri.
Ii poftesc pe faimosii useri SP sa ne povesteasca despre casele lor. Daca le au.
Si ce facea acel retardat cu casa respectiva in care ingheta de frig, avea apa calda o ora doua pe zi in cel mai fericit caz, curentul era intrerupt cand iti era lumea mai draga, etc?

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Da, pentru ca televizorul e adevarul suprem. Ia zi bre numele unuia care-a murit de foame pe vremea lui Ceao. Hai sa aflam si noi.
Tu crezi ca aia care stateau la cozi cate 5-6 ore pentru o amarata de paine cu sana o faceau din placere?

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Da, e o mare diferenta. Atunci erau in continuu marile realizari si conducatorul iubit. Acum avem de ales, in functie de post, vedem realizarile marinarului iubit sau contestatiile si realizarile prostanacului iubit. Se dezinformeaza de 30 de ori mai grav acum. Zi-mi si mie un post TV impartial, poti? Trezirea, baaaaaaa
Baaaaaaa, acum ai cel putin optiunile Discovery, AXN sau Cartoon Network. Sau si astea tin cu cineva?

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Interesant ca n-aveai tu nimic de pierdut. Ai mei si-au cumparat atunci casa, masina, tembelizoru' color (wooooooooooow) si alte tampenii. Pe langa asta, au facut si-au crescut 2 copii, din 2 joburi normale (i.e nu de conducere), pe barba lor, nu pe banii parintilor. Daca esti amabil, zi-ne tu, informatule, cati mai fac asta in ziua de azi.

Ma gandeam eu ca nu esti unul din aia care au rabdat foame sau frig pe vremea comunismului. Probabil ca tu chiar iti inchipui ca toata lumea avea tembelizor color si alte tampenii.

#25
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006
@manowar: le ai :) " orice retardat facea rost de-o casa. Cu chirie, daca altfel nu se putea, ca imbecila aia de chirie o puteai socoti in beri" Ai dreptate :D Doar ca, nu stiu de ce, fostii comunisti, fii, verii si nepotii lor inca se bat pe casele nationalizate construite inainte de razboi :rolleyes: E dificil si neplacut: toti aurolacii care au aparut dupa momentul "revolutiei" nu au aparut prin teleportare de pe alta planeta ci erau aici in tara asta dar nu-i vedeam la televizor. Toate "sanatoriile" si "orfelinatele" mizere erau aici nevazute de noi. La marginea oraselor muncitoresti, in casele pensionarilor (altii decat de armata, partid, securitate, procuratura etc.) se murea si atunci de foame. Unii mureau de foame chiar si cu banii in mana pentru ca la alimentara se terminase painea si laptele pe cartela. Mezeluri se dadeau pe baza de buletin. Si atunci ca si astazi omul simplu se chinuia sa supravietuiasca din cauza cam acelorasi politicieni imbecili (sau astazi a fiilor, verilor sau nepotilor lor).

#26
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,172
  • Înscris: 03.07.2008

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Asta-i o mare vrajeala, dar e bine ca ai priceput o chestie elementara: orice retardat facea rost de-o casa. Cu chirie, daca altfel nu se putea, ca imbecila aia de chirie o puteai socoti in beri.
Ii poftesc pe faimosii useri SP sa ne povesteasca despre casele lor. Daca le au.

Da, siiigur! Atunci eram 23 de milioane si aveam toti case, acu' suntem sum 20 de milioane si nu ne ajung casele. Sau miile de romani care s-au bagat la credite pe zeci de ani pt case sunt masochisti? Sute de ansambluri imobilare construite in ultimii 5 ani doar de frumusete din moment ce aveam cu totii case de la Ceasca...

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Da, e o mare diferenta. Atunci erau in continuu marile realizari si conducatorul iubit. Acum avem de ales, in functie de post, vedem realizarile marinarului iubit sau contestatiile si realizarile prostanacului iubit. Se dezinformeaza de 30 de ori mai grav acum. Zi-mi si mie un post TV impartial, poti? Trezirea, baaaaaaa
Cine te pune sa te uiti la posturi politice? Exista alternative care nu existau atunci.

View PostManowar, on 16th December 2009, 11:02, said:

Interesant ca n-aveai tu nimic de pierdut. Ai mei si-au cumparat atunci casa, masina, tembelizoru' color (wooooooooooow) si alte tampenii. Pe langa asta, au facut si-au crescut 2 copii, din 2 joburi normale (i.e nu de conducere), pe barba lor, nu pe banii parintilor. Daca esti amabil, zi-ne tu, informatule, cati mai fac asta in ziua de azi.

Majoritatea romanilor si-au cumparat casele (chiar si cele in care locuiau cu chirie de zeci de ani), masinile si teveurile color dupa 89...


View PostMosotti, on 16th December 2009, 11:25, said:

95% din blocul in care stateam. cind ieseam afara cu o ciocolata parca eram cristos
...

Te bateau in cuie?  :D

#27
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostEmcede, on 16th December 2009, 10:55, said:

Care revolutie ?

Aia datorita careia te poti tu abera acuma pe net fara vreo aprobare speciala de la activistul de partid ... :P

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostImperathor, on 16th December 2009, 11:38, said:

Te bateau in cuie?  :D
odata am dus niste copii la mine si m-au rugat sa le fac omleta  :rolleyes:

cum maica-mea lucra vinzatoare, n-am stat niciodata la coada, decit dupa revolutie, la sifon :lol: intr-adevar n-a fost tot timpul naspa, dar 86-89 au fost imputiti de tot

imi amintesc la tara, cum venea unu cu un sac cu carne de vitel, pe ascuns, daca-l prindea intra la pirnaie pina putrezea. brrrrr, ce vremuri

#29
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
cum am spus intr-o alta discutie, perceptia comunismului se schimba chiar de la generatie la alta, in acele tari unde a fost.
Asa cum occidentalii nu cunosc mare branza despre europa de est, asa si esticii din ultimele clipuri ale comunismului nu stiu de cum se ajunsese la asemenea stare de lucruri.

Exista intr-adevar un comunism mai salbatic, care-si carmuia supusii (vezi poporul) atunci cand a fost sa se impuna (sfarsitul anilor 40, inceputul anilor 50) populatiei. In anii urmatori, doar amintirea a ceea ce a fost, i-a pus si pe cei mai potrivnici regimului intr-o situatie de impotrivire "tacita" si silentioasa.

In urma cu 10 de ani se ajunsese de la o colaborare de fata a populatiei, la o colaborare activa (ultimele generatii habar neavand despre ce se intamplase in ani 50).

De aia comunismul este vazut (la unii) intr-o ipostaza mai edulcolarata,mai infloritoare.
Sistemul comunist isi dobandise legitimiate de la fapt de a fi fost unul dintre invingatori ai razboiului, si de la transformarea lui graduala de la o tiranie represiva, la o dictatura mai subtila, mai ascunsa. Probabil, de ar fi invins razboiul, si nazismul s-ar fi sprijint de aceleasi metode, de n-ar fi mai avut nevoie in ani 60-70 sa actioneze brutal.

#30
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostMosotti, on 16th December 2009, 11:25, said:

95% din blocul in care stateam. cind ieseam afara cu o ciocolata parca eram cristos

Aici cred ca-i o mica problema legata de ce-i aia mort de foame. Eu unul ma refer la aia care au trecut in lumea dreptilor, nu la cei care poftesc la o ciocolata. Acelasi efect il obtin daca intru intr-o sala de clasa dintr-o scoala random, cum ar fi aia unde am fost sa votez. Pe pariu ca se ineaca juma' de Bucuresti de balele alora.

View PostMosotti, on 16th December 2009, 11:25, said:

mare scofala. si acum exista 10% care au case, masina si tv color de 4 metri. tot din joburi normale. ce nu spui este CUM au cumparat teveul, s-au dus la magazin si au cerut un tv? cum au cumparat masina, s-au dus la dealer? :lol:

Doar ca atunci erau 90% care aveau casele alea. Ori ca le primeau "pe liste" de la lucru, ori ca stateau cu o chirie simbolica, ori ca...treaba lor.
Masina nu. TV color, unii da, altii nu, ca pana la urma conta cum te inscriai pe "liste". Nu, au luat masina si tv-ul second-hand. Prin urmare, n-a fost nevoie sa se duca vreunul din ei la "dealer". Il puteau lua nou, da' pentru asta, ar fi trebuit sa astepte sau sa dea o spaga. Intrebarea e ce dracu' faceau cu el, ca-n afara de cate-un film la video, era fucking useless (de-aici si "woooow" ala din paranteza)

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 11:26, said:

Si ce facea acel retardat cu casa respectiva in care ingheta de frig, avea apa calda o ora doua pe zi in cel mai fericit caz, curentul era intrerupt cand iti era lumea mai draga, etc?

Nu MUREA de frig, aia facea in casa aia, spre deosebire de aia care crapa inghetati acum - la propriu.

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 11:26, said:

Tu crezi ca aia care stateau la cozi cate 5-6 ore pentru o amarata de paine cu sana o faceau din placere?

Evident ca nu. Da' tu crezi ca aia care muncesc 8-9 ore si nu-si permit sa cumpere nici sana aia cu paine o fac din placere? Am colegi aici care muncesc pe 9-10 milioane. Fara vrajeala. Ia intreaba-i cand si-au permis o sana.

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 11:26, said:

Baaaaaaa, acum ai cel putin optiunile Discovery, AXN sau Cartoon Network. Sau si astea tin cu cineva?

Si eu tot n-am inteles, care-i legatura cu posturile ROMANESTI de care vorbeam eu?

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 11:26, said:

Ma gandeam eu ca nu esti unul din aia care au rabdat foame sau frig pe vremea comunismului. Probabil ca tu chiar iti inchipui ca toata lumea avea tembelizor color si alte tampenii.

N-am rabdat de...nimic atunci si nu rabd nici acum. Mi-e indiferent cine conduce tara asta, din punctul meu de vedere, nu s-a schimbat nimic semnificativ in bine. Da, ai dreptul sa vorbesti. Din pacate, nimanui nu-i pasa de ce ai de spus, daca nu ai bani seriosi in buzunar, iar opinia ta nu schimba nimic. Nu vad la ce ajuta. Daca pentru asta s-a dat la schimb certitudinea zilei de maine, asa de mica, neagra si urata cum era, personal, cred ca s-a facut un troc prost.

View PostImperathor, on 16th December 2009, 11:38, said:

Da, siiigur! Atunci eram 23 de milioane si aveam toti case, acu' suntem sum 20 de milioane si nu ne ajung casele. Sau miile de romani care s-au bagat la credite pe zeci de ani pt case sunt masochisti? Sute de ansambluri imobilare construite in ultimii 5 ani doar de frumusete din moment ce aveam cu totii case de la Ceasca...

Atunci erau "23 de milioane" care strambau din nas la casele construite de stat si vandute pe mai nimic (relativ). Strambau din nas la serviciul ala sigur cu salariul ala sigur, care le permitea accesul la CAR-ul ala la fel de sigur. Acum nu mai stramba din nas la reclamele noilor apartamente din noile blocuri sau la reclamele vazute cu vile pe marginea lacului nu stiu care. Doar ca nu si le permit LOL. Un targ bun? Posibil, eu am cusca proprie. Sa-nteleg ca si restu' de 20-23 de milioane la fel, nu?


View PostImperathor, on 16th December 2009, 11:38, said:

Cine te pune sa te uiti la posturi politice? Exista alternative care nu existau atunci.

Cine te punea atunci sa te uiti la TVR, nu puteai sa vezi studioul X/H pe bulgari sau filme cu bruzli la video? Eu puteam si am facut-o.

View PostImperathor, on 16th December 2009, 11:38, said:

Majoritatea romanilor si-au cumparat casele (chiar si cele in care locuiau cu chirie de zeci de ani), masinile si teveurile color dupa 89...

Well, duh, perfect normal, daca un bloc s-a construit in 80 si oamenii s-au bagat la CAR pe 20 de ani, evident ca au terminat de platit dupa 89, ca n-au avut nici urma de motiv sa se grabeasca.


View PostImperathor, on 16th December 2009, 11:38, said:

Te bateau in cuie?  :D

Nu-l batea nimeni nicicum. Cica unii se uitau la el ca la Cristos. Habar n-am cum vine asta. La mine in cartier erau 3 magazine care bagau nonstop portocale, bomboane "cubaneze". banane si ciocolata chinezeasca. Ce-i drept, stateai la coada grupa mare pentru ele. Acum nu mai sunt cozi si-s vreo 30 de feluri de ciocolata. Da' cand scoti una din geanta, tot se uita trei sferturi din populatie la tine ca la Cristos.

Eu nu duc lipsa comunistilor si nu le plang de mila. Doar ca nu mi se pare ca s-a schimbat ceva semnificativ in bine Ma rog, sa nu mint. Acum poti sa regulezi in stanga si-n dreapta fara mari probleme si fara morala proletara. Macar atat. Da' eu unul nu m-as fi dus sa fiu impuscat in spate de "teroristi" pentru atata lucru, as fi regulat pe sest. Vorba aia, tata s-a descurcat.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 13:55.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

La mine in cartier erau 3 magazine care bagau nonstop portocale, bomboane "cubaneze". banane si ciocolata chinezeasca.
amintirile din copilaria timpurie sint de obicei false. in primul rind, portocale si banane existau numai iarna, nicidecum non stop. si in al doilea rind, ca si copil n-ai fi avut mari sanse sa cumperi pentru ca te striveau aia. da poate ca tu-i bateai pe toti si atunci :lol:

#32
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostMosotti, on 16th December 2009, 13:59, said:

amintirile din copilaria timpurie sint de obicei false. in primul rind, portocale si banane existau numai iarna, nicidecum non stop. si in al doilea rind, ca si copil n-ai fi avut mari sanse sa cumperi pentru ca te striveau aia. da poate ca tu-i bateai pe toti si atunci :lol:

Ba, eu nu stiu in ce pestera ai trait tu, da' eu unul imi aduc aminte suficient de bine cozile respective, asa cum imi amintesc si cozile alea tembele la "ratie" si cele la paine. Erau multi, se inghesuiau, puteau a nespalat and shit, da' stateau cuminti si nu striveau pe nimeni. De frica.

Nu aveai de ce sa bati pe nimeni. Ocazional, mormaia cate unul ca "am fost la rand, intreba-ti-o pe doamna", cat timp protestau 3-4 ca nu l-au vazut. Aia era tot.

Dracu' stie pe unde-ai crescut tu, de ba erai cristos, ba trebuia sa fii bruzli pentru un rahat de ciocolata.

Cat despre cozi, chit ca nu-ti pot spune exact la ce interval se baga produsul X, pot sa-ti spun ca nonstop se baga CEVA (inclusiv in ma-sa), nu de alta, da' suna mama de la serviciu, sa se duca unul din noi sa stea la coada, pana vine ea - si logic, de obicei, eu eram fericitul castigator al lozului necastigator. Am impresia ca generatia mea a crescut la coada, uneori.

La mine-n cartier nu faceai nici o smecherie cu ciocolata sau bomboane sau alte alea. Erai smecher trendy daca aveai pepsi. De-ala vedeam cam rar, poate o data pe luna, recunosc. Sincer, acum pot cumpara o naveta, zilnic. Da' guess what, nu mi-a placut niciodata. Nu m-as duce sa mi-o iau in barba nici pentru treij' de camioane de pepsi/coca/quik cola. Mai da-le dracu'.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 14:06.


#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu e vorba de mine. e vorba ca amintirile tale sint false. cind se "bagau" banane era omor. de multe ori se bagau de la coada peste vinzatoare ca sa nu tina ascuns. intrau si verificau in magazie. si apropo, nu era ca acuma, dati-mi va rog 20 de kile de banane in roaba asta :lol:

acuma nu stiu nici eu in ce cartier ai crescut, poate ca ne spui aici si poate confirma si altii despre acele non stop banana, portocale si cubaneze. eu tin minte mult peste. nici o masa fara peste. si tin minte uleiul pe cartela, dat cu polonicul dintr-un butoi jegos. si tin minte apa calda de 2 ori pe saptamina (daca). si tin minte cind se lua curentul si cautam o luminare. si poate vrei sa ne spui la ce te uitai la tv-ul color, pentru ca tin minte "gala desenelor animate", un sfert de ora, simbata si duminica

#34
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006
@Manowar - daca vrei cu tot dinadinsul sa vezi lumea cu susul in jos, n-am ce sa-ti fac. Daca tu esti convins ca acum ingheata oamenii de frig, mor de foame, spre deosebire de perioada comunista cand aveau de toate, e treaba ta. Daca tu poti sa compari parcarile vesnic pline de la malluri si super marketuri cu cozile interminabile pentru un parlit de salam de soia, eu mi-am terminat argumentele (defapt nu le-am terminat dar stiu ca nu mai are rost sa expun altele). Stiu ca au fost destui care au dus-o bine pe vremea aia si pari a fi unul dintre ei. Nu te invidiez pentru asta dar nici nu pot fi de acord cu ce sustii.

#35
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 14.10.2004
Sunt multe chestii care imi revin in minte despre perioada '85-'89, atunci a fost nasol.
Dar zecile de cutii cu creveti din alimentara nu imi ies din minte.

Si mai am o amintire din gara Titu cand am fost la restaurantul garii sa mananc ceva si acum imi vine sa rad.
Cand cer meniul se uita ala la mine ca la urs si zice "avem doar creier pane si conserva de peste"

Totodata tin minte ca prin '76, atunci locuiam la bloc in Bucurestii Noi, se ducea tata sa cumpere lapte/iaurt si lasa banii in borcanasul de iaurt. Cum draq de nu-i fura nimeni?

Ehe sunt multe chestii de zis despre perioada aia, bune dar mai ales rele

#36
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Of. Uite aici un raspuns al unui nene destept: http://prezidentiale...a-din-comunism/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate