Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 

Despre parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostKiduTzA10, on 14th December 2009, 12:53, said:

Am inteles...vroiam sa ajung la asta. Tata zice ca de la facultate incolo pot sa am prieten. Acum spune ca "nu ai nevoie" , "termina`ti scoala" .. si altele :D
Totusi ... E ceva rau daca ai prieten la 17 ani ???  :huh:

Nu-i devreme si nici rau. -_- Da' poate ca ai tai nu-s pregatiti sa stie toate detaliile. Si aici are treaba cu modul in care ti-ai educat tu parintii de-alungul timpului.

Daca tatal nu accepta deloc ca baiatul sa vina in casa la voi atunci are o problema :D. Dar daca nu accepta sa doarma la tine nu mi se pare exagerat.

Pe de alta parte, voi nu vrei sa plecati cu prietenii de sarbatori pe undeva? La munte, la mare, acasa la vreun prieten care ramane singur? Noi abia asteptam vacanta si sarbatorile ca sa ne scuzam si sa disparem. :inlove:

View PostKiduTzA10, on 14th December 2009, 13:01, said:

Gandeste-te ca daca ii mai spun ca vreau sa raman peste noapte la el, ma arunca din casa :D ...
Deci nu am vrut niciodata sa`l intreb asa ceva. Nu ma lasa sa stau noaptea nu stiu pe unde.
"La ora 12-1 noaptea te intorci acasa"

Pentru ca oricand as discuta cu el, ar avea aceeasi gandire.

Deci aveam dreptate, nu l-ai educat la timp. Acum e mai greu asa ca te sfatuiesc sa treci peste si sa astepti 18 ani si/sau facultatea. Petrecerile pana dimineata la colegi acasa ar fi fost o scuza perfecta sa mergi la prieten -_- .

Later: ma gandesc ca nu m-am facut inteleasa asa ca explic.

Daca tu pana acum ai venit mereu acasa cel tarziu la ora 12, nu ti-ai adus prietenii pe acasa prea des, nu ai facut petreceri cu amici/colegi nu ii poti cere dintr-o data tatalui tau sa iti accepte prietenul si sa-l lase sa-si petreaca noptile cu tine la el acasa.

Chestiile astea se fac cu pasi mici, in timp si din timp. Timp pe care nu-l ai pana la Craciun.

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:19, said:

Later: ma gandesc ca nu m-am facut inteleasa asa ca explic.

Daca tu pana acum ai venit mereu acasa cel tarziu la ora 12, nu ti-ai adus prietenii pe acasa prea des, nu ai facut petreceri cu amici/colegi nu ii poti cere dintr-o data tatalui tau sa iti accepte prietenul si sa-l lase sa-si petreaca noptile cu tine la el acasa.

Chestiile astea se fac cu pasi mici, in timp si din timp. Timp pe care nu-l ai pana la Craciun.
Oh, saracul "bebelus" are nevoie de pregatire psihologica, iti dai seama ce trauma.

#39
KiduTzA10

KiduTzA10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.07.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:19, said:

Pe de alta parte, voi nu vrei sa plecati cu prietenii de sarbatori pe undeva? La munte, la mare, acasa la vreun prieten care ramane singur? Noi abia asteptam vacanta si sarbatorile ca sa ne scuzam si sa disparem. :inlove:

Pai, vom fi plecati nu stiu pe unde cu prietenii in noaptea de Revelion. Nu sa stau pe capul tatalui meu :D
Daca vrea il luam cu noi! Sa nu creada ca ne facem prea mult de cap. :)

Edited by KiduTzA10, 14 December 2009 - 14:27.


#40
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View PostKiduTzA10, on 14th December 2009, 14:01, said:

Am inteles...vroiam sa ajung la asta. Tata zice ca de la facultate incolo pot sa am prieten. Acum spune ca "nu ai nevoie" , "termina`ti scoala" .. si altele :D
Totusi ... E ceva rau daca ai prieten la 17 ani ???  :huh:


Gandeste-te ca daca ii mai spun ca vreau sa raman peste noapte la el, ma arunca din casa :D...
Deci nu am vrut niciodata sa`l intreb asa ceva. Nu ma lasa sa stau noaptea nu stiu pe unde.
"La ora 12-1 noaptea te intorci acasa"

Pentru ca oricand as discuta cu el, ar avea aceeasi gandire.

Deci aci am vrut sa ajung.
Clar, problema e ca tatal tau nu poate accepta ca ai crescut si ai prieten. PUNCT.
Nu are nimic personal cu el, oricare ar fi, n-ar fi bun.

Nu suporta nici ideea ca ai sa te culci cu vreunu, dupa ce mergi la facultate, sa nu stie el.
E genul acela de parinte "strut" care nu vrea sa vada, pt ca e egoist.
Intai linistea lui si apoi viata ta.


P.S. Nu mai acuzati fata, ca parinti din astia nu pot fi educati. Asa mor. Iti urez succes, sa te intelegi cu mama ta, tine-o aproape, probabil cu timpul veti mintii impreuna. Daca nu, tu singura.

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostCr1spy, on 14th December 2009, 13:21, said:

Oh, saracul "bebelus" are nevoie de pregatire psihologica, iti dai seama ce trauma.

O intrebare personala, nu esti nevoit(a) sa raspunzi. Tu cati ani ai? Si parintii tai cati ani au?

#42
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostKiduTzA10, on 14th December 2009, 14:26, said:

Pai, vom fi plecati nu stiu pe unde cu prietenii in noaptea de Revelion. Nu sa stau pe capul tatalui meu :D
Daca vrea il luam cu noi! Sa nu creada ca ne facem prea mult de cap. :)
Parerea mea este ca tatal tau, chiar exagerat fiind este totusi un om ok... sunt altii care iti fac chestii naspa: flirteaza cu prietenele tale, beau, fac scene, etc...
Ce mai vroiam sa adaug: gandirea nu este batuta in cuie. Exprima-ti dorintele clar, deschis si ferm si el va aprecia asta mai devreme sau mai tarziu.

Edited by Cr1spy, 14 December 2009 - 14:34.


#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postyasmi, on 14th December 2009, 13:29, said:

P.S. Nu mai acuzati fata, ca parinti din astia nu pot fi educati. Asa mor. Iti urez succes, sa te intelegi cu mama ta, tine-o aproape, probabil cu timpul veti mintii impreuna. Daca nu, tu singura.
Hai, lasa ca se poate. Si taica-mio era strut din asta. Unele lucruri i le-am mai spus, altele i le-am mai ascuns da' de dragul fetei s-a dat pe brazda pana la urma. Numa' ca eu am inceput din timp -_-

#44
KiduTzA10

KiduTzA10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.07.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:19, said:

Daca tu pana acum ai venit mereu acasa cel tarziu la ora 12, nu ti-ai adus prietenii pe acasa prea des, nu ai facut petreceri cu amici/colegi nu ii poti cere dintr-o data tatalui tau sa iti accepte prietenul si sa-l lase sa-si petreaca noptile cu tine la el acasa.

Normal ca nu ii pot cere tatalui meu sa accepte.
Dar totusi la urma urmei, el m-a invatat sa fiu asa...Daca asa am fost crescuta, ce sa fac. NU petreceri. :)
Dar na, mie imi lipsesc toate astea. De ce tot scoala, scoala si iar scoala. Wtf? Un adolescent mai trebuie sa se si distreze. Altii isi fac de cap la varsta mea.
Oricum nu ma  tine toata ziua in casa. Ca as innebuni :)

#45
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Sa fim seriosi,orice tata de fata stie ce e in mintea unui baiat de 17 ani, ca doar a avut si el odata acei ani,numai diferenta este ca  el a trait in alte vremuri si ii este greu sa tina ritmul cu generatia de astazi si mai ales sa fie atat de open-minded, in viziunea lui inca mai esti "fata tatei" si ii va fi greu sa se acomodeze altfel,mai ales daca nu i-ai adus prea des baieti acasa, e si pentru el ceva nou,inca nu se impaca cu ideea, cat despre baiat, sa stii ca prima impresie conteaza foarte mult,mai ales daca stii ca ai un tata mai autoritar sau cu minte comunista, eu inainte de a merge la o fata acasa deobicei ma interesam despre el intreband-o ce fel e om e, cu ce echipa tine, ce hobby-uri are ca sa pot sa ma bag mai usor pe sub pielea lui si automat sa-i castig increderea :lol: tinea cu dinamo ? pfai caine rosu am fost de mic(eu fiind stelist) , ii place pescuitul ? in fiecare an merg si eu cu unchiul meu la pescuit(eu neavand habar nici cum sa leg carligul de fir) , si exemplele pot continua dar nici sa se bage in minciuni de care sa nu paota iesi,sa aiba macar un pic habar despre ce vorbeste acolo chiar daca le mai umfla putin, aici depinde de prietenul tau,dar sa stii ca o chestie am observat-o de-alungul realtiilor cand mergeam prima data sa dau nas in nas cu "the godfather",intotdeauna am incercat sa-i castig increderea,vazand in mine ca sunt un baiat serios,educat si stiu ce-mi doresc de la viata si avand "atatea" in comun cu el automat nu a mai comentat, atata timp cat eu ii promiteam ca nu-mi bag p_la in fiica lui (la figurat) eram cei mai buni prieteni :D ca da-o naibii de treaba orice tata de fata stie ca baiatul va ravni odata si odata la "bijuteria" familiei ...

ai putea discuta si tu un pic cu el,sau ai putea sa o pui pe mama ta( cum a zis cineva mai sus) sa vorbeasca cu el, cat despre prietenul tau sa fie cat mai relaxat si sa vorbeasca deschis , sa vada si tatal tau ca nu e un baiat prost,il duce capul si are standarde cat de cat pentru fata lui(la standarde maxime nu s-ar ridica niciun baiat oricat de bun ar fi asta e viziunea unui tata de fata  :lol: )

p.s: daca ii ofera de baut sa nu refuze,dar sa nu bea nici ca ghiolbanu sa se imbete, stii tu vorba de tata : "orice baiat care nu e in stare sa bea o bere nu e bun pentru fiica mea " :lol:

#46
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:33, said:

Hai, lasa ca se poate. Si taica-mio era strut din asta. Unele lucruri i le-am mai spus, altele i le-am mai ascuns da' de dragul fetei s-a dat pe brazda pana la urma. Numa' ca eu am inceput din timp -_-

Io cred ca voi nu prindeti esenta. Nu-i tot una.

BAIETII SE POT FUTE,  FETELE NUUUUUU !!!!

Asta-i problema tatilor strut. Nimeni nu-i fute lui fata, doar cind o fi majora, cind nu stie el si cind vine ala s-o ceara.

#47
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:29, said:

O intrebare personala, nu esti nevoit(a) sa raspunzi. Tu cati ani ai? Si parintii tai cati ani au?
Suficient incat sa fiu de parere ca nu este cazul pentru pregatiri speciale in decizii de genul acesta.
Daca pleca de acasa la facultate, in alte cazuri "complicate", nush ce sa zic cu viata sexuala, fiindca eu implinisem 20 ani si nu le-am cerut voie. Poate asa o fi la moda acum si sunt eu depasita. :lol:

Edited by Cr1spy, 14 December 2009 - 15:13.


#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postyasmi, on 14th December 2009, 13:47, said:

Io cred ca voi nu prindeti esenta. Nu-i tot una.

BAIETII SE POT FUTE,  FETELE NUUUUUU !!!!

Asta-i problema tatilor strut. Nimeni nu-i fute lui fata, doar cind o fi majora, cind nu stie el si cind vine ala s-o ceara.

<_< Io's fata sa moara Bibi (daca nu-l stiti pe Bibi nu-i problema).

Cr1spy, nu am inteles exact ce ai vrut sa zici in ultimul post. Ideea e ca eu sunt convinsa ca (aproape) nici un tata de fata care, pana a ajuns donsoara la 17 ani, a stiut-o de fata cuminte (de la parinte la parinte, seminficatia termenului difera), devreme acasa, nepetreacareata si fara alte ganduri in afara scolii nu va accepta ca sus numita domnisoara sa ii aduca un huligan in casa si sa stea peste noapte acolo asa din prima. Il va primi poate la masa de Craciun de la 16:00 la 20:00 dar dupa aia il va invita sa-si ia catrafusele si sa mearga la ma-sa.

Edited by Dev, 14 December 2009 - 14:59.


#49
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 14:57, said:

<_< Io's fata sa moara Bibi (daca nu-l stiti pe Bibi nu-i problema).

Cr1spy, nu am inteles exact ce ai vrut sa zici in ultimul post. Ideea e ca eu sunt convinsa ca (aproape) nici un tata de fata de pe planeta care, pana a ajuns donsoara la 17 ani, a stiut-o de fata cuminte (de la parinte la parinte, seminficatia termenului difera), devreme acasa, nepetreacareata si fara alte ganduri in afara scolii nu va accepta ca sus numita domnisoara sa ii aduca un huligan in casa si sa stea peste noapte acolo asa din prima. Il va primi poate la masa de Craciun de la 16:00 la 20:00 dar dupa aia il va invita sa-si ia catrafusele si sa mearga la ma-sa.
"Donsoara de 17 ani" cu "huliganul" ei cred ca a priceput mai repede, nu te supara dar consider chiar prea explicit ce am avut de spus.

Edited by Cr1spy, 14 December 2009 - 15:25.


#50
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cum ai priceput tu numai donsoara si huligan :habarnam: (si da, in viziunea lu' taica-so orice baiat i-ar aduce e tot huligan pana la proba contrarie).


Acum pentru oameni mai inceti la minte (mai exact pentru mine, cred ca imbatranesc si ma lasa neuronii de tot :sadwalk:) poti explica ce zice citatul asta de mai jos? Este vorba despre a cere voie la parinti sa pleci la facultate si in alte cazuri "complicate"? Sau despre a nu cere voie?! Ca ai modificat postul de 3 ori dar eu tot nu inteleg daca ti se pare normal sa ceri voie sa pleci la facultate sau nu. Si nici ce treaba are asta cu faptul ca tatal ei ii da voie sau nu sa aduca baieti peste noapte acasa.

View PostCr1spy, on 14th December 2009, 13:49, said:

Daca pleca de acasa la facultate, in alte cazuri "complicate", nush ce sa zic cu viata sexuala, fiindca eu implinisem 20 ani si nu le-am cerut voie.



De fapt, nu-mi raspunde. Analizele pe text nu rezolva nimic.

Pana la urma intr-un post scris de tine inainte de cel citat ai ajuns la o concluzie similara cu a mea care-ti contrazice restul postarilor.

View PostCr1spy, on 14th December 2009, 13:33, said:

Parerea mea este ca tatal tau, chiar exagerat fiind este totusi un om ok... sunt altii care iti fac chestii naspa: flirteaza cu prietenele tale, beau, fac scene, etc...
Ce mai vroiam sa adaug: gandirea nu este batuta in cuie. Exprima-ti dorintele clar, deschis si ferm si el va aprecia asta mai devreme sau mai tarziu.

Cu alte cuvinte, modul de gandire al tatalui ei se poate schimba. In timp.

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDev, on 14th December 2009, 15:45, said:

De fapt, nu-mi raspunde. Analizele pe text nu rezolva nimic.

Pana la urma intr-un post scris de tine inainte de cel citat ai ajuns la o concluzie similara cu a mea care-ti contrazice restul postarilor.

Cu alte cuvinte, modul de gandire al tatalui ei se poate schimba. In timp.
Multumesc.

Nu prea cred, una este sa-ti dai seama singur si alta este sa astepti sa-ti faca copilul educatie.

Una este sa vii cu prietenul acasa de sarbatori, alta este sa vii cu baieti (huligani :lol: adica taica-sau by default e tampit, nu face diferenta ??) care dorm peste noapte la tine.

Eu am o problema cu cei care gasesc subterfugii de gandire pentru a-si cocolosi "sensibilitatile". Si ma refer la parinti... nu la tine, ai doar cu 6 ani mai mult decat ea.
Da-mi voie insa sa ma indoiesc ca ai asteptat sa se schimbe parintii tai in asa fel incat sa le pice bine ce aveai de gand sa faci, de fiecare data.

Ps: editez mesajele pentru corectie, nu pentru schimbarea sensului.  -_-

Edited by Cr1spy, 14 December 2009 - 16:16.


#52
KiduTzA10

KiduTzA10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.07.2009
Nu va mai certati :D

View PostDev, on 14th December 2009, 15:45, said:

Cu alte cuvinte, modul de gandire al tatalui ei se poate schimba. In timp.

Cand ? peste 10 ani ? ... parca vad ca si la 20 ani "ma tine de scurt".

Edited by KiduTzA10, 14 December 2009 - 17:53.


#53
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da' nu ne certam, discutam -_-.

View PostCr1spy, on 14th December 2009, 15:06, said:

Da-mi voie insa sa ma indoiesc ca ai asteptat sa se schimbe parintii tai in asa fel incat sa le pice bine ce aveai de gand sa faci, de fiecare data.
Ioi, nu! Eu am facut toata viata ce-am vrut. Dar am inceput de mica prin a-mi expune/impune punctul de vedere (asta-i educatia parintilor la care ma refer). Evident c-am facut tampenii specifice fiecarei varste in parte dar n-am facut greseli notabile si ireparabile. Si le-am castigat increderea amandurora. Asa ca nu m-am trezit la 14-15-16 ani ca nu pot sta pana dimineata la o petrecere sau ca nu pot pleca cu prietenii la munte.

Cat despre adus prieteni acasa, eu personal nu mi-am pus problema sa doarma nici unul din prieteni la parinti acasa pana dupa 20-21 de ani cand deja terminam facultatea si oricum nu veneam acasa decat in unele vacante. Pana atunci, daca era ceva mai serios, le faceam cunostinta parintilor cu ei, ii aduceam acasa, venit la masa, petrecut timp impreuna dar nu au stat la mine peste noapte. Nu mi-au interzis ai mei (de fapt nici n-am discutat despre asta) dar nu mi s-a parut necesar.

Si cand se intampla sa dorm la prieten acasa ai mei stiau ca sunt la vreo petrecere (de multe ori nu era o minciuna prea mare, pentru ca eram un grup de vreo 30 de amici si cam in fiecare saptamana aveam cate o peterecere la cineva; doar ca nu stateam pana dimineata acolo intotdeauna). C-o fi bine ca nu le-am zis, ca n-o fi bine, n-as putea zice cu exactitate. Dar a fost suficient de bine cat ei sa stea linistiti si eu sa-mi petrec adolescenta cum am dorit B)

#54
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007

View PostKiduTzA10, on 14th December 2009, 17:52, said:

Cand ? peste 10 ani ? ... parca vad ca si la 20 ani "ma tine de scurt".
Cand vei fi pe picioarele tale, sa macar cu 1 facultate terminata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate