Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Cum sa imi reiau viata.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Hm, daca te uiti dinafara, nu stai chiar atat de prost.
Pur si simplu da-o incolo pe Beatrix, munceste in continuare, intereseaza-te de maica-ta si o sa fie bine.
Adica, sa fim seriosi, Beatrix poate trai si cu tine si fara tine. Nu se zice ca e "fiecare cu drumul sau"?

#20
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Daca spui ca ai o slujba din care poti trai, uit-o pe Beatrix, si continua sa muncesti. Fii barbat, nu ceda din cauza unei muieri! Sunt atatea femei pe lumea asta...Te-a parasit, te-a parasit...gata... Nu e capat de lume.
PS: Lasa-te de droguri!!!!!! Daca mai continui te vei distruge definitiv!!! Cat despre mama ta...imi pare rau...dar gandeste-te ca sunt copii care nu si-au cunoscut mama sau parintii niciodata...

#21
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009
cu cat esti incercat mai mult cu atat inveti sa te descurci in viata.nu te lasa coplesit de sentimente.lumea ta sta in beatrice?!e varsta la care descoperi dragostea...pff...omule,nu te amagi!!!!crezy ca ai pierdut-o pe beatrice?!da de unde!!!ai castigat o viitoare relatie noua,o alta experienta noua!!!!cand te desparti pe viitor de o femeie nu fii dezamagit,bucura-te ca o sa ai ceva nou!!!daca te ineci cu alcool sau daca bagi in vena:faci mandrie cucoanei!!!!trage-ti femeie noua,trage-ti o bucatica mai buna si sa vezi ce-si roade mandra unghiile cand te vede mai bine cu alta!!!ignoro pe cat posibil si las-o pe pitipoanca sa-si bage unghia-n gat!!!!!!!!!!!!!!!!lol bro!!!!iar cu celelante prb nu am ce sfat sa-ti dau decat mergi inainte si pastreaza-ti echilibrul!

Edited by alex_alf17, 09 April 2010 - 20:50.


#22
danluca

danluca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2008
E foarte amara situatia prin care treci.....dar cum au raspuns aproape toti iti zic si eo las-o naibi de fata nu e ULTIMA...aduti aminte de vorba asta.....


Si lasa bautura si drogurile pt ca nu ajungi nicaieri.....esti totusi tanar acum ai puterea sa treci peste astea , serviciul e in cazul tau cel mai important , pastreaza-l...

FII tare lupta....ignora sa te mai gandesti la lucrurile rele....gandeste pozitiv ajut-o pe mama ta cat poti.......

Si tine minte odata si odata tot o sa fie bine :proud:

Edited by danluca, 18 April 2010 - 19:02.


#23
Cristianiss

Cristianiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.04.2010
O viata nu poate fi explicata si nici judecata , altfel nu ar insemna nimica...Acuma sa fim foarte sinceri , tu chiar crezi in faptul ca niste straini de pe internet te judeca , si iti spune sa fi tare , si o fac asta doar din cateva propozitii ?
Daca chiar nu stii raspunsul la intrebarile tale poate ar fi moment sa incetezi sa ti le mai pui
Daca ai nevoie de ajutor si nu ai in cine sa te bazezi sau sa crezi , exista mereu o persoana si acea esti tu ...
Viata ta , ca la oricare...este o carte scrisa , in care doar tu stii ce e in ea , daca tu speri ca cineva sa te ajute sa continui sa o scrii... acel cineva citiind doar rezumatul .. tu crezi ca ar merge bine ?

#24
nico_nicolici

nico_nicolici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2010
Usor-usor o sa reusesti sa te detasezi de tot ce te-a facut sa suferi la un moment dat,e greu ,dar vb aia: toate trec si esti inca la inceput de drum!

Amintirea si sfaturile tatalui tau ar trebui sa te ajute sa mergi mai departe ,sa ne gandim ca acolo unde este vrea sa te vada fericit!

Gandeste-te ca nu faci altceva decat sa  te autopedepsesti cu dependentele de care vorbesti ,iar tu nu ai nici o vina pt ca lucrurile s-au intamplat asa,totul are un rost,si ...tot raul spre bine!!!

Comunicarea este foarte importanta si e absolut necesar si normal sa ceri ajutorul ...incearca sa-ti faci prieteni ,sa faci lucruri de care iti face placere,si sa te detasezi de persoanele care nu merita,desi este greu,e mult mai bine asa decat sa-ti faci rau sperand in continuare ca persoanele se pot schimba.
Persoana de langa tine trebuie sa-ti ofere acea stare de bine,sa te inteleaga si sa-ti fie alaturi si la bine si la greu.
La urma urmei ,pentru fiecare acolo undeva,exista cineva!
Bucura-te ca ai un job si 'capul sus ' !!
Asteptam vesti de bine de la tine! :)
Bafta!

#25
ZnSstr

ZnSstr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.12.2009
Uite prietene
Te consider prieten pentru ca esti un om normal,imi permit luxul sa-mi aleg prieteni oameni normali pentru ca sunt putini.
Beatrix este o fata ! Majoritatea fetelor au nevoie de protectia barbatului,el sa fie stalpul pentru ea,ds nu fie lasa-ta singura niciodata de capul ei.Trebuie dominata.Tu nu avea-i aceasta stare,nu putea-i si e de inteles si ar fi putut sa inteleaga si ea ca daca iti era alaturi putea-i sa-i oferi orice.Este o fata banala.Iarta-ma ca iti spun stiu ca ai iubit-o si o consideri o persoana foarte buna

S.Freud spune:

Femeile sunt precum merele neculese. Cele mai bune sunt in varful pomului. Majoritatea barbatilor nu vor sa se intinda dupa cele bune fiindca se tem sa nu cada si sa se raneasca. Prefera, in schimb, merele cazute pe jos, care nu sunt la fel de bune, dar usor de luat. Merele din varful pomului se gandesc ca este ceva in neregula cu ele, cand, de fapt, sunt extraordinare. Trebuie numai sa astepte sa apara barbatul potrivit, care sa fie suficient de curajos sa urce pana in varful pomului.


Imi pare foarte rau pentru probleme cu parintii,as vrea sa le impartim dar nu in totalitate (sa fiu sincer,nu iti ofer consolari ireale).
Cel mai bun lucru este sa renunti la vicii ele nu te linistesc,te hipnotizeaza si devii inconstient.INCONSTIENTA UCIDE.
Un alt lucru este sa ti bine de acel job pana cand se va ivi ceva mai bun.
Cand parintii cu adevarat iti lipsesc ai devenit adult.Ai facut saltul spre a fi adult cam devreme si este un soc,nu ceda pentru ca va fi bine.
Iti pot recomanda documentarul The Secret.Nu stiu daca te ajuta dar fa 120 de minute sa te uiti la el.
Si daca ai apelat sa ne vorbesti noua necunoscutilor inseamna ca inca ai incredere in noi,iar ai tot respectul meu ca esti sincer cu necunoscuti.

Acela care este iubit de catre necunoscuti este nemuritor S.Freud
Pentru noi nu vei muri niciodata orice s-ar intampla chiar daca nu te cunoastem.
Daca mai vrei sa vorbim lasa-mi un mesaj cu e-mailul tau.Mi-ar face o placere sincera sa te ajut moral cum stiu mai bine.

Totul va fi bine
Nu stii cum.Nu iti pasa cum.Va fi bine !

#26
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
man e prima data cand intru pe sectiunea asta ca doream sa gasesc raspunsuri la o problema grava ce o traiesc si eu de ceva vreme
am citit in totalitate acest thread si ce pot spune sa te faca sa te simti mai bine sau sa te ajute.... cred ca nimic
sau sa scriu o carte intreaga si macar 01% sa fie de ajutor pt tine
e greu sa-ti pierzi un parinte si celalalt sa fie in spital, nu vreu sa ma gandesc ca si mama ta se va prapadi. i-mi place sa fiu pesimist si lafel ca si tine ma chinui sa par vesel desi plang in mine de multe ori
din randurile tale vad ca ai fost un barbat incepand de la o varsta foarte frageda, de la 13 ani,ceea ce e lucru mare. ceva i-mi spune ca vei fi acolo alaturi de mama ta mereu si o va face sa fie mandra de tine, ca -ti faci timp mereu pentru ea si va simti mereu ca are langa ea pe cineva cu adevarat si cineva special
de fufa aia ma gandesc daca sa uzez tastatura cu cateva cuvinte scrise aici. oare merita? si daca te doare despartirea ei va trece cat de curand. usuraticele din punctul meu de vedere nu merita nici cat negru sub unghie. nu-i face placerea sa suferi dupa ea
ceea ce ma doare cel mai tare sunt noile tale obiceiuri. atat alcoolismul cat si drogurile UCID. ucid pe tine si pe cei din jurul tau incet incet.drogurile provoaca repede dependenta si gandestete ca o sa-i dezamagesti pe ai tai daca si tu in 2-3 ani nu vei mai fi, si sa mori fara pic de demnitate prin cine stie ce sant
alcoolismul e o boala de durata, incepand cu bani cheltuiti si paranoia, nu o sa mai ai grija de igiena si sanatatea ta, nu o sa te mai intelegi cu nimeni, toti or sa te judece si tu la randul tau ii vei macina cu zile
pastreaza-ti jobul in vremurile astea grele fara bani nu vei putea face chiar nimic. cred ca e chiar necesar sa ramai acolo pana te vei mai stabili putin si vei reveni sentimental
ai spus ca-ti plac buldogii... nu ai specificat decare, englez, francez sau american. din intamplare si mie-mi plac mult cainii....de obicei persoanele care au suferit mult indragesc animalele si in special de companie si din asta prevad ca vei fi un stapan bun pt animalutul tau.
si eu sunt inebunit cu cainii, desi o alta rasa ... tot din categoria buldogilor. dar promit daca gasesc pe cineva dispus sa ti-l dea o sa-ti fac eu unul cadou. iti va aduce multa bucurie. sa-mi ajute dumnezeu sa-mi mearga lucrarile si-ti aduc si mancare pt el. mai posteaza aici ce ai patiot, cum iti mai merge poate poate putem sa te ajutam si poate o sa se gaseasca un buldog si pentru tine
sper sa te vad candva aici cum vei da si u un sfat altuia cu o problema similara si-i vei spune cum ai trecut si u prin (...)si ca acum esti bine si ca va putea si el
numai bine prietene si hai sa meregem inainte, cu bune si rele ca suntem prea tineri sa renuntam acum

#27
fifacluborg

fifacluborg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2010
Prietene, Dumnezeu te supune unor astfel de incercari grele pentru ca te IUBESTE! Ma rog pentru tine sa-ti dea putere si sa treci cu bine peste toate!

DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE, FRATE!

#28
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPolbur, on 8th December 2009, 09:23, said:

Buna!Ma numesc Paul,am 19 ani si in momentul de fata traiesc.
Nu stiu cum sa incep ...............voi izbucni in lacrimi.
Din tot ce ai scris am reprodus numai acest fragment care mi se pare mie ca e propriul tau raspuns la problemele tale.

1. Dragul meu, intrucat momentul de fata sper sa coincida cu momentul de fata de cand ai scris (adica traiesti), te/as ruga sa incepi prin a izbucni in lacrimi asa cum nu ai facut/o niciodata, descarcate, fa/o cu putere mare, revarsa/ti tot oful asupra unui obiect ceva, striga in gura mare toata durerea si asta nu intr/o singura zi ci in mai multe ca multa durere trebuie sa fie in tine.
2. Daca ai ajuns sa nu iti mai doresti sa te trezesti dimineata deoarece realitatea pe care o traiesti e cel mai mare cosmar al tau, dar mai ales daca iti faci planuri de sinucidere, consulta rapid un psiholog, dar mai repede un psihiatru, care in cateva ore iti schimba dispozitia prin intermediul unor medicamente ce iti modifica pozitiv si imediat starea de spirit (vorbesc din experienta personala).
3. Impartaseste durerea ta oamenilor, asta ajuta.
4. Daca e posibil asculta muzica care iti place, distrage atentia mintii de a mai focaliza durerea ta, prin orice metoda, ocupati putinul timp liber (daca mai ai) cu ceva care sa inlocuiasca distructiva ce te macina.
5. Omule! Priveste in profunzimea fiintei tatalui tau, in profunzimea fiintei mamei tale, pleacati genuchii inimii tale si marturiseste/le in gandul tau toata suferinta, toata neputinta ta, tendinta obisnuintei de a consuma alcool si droguri, stai drept in fata sufletelor lor, dar omule drag, stai drept in fata ta si:
6. TE/AI GANDIT VREODATA CA SE CUVINE SA TE IUBESTI PE TINE INSUTI!
Cine vreodata va putea sa te iubeasca pe tine daca tu insuti nu esti in stare sa te iubesti?
Te autodistrugi daca cedezi psihic, dezechilibrul psihic, cedarea pana la a ajunge coplesit de tristete, suparare si necaz slabeste ratiunea cea inteleapta care vegheaza asupra instinctul de aparare si conservare dar slabeste si imunitatea organismului, de droguri (inclusiv alcool) ce sa mai zic, e sacrilegiu fata de tine.
7. Acum sau niciodata e momentul sa te iubesti pe tine insuti mai mult decat orice pe lume, acum fiinta care esti cere sa ii oferi tot egoismul de care esti capabil, stai fata in fata cu tine, accepta/te asa cum esti si iarta/te pt. starile pe care le traiesti, pt. tot ce esti si percepi negativ. In acest fel iubirea (constructiva), poate invinge disperarea si patima (distructiva).
Problema nu e in afara ta ci in tine, tu in tine suferi indiferent daca asta se datoreaza amintirilor sau evenimentelor de zi cu zi, nu detii controlul tau mental si afectiv iar emotiile te devasteaza dupa bunul lor plac.
8. Cu timpul uitarea isi va face datoria negresit.
9. Am impresia ca locuiesti departe de mine, dar desi nu am posibilitati, daca imi promiti ca de maine te duci la psihiatru iti platesc prima consultatie si medicamentele ce/ti vor fi prescrise.
Iata adresa: [email protected]
Astept un semn de la tine.
Ioan Gaman

PS. dupa ce am postat am constatat ca tu ne/ai cerut ajutor acum un an aproape, daca mai e de actualitate, oferta mea ramane valabila.

Edited by altnume, 06 August 2010 - 10:07.


#29
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Omule esti tanar, ai toata viata inainte. Ai pierdut un parinte? Lupta! Mama este in suferinta? Lupta alaturi de ea.

Crezi ca totul se rezuma la o femeie? Nu ti-ai gasit inca persoana potrivita! Continua!

Daca te sinucizi ce rezolvi? Din contra gagica te va considera un las, prietenii te vor considera un om slab. Mama va pierde orice speranta de viata. Si pe lumea aialalta nu exista chitare!  :thumbup:

Fa-ti ordine in minte si continua sa lucrezi cu chitarele. Orienteaza-te catre Biserica, roaga-te celui de sus sa o tina pe mama ta in viata si tie sa-ti dea puterea sa treci peste!
Aduna-ti gandurile! Si continua sa lupti!

ps : ce s-a mai intamplat cu tine? postul are deja juma' de an.

#30
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

View Postcosminlive, on 6th August 2010, 22:23, said:

ps : ce s-a mai intamplat cu tine? postul are deja juma' de an.
Poate postul e la misto sau poate s-a sinucis deja.

#31
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
nu am citit decat prima postare a initiatorului topicului


nu incerc sa minimalizez drama prin care ai trecut , insa cred ca nu se pune problema sa "iti reiei viata"
e vba doar de o relatie paguboasa la care trebuie sa renunti , asa cum renunta sarpele la piele atunci cand naparleste
ai avantajul varstei , nu esti la 50 de ani cand , sa zicem , ar fi greu sa te reorientezi in ceea ce priveste jobul
asa ca , pe planul asta e de preferat sa te concentrezi , pt ca de el depinde viitorul tau...nu numai financiar

cu siguranta vei fi dezamagit si de alte femel, vei suferi si vei dezamagi si tu la randul tau
iubirea nu e ceea ce citim in povesti , e mult mai prozaica decat s-a crede

Edited by dantella, 18 August 2010 - 09:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate