Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum sa imi reiau viata.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#1
Polbur

Polbur

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.11.2007
Buna!Ma numesc Paul,am 19 ani si in momentul de fata traiesc.
Nu stiu cum sa incep,cum sa va scriu...niciodata nu am mai facut asa ceva,imi tineam gandurile doar pentru mine...nu mi/am povestit niciodata nimanui problemele,insa la sfatul unui prieten...am sa incerc sa o fac...cica ma face sa ma simt mai bine.
Viata mea a luat o cotitura drastica in momentul in care mi/am pierdut tatal in 2004...ultimele lui cuvinte era,Paul nu plange...statea in patul din spital si abia mai putea respira...tremurand mi/a sters lacrimile.Si nu,nu am plans nici macar la inmormantare...l/am ascultat,am vrut sa fiu tare.Suferea de cancer osos.
Mi-am reluat cu greu viata,cu gandul ca il iubeam atat de mult insa nu am avut ocazia sa ii zic asta niciodata.M-a invatat sa fiu tare orice ar fi,asta era inca din timpul cand traia.Era foarte bolnav,nu se putea tine pe picioare,umbla cu cioca si eu il tineam de brate in timp ce umblam pe la finante sa rezolvam problemele firmei,de multe ori i se facea rau si il tineam sa nu cada.Nu realizam,eram copil nu realizam ca il voi pierde,credeam ca totul va fi bine...mentalitate de copil.In fine...Dupa aceea mi-am continuat viata,eram cu totul diferit fata de cum eram inainte,inchis,tacut traind in capul meu.Nu am avut probleme niciodata cu prietenii respectiv prietenele.Ca sa o fac cat mai scurta,am avut o viata sociala ok.Am inceput sa imi fac o sursa de venit,caci maicamea nu ma putea intretine.Am o pasiune mare pentru chitare,asa ca am inceput sa le repar(m-a invatat taicameu multe,la varsta de 11 ani tencuiam pereti si la 12 sudam fier beton)am inceput sa le repar si sa le reconditionez,totul mergea okey,intre timp m-am indragostit de o fata,Beatrix...A trecut timpul,totul era in regula,ne iubeam nu era o iubire adolescentiana(am trecut deja prin aia),era altfel.Am incercat sa ii ofer tot ce am putut,se vedea pe ea ca nu ii ajungea,era mereu nemultumita de mine.In fine,ma critica des etc.nu conteaza.Intre timp era a XII-a,mai aveam cateva saptamani si aveam bacul,Maicamea s-a imbolnavit grav,era in spital...medicii nu ii mai dau mult de trait.Dupa ore ii duceam de mancare la spital si pe cat posibil ma preagatea pt bac.A trecut si bacul cu greu,am reusit sa mai fac bani in plus.Relatia cu Beatrix nu era demult ceea ce era.In momente de astea capul meu era distrus,dar nu imi aratam niciodata suferinta.Desi am platit prima rata la facultate a trebuit sa renunt,din cauza baniilor si pentru ca mi-am gasit un job relativ stabil.Eram deja cu Beatrix de 2 ani...Sa nu o mai lungim,am ajuns sa ratez multe ocazii,printre care sa fac ce imi doresc,sa compun la o casa de discuri renumita in Ro,dar am renuntat pentru ca vroiam sa fiu alaturi de Mama,nu vroiam sa o pierd cum l-am pierdut pe taicameu.

-uite am ajuns cu greu sa va spun de ce va scriu.
Am un job stresant,lucrez mult,sunt din satu mare,maicamea e internata in Cluj la spital,urmeaza sa fie operata.Cu Beatrix am incheiat relatia,pentru ca nu ma intelegea,ma critica des,desi ii ziceam ca trec prin perioade grele...La urma acuma ca trec prin momente grele am zis ca ma impac cu ea,ca o iubesc.Si din cate mi-a zis ea,si ea la fel.Imi povestea ca is totul pentru ea,ca mi-a fost mereu loiala etc.
Aseara a venit la mine,totul era okey,pentru prima data dupa mult timp ma simteam in sfarsit BINE,o tineam in brate era frumos..,ma simteam in siguranta,simteam ca nimic nu ma mai poate ucide...dar lucrurile nu erau chiar asa,i-am cerut telefonul ca sa sterg mesajele trimis de mine la nervi...nu vroiam sa aiba amintiri urate...si cand am intrat in Inbox...un tip ii zicea ca o iubeste pupici etc...mi s-a rupt inima in mii de bucati,nu imi venea sa cred.Si o intreb cum l-ai cunoscut,ea imi zice prin un prieten.bine,de unde ii...din Brasov...la urma am aflat ca nu e din Brasov,si ca l-a cunoscut intro tabara cand eu aveam bacul...Si cand ea era in tabara am sunat-o si era singura cu un tip in camera...ea mi-a zis ca ii un crescator de caini(imi doream mult un bulldog pe atunci)...la urma am aflat ca e si el un chitarist...nu era crescator de caine cum mi-a zis ea..
M-am uitat peste conversatiile de pe mess...ea ii zicea tipului...Babe,si ii zicea sa o sune....

Am ajuns intro situate disperata,nu stiu ce sa fac,nu mai iam incredere in ea si in nimeni...
Cum as putea sa gasesc putere sa rezist?pentru ca nu mai pot rezista...simt ca cedez,din toate punctele de vedere
Mi-am pierdut tatal,urmeaza sa imi pierd mama,mi-am pierdut ultima persoara in care aveam incredere si urmeaza sa imi pierd jobul din cauza viciilor care au aparut in ultima perioada...alcool,droguri...

Ataaaatea mai am sa va povestesc....Prin tot ce am trecut in viata...si cum am cunoscut fata adevarata a unor oameni...
ataateea mai is....pot va spun un lucru...m-am simtit linistit cat timp am scris toatea astea,insa daca o recistesc probabil voi izbucni in lacrimi.

#2
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.393
  • Înscris: 28.02.2007
Pai si ce, ai de gand sa-ti iei viata pt proasta aia? Fii serios, ai doar 19 ani, ai destul timp sa cunosti pe cineva care sa te merite... FII BARBAT !!!

#3
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 gigi_4476, on 8th December 2009, 09:14, said:

Pai si ce, ai de gand sa-ti iei viata pt proasta aia? Fii serios, ai doar 19 ani, ai destul timp sa cunosti pe cineva care sa te merite... FII BARBAT !!!
Un sfat bun.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.083
  • Înscris: 25.06.2007

 Polbur, on 8th December 2009, 08:23, said:

urmeaza sa imi pierd jobul din cauza viciilor care au aparut in ultima perioada...alcool,droguri...

Sa-ti pierzi parintii e tragic, si eu am trecut prin asta (e drept, nu mai aveam 19 ani) dar nu ai ce sa faci, unele lucruri si situatii nu depind de tine si nu le poti controla.
Consumul de droguri si alcool depinde insa doar de tine.
Nu ceda tocmai acum! Dovedeste ca esti tare si renunta la ele.
Nu e deloc momentul sa-ti pierzi jobul!
Iar fata aia nu te merita, e clar ca lumina zilei.
Cu timpul lucrurile se vor aseza.
Nu e un sfat de circumstanta, am trecut si eu prin situatii extrem de grele, disperate chiar, cand am pierdut totul in afara de speranta.
Singura solutie pentru tine in acest moment este sa-ti pastrezi cumpatul si sa dai dovada de tarie de caracter!

#5
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 06.12.2004
Ma copile, baga-ti mintile in cap ! Toti trecem prin perioade din astea de-a lungul vietii, mai ales in pubertate/adolescenta.
Viata e data de la Dumnezeu, ca sa o traiesti. El ti-a dat-o, El ti-o ia cand considera.  <_<

Tu ai nevoie de O SCHIMBARE in viata ta, nimic mai mult. Ai nevoie sa intorci pagina, sa lasi trecutu, sa uiti parasuta aia (apropos, e lumea plina de muieri!) si sa iti schimbi locul de munca si stilul de viata. Inca la tine sunt mai usor de facut toate astea datorita varstei fragede si a faptului ca nu ai familie.

Cum a zis un coleg forumist mai sus " FII BARBAT !" Nu capitula!

Editat de qudatheo, 08 decembrie 2009 - 10:03.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
mie mi se pare cool sa te sinucizi degeaba

oricum, singura concluzie pe care o trag este ca chitaristii isi cam sufla femeile

#7
uzzy86

uzzy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 30.12.2006
Cred ca asta e momentul in care poti sa mai faci ceva! Lasa drogurile, pastreaza-ti jobul si ai grija de mama ta cat inca o mai ai! Cat de spre Beatrix e clara treaba ca nu ti-a fost "loiala". Nu se rezuma totul la o femeie. bafta

#8
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Nu te lua dupa ironiile unora, e usor sa scrii pasteluri despre iarna, cand privesti pe geam ca alecsandri, dar mai greu daca stai dezbracat in zapada (ca bacovia). Nu trec toti prin asta, insa unii trec prin mai rau. Nu prea ai ce face, decat sa incerci sa te ridici din pat in fiecare dimineata. Atat. Timpul le rezolva pe toate. Capu' sus!

Editat de darxide, 08 decembrie 2009 - 12:21.


#9
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 17.05.2006

 darxide, on 8th December 2009, 12:20, said:

Nu te lua dupa ironiile unora, e usor sa scrii pasteluri despre iarna, cand privesti pe geam ca alecsandri, dar mai greu daca stai dezbracat in zapada (ca bacovia). Nu trec toti prin asta, insa unii trec prin mai rau. Nu prea ai ce face, decat sa incerci sa te ridici din pat in fiecare dimineata. Atat. Timpul le rezolva pe toate. Capu' sus!
Avind in vedere prin cite ai trecut deja, si mai ales faptul ca ai reusit sa te intretii si sa muncesti la virste la care altii nu fac nimic altceva decit sa arda banii parintilor, ai face bine sa te relaxezi si sa intorci pagina. Du-te la sala si trage de fiare, apuca-te de jogging, plingi, eventual vorbeste cu un psiholog - fa ceva care sa te faca sa te eliberezi de energia negativa adunata pina acum. Gagica despre care ai povestit se pare ca a fost o cretina si jumate' de la inceput, zi mersi totusi ca ai aflat acuma si nu ai ajuns sa fii cu ea, sa aveti eventual 1-2 copii, tu sa muncesti ca spartul, si altul "sa ii bage lemne in soba" iar ea sa continue sa te critice.

Statistic vorbind, sint mai multe gagici decit barbati pe planeta asta. Chill out!

#10
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.499
  • Înscris: 12.09.2006
nasoala poveste.  de dimineata, in metrou cineva zicea ca nu a putut lua metroul de la gorjului ca a incercat una sa se sinucida. mi s-a parut foarte trist sa fii atat de dezamagit de viata incat sa te trezesti cu noaptea-n cap si sa te sinucizi. adica ce puii mei? nu putea sa mai doarma si sa se sinucida la 11-12?
revenind la povestea ta. orice se poate depasi, ca suntem mult mai puternici decat ne credem, numai ca trebuie sa vrei sa treci peste asta. n-o sa-ti spun ca n-o ajuti cu nimic pe maica-ta daca bei si te droghezi, ca banuiesc ca stii si tu asta.
te-a inselat o proasta? si? si pe mine m-a inselat un bou. intamplator eu nu treceam printr-o situatie atat de grava ca tine. asta il face mai putin bou? si pe prietenul meu cel mai bun l-au inselat 4 proaste (bine, el are abonament), pe vecinul meu l-a inselat nevasta, cu frati-su. supravietuim cu totii si nu ne drogam. e adevarat, mai scapam la damigeana, dar nu exagerat.
e alegerea ta: vrei sa fii un ratat sa se bucure aia ca a scapat de tine, sau vrei sa lupti?

#11
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 412
  • Înscris: 05.04.2007
polbur, candeste-te ca mereu se poate si mai rau. cand realizezi asta, iti garantez ca vei fi mult mai impacat cu ideea. nu am trecut niciodata prin ceea ce treci tu acum, pot spune ca sunt un "copil" (da, copil, chiar daca am 20 de ani nu ma consider destul de matur sa imi iau viata in propriile maini) norocos. probleme cu fetele in schimb, am avut, au avut si altii...de fapt nu cred ca este baiat care sa spuna ca nu a plans (macar sufleteste) pt o fata. ideea este ca niciodata nu merita sa iti para rau pt o fata. sunt multe altele, si e clar ca din moment ce te-a inselat si nu te intelege/respecta nu este pentru tine. nu te merita. am o descriere personala pt astea ;) HAITE!

fii tare, nu te lasa dus de val!

#12
Aleksi

Aleksi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 23.05.2009
Viata ne incearca pe toti ca e acum sau mai tarziu asta depinde numai de Dumnezeu, insa trebuie sa fii tare ....esti inca tanar ai toata viata inainte .Trebuie sa renunti neaparat la alcool si droguri,incearca sa vorbesti cu un psiholog .

Trebuie sa treci si peste perioada asta a vietii ,iti urez mult noroc.

Numai bine.

#13
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.505
  • Înscris: 13.09.2009

 Polbur, on 8th December 2009, 08:23, said:

Buna!Ma numesc Paul,am 19 ani si in momentul de fata traiesc.
Nu stiu cum sa incep,cum sa va scriu...niciodata nu am mai facut asa ceva,imi tineam gandurile doar pentru mine...nu mi/am povestit niciodata nimanui problemele,insa la sfatul unui prieten...am sa incerc sa o fac...cica ma face sa ma simt mai bine.
Viata mea a luat o cotitura drastica in momentul in care mi/am pierdut tatal in 2004...
......................................
  Pentru o clipa citind rindurile tale am crezut ca sunt personajul principal, e durerosoasa povestea ta cu atit mai mult cu cat ai trecut prin ea.
  Ori cat ai crede fara bani, servici, casa, dragostea trece prin stomac si fara ele chiar nu prea gasesti o prietena, deci lasa-o pe gagica respectiva si-ti pastrezi serviciul.

   Cunosc destul cazuri concrete in care adolescente prin zile onomastice, excursii, cantonament au fost agatate/prostite si si-au inselati iubitul de acasa,viata ti-o trage ea daca n-o faci tu cand ai ocazia.
   Imi aduc aminte de prietena unuia care a stat cu el 5 ani, la trezile dupa ce s-a angajat la un fast food a prostito unu si dusa a fost cu ala si sa nu mai pui ca era un papa lapte.

  Polbur spui ca duci viata grea ? Inca suporti si esti in picioare, problema o vezi tu dar ea nu exista, esti dezamagit ca te-a lasat amica la greu si te-a inselat, relatia voastra iti spun ca e sortita esecului, da-i pasi si lupta pentru servici restu vin de la sine atita timp cat ai speranta de viata, iesi in oras, vei observa ca nu ai uitat sa zambesti.
   Te mai intreb odata prietene, consideri ca viata iti este grea ?
    Mergem impreuna in Botosani dar si in alte orase,sate din Romania sa vezi oameni care se chinuiesc lipiti de pat suferind de boala, lipsa hranei, oameni singuri si abandonati in case care nu-s departe de epoca de piatra in secol 21 plin de plasme si parabolice.
   Mergem impreun sa facem comparatie, sa traiesti pe pielea ta si dupa o asemenea experienta vei obseva ca totusi inca esti bine fata de altii.
   Asa e viata, mai cazi dar cu fiecare ridicare inveti sa te ridici mai bine, mai cazi iar si te ridici mai feroce si vei invata in timp sa eviti sa cazi, sa-ti mentii exchilibrul psihologic, adu-ti aminte doar ca oricum toate vor avea un sfarsit si cenuse ne vom face toti.

  Stiu, poate ca ai fi mers si in desert pentru prietena ta, ai sperat sa nu gusti si despartirea ei dupa toate indurate, unele lucruri poate sunt incercari pentru unii dintre noi ca pregatire pentru altele, viata are multe intorsaturi.

  Esti in picioare ? Zambeste, vezi ca poti !

Editat de Header, 09 decembrie 2009 - 16:49.


#14
Ali999

Ali999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 11.12.2009
Vaiat merge inainte.
Se vedea ce pofta avea de viata, dar nu putea sa mai traiasca. Stiind ca va muri, a realizat ce e viata, si de aceea te-a invatat pe tine ca sa fi un om tare. Penteu ca el traieste acuma prin tine, si orice bucurie a ta, este si a lui. Nu e nevoie sa ii spui ca il iubesti, el stie. Si si el simte la fel. El vrea sa te vada reusind, el e cu tine mereu.
Ai dus o viata grea... tu sti ce e ala greu, nu precum copii astia emo care se sinucid la cel mai mic necaz. Diferente este ca ei sunt prosti, avand totul. Totusi... te-ai gandit sa faci hip-hop? Ai avea despre ce sa scri;) Si te vei simti implinit cu fiecare melodie. Si vei avea si un mare succes, trecutul greu pe care l-ai avut. Vei da o mare stralucire melodiilor. Asc. Cumicu, Arrsura... ca sa vezi despre ce gen de muzik vb. Ar fi o sursa de venit.
Si despre fete... daca vezi ca nu merge cu una, schimb-o. Le schimbi pana gasesti pe aia perfecta;) Nu are rost sa iti bati capu degeaba cu ceva ce nu merge. Unde nu iti iese, nu mai sta, mergi mai departe.

Tine minte o vorba d ela mine: "cel trecut prin greutati, va ajunge cel mai bun"
Si oricum, viata este facuta ca s-o traiesti oricum ar fi ea, ca sa lupti cu ea, sa nu te lasi, orice ar fi;)

Despre scriere... cand spui ce simti, cand scri ce simti, te simti mai bine. Asa si intr-o melodie. Si vei avea sigur priza la lume.

Omule, sincer, te-as fi ajutat cu ceva ban, numai ca si eu am numai 18, nu am job:P
Totusi, daca vrei sa faci ceva muzik, ma poti contacta pe id meu;) il gasesti dand click pe Ali999;)
Si mult noroc.

Si fa-ti multi prieteni;) Unul din ei tot te va aj.

Editat de Ali999, 11 decembrie 2009 - 21:36.


#15
hoopstar1523

hoopstar1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 01.01.2009
Adu-ti aminte ca ceasul cel mai intunecat e dupa ivirea zorilor.

#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
CAPUL SUS!
Ai reusit pina acum, poti sa o faci si de acum inainte!
Cu siguranta nu este usor deloc sa gindesti pozitiv in asemenea momente, dar trebuie sa o faci pentru tine si pentru cei care tin la tine si te apreciaza!
Timpul le rezolva pe toate, dar trebuie sa iti faci putina ordine in ginduri si in sentimente, sa-ti stabilesti prioritatile si sa lasi prostiile deoparte.
Din pacate pentru tine, tu la virsta ta chiar stii ce inseamna "greu", dar tocmai asta te va ajuta pe viitor.
Mult noroc, si nu te descuraja, vei reusi sa treci peste tot, ai incredere in tine!

#17
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.406
  • Înscris: 28.11.2001
:D ati pus botu' ? :D
un sfat pentru tine : sinucide-te, viata e un mare cacat si nu merita nici sa te nasti, daramite sa mai traiesti. si cind te hotarasti sa o faci, fa-o in direct, sa ne distram si noi. :D

#18
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Polbur da-ti frate 2 palme, da-i 2 suturi panaramei, trimite-o-n ma-sa direct si revino-ti. Deja ai pierdut un parinte, stai langa al doilea cat mai poti si nu da cu piciorul serviciului in vremurile astea care se anunta a deveni din ce in ce mai grele. Nu uita, femei sunt pe toate drumurile, panarame la orice colt de strada si pe centuri in general, capul sus ! Bafta.

Editat de RedCap, 20 decembrie 2009 - 17:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate