Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Ma stric des la burta

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Vad ca majoritatea se plange de constipatie, la mine e invers... uneori fac incontinuu!  :(
In mod normal fac de 2 ori/zi, cu regularitate aproape de ceasornic (in week-end-uri, cand vreau sa dorm mai mult, trebuie sa ma trezesc pentru ca reflexul din timpul saptamanii ma trimite sa stau pe buda).

Problema mea e alta: nu pot sa merg la vreo petrecere cu mancare pentru ca, daca schimb macar putin alimentele "obisnuite" (adica mancaruri simple, nu prea elaborate) ma stric la burta ceva de speriat.
Nu stiu daca e o problema medicala sau nu, dar burta mea poate spune in maximum 2 ore daca alimentele de la o petrecere sunt proaspete, daca sucurile naturale sunt proaspete sau re-re-re-fresh, daca usturoiul din fripturi e din China sau romanesc (cat am stat "afara" nu am putut manca usturoi ca era dezastru - acum il mananc pe cel romanesc [din pietele, de la tarani] pe paine si nu am nimic).

De cateva ori pe luna trebuie sa am niste crampe localizate intre buric si "cuc". Sunt dureroase si, desi nu mai am motive sa ajung pe buda, exista puternic senzatia.

La ce fel de medic trebuie sa ajung, ce trebuie sa-l intreb mai exact (ce consult sa fac?), ce policlinica/spital imi recomandati?

Tx!

Edited by ciureanuc, 15 November 2009 - 02:36.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1) intai medicul de familie, pentru ca iti va trebui o trimitere + niste analize: generic vorbind sange, urina si scaun.
2) un medic gastroenterolog de la orice spital/clinica, privata sau nu.

in principiu daca nu ai sangerari in scaun, inapetenta, stari febrile sau subfebrile fara alte cauze si intr-adevar alimentatia schimba comportamentul tranzitului poti presupune ca e voba de un colon iritabil, mai sensibil.

senzatia puternica de defecatie fara motiv e un siptom bizar care nu are ce cauta in peisajul SCI dar poate e doar o interpretare de-a ta.

am fost in exact aceeasi situatie dar ai grija sa respecti pasii de mai sus. aceste simptome pot masca afectiuni mai/foarte grave.
la mine diagnosticul s-a pus in ordine dupa :

0)examen clinic + tuseu rectal medic familie
1)sange/urina/scaun - medic familie
2)scaun
3)scaun
4)ecografie completa, abdomen inferior/superior
5)examen clinic gastroenterologie
6)tuseu rectal medic gastroenterolog

Edited by spare-me, 15 November 2009 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate