Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

2 facultati

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.08.2007
Salut fac 2 facultati ..una la taxa - facultatea de economie si administrare a afacerilor  anul 2 si cealalta la buget anul 1 zootehnie  ambele sunt la zi ... la zootehnie  m-am inscris  pentru camin in primul rand si alte facilitati pe care le ofera dar acu vad ca nu ii asa de usor nu ca ii grea facultatea dar ii foarte obositoare  si acum ma gandesc daca  nu ma mai duc la zootehnie  ar putea sa ma dea afara din  camin ??..mentionez ca aici in semestru 2 nu poti sa treci la taxa  toti sunt la buget  si ma gandesc ca la anu sa ma las de zootehnie si sa imi continuii studiile la FEAA de care ma tin tot mai bine  ...credeti ca ma pot pune astia de la zootehnie la plata ca am stat la buget ???

#2
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Daca ai prins loc in camin, statul este obligat ca acel an sa te tina in camin. Deci un an n-ai treaba chiar daca nu te prezinti la niciun examen.

Edited by Electryc, 14 November 2009 - 19:45.


#3
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.08.2007
si daca la anu nu mai vreau sa mai fac zootehnia  imi dau astia actele in original fara sa mai platesc vreo ceva?

Edited by your_daddy, 14 November 2009 - 20:19.


#4
beirut47

beirut47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2009
Nu sunt sigur dar cred ca trebuie sa platesti inapoi subventia de la camin, plus subventia pentru reducere transport, banii de pe decontari bilete (daca ai decontat bilete) si ce alte reduceri de care ai beneficiat datorita faptului ca ai fost la buget.
Nu sunt sigur! Intreaba mai bine la secretariat.

#5
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Nu te pune nimeni sa platesti. Statul este obligat sa-ti subventioneze 4, respectiv 6 ani. In cazul tau , dupa ce termini acest an, mai ai dreptul la 3 ani subventionati de stat. De exemplu daca te inscrii la o facultate ce necesita 4 ani , din acesti 4 doar 3 vor fi bugetati ( asta bineinteles in ipoteza ca intrii la buget si te mentii asa).

View Postbeirut47, on 14th November 2009, 20:20, said:

Nu sunt sigur dar cred ca trebuie sa platesti inapoi subventia de la camin, plus subventia pentru reducere transport, banii de pe decontari bilete (daca ai decontat bilete) si ce alte reduceri de care ai beneficiat datorita faptului ca ai fost la buget.
Nu sunt sigur! Intreaba mai bine la secretariat.

Nu-i adevarat. Ce subventie de la camin ? Regia tot o platesti , doar daca esti copil de cadru didactic nu platesti , dar si atunci , nu te pune nimeni sa le dai banii inapoi daca anul viitor nu mai esti la acea facultate. Si cu subventia de reducere de transport la fel , se face in fiecare an, deci daca de la un anumit an incolo nu mai esti la buget , nu mai beneficiezi de ea , nu trebuie sa platesti nimic din trecut.

Edited by Electryc, 14 November 2009 - 20:30.


#6
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.08.2007
esti sigur de asta electryc ?? ca yo am auzit multe povesti ca daca m-as duce la secretariat  la zootehnie nu mi-ar zice nimic  deoarece astia ne supravegheaza pe astia care au venit numai pentru camin

#7
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View Postyour_daddy, on 14th November 2009, 20:25, said:

esti sigur de asta electryc ?? ca yo am auzit multe povesti ca daca m-as duce la secretariat  la zootehnie nu mi-ar zice nimic  deoarece astia ne supravegheaza pe astia care au venit numai pentru camin

Cu ce pot ei dovedi lucrul asta? Daca te intreaba de ce nu te-ai prezentat la examene sau ceva de genul, le spui ca ai avut ceva probleme . Nu sunt 100% sigur , dar asa ar fi normal .

Oricum, mai ai contractul de camin facut la inceputul anului ? Acolo ar trebui sa fie specificate toate clauzele.

#8
beirut47

beirut47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2009
Trebuie sa platesti inapoi diferenta pe tot anul de la camin.
Nu cumva sunt 2 tarife la camin la voi? Unul pentru subventionati
iar celalalt pentru nesubventionati (acesta fiind mai mare decat celalalt)?
Cei care intra la cu taxa sunt Nesubventionati, deci platesc caminul integral (asta daca prind loc in camin), nu au reducere la transportul in comun, etc .. depinde de facultate.

Da, citeste contractul. Ar trebui sa scrie pe acolo ceva in legatura cu asta.

Edited by beirut47, 14 November 2009 - 20:44.


#9
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View Postbeirut47, on 14th November 2009, 20:42, said:

Trebuie sa platesti inapoi diferenta pe tot anul de la camin.
Nu cumva sunt 2 tarife la camin la voi? Unul pentru subventionati
iar celalalt pentru nesubventionati (acesta fiind mai mare decat celalalt)?
Cei care intra la cu taxa sunt Nesubventionati, deci platesc caminul integral (asta daca prind loc in camin), nu au reducere la transportul in comun, etc .. depinde de facultate.

Nu inteleg ce diferenta sa platesti pentru camin cand in timpul anului tot platesti in fiecare luna taxa. Omu s-a inscris la zootehnie, stiind ca intra la buget, pentru camin, nu? Daca renunta la anu la zootehnie asta inseamna ca a zburat din camin , dar nu-l mai pune nimeni sa plateasca ce a mai platit odata. Cunosc caz concret , acum daca la alte facultati e altfel nu stiu.

@your_daddy: In ce oras esti la facultate? Poti intreba de chestiile astea colegii mai mari .

#10
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.08.2007
da am reducere la camin  dar in rest nu m-am complicat ca am de la feaa reducere  ...dar ma gandesc sa ma duc la seminarii si la sfarsit sa pun capac imi retrag dosarul..asta pot sa fac?

Edited by your_daddy, 14 November 2009 - 20:49.


#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Caminul l-ai luat in baza faptului ca esti student la buget, aia de la Zootehnie n-au de unde sa stie la ce facultati particlare mai esti tu, si nici n-are importanta. Esti student la zootehnie, ai camin la zootehnie. Punct.

Acum e adevarat ca in semestrul 2 e posibil sa te dea afara, dar asta depinde si de politica facultatii, de cati studenti au ramas pe dinafara fara camin la prima repartizare si acum sunt pe vreo lista de asteptare etc. De ex Abramburica asa proceda la facultatea ei, cei care se inscriau acolo in anul I doar pentru camin nu treceau pe la examene, si dupa prima sesiune le era dat locul din camin altcuiva. Lucrurile astea cred ca le afli doar de la cineva in tema din camin de acolo, nu de pe forum.

Edited by don_dannielo, 14 November 2009 - 20:56.


#12
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.08.2007
de dat afara in semestrul 1 nu au cum ca m-am dus la toate seminariile  mi-am echivalat  2 materii si cel putin 2 pot sa le iau  si in camin cam ce am auzit pe forum  asta mi-au zis si altii ...vreau ceva sigur

Edited by your_daddy, 14 November 2009 - 21:01.


#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai atunci n-au ce sa-ti faca.

Iar in sesiune prezinta-te si tu la toate examenele la care poti. (care nu se suprapun cu celelalte)

Edited by don_dannielo, 14 November 2009 - 21:09.


#14
beirut47

beirut47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2009
"Art. 27. - Studentul care, la incheierea situatiei scolare anuale, nu a indeplinit cel putin conditiile minimale de la art. 28 alin. (1 B) respectiv conditiile stabilite de Biroul Consiliului facultatii conform art. 28 alin. (4), este in situatie de exmatriculare, ceea ce pentru studentul finantat de la bugetul de stat, determina si pierderea automata a finantarii studiilor universitare de la bugetul de stat."

Din "Procedura de organizare a activitatii didactice pentru studiile universitare de licenta" - Univ. Asachi Iasi

Si eu cunosc cazuri concrete (de la mine la facultate, se poate sa nu fie peste tot la fel) in care studentii (de la buget),
daca se retrageau din cauza ca nu faceau fata aveau de platit inapoi subventia de la stat.
Gandeste-te ca in locul tau putea intra altcineva care poate ca ar fi invatat dar nu si-a putut permite sa plateasca taxa de scolarizare plus un loc nesubventionat in camin, motiv pentru care s-a lasat de facultate si a plecat in italia sa faca bani.

Edited by beirut47, 14 November 2009 - 21:20.


#15
lamuritorul

lamuritorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 05.09.2008
terminati cu prostiile! nu platesti nimic pe anul respectiv chiar daca te lasi din ziua 1. sunt n cazuri de studenti ce se inscriu la o anume facultate doar pt. camin si nu trec in veci pe la cursuri!

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postlamuritorul, on 14th November 2009, 23:46, said:

terminati cu prostiile! nu platesti nimic pe anul respectiv chiar daca te lasi din ziua 1. sunt n cazuri de studenti ce se inscriu la

sînt diferențe de la o facultate la alta așa cum mai spunea cineva. Dacă pleci de la ei, depinde cum pleci, ai un nr minim de credite sau nu, ești exmatriculat sau poți trece în anul 2 (dar nu te mai reînscrii în anul 2), etc etc etc. Este posibil să existe 2 situații diferite, în care ți se cer, respectiv nu ți se cer niște bani înapoi.  Deci sigur-sigur poți afla doar de la cineva din interiorul facultății de zootehnie (și nu orice, că păreri poți primi de la mulți).

BTW prezența la seminare nu cred că contează la nimic dacă pici materia respectivă (sau nu te prezinți). Contează ce punctaj ajunge oficial la secretariat, nu punctajele "interne" pe care și le țin profii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate