Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

MISA & Bivolaru reloaded

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3725 replies to this topic

Poll: chestionar MISA & Bivolaru (408 member(s) have cast votes)

Ce parere aveti despre MISA?

  1. Pregateste viitorul spiritual al omenirii. (22 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

  2. Este un loc bun pentru practicat yoga.. atentie insa la activitatile suplimentare dubioase. (46 votes [11.30%])

    Percentage of vote: 11.30%

  3. Yoga nu este predata corect, activitati colaterale sunt dubioase (65 votes [15.97%])

    Percentage of vote: 15.97%

  4. Este o secta care profita de naivitatea cursantilor (222 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

  5. Este un experiment social (Masonic) (16 votes [3.93%])

    Percentage of vote: 3.93%

  6. Este o scoala autentica de yoga (36 votes [8.85%])

    Percentage of vote: 8.85%

Ce parere aveti despre Bivolaru?

  1. Este D-zeu pe Pamant (21 votes [5.16%])

    Percentage of vote: 5.16%

  2. Este un suflet realizat cu anumiri puteri oculte obtinute prin practica Yoga (46 votes [11.30%])

    Percentage of vote: 11.30%

  3. Este un om obisnuit care are cunostinte de Yoga dar care in timp a alunecat in patima puterii, banilor si a femeilor (101 votes [24.82%])

    Percentage of vote: 24.82%

  4. Este un escroc care se foloseste de imaginea pe care o are in interiorul miscarii pentru a face bani si a profita sexual de femeile de la curs (239 votes [58.72%])

    Percentage of vote: 58.72%

Vote Guests cannot vote

#1711
ina111111

ina111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2007

 Deria_Leena26, on 18th March 2011, 10:07, said:

Si n-a zis Grieg ca astea nu sunt cuvintele lui Iisus, ci inventii?

in primele 3 minute nu, n-am ajuns mai incolo  :naughty:

#1712
adiere

adiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.12.2006

 enchante4you, on 18th March 2011, 11:42, said:

Dumnezeu este și El o ființă care nu numai că ascultă, dar și vorbește. Dacă pentru El cuvintele și chiar și suspinele noastre chiar negrăite sunt atât de importante, Dumnezeu vrea să ne învețe cât de importante sunt și cuvintele Lui pentru noi. Tocmai de aceea Dumnezeu a inițiat un cadru în care să primim cuvintele Lui sub formă de Legăminte Divine cu oamenii.


Legămintele Divine au câteva carecteristici si componente, după cum urmează:

-    Sunt initiate de Dumnezeu;

-    Sunt în folosul si în interesul omului pentru a-l ridica din starea în care se află;

-    Sunt garantate de Dumnezeu;

-    Au un semn vizibil pentru om care să ateste valabilitatea lor;

-    Contin un set de conditii pe care omul trebuie să le respecte;

-    Există sanctiuni prevăzute pentru neîndeplinirea conditiilor;

-    Există promisiuni prin care Dumnezeu stimulează implicarea omului în respectarea conditiilor;   :notangel:


Ce se intampla cu site-ul Exmisa?

Posteza, te rog, si mailul in care iti spune dumnezeu cele de mai sus!

#1713
Mahashakti

Mahashakti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 26.06.2009

 ina111111, on 18th March 2011, 10:55, said:

Despre jurământ.
Matei 5:33
Aţi mai auzit iarăşi că s-a zis celor din vechime: „Să nu juri strâmb; ci să împlineşti faţă de Domnul jurămintele tale.”
Mat 23.16; Ex 20.7; Lev 19.12; Num 30.2; Deut 5.11; Deut 23.23;
Matei 5:34
Dar Eu vă spun: să nu juraţi nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu;
Mat 23.16-22; Iac 5.12; Isa 66.1;
Matei 5:35
nici pe pământ, pentru că este aşternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat.
Ps 48.2; Ps 87.3;
Matei 5:36
Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poţi face un singur păr alb sau negru.
Matei 5:37
Felul vostru de vorbire să fie: „Da, da; nu, nu”; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.
Aha, iarasi precum in multe alte exemple partea testabila pe care biblia spune ca nu vom putea face nicodata fara ajutor divin, acum in 2011 putem face usor si fara ritualuri magice,  dar asta nu inseamna ca cealalta parte referitor la autoritatea divina este de asemenea incorecta, sau macar trebuie testata insasi. Nu ala e blasfemie.  Acum au ramas numai aceste parti, in care trebuie sa respecti autoritatea biblica asa de dragul autiritatii. Super.  :coolspeak:
Deci sa nu juri pentru ca asa spune taticul autoritar din cer. Iar aici pe pamant taticul spiritual (GB) iti spune ca trebuie sa juri. Pana la urma urmei bazat pe ce decide sarmanul om? Eu zic ca decide bazat pe ideiile lui personale si nu pe o anumita regula divina. Astfel de reguli sunt numai invocate ca o scuza.

Deci de ce mai e nevoie de autoritati spirituale sau divine daca oricum persoana decide?

#1714
enchante4you

enchante4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2007

 adiere, on 18th March 2011, 11:26, said:

Posteza, te rog, si mailul in care iti spune dumnezeu cele de mai sus!

  Ideea este ca a jura pe Biblie sa nu divulgi infractiuni sau informatii luate din carti ( vraja cu Maha-Mudra ...), juramant denumit acum " legamant divin" (cu bidonul de apa tinut intre maini) nu are nici o treaba Dumnezeu, e o cioaca.............., nu am nici un mail de postat de la Dumnezeu...nu inteleg ce mi-ai sarit asa la jugulara. :coolspeak:

1. Legamantul Edenic (Gen. 1:26-31; 2:16-17). A fost cel dintai legamant, conditionat in natura, incheiat de Dumnezeu cu omul. De ascultarea sau neascultarea lui Adam a depins daca el va avea parte de viata si binecuvantare sau de blestem si moarte. Cei dintai oameni au calcat acest legamant si au prabusit intreaga rasa umana in blestem si moarte. In momentul neascultarii, omul a cazut din statutul de partasie intima cu Dumnezeu, a murit din punct de vedere spiritual si are acum nevoie sa fie "nascut din nou".

2. Legamantul cu Adam - dupa cadere (Gen. 3:16-19). Acesta a fost un legamant neconditionat, in care Dumnezeu il anunta pe om care ii va fi soarta, ca urmare a pacatuirii. Aceasta sentinta divina ramane definitiva si perpetueaza asupra omenirii un climat de suferinta si necaz. Omul isi va castiga hrana cu truda si cu sudoare (Gen. 2:15; 3:17-19), femeia va naste cu durere si va fi dependenta si subordonata barbatului (Gen. 1:26-27; 1 Cor. 11:7-9; Efes. 5:22-25), oamenii vor trai in necaz si vor sfarsi in moarte (Gen. 3:19; Efes. 2:5). In acest context apare "protoevanghelia", prima veste buna data oamenilor dupa cadere (Gen. 3:15). Ea priveste rezolvarea problemei umane prin trimiterea lui Mesia, "samanta femeii". Exprimarea lasa sa se intrevada nasterea miraculoasa a Domnului Isus din fecioara Maria.

3. Legamantul cu Noe, dupa potop (Gen. 9:1-18). Ca si cel Adamic, acesta repeta unele din prevederile deja anuntate si este neconditional in natura. Semnul acestui legamant este curcubeul care apare in nor dupa ploaie: "Fac un legamant cu voi ca nici o faptura nu va mai fi nimicita de apele potopului si nu va mai veni potop ca sa nimiceasca pamantul. Iata semnul ... : curcubeul Meu, pe care l-am asezat in nor" Gen. 9:11-13). Legamantul cu Noe introduce factorul autoritatii si autoguvernarii umane (Gen. 9:6). Legatura armonioasa din creatia dinainte de cadere este si mai mult perturbata. Pentru prima data, omului ii este ingaduit sa manance carne, asa ca toate animalele pamantului nu-l vor mai avea ca protector, ci ca stapan de temut: "S-apuce groaza si frica de voi pe orice dobitoc de pe pamant, pe orice pasare a cerului, ... vi le-am dat in mainile voastre" (Gen. 9:2-3).

4. Legamantul cu Avraam (Gen. 12:1-4; 13:14-17; 15:1-7; 17:1-8) este una dintre cele mai extraordinare promisiuni divine, una dintre cele mai clare revelatii asupra istoriei si una dintre cele mai definitive pronuntari asupra alegerii unui neam care sa devina purtator al cunostintei care duce la mantuire. Semnul legamantului a fost taierea imprejur (Gen. 17:9-14). Continutul legamantului poate fi impartit in trei:

a. Pentru Avraam - Dumnezeu il anunta ca va avea o multime imensa de urmasi (Gen. 17:16), ca-l va binecuvanta din belsug (Gen. 13:14-15, 17; 15:6, 18; 24:34-35; Ioan 8:56), ca-i va face numele vestit (Gen. 12:2) si ca el insusi va fi o binecuvantare pentru altii (Gen. 12:2).

b. Pentru neamul lui Avraam - Dumnezeu anunta formarea unui popor deosebit intre popoarele lumii (Gen. 12:2). Aceasta se refera expres la cele douasprazece semintii ale urmasilor lui Iacov, nepotul lui Avraam. Dumnezeu da pe vecie tara Canaan in stapanirea urmasilor lui Avraam (Gen. 12:7; 13:15; 15:18-21; 17:7-8).

c. Pentru toate toate familiile pamantului - Dumnezeu anunta ca va face din Israel sursa de binecuvantare pentru toate neamurile de pe pamant (Gen. 12:3). Prin el va fi data lumii revelatia despre Dumnezeul cel adevarat, prin el vor vorbi profetii, prin el va fi daruita lumii Scriptura si tot prin el se va naste, la vremea sorocita Mesia, Mantuitorul intregii lumi.

Ca sa asigure prezervarea si protectia acestui neam, Dumnezeu anunta ca va binecuvanta pe toti aceia care vor fi binevoitori cu Israel si-i va blestema pe toti aceia care-i urmaresc distrugerea (Gen. 12:3).

Ca si legamintele cu Adam si Noe, legamantul cu Avraam este tot neconditionat. Desi Dumnezeu si-a pastrat dreptul sa-l pedepseasca pe Israel cu exil in caz de neascultare, previziunile acestui legamant, care asigura pastrarea si implinirea destinului urmasilor lui Avraam, sunt imutabile. Ele se sprijina pe suveranitatea si atotputernicia divina (Gen. 15:13-15).

5. Legamantul mozaic - facut cu evreii aflati in drum dinspre Egipt spre tara promisa (Exod 20:1 - 31:18). Expus pe larg in cartea Exodul si amintit in numeroase alte parti ale Vechiului Testament, legamantul mozaic stabileste principiile care guverneaza relatia dintre Dumnezeu si poporul Israel. Este un legamant conditionat, care prevede ca, in cazul in care Israelul va asculta si va implini Legea, Dumnezeu il va binecuvanta, iar in eventualitatea neascultarii, Dumnezeu il va pedepsi si-l va disciplina (Deut. 28; Ier. 30:11).

Cele aproximativ sase sute de porunci sunt impartite in trei categorii majore: (a) poruncile, o exprimare clara si concisa a voiei lui Dumnezeu (Exod 20:1-26), (B) legile, care reglementeaza viata sociala si civica a Israelului (Exod 21:1 24:11) si © randuielile, care reglementeaza viata religioasa (Exod 24:12 - 31:18). Legaman-tul mozaic a fost temporar si a expirat la Crucea de la Calvar.

6. Legamantul Palestinian (Deut. 30:1-10) - este un legamant neconditionat si prevede dreptul Israelului de a stapani tara promisa. Acest legamant ilustreaza cum un legamant, altfel neconditionat si irevocabil, poate avea elemente conditionale aplicabile doar anumitor generatii din istorie. Promisiunea data lui Avraam (Gen. 12:7) anunta ca Dumnezeu da pe vecie tara in stapanirea evreilor. Totusi, din cauza neascultarii lor, Iacov si urmasii sai au trebuit sa locuiasca un timp de patru sute de ani in Egipt. Ca o urmare a legamantului Palestinian, evreii s-au intors sa ia in stapanire tara. Mai tarziu, cand au incetat iarasi sa-L asculte pe Domnul si s-au indepartat de Lege, Dumnezeu i-a dat in mana asirienilor si babilonienilor, care i-au asuprit si i-au dus in robie. Prin harul divin si ca urmare a legamantului, Dumnezeu i-a adus inapoi in tara dupa 70 de ani si i-a lasat s-o locuiasca pana in anul 70 d. Ch. Dupa rastignirea lui Christos si dupa refuzul de a primi harul dat la Rusalii, Dumnezeu i-a raspandit iarasi printre neamuri, unde continua sa traiasca si astazi. Recenta lor intoarcere in perimetrul vetrei strabune, desi i-a surprins pe multi, este si ea o urmare a legamantului Palestinian. Ea pregateste scena finala pentru vremea sfarsitului.

Profetiile biblice anunta ca evreii se vor intoarce in tara si ca nu o vor mai parasi niciodata. Dupa o perioada de "mare necaz", ei se vor intoarce la Isus-Mesia si vor trai in pace si prosperitate (Ezec. 39:25-29; Amos 9:14-15).

Legamantul Palestinian deci, desi neconditionat, cuprinde risipirea lui Israel ca pedeapsa pentru necredinta si neascultare (Gen. 15:13; Deut. 28:63-66), necesitatea pocaintei pentru restaurare (Deut. 30:2), intoarcerea din diaspora (Deut. 30:3; Ier. 23:8; 30:3; 31:8: Ezec. 39:25-29; Amos 9:9-15: Fapte 15:14-17), restaurarea natiunii in prerogativele ei (Is. 11:11-12; Ier. 23:3-8; Ezec. 37:21-25), binecuvantarea lor finala cu prosperitate si pace (Amos 9:11-15) si o teribila judecata divina asupra tuturor dusmanilor lui (Is. 14:1-2; Ioel 3:1-8; Mat. 25:31-46).

7. Legamantul cu David (2 Sam. 7:4-16; 1 Cr. 17:3-15) a fost un legamant neconditionat prin care Dumnezeu i-a promis lui David o descendenta regala nesfarsita, un tron de domnie perpetuu si o imparatie vesnica. In aceasta declaratie, Dumnezeu isi rezerva iar dreptul de a suprima temporar prevederile legamantului in cazul in care urmasii lui David vor trebui pedepsiti (2 Sam. 7:14-15; Ps. 89:20-37). Din ziua in care a fost facut acest legamant si pana in ziua in care Dumnezeu l-a certificat prin nasterea lui Christos (Fapte 2:30), David nu a fost niciodata lipsit de un urmas care sa poata sa domneasca (Ier. 33:20-21). Domnia insa a fost suspendata temporar din cauza necesitatii disciplinarii. La implinirea vremii, Domnul Isus s-a nascut ca Fiu de Dumnezeu si Fiu al lui David si va domni asupra Israelului asa cum prevede continutul legamantului Davidic. Aceasta afirmatie are implicatii majore pentru vremea imparatiei milenare:

"El va fi mare si va fi chemat Fiul Celui Prea Inalt; si Domnul Dumnezeu ii va da scaunul de domnie al tatalui Sau David. Va imparatii peste casa lui Iacov in veci si Imparatia Lui nu va avea sfarsit" (Luca 1:32-33).

"Voi pune peste ele un singur pastor, care le va paste, si anume pe Robul Meu David; El le va paste, El va fi pastorul lor. Eu, Domnul, voi fi Dumnezeul lor si Robul Meu, David, va fi voievod in mijlocul lor" (Ezec. 34:23-24).

Legamantul Davidic n-a fost si nu va fi implinit prin asezarea lui Christos pe tronul ceresc, caci David nu a fost imparat in cer. Tronul "tatalui Sau David" a fost si trebuie sa fie iarasi pe pamant (Mat. 25:31). Iata de ce, legamantul Davidic este cheia intregului program profetic care-si asteapta implinirea.

8. Legamantul cel Nou (Ier. 31:31-33) - care-si asteapta implinirea nationala in timpul Mileniului. Si el este un legamant neconditionat. Asa cum il descrie Ieremia, legamantul cel nou este facut cu "casa lui Israel si cu casa lui Iuda" (Ier. 31:31). El poate fi numit "cel nou" numai daca-l comparam cu legamantul mozaic facut cu Israel: "Nu ca legamantul cel dintai pe care l-am incheiat cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din tara Egiptului, legamant pe care l-au calcat, ..." (Ier. 31:32).

In legamantul cel nou, Dumnezeu promite: "Voi pune Legea Mea inlauntrul lor, o voi scrie in inima lor: si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai invata pe aproapele sau pe fratele sau, zicand: "Cunoaste pe Domnul!" Ci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare, zice Domnul; caci le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor" (Ier. 33:33).

#1715
enchante4you

enchante4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2007
Cu ocazia gravei suferinte a reactorului de la Fukushima toata floarea MISA din Japonia va revenii in tara...... cred ca taxa de la curs se va face 100 Ron :peacefingers:

#1716
rami

rami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.03.2007

 Gunar, on 18th March 2011, 00:06, said:

Nebuna aia este acum profet?          :roflmaofast:  Stii ca a fost internata si la Balaceanca...?  Chiar dupa ce a "revelat" acelea despre maestru.

Adica o nebuna spune ceva despre un om. Daca e de bine e foarte posibil ca acel om sa "confirme"... Iar concluzia ta sau a voastra a misanilor este ca indubitabil guru este eliberat...... :clapping:
Cred ca nu are rost sa mai dezvoltam discutia pt ca va lua forme penibile.
aici sunt doua variante : ori Svetlana n-a fost la Balaceanca, lucru posibil, si tu spui minciuni. ce dovada ai ca a fost acolo internata ?
ori, a fost internata cum a fost si Grieg la Poiana Mare, adica nevinovat.

din ambele variante rezulta ca nu-i asa cum spui tu. n-ar avea cum sa innebuneasca Svetlana, ptr ca e protejata de maestru. daca nu mai vrei sa dezvoltam discutia pe tema asta, ptr mine rezulta, indubitabil , urmatorul aspect :
argumentele mele sunt asa de puternice, incat ti-e frica sa nu te conving. egoul din tine se teme ptr viata lui !
poi tu te poti retrage din discutie, dar eu voi ramane aici, ptr a arata si altora de ce cred eu ca Grieg este un leiberat suprem, una cu Supremul Absolut.

 Mahashakti, on 18th March 2011, 12:47, said:

Aha, iarasi precum in multe alte exemple partea testabila pe care biblia spune ca nu vom putea face nicodata fara ajutor divin, acum in 2011 putem face usor si fara ritualuri magice,  dar asta nu inseamna ca cealalta parte referitor la autoritatea divina este de asemenea incorecta, sau macar trebuie testata insasi. Nu ala e blasfemie.  Acum au ramas numai aceste parti, in care trebuie sa respecti autoritatea biblica asa de dragul autiritatii. Super.  :coolspeak:
Deci sa nu juri pentru ca asa spune taticul autoritar din cer. Iar aici pe pamant taticul spiritual (GB) iti spune ca trebuie sa juri. Pana la urma urmei bazat pe ce decide sarmanul om? Eu zic ca decide bazat pe ideiile lui personale si nu pe o anumita regula divina. Astfel de reguli sunt numai invocate ca o scuza.

Deci de ce mai e nevoie de autoritati spirituale sau divine daca oricum persoana decide?
in primul rand, omul decide, ptr ca are liber arbitru, dar deciziile lui libere se incadreaza cumva in planul divin al lui D-zeu, adica omul nu face nimic de capul lui. omul decide , dar d-zeu isi da acordul ptr ce decide omul in sinea lui, .daca nu ar fi asa, cum iti explici infailibilitatea planului lui D-zeu ? ce crezi tu ca omul poate face ceva impotriva planului pe care D-zeu si la facut ?

 enchante4you, on 18th March 2011, 13:46, said:

Cu ocazia gravei suferinte a reactorului de la Fukushima toata floarea MISA din Japonia va revenii in tara...... cred ca taxa de la curs se va face 100 Ron :peacefingers:
nu se stie. poate ce energiile declansate de karma -yoga sunt suficient de puternice ptr a le proteja pe fete de radiatiile nucleare. si apoi, ele sunt protejate in mod triplu.

#1717
enchante4you

enchante4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2007
CESIU 137 versus ENERGIA TRIPLA OCULTA + KARMA YOGA   :thumbup:

#1718
Noonetwo

Noonetwo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.03.2011

 ina111111, on 18th March 2011, 11:25, said:

in primele 3 minute nu, n-am ajuns mai incolo  :naughty:

Spune dup-aia, ca cica Iisus n-ar fi spus asa ceva, ca a citit el in "Evanghelia Ultima" ca s-au facut adaugiri dup-aia, si ca Iisus ar fi spus alte lucruri in "Manuscrisul secret Q", pe care l-ar fi 'tradus' Ziegler. Din punctul de vedere al lui GB, tot ce nu e in acel 'Manuscris Secret' e fals, adaugat de rauvoitori dup-aia.

Hai ca-mi scot cursurile despre Biblie de la naftalina ca sa fac o comparatie pentru tine, Grieg vs. Cercetatorii.

Cercetatorii spun urmatoarele lucruri despre autorii Bibliei: totul e destul de vag si neclar.

Dincolo de ideea de 'Dumnezeu a scris Biblia', exista autori cat se poate de fizici si umani care au fost cei care au pus pixul pe hartie (figurativ vorbind) ca sa scrie la ea. Majoritatea cercetatorilor in Biblie sunt de acord ca nici ceea ce e 'scris de Moise' nu e scris de o singura persoana, pentru ca au descoperit diverse stiluri de scris, diverse feluri de a-l numi pe Dumnezeu, mai multe variante ale acelorasi povesti, vocabularul se schimba...

Si in Noul Testament sunt tot felul de discrepante, legate de nasterea lui Iisus, locul unde li s-a aratat Iisus discipolilor, etc. Diversele evanghelii au fost scrise la destul de mult timp dupa ce a murit Iisus - traditional se spune ca au fost scrise de doi apostoli si de doi discipoli de-ai lor, dar cercetatorii sunt de acord ca nu au fost scrise de ei, pentru ca: apostolii erau aproape sigur analfabeti; vorbeau aramaica, dar evangheliile sunt scrise in greaca; probabil ca povestile apostolilor au fost intai transmise oral si dup-aia scrise in greaca pentru un public grec. Toate evangheliile contin citate din Iisus, si o poveste in care sunt spuse. Se presupune ca exista un document pierdut, numit Q (e o poveste lunga de ce se numeste asa), care ar contine spusele lui Iisus fara poveste. Marcu probabil ca a fost cel care a pus prima oara zicalele intr-o poveste, iar Matei si Luca s-au inspirat si din Q, si din Marcu. Fiecare a interpretat tema diferit si sunt contraziceri intre ele.

Acuma, Grieg vs. Toata Povestea Asta:

1. Grieg: "Manuscrisul Q a apartinut Aposolului Petru".
Se presupune ca apostolii erau analfabeti, deci exista putine sanse sa fi fost scrisa de Petru. Exista o evanghelie a lui Petru, scrisa la persoana I singular, care a fost descoperita de curand, dar care dateaza, se pare, din a doua jumatate a sec. II. Se presupune ca a fost scrisa de alt autor din perspectiva lui Petru.

2. Grieg: Scrierile lui Petru ar fi 'povestite de nenumarate ori celorlalti apostoli'.
In primul rand, n-ar avea de ce sa le povesteasca celorlalti apostoli nimic. Doar erau si ei acolo  :rolleyes:

3. Grieg: "Manuscrisul Secret Q"
Se presupune ca a existat un manuscris, numit conventional Q, care continea doar invataturile lui Hristos, fara poveste. Nu este secret, este pierdut. Ideea de 'Sursa Q' e cunoscuta tuturor din domeniu, deci e un secret la fel de mare ca si faptul ca francmasoneria exista.

4. Grieg: Pe Q s-ar baza celelalte evanghelii
Da, asa se presupune.

5. Grieg: Ziegler a scris "Evanghelia Ultima"
Cartea se numeste "Evanghelia Primordiala".

6. Grieg: Ziegler a murit in mod semnificativ la scurt timp dupa ce a tradus ultimul capitol.
Cartea a fost scrisa in 1999, deci, conform lui GB, e mort demult. Ma intreb daca Ziegler stie asta si daca da, de ce insista sa scrie carti in continuare.

7. Grieg: "Cuvintele autentice ale lui Iisus au suferit 'elaborari si adaugiri care au fost facute ulterior'". Adaugirile sunt 'stranii' si 'false' si unele lucruri se contrazic in mod flagrant. Ziegler a vrut sa separe cuvintele lui Iisus de 'toate elaborarile si adaugirile ce au fost facute ulterior', adica, interpreteaza Grieg, voia sa 'elimine peste 2000 de ani de ratacire ce se bazeaza pe teologia Vaitcanului'.
Cercetatori: De acord cu prima parte. Vezi explicatia de mai sus. Unele lucruri se contrazic intr-adevar. Dar pentru ca omul e cercetator si nu New Age-ist conspirativ, probabil ca si-a bazat cartea pornind de la premisele de care am vorbit pana acum. Deci probabil ca nu a eliminat 'adaugirile Vaticanului', ci adaugirile lui Matei, Luca etc., ok?

8. Grieg: 'Adaugiri facute cu anumite scopuri'.
Acele anumite scopuri pot fi dorinta de a pune citatele intr-o poveste coerenta.

9. Grieg: 'traducerea manuscrisului secret al Apostolului Petru care precede in mod cert toate celelalte Evanghelii, fiind sursa lor principala'.
a. Manuscrisul nu e secret. Uite-l pe net! In greaca si in traduceri. Fiind scrisa in sec. II, e deci scrisa dupa altele.

Edited by Noonetwo, 18 March 2011 - 15:20.


#1719
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu nu mi-as permite sa fac glume proaste in cazul tragediei din Japonia - adica sa ma gandesc acum la "misiunea spirituala" a MISA-ncelor de acolo si cum se vor intoarce ele in tzara de frica radiatiilor.

Dar fiecare dupa cum il duce capul/ii permite sufletul.

Referitor la Japonia: presa noastra si a altora exagereaza enorm. De aceea, urmaresc un singur topic legat de Japonia, un topic "din miezul lucrurilor", adica scris de oameni (romani) care traiesc exact acolo, in zonele/in apropierea zonelor calamitate si care pot spune cu exactitate daca miercuri, de exemplu, la 9 dimineata, se mai gaseau paine si apa imbuteliata in supermarketuri sau daca joi se dau 10 sau 15 l de benzina/persoana.

@Noonetwo: tare!  :coolspeak:

Edited by Deria_Leena26, 18 March 2011 - 15:41.


#1720
rami

rami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.03.2007

 Deria_Leena26, on 18th March 2011, 16:36, said:

Eu nu mi-as permite sa fac glume proaste in cazul tragediei din Japonia - adica sa ma gandesc acum la "misiunea spirituala" a MISA-ncelor de acolo si cum se vor intoarce ele in tzara de frica radiatiilor.

Dar fiecare dupa cum il duce capul/ii permite sufletul.

Referitor la Japonia: presa noastra si a altora exagereaza enorm. De aceea, urmaresc un singur topic legat de Japonia, un topic "din miezul lucrurilor", adica scris de oameni (romani) care traiesc exact acolo, in zonele/in apropierea zonelor calamitate si care pot spune cu exactitate daca miercuri, de exemplu, la 9 dimineata, se mai gaseau paine si apa imbuteliata in supermarketuri sau daca joi se dau 10 sau 15 l de benzina/persoana.

@Noonetwo: tare!  :coolspeak:
de ce crezi tu ca s-au facut glume pe seama misiunii spirituale in Japonia ? cel putin, avand in vedere puterea de purificare a lui Shiva, trebuie sa crezi ca orice obstacol poate fi indepartat. nu spune in biblie ca cei care au credinta pot manca otrava si nu-i afecteaza ? pai radiatiile ce sunt, daca nu otravitoare ? deci argumentele mele sunt rationale, si sustinute de biblie, deci, in concluzie, o karma-yoghina meseriasa nu se teme de radiatii. mai periculoase sunt rezonantele inferioare, care induc indoieli demoniace ! iar apropo de faptul ca presa exagereaza in privinta gravitatii situatiei din Japonia, iote aici ce meil am primit, in care se arata ca apocalipsa din Japo este doar inceputul sfarsitului :dau o mica portiune din el, ptr cei interesati, il veti primi daca mai aveti prieteni adepti ai MISA.



In ultimile ore civilizatia planetei noastre a suferit cele mai dramatice modificari.

Dupa cum deja stiti, desi in mod oficial se incearca calmarea spiritelor, realitatea este ca in orice moment se poate declansa topirea miezului de material radioactiv al celor 6 reactoare ale centralei japoneze de la Fukushima, exact ca la Cernobil.

Desi rapoartele oficiale nu recunosc, aceasta este probabilitatea. Oficialii japonezi sunt depasiti de situatie, si indeamna oamenii sa ramana calmi, sa nu mai faca stocuri de alimente, desi nu au cum sa evacueze jumatate din populatia Japoniei care este amenintata de dezastru.

Presa oficiala ascunde in mod deliberat adevarul... dar realitatea este mult prea evidenta pentru a fi ascunsa.

#1721
adiere

adiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.12.2006

 enchante4you, on 18th March 2011, 13:02, said:

Ideea este ca a jura pe Biblie sa nu divulgi infractiuni sau informatii luate din carti ( vraja cu Maha-Mudra ...), juramant denumit acum " legamant divin" (cu bidonul de apa tinut intre maini) nu are nici o treaba Dumnezeu, e o cioaca.............., nu am nici un mail de postat de la Dumnezeu...nu inteleg ce mi-ai sarit asa la jugulara. :coolspeak:
Ei hai, lasa, ca jugulara ta nu e in pericol. Baiul era ca erai foarte sigur/a de cele afirmate. Cu asa certitudini, m-am gandit ca ai o cumincatie mai speciala cu prietenul in numele caruia vorbeai. M-am inselat se pare, sunt destul de sigur ca biblia nu a fost scrisa de dumnezeu.  :peacefingers:

 Noonetwo, on 18th March 2011, 16:20, said:

6. Grieg: Ziegler a murit in mod semnificativ la scurt timp dupa ce a tradus ultimul capitol.
Cartea a fost scrisa in 1999, deci, conform lui GB, e mort demult. Ma intreb daca Ziegler stie asta si daca da, de ce insista sa scrie carti in continuare.
Esti carcotas. Grig a vrut sa spuna ca a murit dpdv spiritual. N-ai nivelu sa intelegi!  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#1722
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 rami, on 18th March 2011, 16:11, said:

de ce crezi tu ca s-au facut glume pe seama misiunii spirituale in Japonia ? cel putin, avand in vedere puterea de purificare a lui Shiva, trebuie sa crezi ca orice obstacol poate fi indepartat. nu spune in biblie ca cei care au credinta pot manca otrava si nu-i afecteaza ? pai radiatiile ce sunt, daca nu otravitoare ? deci argumentele mele sunt rationale, si sustinute de biblie, deci, in concluzie, o karma-yoghina meseriasa nu se teme de radiatii. mai periculoase sunt rezonantele inferioare, care induc indoieli demoniace ! iar apropo de faptul ca presa exagereaza in privinta gravitatii situatiei din Japonia, iote aici ce meil am primit, in care se arata ca apocalipsa din Japo este doar inceputul sfarsitului :dau o mica portiune din el, ptr cei interesati, il veti primi daca mai aveti prieteni adepti ai MISA.



In ultimile ore civilizatia planetei noastre a suferit cele mai dramatice modificari.

Dupa cum deja stiti, desi in mod oficial se incearca calmarea spiritelor, realitatea este ca in orice moment se poate declansa topirea miezului de material radioactiv al celor 6 reactoare ale centralei japoneze de la Fukushima, exact ca la Cernobil.

Desi rapoartele oficiale nu recunosc, aceasta este probabilitatea. Oficialii japonezi sunt depasiti de situatie, si indeamna oamenii sa ramana calmi, sa nu mai faca stocuri de alimente, desi nu au cum sa evacueze jumatate din populatia Japoniei care este amenintata de dezastru.

Presa oficiala ascunde in mod deliberat adevarul... dar realitatea este mult prea evidenta pentru a fi ascunsa.

Astea sunt din ciclul:

Dupa ce ca ai scapat sosetele in supa, le mai si storci.

- sau -

Dupa ce ca esti prost, mai esti si bou.

Si calitatea de a fi amuzant, pentru ceilalti, are limitele ei. Cand sunt depasite, devii ridicol. Dupa care, enervant, asa, ca o musca. Dupa care urmeaza sa fii storcit de perete.

Totul fiindca nu ai stiut unde sa te opresti.

Japonezii cred in Biblie si Dumnezeu?

#1723
rami

rami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.03.2007

 Deria_Leena26, on 18th March 2011, 19:10, said:

Astea sunt din ciclul:

Dupa ce ca ai scapat sosetele in supa, le mai si storci.

- sau -

Dupa ce ca esti prost, mai esti si bou.

Si calitatea de a fi amuzant, pentru ceilalti, are limitele ei. Cand sunt depasite, devii ridicol. Dupa care, enervant, asa, ca o musca. Dupa care urmeaza sa fii storcit de perete.

Totul fiindca nu ai stiut unde sa te opresti.

Japonezii cred in Biblie si Dumnezeu?
scopul ptr care scriu aici in nici un caz nu este amuzamentul tau sau al altora. mi-este indiferent daca postarile mele ti se par amuzante, enervante, sau daca te lasa rece.nu-ti convine, nu mai citi. n-am de ce sa ma opresc, am o credinta si un ideal si anume salvarea [planetei de la apocalips. ca nu crezi tu asta, nu-i problema mea. chiar nu inteleg de ce tot insistati cu acuzatiile gen ,,scrii la misto'' , cand nimic din ce scriu eu nu e la misto. si mai renuntati la atacurile la persoane, ascunse dupa zicatori populare, ca deveniti penibili. nu mai aveti argumente, si o dati pe invective, gen prost, bou etc. iar de peretele ala ar fi bine sa te dai tu singura, daca ai astelf de fantasme.multumita ?

japonezii nu sunt un popor crestin. au ei o minoritate crestina, dar poporul in ansamblu  are alte credinte. o buna parte din ei sunt atei, ceea ce explica si dezastrele din ultima perioada. noroc cu MISA ca a mai ridicat nivelul de vibratie de acolo, prin fetele de la karma-yoga, ca altfel cred ca erau acum pe fundul marii ( bine, oceanului ).

Edited by rami, 18 March 2011 - 18:47.


#1724
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 enchante4you, on 18th March 2011, 12:02, said:

Ideea este ca a jura pe Biblie sa nu divulgi infractiuni sau informatii luate din carti ( vraja cu Maha-Mudra ...), juramant denumit acum " legamant divin" (cu bidonul de apa tinut intre maini) nu are nici o treaba Dumnezeu, e o cioaca.............., nu am nici un mail de postat de la Dumnezeu...nu inteleg ce mi-ai sarit asa la jugulara. :coolspeak:

Eu n-am vazut ca Iahve, dumnezeul evreilor si... al crestinilor, sa cuprinda in cadrul legamintelor si partea de pedeapsa care va veni asupra lui daca nu va respecta ce a zis. Numai oamenii trebuie sa beneficieze de avatajele si dezavantajele legamintelor astora... sfinte. Nu stim daca Iahve se va da peste cap sa respecte vreun legamint, dar oamenii SINGURI isi bat cuie in talpa pentru a avea motive de actiune.
Cum jura tiganii? Sa moara mama, copii, sa-mi saie ochii din cap, sa fiu al dracu'... Eventual ii pun pe discipoli sa jure pe sanatatea si evolutia spirituala... Adica PE CE AU MAI SCUMP. Daca mamele le-au parasit si copii nu fac, macar sanatate si evolutie spirituala tot AU discipolii astia. Si cind treaba (afacerea) scirtiie intra in joc Duuumnezeeeu si Sfinta Scriptura care minte unde ii convine Bivolarului si spune adevarul unde ii trebuie Grigarului.  Ca si el (Iahve) jura, se jura... ca nu fura... dar el niciodata nu spune sa ii fie afectata sanatatea si... evolutia spirituala, sau sa ii moara creatia, sau sa nu mai aiba parte de SAKTI cu care face dragoste si are la orgasme cosmice... cacalau.

Edited by Thot31, 18 March 2011 - 19:28.


#1725
MonSeulDesir

MonSeulDesir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 09.02.2007
Eu cred ca toata argumentatia pe care o aduce n-are nicio legatura cu vreo dorinta de a face lumina in aspectul teoretic legat de propavaduirea sau nu in biblie a juramintelor, ci singurul scop este de a adormi vigilenta cursantilor si de a crea niste asocieri intre cuvinte ce au anumite rezonante in mintea lor si actiunea pe care doreste a o impune.
E asa de plictisitor sa asculti un astfel de discurs confuz si taraganat, mai ales daca esti dupa o zi de munca si o sesiune de asane, incat, la sfarsit, singurul lucru ce ramane in mintea multora, sunt doua idei repetate la nesfarsit: juraminte=spiritual, sacru, biblie, contra=habotnic, imbecil, sectant, las, pervers, demoniac. Eu n-as insista deloc pe ce se spune, sau nu se spune, in biblie despre juraminte, pana la urma e vorba tot de o dogma, nu mi s-ar parea asta un motiv sa le accept, presupunad ca ele ar fi incurajate in biblie, mai degraba imi pare o argumentatie la fel de fortata (artificiala, cumva) ca si argumentatia lui Bivolaru.  

Eu as insista pe intentia cu care s-au facut juramantele la MISA si pe rezonanta acelor cuvinte ce compun juramantul.
Juramintele misane sunt, si vor fi, "incarcate" cu aceasta intentie cu care au fost folosite pana acum, de a ascunde fapte ce odata aduse la lumina, ar aparea in adevaratul lor sens. Acceptand juramintele ca sa primesti initieri, e ca si cum ai da girul tuturor juramantelor de pana acum, validand o metoda prin care oamenilor li se rapeste liberul arbitru si li se impune sa ascunda actiuni la care au fost partasi din diverse motive (presiune de grup, manipulare, naivitate, lacomie…) si pe care acum le regreta. In plus prin acest gir fortat se perpetueaza actiuni nocive pentru alti oameni.
Juramantele misane folosesc cuvinte ce au incarcatura energetica negativa. Ce maestru e ala care nu numai ca te pune sa platesti pentru initieri si informatii, dar te mai si obliga sa rostesti un astfel de autoblestem. Unde e iubirea, compasiunea fata de cei ce ar putea fi tentati sa cada in greseala sau intelepciunea de a da fiecaruia numai ce este pregatit sa primeasca, calitati pe care un astfel de om desavarsit ar trebui sa le manifeste.

Pe de alta parte, nu sunt de acord cu pastrarea cursurilor si mantrelor pe forum. A fost nevoie de asta pentru a descifra sursele dupa care au fost copiate, dar acum nu mai e nevoie. Sa se pastreze doar inventiile misane, ritualurile si ciudateniile care merita aduse la lumina, restul ar trebui scos, dupa parerea mea. E ceva adevarat in ce spune, si anume ca initierile spirituale n-au ce sa caute pe un forum. Un cautator adevarat n-ar expune in public informatii ce l-au inspirat macar putin. Si uite ca se foloseste de acest fapt deloc de bun simt, al afisarii mantrelor si tehnicilor spirituale, ca sa impuna atitudini ce-i vor adanci pe cei ramasi in obedienta si falsitate.

#1726
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005
doar eu percep o rezonanta tainica si oculta (ca sa nu spun 'legata de anumite aspecte') intre col. gadhafi si d-l prof. inst. (hormonis pausa) bivolaru?

#1727
lolekbolek

lolekbolek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.10.2006
si nu numai
eu am perceput o mangleala bascalioasa  de toate lovelele intre hanumolfy si asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_nSXzbhv1E0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1728
Mayavin

Mayavin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2011

 Noonetwo, on 18th March 2011, 15:20, said:

5. Grieg: Ziegler a scris "Evanghelia Ultima"
Cartea se numeste "Evanghelia Primordiala".
Probabil GB a găsit în librărie varianta tradusă recent în franceză - doar se zice că e prin Paris, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate