Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Contradictii in Biblie

* * * - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
4983 răspunsuri în acest subiect

#91
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

 shapeshifter, on Dec 27 2007, 19:22, said:

păi tu ești deadu.. n-ai viață.. d-aia nu cre(e)zi.. la tine gindul, cuvântul si fapta sunt trei nu una.. nu ești providențial.. :thumbup:

      Si tu ce creezi, ca n-am vazut pana acuma nici un munte urnit din locul lui prin cuvantul tau?!

#92
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002

 tudorel666, on Dec 27 2007, 19:42, said:

Si tu ce creezi, ca n-am vazut pana acuma nici un munte urnit din locul lui prin cuvantul tau?!
toate se urnesc conform modurilor lor de a se urni.. toate se fac prin Cuvânt.. nimic nu se face fără El.. pina sa urnesc munti am urnit oameni!

Editat de shapeshifter, 27 decembrie 2007 - 19:54.


#93
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

 shapeshifter, on Dec 27 2007, 19:50, said:

toate se urnesc conform modurilor lor de a se urni.. toate se fac prin Cuvânt.. nimic nu se face fără El.. pina sa urnesc munti am urnit oameni!

      Dar munti tot nu ai urnit!

#94
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

 tudorel666, on Dec 27 2007, 22:02, said:

Dar munti tot nu ai urnit!
Eu propun sa incepeti mai intai cu gramajoare mici de pietre. Daca le urniti p-alea, atunci treceti la bolovani. Si uite asa ajungeti sa provocati si cutremure :D!

#95
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

 tudorel666, on Dec 27 2007, 18:30, said:

Privitor la posibilitatea ca Maria sa fi ramas insarcinata in mod natural, cu Iosif sau cu altcineva, nu este exclus, si sunt de acord sa analizam si aceasta varianta, cu conditia sa nu le excludem nici pe celelalte doua, pana cand nu avem dovezi sigure ca una dintre ele este falsa.

Pai io zic sa intrebam niste martori...

#96
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

 mrproper, on Dec 28 2007, 00:54, said:

Pai io zic sa intrebam niste martori...

       Propune-i tu!

#97
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002

 Bean, on Dec 27 2007, 20:13, said:

Eu propun sa incepeti mai intai cu gramajoare mici de pietre. Daca le urniti p-alea, atunci treceti la bolovani. Si uite asa ajungeti sa provocati si cutremure :D!
mm.. mu..muha.. muhahaha.. să veyi unde stătea keplerianu lu nenea.. :P

#98
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
Gata. Offtopicul se sanctioneaza.

#99
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 04.02.2007
Poftim on topic

Cartea a 2-a a Regilor cap 10
18. Dar au fugit Sirienii de Israeliți și David a nimicit Sirienilor șapte sute de care și patruzeci de mii de călăreți; ba a lovit și pe căpetenia Sovac, care a și murit acolo.


Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)
Cap. 19
18. Dar curând Sirienii au fugit de Israeliți, iar David, a nimicit Sirienilor șapte mii de care și patruzeci de mii de pedestrași, și pe Șofac, comandantul oștirii, I-a ucis.

1) 7,000 de care sau 700 de care?
2) 40,000 calareti sau 40,000 pedestrasi?
3) Sovac sau Șofac ?


#100
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

 Selam, on Dec 28 2007, 20:50, said:

Poftim on topic

Cartea a 2-a a Regilor cap 10
18. Dar au fugit Sirienii de Israeliți și David a nimicit Sirienilor șapte sute de care și patruzeci de mii de călăreți; ba a lovit și pe căpetenia Sovac, care a și murit acolo.


Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)
Cap. 19
18. Dar curând Sirienii au fugit de Israeliți, iar David, a nimicit Sirienilor șapte mii de care și patruzeci de mii de pedestrași, și pe Șofac, comandantul oștirii, I-a ucis.

1) 7,000 de care sau 700 de care?
2) 40,000 calareti sau 40,000 pedestrasi?
3) Sovac sau Șofac ?

Era vorba de David Returns, re-make dupa David Kills the Sirians. Probabil doua episoade diferite. Sau cei care au pastrat textele nu le-au citit prea bine cand le-au colaborat...

#101
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 22.07.2006
Pentru a intelege biblia cu adevarat si referirile aduse aici .  Te rog invata limba ebraica /araba  , diferentele gramaticale sunt enorme ceea ce a dus la proasta intelegere a semnificatiilor biblice .



Parerile mele personale :

Persoanele care au tradus Biblia sunt complet idioti cu o dovada clara de incapabilitate cerebrala
Persoanele care au modificat biblia si au schimbat intelesurile  in nenumarate randuri pana au gasit " expresia corecta "  privind scopurile propuse , nu sunt demne nici macar de mila .
Conceptele biblice de atunci ( nr: cand biblia a fost scrisa ) difera enorm de mult fatza de ce incearca biserica la ora actuala .... ( vorbind totusi ca si concept )


Ca idee totusi .

Nu sunt credincios .
Nu merg la biserica .
Am citit biblia ( cand eram mai "mic' am fost " obligat " sa o citesc ,  pe urma am "studiat-o " )
Studiez domeniul pe care se axeaza acest topic . desi nu sunt student la teologie .
Conduc cateva proiecte in ceea  ce priveste ......  latura necunoscuta a umanitatii   si intr-o oarecare masura priveste in mod direct si Conceptul Biblic .
Daca ar fi cazul sa ridic un deget incriminatoriu  as arata spre biserica  si nu inspre biblie in sine .

Sunt multe de spus si totusi ,  una este sa auzi despre ceva , alta este sa stii despre ceva .....

..... dar ce se intampla atunci cand intelegi ?

#102
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 04.02.2007
Nici eu nu arat cu degetul spre credinciosii crestini, care saracii de ei se vede ca vor sa asculte de Dumnezeu. Insa situatia e grava, nu stiu cati romani au citit Biblia...la tara de exemplu, cu toate ca ne asteptam ca oamenii de acolo sa fie mai deschisi spre spiritualitate, am constatat ca nu multi au citit Biblia, si foarte putini o poseda...ei zic ca le citeste popa, si le interpreteaza.

Nu este de vina nici Biserica, pentru modificarile din Biblie. Sau poate mai putin, prin interventiile pe care le-a facut, pe parcursul evolutiei limbii. Au schimbat unele cuvinte cu neologisme pt vremea aceea.

Cred ca Biblia este asa cum este datorita intinderii pe timp foarte mari, in cazul Vechiului Testament.
In cazul Noului Testament, cu totii stim ca sunt 4 Evanghelii incluse, adica mai putin de 20% din numarul variantelor de la vremea respectiva...Consiliul de stabilire a acestor carti s-a facut, la propriu, pe principiul "Parutu-ni-s-a noua", sub influenta Duhului Sfant, si presiunea Imparatului, care era si cap al Bisericii. Exista numeroase contradictii intre Evanghelii.

Au fost scrise/colectate la mult timp dupa Iisus.

Crestinismul a fost "legalizat" in Imp Roman la peste 300 ani dupa Iisus, timp in care desigur au circulat poate sute de variante de interpretari ale crestinismului, si deci erau si inca sunt foarte multe secte si culte.Asa a ajuns Biblia, o carte evreiasca, sa fie tradusa, citita, "inteleasa" de occidentali, greci si romani...prin multiple traduceri, iar s-a pierdut semnificatia versetelor.

De exemplu, rugaciunea Tatal nostru contine in limba aramaica si ebraica "Si nu ne lasa pe noi prada ispitei" in loc de "si nu ne duce pe noi in ispita"(* "a duce" aici are mai multe nuante, observati diferenta), pentru ca nu Dumnezeu ne duce in ispita, ci Satan. Dumnezeu vrea mantuirea noastra, iar Satan ne incearca. Ruga se incheie cu inchinarea Trinitatii, separat, desi se afirma ca cele 3 Entitati compun o singura Divinitate.

Fiind interzis atata perioada de timp, oamenii vorbeau "cifrat", se intalneau in locuri secrete, aflau unii de la altii,mai mult sau mai putin invatati, neexistand o institutie clara care sa instruiasca preoti si savanti in Teologie, normal s-a pierdut in acest interval de timp mesajul crestinismului. Plus ca sectele "eretice" au fost eradicate, adica partile din dogma care se impotriveau Bizantului erau...neutralizate  :rolleyes:    

Apoi au aparut sectele neo-preotestante, prin secolele XVIII-XIX, care au intentia buna, incearca sa se reintoarca la Biserica adevarata, dar...iata ca bazele sunt spulberate, Biblia e alta( cum am mai spus, nu e completa, ceea ce a mai ramas s-a tradus de multe ori, s-au facut modificari, apoi interpretari ), traditia joaca un rol foarte slab sau inexistent, interpretarea e alta, vremurile sunt altele, interpretii sunt altii  :rolleyes:  

Pace voua  <_<

Editat de Selam, 29 decembrie 2007 - 12:37.


#103
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002
-----
Cred ca Biblia este asa cum este datorita intinderii pe timp foarte mari, in cazul Vechiului Testament.
In cazul Noului Testament, cu totii stim ca sunt 4 Evanghelii incluse, adica mai putin de 20% din numarul variantelor de la vremea respectiva...Consiliul de stabilire a acestor carti s-a facut, la propriu, pe principiul "Parutu-ni-s-a noua", sub influenta Duhului Sfant, si presiunea Imparatului, care era si cap al Bisericii. Exista numeroase contradictii intre Evanghelii.
-------
ia lovește-mă cu o contra-dicție să vedem dacă vine de pe Tabla PĂstrată sau nu..

#104
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

 shapeshifter, on Jan 3 2008, 23:14, said:

-----
Cred ca Biblia este asa cum este datorita intinderii pe timp foarte mari, in cazul Vechiului Testament.
In cazul Noului Testament, cu totii stim ca sunt 4 Evanghelii incluse, adica mai putin de 20% din numarul variantelor de la vremea respectiva...Consiliul de stabilire a acestor carti s-a facut, la propriu, pe principiul "Parutu-ni-s-a noua", sub influenta Duhului Sfant, si presiunea Imparatului, care era si cap al Bisericii. Exista numeroase contradictii intre Evanghelii.
-------
ia lovește-mă cu o contra-dicție să vedem dacă vine de pe Tabla PĂstrată sau nu..

        Se pare ca Duhul Sfant, chiar daca exista, nu tine la acuratetea textelor inspirate de el si nici nu urmareste soarta documentelor inspirate. Totusi, de vreme ce lucruri "marunte", cum ar fi genealogia lui Hristos, nu coincid in cele patru evanghelii paralele, sau unii pot scoate cuvinte sau pasaje si chiar capitole intregi, iar altii pot adauga aceleasi lucruri, fara ca sa se intample nimic si viata sa mearga inainte pentru respectivii, nu inseamna ca Duhul Sfant nu exista, ci inseamna ca inspiratia Duhului Sfant nu trebuie interpretata ca un fel de dicteu, ca o scriere automata, ci doar ca un acces la un suvoi de informatii, din care fiecare extrage ce poate si cum poate, rolul acestor "prooroci" nefiind de calauze ale celorlalti, ci doar de "momeala" pentru a-i atrage si pe altii, cunoasterea fiind in ultima esenta individuala si accesibila numai celor care reusesc si ei sa ajunga la acest fluviu informational.
        Dumnezeu a lasat in modul acesta inspiratia Duhului Sfant tocmai pentru ca omul supus greselii sa nu aiba tentatia sa se creada el insusi Dumnezeu, lucru care s-a si intamplat cu Isus Hristos, care practic s-a scaldat in acest fluviu, fara a fi insa fluviul.

      P.S. Fa ceva ca stai cam prost cu nervii in ultima vreme!

#105
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 04.02.2007

 shapeshifter, on Jan 3 2008, 23:14, said:

-----
Exista numeroase contradictii intre Evanghelii.
-------
ia lovește-mă cu o contra-dicție să vedem dacă vine de pe Tabla PĂstrată sau nu..

Contradictie intre Noul si Vechiul Testament:
Amos
Cap. 9
1. Văzut-am pe Domnul stând lângă altar și a zis: "Lovește capetele stâlpilor ca să cadă tavanul, prăvălește-le peste capetele tuturor, iar pe cei ce vor scăpa, cu sabia îi voi omorî. Nimeni nu se va izbăvi cu fuga și nici unul nu-și va scăpa viața!

Ioan 1:18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.

Contradictie intre Evanghelii,cum spunea tudorel, genealogia lui Iisus.

Matei 1
13. Zorobabel a născut pe Abiud; Abiud a născut pe Eliachim; Eliachim a născut pe Azor;  
14. Azor a născut pe Sadoc; Sadoc a născut pe Achim; Achim a născut pe Eliud;  
15. Eliud a născut pe Eleazar; Eleazar a născut pe Matan; Matan a născut pe Iacov;  
16. Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.  

Luca 3:23-38.
LUCA 3:23  Isus avea aproape treizeci de ani, cind a inceput sa invete pe norod; si era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli,
LUCA 3:24  fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,
LUCA 3:25  fiul lui Matatia, fiul lui Amos, fiul lui Naum, fiul lui Esli, fiul lui Nagai,

Deci Matei zice: Iosif, Iacov, Matan, Eleazar, Eliud, Achim, Sadoc, Azor,Eliachim, Abiud, Zorobabel
           Luca zice: Iosif, Eli, Matat, Levi, Melhi, Ianai, Iosif, Matatia, Amos, (Naum, Esli, Nagai).

#106
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002
Inca odata, o lista de contradictii cu exemplificari si citate:

http://skepticsannot...ra/by_name.html

#107
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.804
  • Înscris: 24.02.2007
Inca o data:

Quote


Contradictia e doar in mintea celui ce nu intelege. Desigur, sunt unele greseli de traducere, si s-a explicat de ce.

Editat de ***MIHAI***, 09 ianuarie 2008 - 07:13.


#108
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.804
  • Înscris: 24.02.2007
Am gasit o carte foarte interesanta: "BIBLIA este totusi adevarata", o puteti citi aici

Editat de ***MIHAI***, 09 ianuarie 2008 - 08:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate