Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Cimitire evreiesti si alte monumente

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Buna seara!
Nu sunt evreu, nu sunt antisemit. In orasul meu exista un cimitir evreiesc pariginit, in care, foarte rar, mai este inmormantat cate un om care se intalneste cu familia sa. O batrana are grija de cimitir, amenintata de serpi. Coseste, pliveste si cam atat. Am inteles ca ii da primaria cativa lei pentru asta. O sinagoga am identificat pe langa spital, am vazut crucea lui David ca ornament in zona podului. E casa particulara, cam darapanata , nu stiu soarta ei. Ma intreb, la cati bani investeste statul Israel pentru a conserva memoria unui neam nobil, de ce nu are grija si acestor monumente din Romania, leagan al multor familii importante?
Sper ca nu am deranjat, cu bine!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003
Faptul ca statul evreu plateste pensiile cetatenilor evrei chiar daca pleaca definitiv in alta tara nu te pune pe ganduri ? Monumentele in cauza sunt facute de ai nostri si cum sunt foarte buni administratoiri... la fel raman si monumentele. Problema este la nivelul administratiilor locale.

Edited by andreic, 09 November 2009 - 19:09.


#3
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postandreic, on 9th November 2009, 19:08, said:


De fapt al comunitatilor evreiesti locale.
In Bucuresti, unde FCE este mai activa ( Federatia Comunitatilor Evreiesti), lucrurile sunt un pic mai bine asezate.

#4
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Situatie relativ simpla: inainte de al II-lea razboi mondial - 800.000 de evrei.
Dupa razboi - 400.000 de evrei

Acum: circa 10.000 de evrei in Romania.

Exista foarte multe localitati in care inainte de razboi existau comunitati evreiesti, iar acum nu mai exista nimeni. De exemplu, in judetul Satu Mare, o comunitate de cateva sute ingrijeste peste 120 de cimitire din tot judetul.

Este o situatie unica in lume - ramasitele unei comunitati care era a 4-a in lume inainte de razboi trebuie sa aiba grija de acest patrimoniu sacru. Iar resursele sunt... ca cele ale unei comunitati mici.

Cel mai trist este cand vezi familii de israelieni care vin sa-si viziteze mormintele rudelor, tipa ca nu sunt ingrijite, dar se scandalizeaza groaznic cand le ceri o taxa absolut simbolica, de mai putin de un euro, destinata exact sa ajute un pic la intretinerea cimitirelor.

#5
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Parerea mea este ca acei evrei inmormantati in cimitirele evreiesti cu sute si mii de ani din Romania trebuie sa se bucure (ca sa scriu asa) de sprijinul tarii in care au trait si au murit. Asa se face in toate statele din Europa. Si nu numai cimitire ci temple si sinagoage se raustereaza de catre acele state fara sa fiu cerute. Ca ceva absolut ca asa trebuie sa se faca. Problema Romaniei este cum sa spun ,ca este cam calica in directia asta ,fara sa jignesc? Evreii inmormantati in acele cimitire au fost cetateni romani toata viata si v-au platit impozite! Pana unde poate ajunge nesimtirea? Azi au ramas in Romania cam 6500 de evrei,intre ei multe cupluri amrstecate cu crestini. Ei ar fi putut emigra la Israel dar au legat soarta lor cu Romania. E drept sa se ceara bani pentru intretinerea mormintelor lor de la statul Israel? Poate numai 50% deoarece unu/a din fiecare pereche nu este evreu......

#6
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Nu stiu care ar fi masurile, dar, interesant de remarcat, daca intreb 100 de oameni, 99 din ei nu stiu ca in orasul lor (al meu, in speta) se afla un cimitir evreiesc.

#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostXZY, on 9th November 2009, 21:04, said:

In Bucuresti, unde FCE este mai activa ( Federatia Comunitatilor Evreiesti), lucrurile sunt un pic mai bine asezate.
acum vreo 6-7 ani fusăi cu taică-mio într-un cimitir evreiesc din bucurești. așezat e puțin spus - era plin de buruieni și o cârcă de morminte erau făcute franjuri. cu toate astea avea un aer aparte, așa dărăpănat cum era. așa că avem percepții diferite asupra termenului "așezat"
da, pe aleea principală se putea merge, era desțelenită. de-acolo, cine căuta pe cineva(mă rog, un mormânt, că cinevaul era pleact demult) anume era total pierdut prin bălării

același aer l-am găsit și într-un cimitir abandonat de la sulina. peisajele astea te pun pe gânduri și te fac să reflectezi mai mult la viață.

#8
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdislexicdistopia, on 9th November 2009, 18:17, said:

Ma intreb, la cati bani investeste statul Israel pentru a conserva memoria unui neam nobil, de ce nu are grija si acestor monumente din Romania, leagan al multor familii importante?

Nu e treaba statului Israel sa intretina aceste monumente, statul roman nu e interesat nici de voturile infime ale comunitatii nici de patrimoniul cultural iar evreii plecati incep sa considere Romania doar o etapa tranzitorie a unei existente marcate de pribegie.

#9
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postedikup, on 10th November 2009, 09:32, said:

Situatie relativ simpla: inainte de al II-lea razboi mondial - 800.000 de evrei.
Dupa razboi - 400.000 de evrei

Acum: circa 10.000 de evrei in Romania.

Exista foarte multe localitati in care inainte de razboi existau comunitati evreiesti, iar acum nu mai exista nimeni. De exemplu, in judetul Satu Mare, o comunitate de cateva sute ingrijeste peste 120 de cimitire din tot judetul.

Este o situatie unica in lume - ramasitele unei comunitati care era a 4-a in lume inainte de razboi trebuie sa aiba grija de acest patrimoniu sacru. Iar resursele sunt... ca cele ale unei comunitati mici.

Cel mai trist este cand vezi familii de israelieni care vin sa-si viziteze mormintele rudelor, tipa ca nu sunt ingrijite, dar se scandalizeaza groaznic cand le ceri o taxa absolut simbolica, de mai putin de un euro, destinata exact sa ajute un pic la intretinerea cimitirelor.
Ce tot o dai cu ww2 ?! de aceleasi minciuni o sa va folositi toata viata

#10
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postperpetumobile, on 10th November 2009, 22:32, said:

Parerea mea este ca acei evrei inmormantati in cimitirele evreiesti cu sute si mii de ani din Romania trebuie sa se bucure (ca sa scriu asa) de sprijinul tarii in care au trait si au murit. Asa se face in toate statele din Europa. Si nu numai cimitire ci temple si sinagoage se raustereaza de catre acele state fara sa fiu cerute. Ca ceva absolut ca asa trebuie sa se faca. Problema Romaniei este cum sa spun ,ca este cam calica in directia asta ,fara sa jignesc? Evreii inmormantati in acele cimitire au fost cetateni romani toata viata si v-au platit impozite! Pana unde poate ajunge nesimtirea? Azi au ramas in Romania cam 6500 de evrei,intre ei multe cupluri amrstecate cu crestini. Ei ar fi putut emigra la Israel dar au legat soarta lor cu Romania. E drept sa se ceara bani pentru intretinerea mormintelor lor de la statul Israel? Poate numai 50% deoarece unu/a din fiecare pereche nu este evreu......

Pana unde poate ajunge nesimtirea ta, sau la ce te referi?

#11
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Aloo, eu am facut topicul asta cu un scop, rog sa se inchida in cazul in care ia turnura antisemita. Si edikup chiar nu a dat-o cu ww2, neatentule!

#12
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Te referi cumva la mine cand vorbesti despre "turnura antisemita"? :) Stii ce inseamna semit?
Am vrut sa ma lamuresc despre a cui nesimtire vorbeste.
Despre a Romaniei sau despre a lui, avand in vedere ca-si permite sa sugereze ce ar trebui sa facem noi la noi in tara. Nu mai vorbim despre emiterea unor afirmatii false (evrei care au trait in Romania de mii de ani). In urma cu mii de ani, arienii aveau obiceiul sa-si arda mortii. Obiceiul inhumarii a fost adus din Orient. Cine l-a adus, ala sa si-l intretina cu bani sau cu ce vrea el.
Daca tot am ajuns sa vorbim despre nesimtire, atunci pot spune si eu ca mi se pare nesimtire crasa sa ceri bani pentru asa ceva cand noi nu avem bani suficienti pentru cei in viata si cu nevoi speciale (copii, pensionari, bolnavi etc.).
In plus, exprimarea este cel putin ambigua. Ori au fost cetateni romani si si-au platit impozite, ori au fost cetateni straini si este incorect spus v-au platit impozite. Iar daca au platit inseamna ca au si castigat, n-au facut nici o donatie. ;) De altfel, evreii sunt recunoscuti pentru "darnicia" lor. ;)

In concluzie nu prea inteleg care e ideea. Este atat de atragatoare meseria de cersetor?
Ei nu sunt nici mai sus si nici mai jos decat ceilalti oameni. Tot printr-o nascatoare apar pe lume si crapa la fel cu toti ceilalti europeni, paupasi, asiatici, hotentoti etc. Nefiind mai cu mot decat altii, nu se justifica nici un fel de pretentie de a fi tratati in mod preferential. Daca in Romania e saracie, este pt toti.

Edited by CapitanuPICARD, 11 November 2009 - 10:59.


#13
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Am facut referire la prima afirmatie , cea cu razboiul. Perpetumobile ori e analfabet, ori nu cunoaste prea bine limba romana, ceea ce trebuia sa-l scuteasca de comentarii coltoase. Poate omul a vrut sa zice un lucru si s-a inteles altceva.

#14
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostPagan14, on 11th November 2009, 10:05, said:

Ce tot o dai cu ww2 ?! de aceleasi minciuni o sa va folositi toata viata

Pagan 14 are dreptate! Incetati sa amintiti al Doilea Razboi Mondial ca el, la lectile de istorie inca sunt la Stefan cel Mare ... Ia zi baiatule, acel 14 la nickul tau este varsta ta?

View PostCapitanuPICARD, on 11th November 2009, 10:13, said:

Pana unde poate ajunge nesimtirea ta, sau la ce te referi?

Dragul meu, daca nu ai inteles, stai in liniste deoparte si nu te amesteca in discutie. A doua posibilitate, citeste topicul de la inceput.
Nimeni nu va este dator nimica pentru intretinerea cimitirile populatiei Romaniei din trecut si nu de azi. A revendica "ajutor financiar" pentru "intretinerea cimitirelor" evreiesti din Romania,va intoarce sute de ani inapoi, pe timpurile cand evreii din Romania nu au avut cetatenia romana. Asa vreti sa va descrieti in Europa ca ultima tara medievala ? In general, pretentii nerusinate. Desigur ca nici asta nu intelegi stimatule...

#15
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Cmitirele sunt ingrijite de comunitatea locala, daca vrea si are fonduri. Nu vad de ce ar trebui acordata o atentie sporita cimitirelor evreiesi. Sunt cimitire la fel ca si celelelalte. Prin comunitate locala se intelege comunitatea locala nu cea a evreilor/ortodoxilor/catolicilor din zona.
Cimitirele nu fac parte din patrimoniul national pentru ca statul sa fie obligat sa le intretina.

#16
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Ar trebui sa postez cateva fotografii, atat din cimitirul evreiesc, cat si din cel crestin ortodox. Sunt monumente acolo, lucrari realizate de sculptori sau arhitecti importanti. Nu stiam ca legea spune ca cimitirele nu au valoare culturala sau istorica. Sunt cele mai la indemana, de fapt, lectii de istorie.

#17
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostCapitanuPICARD, on 11th November 2009, 10:56, said:

In urma cu mii de ani, arienii aveau obiceiul sa-si arda mortii. Obiceiul inhumarii a fost adus din Orient. Cine l-a adus, ala sa si-l intretina cu bani sau cu ce vrea el.
Daca tot am ajuns sa vorbim despre nesimtire, atunci pot spune si eu ca mi se pare nesimtire crasa sa ceri bani pentru asa ceva cand noi nu avem bani suficienti pentru cei in viata si cu nevoi speciale (copii, pensionari, bolnavi etc.).
De altfel, evreii sunt recunoscuti pentru "darnicia" lor. ;)

In concluzie nu prea inteleg care e ideea. Este atat de atragatoare meseria de cersetor?
Ei nu sunt nici mai sus si nici mai jos decat ceilalti oameni. Tot printr-o nascatoare apar pe lume si crapa la fel cu toti ceilalti europeni, paupasi, asiatici, hotentoti etc. Nefiind mai cu mot decat altii, nu se justifica nici un fel de pretentie de a fi tratati in mod preferential. Daca in Romania e saracie, este pt toti.

Daca ai gandi inainte de ce scri sunt sanse ca sa scri mai putine aiureli. De unde chestia cu arsul mortilor in Romania? Cine erau acei "arieni" ? ca desigur nu te-ai gandit la romani. Nimeni nu ti-a cerut bani ca sa ingrijesti cimitirele tale. Ca nu aveti destui bani pentru copii,pensionari, bolnavi etc,permite-mi sa-ti promit ca daca in loc sa toceti apa si sa va ametiti la carciuma, daca va suflecati manecile si incepeti sa lucrati in loc sa va tavaliti in dulcea amintire a timpurilor cand Ceau a dat la toti leafa si nimeni nu a muncit, ati fi ajuns ca Ungaria si polonia sa va ridicati la nivelul tarilor europene inaintate care au rezolvat problemele care ai amintit. In loc sa rezolvati,va ocupati cu distractia romaneasca, a cauta alti vinovati de situatia voastra. Oribil ca din lipsa de evrei vii ati ajuns sa veniti cu pretentii la evreii morti. " Cine te-a pus, ba sa fii ingropat si nu ars?"  Romania este o tara foarte frumoasa.Pacat ca o strica persoane ca voi, antisemiti cronici. Arieni?  Lasa-ma sa rad....Blonzi,inalti cu ochi albastrii...De pura rasa...
Daca in Romania este saracie numai sa stii ca asta nu putin se datoreste ca evreii v-au plecat.Fapt este ca acei evrei au construit in 61 de ani o tara desvoltata, bogata care are azi rezerve de valuta peste 60 miliarde de dolari si moneda ei, Shekelul este permis de Banca Mondiala ca moneda cu care se poate face comert intre tari. In multe produse civile si mlitare Israelul este primul si cel mai mare din lume. Noi avem bani pentru copii,batrani bolnavi si etc ca nu ne-am plans niciodata ci am facut ce trebuie de facut. Am si invatat de la altii ceace voi nu sunteti in stare ca numai ideia asta "va jigneste".

#18
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Sunt mii de cimitire in Romania. Tu vrei ca unele cimitire sa aiba un tratament preferential? Daca acele cimitire au relevanta isorica/culturala sa fie trecute in administratia Ministerului Culturii si Cultelor.


Cine vrea sa aiba un cimitir ingrijit sa se si intereseze de treaba asta. Eu nu vad de ce m-ar interesa starea cimitirului X din Bucuresti sau din Cucuietii din Deal.

Quote

Daca in Romania este saracie numai sa stii ca asta nu putin se datoreste ca evreii v-au plecat.

Nimeni nu zice asta. Dar daca au plecat si nu mai sunt cetateni romani de ce ii mai intereseaza soarta respectivelor cimitire? De soarta lor se vor ocupa cei ce au ramas aici, daca vor si daca pot.

Edited by eu_unul, 11 November 2009 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate