Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Adunate din topicul Nunta de la Critica Foto

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostFOTOSEBASTIAN, on 9th October 2009, 18:26, said:

Buna seara,  tuturora mai intai  nu prea  e timp de punctuatie.  Ma bucur   de comentariile  voastre  de aceea e un forum de  critica ,si lauda.  hei  bine   ar  trebui sa se  inteleaga  ca: fotoreportajul  e  diferit  de  fotografia  de  studio .In studio  omule tragi 50 cadre  sa  alegi una. La  nunta fac una  si cu aia  raman toti  se  grabesc, sa  apuce  darul  cand  le  spui de  sedinta  foto parca-i bati, rareori gasesti o pereche  sa comunice  cu tine nu mai spun ca, duc  dupa  mine doua  softuri cu generatoare, blende  s.a. se  sperie de mine.nu  fiti rai  la  cuvinte sa   venim cu idei cum sai  determinam  sa facem fotografii controlate, si chiar  sfaturi l....va  salut pe toti

Sebastian, ce ai postat pe forum sunt facute cu blitz-uri prin generator si softbox-uri?

#2
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
o parte din ele sunt cu blitz cu generator,calitativ sunt foarte proaste ,au mare resize deoarece ma  gandeam ca,  nu se pot urca  sus pe forum.In general  eu le  fac  numai in raw
   Profesorii si criticii  ar trebui  sa vina  pe  topic  si  cu  sfaturi : expuneri,folosirea  Iso la 1600 ,in ce cazuri  se pot  folosi, lumini,umbre,asezari in cadru, dar la  noi romani  cum apare o gasculita  cu cateva  fotografii mai slabute din punct de vedere artistic  , pe el. Acest el  deocamndata anul acesta  nuntile astea taranesti ale  noastre, mia  adus  un profit   deosebit  .Un Canon Markll N si un 50 D   ca  bani  de buzunar, cei  care  fac o singura  fotografie  si ia 10000 euro felicitari. inca  o data  nu sunt  atent la  scris  ....si port ochelari dioptria  plus 9 .

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Pai de ce ai trage la ISO 1600 cu blitz-uri? Hai sa o luam ce inceputul. Pe numere. Tie personal, ca om (nu ca fotograf), ti-ar placea sa ai in album poze ca 1 si 3. Ce ai vrut sa transmiti cu ele?

Asta o data. In al doilea rand, ai multe imagini fara contrast, iar softbox-urile de care zici tu eu nu prea le vad. Unde le-ai folosit? Cum le-ai pozitionat?

De colaje nu mai zic... Imagini fara contrast aruncate alandala pe un fundal dubios. Eu zic ca daca nu te pricepi la o chestie, nu te bagi deloc. E ca si cum, m-as apuca eu sa imi compun coloana sonora pentru niste fotografii si eu de abia stiu notele.

Edited by Tudor_DX, 09 October 2009 - 18:22.


#4
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Tudor_DX ºi Sebastian... vedeþi cã aveþi topic dedicat aici.


P.S. Poate vã dau la caramellizat.

#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Ohh nu.  :lol: Sebastian, Semper are dreptate (din pacate). Discutiile strict de latura artistica aici, restul de scule la scoala foto, in link.

#6
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
Tudor_DX   nu iti plac cele 3 imagini care sunt aruncate pentru critica , mireasa  si-a dorit aceste  imagini,au vazut  undeva pe  net  imaginile  astea rasucite   ceteva  grade , aruncate  intrun colt  se  fac  controlate,dar  imi place  totusi  ca unii  se  aprind  imediat ,eu sunt prea  batran sa  ma  supar .

Attached Files



#7
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007

View Postfdobritoiu, on 9th October 2009, 20:31, said:

Ma bag si eu "asa... ca opinia publica". :)
Tudor si Mircea Bezergheanu, sunt mai mult decat convins ca stiti diferenta intre Ferrari si Dacia. Mi se pare acelasi lucru.
Nu am fost fotograf la vreo nunta dar sunt convins ca si acolo sunt oameni modesti, care vor fotografie ieftina pentru ca a devenit o traditie, si oameni mai putin modesti care pun pret pe fotografie, implicit pe munca fotografului. Cele doua tipuri de fotografi de nunti, care sa satisfaca cerintele celor doua tipuri de clienti, vor exista in continuare... Are rost discutia? :)

  Sfatul meu ia-ti o camera un blitz  da  anunt in ziar  daca  nu ai spatiu, aici pe forum  sunt  baieti cu experienta in arta fotografica, si te  asigur  ca  vei castiga  bine, nu simti criza

#8
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
Desigur accept critica  se  invata  multe  aici sunt  multe  pareri, inveti ceia  ceti  convine  e  chiar  ok.  multumesc  cu dmark ll abia  lam luat  am  doar  doua   sedinte  facute  cu el  ce  e drept  monitoarele  nu prea  sut  ok de prelucrat le  fac  cu  Capture one 4 pro voi pune  o  noua  imagine  sa o  studiem

Apropo de fotografii cu mireasa  in palma ,Doamne ce a iesit la o nunta cum sa  nu fac poza  asta  panarama  mare.
    voi  mai adauga   ceva imagini care va trebui discutate

Edited by caramell, 16 October 2009 - 12:15.
Max 300KB/poza *** Unire mesaje consecutive


#9
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Eu inteleg ca te-ai chinuit sa incarci aproape 20 de poze de peste 1 MB. Faptul ca sunt mari nu te ajuta pentru a primi aprecieri mai bune decat cele postate anterior. Din contra. Nu ne faci decat sa pierdem timpul deschizand-le si dand scroll ca sa le "vedem mai bine". Ori nimeni din cei care posteaza pe aceasta arie nu are un asemnea hobby.

Cum nu ai respectat prima cerinta a acestei arii si anume, maxim 300KB/poza, pozele vor fi sterse.

Edited by caramell, 09 October 2009 - 22:16.


#10
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007

View Postcaramell, on 9th October 2009, 23:14, said:

Eu inteleg ca te-ai chinuit sa incarci aproape 20 de poze de peste 1 MB. Faptul ca sunt mari nu te ajuta pentru a primi aprecieri mai bune decat cele postate anterior. Din contra. Nu ne faci decat sa pierdem timpul deschizand-le si dand scroll ca sa le "vedem mai bine". Ori nimeni din cei care posteaza pe aceasta arie nu are un asemnea hobby.

Cum nu ai respectat prima cerinta a acestei arii si anume, maxim 300KB/poza, pozele vor fi sterse.



  Mici calitatea ..............

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu te supara, nu asta e scopul mesajului meu, insa nici mici, nici mari, nu erau ceva deosebit.

#12
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007

View Postcaramell, on 9th October 2009, 23:14, said:

Eu inteleg ca te-ai chinuit sa incarci aproape 20 de poze de peste 1 MB. Faptul ca sunt mari nu te ajuta pentru a primi aprecieri mai bune decat cele postate anterior. Din contra. Nu ne faci decat sa pierdem timpul deschizand-le si dand scroll ca sa le "vedem mai bine". Ori nimeni din cei care posteaza pe aceasta arie nu are un asemnea hobby.

Cum nu ai respectat prima cerinta a acestei arii si anume, maxim 300KB/poza, pozele vor fi sterse.


Cuma Zorax a putut pune imagini si peste 1 mega

  se pare  ca  e un timp pierdut cu  cativa  copilasi profesori si critici  de arta pe  acest forum .... puteti sami stergeti  contul ca nu prea  sa merita  sa  pierd  timp by.

#13
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Atitudinea tipica: "imi iau jucariile si plec, stergeti-mi contul".  Nu esti primul si cu siguranta nu vei fi nici ultimul... In loc sa citesti Regulametul ariei pentru a intelege de ce a fost scrisa acea regula si de ce pozele tale au fost sterse, tu arati cu degetul.

Zorax are un singur colaj (compus din mai multe cadre, peste 1 MB). Tu aveai 16 poze peste 1MB si 1 poza peste 5 MB. Cadrele lui spun o poveste, sunt bine realizate si e o placere sa le privesti. Din pacate nu pot spune nimic asemanator despre pozele postate de tine. Iar tu ai facut acele exercitii de expunere si focalizare cu nuntile oamenilor, cu acele momente unice din viata lor pe care cu siguranta ar vrea sa si le aminteasca pentru totdeauna. Oameni care au avut incredere in tine sa redai intr-un mod cat mai placut acele momente speciale, de cele mai multe ori unice. Imi pare rau pentru ei. Imi pare rau pentru ca multi abia dupa nunta descopera un lucru amar: nunta nu este o repetitie in care daca ceva nu a iesit cum trebuie sa o poti lua de la capat. Iar fotografiile nuntii sunt de multe ori singurul lucru care ramane si care in final conteaza. Nu caseta video (pe aceea o mai vezi o data, de doua ori, si o uiti undeva intr-un dulap pentru ca nu mai sta nimeni sa depene 12 ore de filmare), nu lautarii, nu meniul... nimic din toate astea nu mai conteaza. Singurul lucru care mai conteaza dupa nunta sunt pozele, pozele la care sa te uiti intr-un moment de relaxare sau de nostalgie, pozele pe care sa le poti arata cu placere prietenilor intr-o jumatate de ora.

Este pacat ca exista atatia pozografi pentru care banul primeaza in fata oricarei ratiuni si a bunului simt. Este pacat de asemenea ca marea majoritate a mirilor nu dau deloc importanta fotografului caruia ii incredinteaza amintirile lor. Este pacat ca descopera greseala facuta abia cand li se livreaza CD-ul cu cele asa zise 1000 de poze contractate din care 600 sunt facute cu pupacelile si schimonoselile de la starea civila sau din biserica, cu fiecare invitat in parte iar restul sunt subexuse, cu blitul in ochi sau nefocalizate.

Si de asemenea este pacat ca tu avand totusi inspiratia sa intri pe acest topic pentru a primi sfaturi de la oameni care stiu intr-adevar ce spun si ce fac si care si-au rapit din timpul lor pentru a te ajuta pe tine, nu numai ca le ignori sfaturile dar ii mai si jignesti. Ce altceva decat "Drum bun" am putea sa iti uram noi acum?

Edited by caramell, 10 October 2009 - 00:38.


#14
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu ce mai pot spune acum, dupa ce a inchis Caramell atat de bine, decat ca "Salut sunt Tudor. Si iti pot face fotografiile sa mearga..."

PS. Cine nu stie despre ce e vb, sa fie cu ochii pe reclamele din thread-uri.

View Postfdobritoiu, on 9th October 2009, 20:31, said:

Ma bag si eu "asa... ca opinia publica". :)
Tudor si Mircea Bezergheanu, sunt mai mult decat convins ca stiti diferenta intre Ferrari si Dacia. Mi se pare acelasi lucru.
Nu am fost fotograf la vreo nunta dar sunt convins ca si acolo sunt oameni modesti, care vor fotografie ieftina pentru ca a devenit o traditie, si oameni mai putin modesti care pun pret pe fotografie, implicit pe munca fotografului. Cele doua tipuri de fotografi de nunti, care sa satisfaca cerintele celor doua tipuri de clienti, vor exista in continuare... Are rost discutia? :)

Ne putem baga in polemici infinite. Exista un fel de adevar si in ceea ce spui tu, dar e destul de micut. Oamenii astia modesti apeleaza la altii dupa ca sa salveze ce rahat a facut fotografu' angajat.  :lol: Chiar si la tara. In plus, daca esti genul ala de fotograf, nu vii pe forum sa cauti critica pentru ca e clar ca o sa ploua cu bobarnace.

Edited by Tudor_DX, 10 October 2009 - 01:07.


#15
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Of of mi-ati stricat jucaria! Chiar vroiam sa iau la rand pozele lui sebi si spun 2-3 vb despre fiecare ... :crybaby:   :samui:

#16
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
Ok vedeti ca  se pot  aduce critici folositoare.  sunt  alaturat  doua  imagini  instantanee , e  in timpul unei nunti ,in primul rand  copii  alearga .Intrebarea domnule  profesor: ce trebuie  sa faci sa-i surprinzi ,camera  e pe st. daca nu ai o camera  buna   scapi,  si ajuta-ma te rog.... fotografiatul continuu burst.... il folosesc de multe  ori . In priimul rand  la  lansari  cu porumbei,rareori  am  vazut imagini cu ei .70-200  e greu ce  e drept dar prinzi imagini care  mirii   nu stiu, si sunt foarte  surprinsi ? dar?cand le-ati facut. Da bine   eu  voi  mai pune  imagini  de astea , deoarece poate  voi invata  sa  fotografiez .   sa analizam  mai mult fotografia  instantanee.

Edited by caramell, 16 October 2009 - 12:17.
Eliminare Quote


#17
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Incredibil cum poti sa scrii. Daca incerc sa citesc ma doare capu' instantaneu. Mai bine treci inca o odata prin scoala si dupa aia mai dai o tura cu fotografia de nunta.


LE: Asta era un topic pe care intram cu placere, sa studiez si sa admir fotografii facute de niste artisti si nu sa citesc aberatii semi-analfabete si sa ma uit la niste poze care-mi zgarie retina in ultimul hal.

Edited by mrdobanda, 10 October 2009 - 12:22.


#18
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Spune-mi te rog de ce la prima imagine scrie Iulian Pricop. Ne iei cumva la misto?

Edited by Tudor_DX, 10 October 2009 - 12:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate