Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

asigurare locuinta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 789
  • Înscris: 21.10.2003
dupa ce am vazut ce s-a intamplat acum cu inundatiile in mai toata tara, ma gandesc din ce in ce mai serios la o asigurare pentru locuinta...nu ma paste pe mine riscul inundatiilor ( stau la bloc) dar sunt alte pericole la fel de mari (incendiu, cutremur si mai stiu eu ce astfel de nenorociri)...
asadar, cat ar costa asa ceva la un apartament cu 3 camere in ploiesti estimat (de mine, avand in vedere preturile de prin ziare pe la 35 k euro) si unde e cel mai bine sa merg?

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 05.03.2003
pt. locuinta in jur de 70 - 80 Euro/an
gandeste-te si la asigurarea de bunuri (caz de furt!)!!

#3
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 27.06.2004
Eu mi-am facut asigurare la garsoniera unde locuiesc (in Bucuresti), atat la locuinta in sine, cat si la bunuri si suma s-a ridicat pe la 100$ daca imi aduc bine aminte.. De mentionat este ca la asigurarea de bunuri nu intra bijuteriile si banii.
La ce firma de asigurari trebuie sa mergi? Parerile sunt impartite.. Singura diferenta vizibila intre ele este cea a birocratiei si a timpului pierdut in cazul in care ai "noroc" sa ti se sparga apartamentul.. Incearca la Allianz Tiriac sau la asirom..

Later edit:
Suma pe care trebuie sa o platesti nu depinde de nr de camere sau suprafata, ci de valoare pe care o declari tu, pentru locuinta si pentru bunuri. Corelatia se face printr-un coeficient. Totusi, conteaza materialul din care este construit blocul, daca este caramida, BCA, placi de beton,etc...

Editat de DonDokken, 19 mai 2005 - 15:12.


#4
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.317
  • Înscris: 16.08.2002
Din cate stiu eu, nici o asigurare nu acopera cazurile de forta majora (gen inundatii, cutremur etc.).

#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 27.06.2004

Thorr, on May 19 2005, 16:18, said:

Din cate stiu eu, nici o asigurare nu acopera cazurile de forta majora (gen inundatii, cutremur etc.).

<{POST_SNAPBACK}>


Ba da. Sunt trecute la categoria calamitati.

#6
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 27.06.2004
Cladirea si bunurile se pot asigura impotriva unor riscuri precum incendiu, trasnet, explozie, lovirea de catre autovehicule si caderea de aparate de zbor, cutremur, inundatii si aluviuni, fenomene atmosferice, prabusirea, alunecarea, surparea sau caderea terenului, greutatea stratului de zapada, daune produse de avarii la instalatiile de apa, furt prin efractie, talharie, vandalism.

#7
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 988
  • Înscris: 26.08.2003

dante01, on May 19 2005, 14:31, said:

dupa ce am vazut ce s-a intamplat acum cu inundatiile in mai toata tara, ma gandesc din ce in ce mai serios la o asigurare pentru locuinta...nu ma paste pe mine riscul inundatiilor ( stau la bloc) dar sunt alte pericole la fel de mari (incendiu, cutremur si mai stiu eu ce astfel de nenorociri)...
asadar, cat ar costa asa ceva la un apartament cu 3 camere in ploiesti estimat (de mine, avand in vedere preturile de prin ziare pe la 35 k euro) si unde e cel mai bine sa merg?

<{POST_SNAPBACK}>

35k? pe republicii, unde stai?
suna si tu la o companie de asigurari, dureaza 5 minute sa afli tot ce ai nevoie.
sau treci pe la o societate de asigurari .... tot in jur de 5 minute dureaza


Thorr, on May 19 2005, 15:18, said:

Din cate stiu eu, nici o asigurare nu acopera cazurile de forta majora (gen inundatii, cutremur etc.).

<{POST_SNAPBACK}>

din cate stiu eu poti sa iti faci asigurare pe ce vrei, si la sireturile de la pantofi impotriva atacurilor extraterestre. nu stiu daca o sa renteze prima de asigurare, asta e decizia ta ;)

Editat de Dan, 19 mai 2005 - 15:23.


#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 12.03.2003
Cel mai bine e sa contactezi un broker. N-ai unul, PM me (nu sint eu ala). El te va indruma exact. Pe  linga asta, mai sint asigurarile de raspundere civila (e.g. inunzi/esti inundat).

Bafta.

#9
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 789
  • Înscris: 21.10.2003
multumesc tuturor pentru raspunsuri!
e logic (zic eu) ca o eventuala asigurare a locuintei trebuie sa fie valabila in caz de cutremur, incendiu, explozie sau alte chestii din astea...ca doar nu-ti pot fura apartamntul din bloc...
bunuri nu prea am acum acolo, doar ceva electrocasnice care cantaresc mult si nu cred ca i-ar conveni cuiva sa plece cu masina de spalat (pe care eu am estimat-o la peste 100 kg) in spate...
la fel si la capitolul valori...
@Dan
nu stau pe republicii ci la Paltinis, insa preturile au crescut ca la nebuni si in plus apartamentul are o gramda de imbunatatiri...
de sunat pe la firmele de asigurari iar nu-i cazul, nu-s in .ro momentan...imi dau si eu seama ca ar dura mazim 5 minute sa aflu tot ce vreau... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate