Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

avira/avast?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
buna ziua!!!ce ziceti de antivirusul AVIRA??acela free dupa Avira.com??am Avast si inainte eveam virusi worm si vad k nu mai iam dar pc meu mere mai greoi.ms mult

#2
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Le-am folosit pe amandoua, si inca-l mai folosesc pe unul dintre ele si am vrut sa-ti raspund, dar imi este imposibil sa inteleg ce-ai scris.

#3
LOLZ

LOLZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.10.2009
eu folosesc Avira..am folosit si Avast..dar stai pe avira :D

#4
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
[da poate scriu pe aiurea....scze...dar spuneam o comparatie intre Avira si Avast....in lunile anterioare aveam niste virusi worm care intrau in temporary internet files....si cu avira tot timpul imi dadea sa i dau ba delete sau ignor..intelegeti??eh...acum am avast si imi merge mai greoi asa un pic in care cu avira nu era la fel...si mie frik sa mai iauvirusi worm ...mentionez nu intram pe fel si fel de site-ri sau odc.sa stiu de unde i am luat...ms

#5
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostdaniBIJU, on 10th October 2009, 13:20, said:

[da poate scriu pe aiurea....scze...dar spuneam o comparatie intre Avira si Avast....in lunile anterioare aveam niste virusi worm care intrau in temporary internet files....si cu avira tot timpul imi dadea sa i dau ba delete sau ignor..intelegeti??eh...acum am avast si imi merge mai greoi asa un pic in care cu avira nu era la fel...si mie frik sa mai iauvirusi worm ...mentionez nu intram pe fel si fel de site-ri sau odc.sa stiu de unde i am luat...ms
Parerea mea :
Avira free + Comodo Firewall :first:
este de ajuns pentru un home user, daca ai putina grija pe unde umbli.
Vezi si aici pentru antivirus free :
http://forum.softped...howtopic=437728
Si aici pentru firewall :
http://forum.softped...howtopic=483128
Daca ai probleme cu pc-ul, posteaza un log HiJackThis, dupa instructiunile de aici :
http://forum.softped...howtopic=350515
In :
http://forum.softped...p?showforum=525

P.S. Pe un XP SP3 instalat de 3 ani, date fiind sfaturile de pe aici in materie de securitate, nu am nicio problema.
Succes.

#6
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Posibil sa ai un Worm in gramatica.

#7
nyckj

nyckj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.08.2009
Avast Home Edition+Comodo FirewallAttached File  first.gif   1.27K   7 downloads (asta folosesc eu)
nu am avut probleme cu virusii timp 2 ani(de cand folosesc avast).

#8
andrey48x

andrey48x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.03.2009
de cand am eu noul PC , adica de aproape 2 ani, am folosit avast! Home Edition . Si nici un virus nu a reusit sa intre (win vista) (calculatorul merge super bine, cu antivirusul si toate modulele sale activate non stop)

#9
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
sunte-ti de treaba nu ma steptam sa raspunda atatea insi.ok dar probabil sa fie si de la unele chestii din pc??de expl am placa video de 64.si procesoru e de 2.00ghz e mic procesoru
?

#10
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Cind te napadesc virusii trebuie sa rulezi mai multe programe,antimalware,antispyware,tot felul de utilitare specializate
in scoaterea de virusi.Indiferent ce antivirus ai esti expus la atacuri si infectii de tot felul.Ce nu vede Avira vede Avast si invers. Cele doua programe sint cele mai bune solutii free cu un usor plus pentru avast datorita dotarilor.Ele trebuie ,,asistate" de un firewall si un antispyware obligatoriu la ce misuna pe net.

#11
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Comparatia este oarecum tendentioasa.
  
Am intilnit me nemumarate pc-uri in care era instalat Avira si avea banalul autorun.inf,pe unele chiar instalat falsul Antivirus 360.

Nici Avast nu este la fel de sigur,celor care-l au le recomand si alte programe aferente precum,Malwarebytes,a-squared Free etc.
Oricum sa ne uitam la istoricul ariei Devirusari unde observam ca prea putini useri au probleme cu virusii dintre cei care utilizeaza Avast.

Referirea mea este exclusiva pentru variantele free.

Edited by Header, 10 October 2009 - 16:45.


#12
lucy69

lucy69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2009
AVIRA...mai bun ca avast

#13
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View PostdaniBIJU, on 10th October 2009, 14:53, said:

sunte-ti de treaba nu ma steptam sa raspunda atatea insi.ok dar probabil sa fie si de la unele chestii din pc??de expl am placa video de 64.si procesoru e de 2.00ghz e mic procesoru
?

Nu-mi vine sa cred cat de multe greseli poti face!! Chiar nu va mai invata nimic la scoala? La fel vorbesti? Stiu ca sunt off-topic dar nu ma pot abtine.

Dar, pentru a fi on-topic, ai putea sa faci singur o verificare. De exemplu, ai putea intra pe acest site. Download-ezi programul respectiv si faci cateva teste. Tu decizi ce vei alege!

#14
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
ok am vazut k mai multi useri nu prea au probleme cu Avast dar pana la urma parca incetineste timpul de lucru a pc-ului....ms frum foarte amabili:D :D

#15
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostdaniBIJU, on 10th October 2009, 22:36, said:

ok am vazut k mai multi useri nu prea au probleme cu Avast dar pana la urma parca incetineste timpul de lucru a pc-ului....ms frum foarte amabili:D :D
daniBIJU, depinde si de setarile respectivului program antivirus utilizat.

Ca detectie Avira este ceva mai bun, insa este recomandat sa le testezi pe amandoua (separat, nu impreauna) timp de 2-3 saptamani si sa vezi cum se misca PC-ul. Apoi alegi in consecinta.

#16
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Avira. Avastul, cel puțin mie, mi se pare cam inactiv. L-am avut și pot spune că nu mișca nimic. Am Avira și merge foarte bine.
Plus că Avast când găsea un virus și aveam sunetul dat puțin mai tare, îmi trezea toți vecinii. :lol:

#17
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
da va multumesc...
in prezent observ ca pc -u se misca un pic greu.dar mie imi e k dak voi instala iar avira>>imi e frik sa nuimi apara de 200 de ori ca am virus>>si ghiciti unde???in temporary interet files>>caci acolo am acut>>si reinstaland windowsu dejeaba tot acolo se bagau numai fisiere jpg.gif>>ms frumos

#18
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostdaniBIJU, on 12th October 2009, 21:17, said:

da va multumesc...
in prezent observ ca pc -u se misca un pic greu.dar mie imi e k dak voi instala iar avira>>imi e frik sa nuimi apara de 200 de ori ca am virus>>si ghiciti unde???in temporary interet files>>caci acolo am acut>>si reinstaland windowsu dejeaba tot acolo se bagau numai fisiere jpg.gif>>ms frumos
dani, preferi sa ai virusi activi iar antivirusul sa doarma?
Sau preferi sa ai virusi, iar antivirusul sa te avertizeze si sa-i poti sterge la o scanare?

Daca nu vrei alerte, nu mai instalezi nimic si gata.  :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate