Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Dragostea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Am incercat de multe ori sa imi pun aceasta intrebare, dar de fiecare data gasesc raspunuri diferite.

Astazi, cand cautam o carte prin rafturile din bibioteca, am gasit o foaie pe care imi aduc aminte ca am primit-o cu mult timp in urma de la cineva. Acea foaie este o copie xerox a unei pagini din Biblie:

1 Corinteni 13  
1  Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, Sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
2  și chiar dacă aș avea darul proorociei, și aș cunoaște toate tainele și toată știința; chiar dacă aș avea toată credința așa încît să mut și munții, și n-aș avea dragoste, nu Sunt nimic.
3  și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.
4  Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
5  nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău,
6  nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr,
7  acopere totul, crede totul, nădăjduiește totul, sufere totul.
8  Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfârși; limbile vor înceta; cunoștința va avea sfârșit.
9  Căci cunoaștem în parte, și proorocim în parte;
10  dar când va veni ce este desăvârșit, acest „în parte” se va sfârși.
11  Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12  Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea față în față. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaște deplin, așa cum am fost și eu cunoscut pe deplin.
13  Acum, deci, rămân aceste trei: credința, nădejdea și dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

Nu prea am tangente cu Biserica si nu am citit nici Biblia, dar acest paragraf intr-o oarecare masura m-a impresionat. Pentru voi, dragostea, ce semnificatie are?

#2
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

DonDokken, on May 17 2005, 16:27, said:

Am incercat de multe ori sa imi pun aceasta intrebare, dar de fiecare data gasesc raspunuri diferite.
Astazi, cand cautam o carte prin rafturile din bibioteca, am gasit o foaie pe care imi aduc aminte ca am primit-o cu mult timp in urma de la cineva. Acea foaie este o copie xerox a unei pagini din Biblie:
1 Corinteni 13 
Nu prea am tangente cu Biserica si nu am citit nici Biblia, dar acest paragraf intr-o oarecare masura m-a impresionat. Pentru voi, dragostea, ce semnificatie are?

<{POST_SNAPBACK}>


Temeni grecești folosiți în Scripturile grecești (Noul Testament):
1. agapao: iubirea plină de atașament și devoțiune, bazată pe principii, precum cea descrisă în pasajul citat de tine și care apare de cele mai multe ori în textul grecesc. Este vorba aici de dragostea lui Dumnezeu pentru oameni, de dragostea lui Isus pentru discipolii săi, de dragostea manifestată de cei întru aceeași credință etc.
2. philia: afecțiune plină de căldură și tandrețe, dragostea manifestată în cadrul unei relații de prietenie.
3. storge: afecțiunea naturală, bazată pe relații de sânge sau de familie.

4. eros: iubirea romantică dintre persoane de sex opus, bazată în special pe atracția fizică, sexuală și nu este menționată în scripturile creștine, deși termenul este folosit în Septuaginta (traducerea în greaca koine a Vechiului Testament) cu referire la dragostea lui Isaac pentru Rebeca (Genesa/Facerea, cap.26 și 29), de asemeni în Cântarea lui Solomon (Cântarea Cântărilor), precum și în Proverbele lui Solomon, cap.5.

Acum, eu nu știu despre care dintre aceste forme de iubire vrei tu să discuți...
Oricum, îți doresc reply-uri frumoase!
:)

#3
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
M-am referit la sentimentul ce apare in cazul persoanelor de sex opus (sau eros cum ai specificat tu). Am postat paragraful cu pricina, pentru ca mi-a placut, chiar daca nu se refera la eros. Totusi intre o iubire platonica fata de o persoane de sex opus, si acel paragraf, nu sunt atat de multe diferente.

#4
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
fiecare concepe dragostea in felul lui , daca intrebi 10 oameni primesti zece raspunsuri diferite .

teoretic da , este exact cum a spus cimpo.

愛 (AI)- dragoste , a iubi ....in japoneza .

#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Dar toyomi, nu ti s-a intamplat sa iubesti diferit de fiecare alta data cand te-ai indragostit? Daca intreb 10 persoane mai mult ca sigur ca vei auzit 10 raspunsuri, dar cum explici ca dupa fiecare moment cand ai iubit, ai simtit acest sentiment diferit de fiecare data?

Si oare in viata iubesti o singura data? Esti indragostit doar o data? Restul trairilor atunci ce sunt? Iluzii la ceva?!

#6
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

DonDokken, on May 18 2005, 02:36, said:

Dar toyomi, nu ti s-a intamplat sa iubesti diferit de fiecare alta data cand te-ai indragostit? Daca intreb 10 persoane mai mult ca sigur ca vei auzit 10 raspunsuri, dar cum explici ca dupa fiecare moment cand ai iubit, ai simtit acest sentiment diferit de fiecare data?

Si oare in viata iubesti o singura data? Esti indragostit doar o data? Restul trairilor atunci ce sunt? Iluzii la ceva?!

<{POST_SNAPBACK}>


eu am iubit doar odata . , asa ca nu  pot stii care-i difernta, si daca este vreo diferenta .

cum zice japonezu " ai wa hitorishibai  " ..in viata iubesti de mai multe ori .

Edited by toyomi, 17 May 2005 - 19:49.


#7
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 09.04.2005
bah cand va fi explicata dragostea ea nu va mai fi un sentiment ci un fapt explicabil pe cale logica. so  :cursing:

#8
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
So? Nu ar trebui sa vedem ce se intampla cu noi in momentul in care suntem indragostiti?

De ce se spune ca dragostea este oarba?
De ce, in momentul in care iubim, nu mai putem lua unele decizii pe baza de logica?
De ce nu mai ascultam de nimeni si de nimic si facem doar ceea ce ne dicteaza un sentiment?

#9
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Pentru ca devenim subiectivi. Pentru ca deciziile noastre nu ne mai privesc numai pe noi, sau pentru ca nu vrem sa suferim (noi, noi doi). Am vazut multi oameni care atunci cand iubesc isi pierd demnitatea. Si am vazut si oameni care devin mult mai orgoliosi. Fiecare iubeste cum stie sau cum a fost invatat sa iubeasca (de parinti, de mediu etc).

#10
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Exista scoala care te invata cum sa iubesti?

Un parinte nu cred ca te invata sa iubesti. El te iubeste si isi arata acest sentiment ocrotindu-te, oferindu-ti o educatie, etc. Iar tu, ca copil, simti aceasta dragoste care ti se ofera! Dar asta e alta dragoste! Nu una dintre sexe diferite.
Dupa parerea mea, viata este cea care te invata sa iubesti. Experientele anterioare in cea mai mare parte! Tocmai de aceea consider ca poti spune ca iubesti abia dupa ce ai cunoscut cat mai multe persoane.

#11
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

DonDokken, on May 17 2005, 23:10, said:

Exista scoala care te invata cum sa iubesti?

Un parinte nu cred ca te invata sa iubesti. El te iubeste si isi arata acest sentiment ocrotindu-te, oferindu-ti o educatie, etc. Iar tu, ca copil, simti aceasta dragoste care ti se ofera! Dar asta e alta dragoste! Nu una dintre sexe diferite.
Dupa parerea mea, viata este cea care te invata sa iubesti. Experientele anterioare in cea mai mare parte! Tocmai de aceea consider ca poti spune ca iubesti abia dupa ce ai cunoscut cat mai multe persoane.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca de cele mai multe ori ne luam dupa modelul parintilor. Si credem ca intelegerea, armonia si iubirea ideala este cumva o copie fidela a ceea ce am vazut prin ochiul copilului din noi la parintii nostri.

#12
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Dragostea e un mare rahat in care te bagi cu capul inainte stiind ca pana la urma oricum vei iesi murdar din ea.

#13
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Vorbesti din experienta?  :lol:

#14
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Da.

#15
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

naughtydream01, on May 17 2005, 23:44, said:

Dragostea e un mare rahat in care te bagi cu capul inainte stiind ca pana la urma oricum vei iesi murdar din ea.

<{POST_SNAPBACK}>


Am auzit de multe ori replica asta. O sa-ti treaca sa stii! :console: Cheer up ma'am! :bouncey:

#16
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
asta e probabil pentru ca tocmai s-a terminat o relatie la care tineam mai mult ca la ochii din cap.Si nu mai am curaj sa lupt.

#17
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
@naughtydream01,  :console:

Urmeaza o perioada in care te vei simti si mai rau, asa ca fruntea sus! Viata merge inainte si cu/fara "el". Vei intalni pe altcineva care, posibil, te va face sa te simti si mai bine!
Pana atunci, numai lectii de viata...

#18
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Cand ai sa fii tu draga Don parasit dupa un an de convietuire pe motive total neclare  si eu am sa iti zic la o ora dupa ce fata ti-a izbit-o "nu te mai iubesc" si am sa iti zic  ca ai sa gasesti pe altcineva sa imi futi una in gura.Scuze dar acum de ce naiba nu intelege nimeni ca eu doar pe el il vreau nu altul nu altii.
Scuze greselile se ortografie dar plang si imi joaca tastatura Ciuleandra in fata ochilor.

Edited by naughtydream01, 18 May 2005 - 00:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate