Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Dragostea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004

GrLght, on May 18 2005, 11:05, said:

Exista acele 2 intrebari existentiale: Care este sensul vietii? De ce traim? Prefer sa cred ca dragostea este raspunsul.

<{POST_SNAPBACK}>


Cineva "greu" spunea ca traim pentru perpetuarea speciei umane.
Si eu as vrea sa cred ca dragostea este raspunsul, dar....

PS: Pana la urma ce inseamna PIFF?  :D

#56
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

DonDokken, on May 18 2005, 11:08, said:

@Ina, sa luam un exemplu ipotetic: ea este o fata ce a terminat facultatea, are un job bine platit, si tot jobul ii permite sa se invarta in cercuri mai inalte; el a terminat o scoala profesionala si lucreaza pe strada, la maturat trotuarul; si de cunoscut s-au cunoscut vara la mare, pe plaja si s-au indragostit unul de celalalt. (asta reprezinta un exemplu de pozitii sociale diferite).
Acum, tu ce crezi? Exemplul de mai sus are un viitor? Crezi ca acea dragoste poate sa invinga? Cu parere de rau, acea relatie era terminata inainte de a incepe!

<{POST_SNAPBACK}>


Dacă era măturător, nu avea bani de mare. Dacă prin absurd avea bani de mare, cearșaful lui era la cel puțin 100 de km de al ei, care era pe plajă privată, așa că e un exemplu haiducesc. Altul.

#57
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

prostulplanetei, on May 18 2005, 10:11, said:

Dacă era măturător, nu avea bani de mare. Dacă prin absurd avea bani de mare, cearșaful lui era la cel puțin 100 de km de al ei, care era pe plajă privată, așa că e un exemplu haiducesc. Altul.

<{POST_SNAPBACK}>


:coolspeak: Poate avea ea vre-o pasiune pt maturatori.

#58
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
ar putea sa aiba sanse

nu mai tin minte care era actrita aceea foarte cunoscuta (sau cantareata) care s-a maritat cu un zidar.si nu au divortat.o sa incerc sa caut si iti zic.
daca ea se invarte in cercuri inalte de ce nu il ridica si pe el?chiar, ar fi aiurea sa te stii pe tine bine si sa il lasi pe cel de langa tine sa se chinuie(asta intr-o relatie)

iar daca lui i-ar placea in pozitia sa de jos (sociala!), ea de ce nu ar incerca sa inteleaga,iar cei doi sa ajunga cumva la un compromis?

#59
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

ebola23, on May 18 2005, 11:14, said:

:coolspeak: Poate avea ea vre-o pasiune pt maturatori.

<{POST_SNAPBACK}>

Măturofilă.

#60
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

Ina, on May 18 2005, 11:15, said:

ar putea sa aiba sanse
nu mai tin minte care era actrita aceea foarte cunoscuta (sau cantareata) care s-a maritat cu un zidar.si nu au divortat.o sa incerc sa caut si iti zic.
daca ea se invarte in cercuri inalte de ce nu il ridica si pe el?chiar, ar fi aiurea sa te stii pe tine bine si sa il lasi pe cel de langa tine sa se chinuie(asta intr-o relatie)
iar daca lui i-ar placea in pozitia sa de jos (sociala!), ea de ce nu ar incerca sa inteleaga,iar cei doi sa ajunga cumva la un compromis?

<{POST_SNAPBACK}>


Întreabă-l pe orice bărbat, nu vorbesc de cârnați, cum s-ar simți să fie „ajutat“ de o femeie... Nu e vorba de orgoliu prostesc.

#61
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
@prostulplanetei,  iti dau dreptate. :coolspeak:
Si multam pt PM, acum am aflat si eu!  :worthy:

#62
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

DonDokken, on May 18 2005, 11:19, said:

@prostulplanetei,  iti dau dreptate. :coolspeak:
Si multam pt PM, acum am aflat si eu!  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>

Gern gescheh’!  :D

#63
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

Quote

Exista acele 2 intrebari existentiale: Care este sensul vietii? De ce traim? Prefer sa cred ca dragostea este raspunsul.

...si imi permit sa continui...
care tip de dragoste dintre cele enumerate de cimpo in al doilea post?

#64
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
De doua pagini se tot discuta despre dragostea no.3, cea intre un mascul si o femela!  :D

#65
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

prostulplanetei, on May 18 2005, 10:17, said:

Întreabă-l pe orice bărbat, nu vorbesc de cârnați, cum s-ar simți să fie „ajutat“ de o femeie... Nu e vorba de orgoliu prostesc.

<{POST_SNAPBACK}>

de-asta am spus ca merita facut un compromis.
chestia asta e cam tabu
daca el nu vrea sa fie "ajutat" si continua sa aiba profesia respectiva atunci inseamna ca nu se chinuie deloc,ci ii place ce face, si ea ar trebui sa inteleaga asta.pur ipotetic.

#66
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

DonDokken, on May 18 2005, 11:29, said:

De doua pagini se tot discuta despre dragostea no.3, cea intre un mascul si o femela!  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Mai numără o dată.

1. agapao: iubirea plină de atașament și devoțiune, bazată pe principii, precum cea descrisă în pasajul citat de tine și care apare de cele mai multe ori în textul grecesc. Este vorba aici de dragostea lui Dumnezeu pentru oameni, de dragostea lui Isus pentru discipolii săi, de dragostea manifestată de cei întru aceeași credință etc.
2. philia: afecțiune plină de căldură și tandrețe, dragostea manifestată în cadrul unei relații de prietenie.
3. storge: afecțiunea naturală, bazată pe relații de sânge sau de familie.

4. eros: iubirea romantică dintre persoane de sex opus, bazată în special pe atracția fizică, sexuală și nu este menționată în scripturile creștine, deși termenul este folosit în Septuaginta (traducerea în greaca koine a Vechiului Testament) cu referire la dragostea lui Isaac pentru Rebeca (Genesa/Facerea, cap.26 și 29), de asemeni în Cântarea lui Solomon (Cântarea Cântărilor), precum și în Proverbele lui Solomon, cap.5.

#67
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

DonDokken, on May 18 2005, 10:29, said:

De doua pagini se tot discuta despre dragostea no.3, cea intre un mascul si o femela!  :D

<{POST_SNAPBACK}>


am observat ;)
dar cand iti pui intrebari despre sensu vietii tre sa fie ceva mai mult de atat. parerea mea...

#68
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Da prostulplanetei, era 4, am tst gresit.

#69
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

u9511160, on May 18 2005, 01:10, said:

@Ina: Iti dau un exemplu din experienta mea:

Dupa o relatie de 1 an a trebuit sa lipsesc 3 luni din tara (plecat in delegatie).
Cand m-am intors am simtit ca ceva nu e in regula.... nu mai era ca la inceput.
Am discutat problema, ea mi-a spus ca stie ca e din cauza ei, dar nu stie ce s-a intamplat. Am hotarat sa luam "o pauza" sa vedem ce simtim. Dupa 1.5 luni de pauza eu am incercat sa refac relatia, am facut tot ce am putut, dar nu s-a schimbat nimic in comportamentul si in sentimentele ei si nu stie de ce.....eu totusi am incercat in continuare.....
M-am convins ca nu mai simte nimic pentru mine in momentul in care am invitat-o la Roma (eu sunt aici in delegatie, singur)....si mi-a raspuns ca nu vine.....

...eu cred ca as fi mers pana la capatul Pamantului pentru ea.....

Ideea e ca acum sunt mai linistit si mai calm. Nu mai sufar atat de mult si am sa incerc sa gasesc pe altcineva.....

<{POST_SNAPBACK}>


si-a gasit pe altul ...nu-ti bate capu oricum ...daca 3 luni au fost asa lungi inseamna ca oricum nu merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate