Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

SIM COSMOTE- Cartela BONUS

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009
Am cautat o informatie pe site-ul Cosmote si n-am gasit-o nici acolo nici aici...

Vreau sa stiu daca Cosmote are vreo oferta la cartela pentru apeluri din alte retele... vreun bonus ceva ?
( vodafone de ex. ofera la 60 min primite din afara retelei - 1 euro )

Multumesc anticipat

#38
alin13n2002

alin13n2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 18.01.2007

View Postlotzi, on 20th February 2010, 22:56, said:

Am cautat o informatie pe site-ul Cosmote si n-am gasit-o nici acolo nici aici...

Vreau sa stiu daca Cosmote are vreo oferta la cartela pentru apeluri din alte retele... vreun bonus ceva ?
( vodafone de ex. ofera la 60 min primite din afara retelei - 1 euro )

Multumesc anticipat


nu are nici un bonus la apelurile primite:)

#39
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009

View Postalin13n2002, on 20th February 2010, 23:14, said:

nu are nici un bonus la apelurile primite:)



Banuiam ... Mersi !




Cosmote sunteti varza !!!   si daca nu bagati un bonus rrrapid,   imi iau cele 3 numere de zapp nopay si plec la Vodafone...

Asta dupa ce ma integrati in reteaua voastra   :angry:

Se aude    ???????????

Edited by lotzi, 20 February 2010 - 23:32.


#40
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007
cei care sunteti in domeniu stiti ca s-a renuntat la cartela standard cu numar cu credit initial de 5 euro si s-a introdus cartela bonus care se ofera gratuit la orice achizitionare de credit cosmote. pana aici toate bune si frumoase. comerciantul primeste la primirea cartelelor gratuite un bonus sub forma de Pocket minutes sau mai nou de Voucher 4e cosmote iar dupa ce cartelele cu numar sunt activate adica incarcate, mai primeste inca un bonus identic cu cel initial. sistemul pare destul de bine pus la punct. Numai ca de distribuirea cartelelor bonus se ocupa firma sunlight care are un sistem de acordare limitat. maxim 50 simuri bonus lunar pe fiecare magazin , indiferent cate activari e magazinul capabil sa faca. de aici s-a ajuns la o super specula. magazinele care fac activari cateva sute pe luna sunt obligate sa faca rost de numere suplimentar si au gasit. au gasit cu miile. deci cineva din sistem le da dar nu mai da bonusurile de predare respectiv de activare simuri si in pplus le dau si cu bani. nu am stat sa redactez textul . daca exprimarea este de neinteles si cineva este interesat de detalii sa posteze si revin..,.
momentan simurile cu numar gratis au ajuns sa se vanda cu 5 lei bucata fara se se mai dea cele 2 bonusuri adica la clientul final un sim cu numar cu credit de 5 euro va ajunge in medie la pretul astronomic de 30 de lei in loc de 20 lei cat ar fi normal pentru ca atat costa 4 e credit in mod normal (la creditul de 5e se ajunge in conditile in care cartela mai primeste cadou 1 e lunar timp de 48 de luni)

Concluzia mea este ca sistemul este foarte bun, conditiile sunt foarte bune atat pentru comercianti dar mai ales ptr clienti finali dar in urma speculei angajatilor din firma cosmote s-a ajuns la o bataie de joc tipic romaneasca...pe ce pune mana romanul se alege praful

#41
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008

View Postgabyygsm, on 21st February 2010, 09:39, said:

cei care sunteti in domeniu stiti ca s-a renuntat la cartela standard cu numar cu credit initial de 5 euro si s-a introdus cartela bonus care se ofera gratuit la orice achizitionare de credit cosmote. pana aici toate bune si frumoase. comerciantul primeste la primirea cartelelor gratuite un bonus sub forma de Pocket minutes sau mai nou de Voucher 4e cosmote iar dupa ce cartelele cu numar sunt activate adica incarcate, mai primeste inca un bonus identic cu cel initial. sistemul pare destul de bine pus la punct. Numai ca de distribuirea cartelelor bonus se ocupa firma sunlight care are un sistem de acordare limitat. maxim 50 simuri bonus lunar pe fiecare magazin , indiferent cate activari e magazinul capabil sa faca. de aici s-a ajuns la o super specula. magazinele care fac activari cateva sute pe luna sunt obligate sa faca rost de numere suplimentar si au gasit. au gasit cu miile. deci cineva din sistem le da dar nu mai da bonusurile de predare respectiv de activare simuri si in pplus le dau si cu bani. nu am stat sa redactez textul . daca exprimarea este de neinteles si cineva este interesat de detalii sa posteze si revin..,.
momentan simurile cu numar gratis au ajuns sa se vanda cu 5 lei bucata fara se se mai dea cele 2 bonusuri adica la clientul final un sim cu numar cu credit de 5 euro va ajunge in medie la pretul astronomic de 30 de lei in loc de 20 lei cat ar fi normal pentru ca atat costa 4 e credit in mod normal (la creditul de 5e se ajunge in conditile in care cartela mai primeste cadou 1 e lunar timp de 48 de luni)

Concluzia mea este ca sistemul este foarte bun, conditiile sunt foarte bune atat pentru comercianti dar mai ales ptr clienti finali dar in urma speculei angajatilor din firma cosmote s-a ajuns la o bataie de joc tipic romaneasca...pe ce pune mana romanul se alege praful

De ce s-a ajuns la o bataie de joc si cum adica la creditul de 5e se ajunge in conditile in care cartela mai primeste cadou 1 e lunar timp de 48 de luni? daca primesc 1 e lunar timp de 48 luni inseamna profit client 48 euro. Nu se mai dau cartelele astea gratuit, adica la o reancarcare de minim 3 euro, acum trebuie sa platim in plus 5 lei?

#42
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
In felul in care cei de la Cosmote, Vodafone si Orange vand cartele prepay o sa ramana curand fara numerotatie sa vedem ce o sa faca atunci. Cosmote deja s-a bagat in 078.

#43
maimut

maimut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.12.2009
Fratilor, o intrebare as avea si eu: Unde gasesc si eu o asemenea cartela? Am intrebat peste tot, nimeni nu are (sau nu vor sa-ti dea). Am luat incarcare electronica de peste 10E de la mai multe magazine in ultimele 2 luni (bineinteles la preturi superumflate) si nimeni nu mi-a dat nicio cartela bonus, desi am cerut insistent. Macar sa lase pe piata cartelele normale (5E credit initial, cu bani), ca am vrut ieri sa cumpar si a trebuit sa intreb la 6 magazine pana am gasit o cartela normala ratacita (de cele bonus nici nu se pune problema).

Daca poate cineva mai avizat sa-mi explice si mie logica acestor miscari, ca mie-mi scapa.........  :death:

#44
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008

View Postmaimut, on 23rd February 2010, 14:32, said:

Fratilor, o intrebare as avea si eu: Unde gasesc si eu o asemenea cartela? Am intrebat peste tot, nimeni nu are (sau nu vor sa-ti dea). Am luat incarcare electronica de peste 10E de la mai multe magazine in ultimele 2 luni (bineinteles la preturi superumflate) si nimeni nu mi-a dat nicio cartela bonus, desi am cerut insistent. Macar sa lase pe piata cartelele normale (5E credit initial, cu bani), ca am vrut ieri sa cumpar si a trebuit sa intreb la 6 magazine pana am gasit o cartela normala ratacita (de cele bonus nici nu se pune problema).

Daca poate cineva mai avizat sa-mi explice si mie logica acestor miscari, ca mie-mi scapa.........  :death:

Incearca la reprezentantele Cosmote, Germanos, Internity si spune-le ca vrei cartela SIM bonus, cea careia trebuie cumparata o cartela de reancarcare de minim 3 euro.

#45
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Sal, daca aceasta cartela bonus are o perioada de valabilit, doar de 6 luni, inseamna ca dupa expirarea acestui termen trebuie schimbat si numarul de telefon inscris pe pachet?

#46
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010

View Postcarpenihil, on 7th March 2010, 13:15, said:

Sal, daca aceasta cartela bonus are o perioada de valabilit, doar de 6 luni, inseamna ca dupa expirarea acestui termen trebuie schimbat si numarul de telefon inscris pe pachet?
Nu,nici sa nu te gandesti sa arunci simul,ci sa-l reincarci cu credit de la 3 euro pana la cat vrei tu si iti creste valabilitatea.

#47
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008
Daca transfer 3 euro de pe abonament pe o cartela bonus, mai primesc cele 2 luni de valabilitate?Sau trebuie sa reincarc cu cartela sau electronic?
Multumesc anticipat!

#48
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010

View Postnext_door, on 26th March 2010, 08:23, said:

Daca transfer 3 euro de pe abonament pe o cartela bonus, mai primesc cele 2 luni de valabilitate?Sau trebuie sa reincarc cu cartela sau electronic?
Multumesc anticipat!
Daca reincarci de pe un numar cu abonament un numar de prepayd se considera ca si cum ai reincarcat singur contul,si primesti 3 euro credit,2 luni valabilitate,2000 minute in retea bonus valabile 7 zile,iar tu platesti la urmatoarea factura cei 3 euro cu o reducere de 5 la suta din pretul standard.

#49
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008

View Postgabrielsavin, on 26th March 2010, 09:12, said:

Daca reincarci de pe un numar cu abonament un numar de prepayd se considera ca si cum ai reincarcat singur contul,si primesti 3 euro credit,2 luni valabilitate,2000 minute in retea bonus valabile 7 zile,iar tu platesti la urmatoarea factura cei 3 euro cu o reducere de 5 la suta din pretul standard.
La fel si la un transfer de credit de pe o cartela pe alta?

#50
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postnext_door, on 26th March 2010, 11:57, said:

La fel si la un transfer de credit de pe o cartela pe alta?

In ce priveste bonusul si alte beneficii primite la reincarcare este bine de stiut faptul ca transferul de credit intre cartele Pre-pay

nu este tot una cu reincarcarea unei cartele pre-pay de pe contul / sim-ul unui abonat !

Edited by Teophileos, 26 March 2010 - 12:10.


#51
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006

View Postgabrielsavin, on 7th March 2010, 19:28, said:

Nu,nici sa nu te gandesti sa arunci simul,ci sa-l reincarci cu credit de la 3 euro pana la cat vrei tu si iti creste valabilitatea.

Ms, am incarcat acum o sapt. cu 5 eur si vad ca totul e ok.

#52
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010

View Postcarpenihil, on 26th March 2010, 13:59, said:

Ms, am incarcat acum o sapt. cu 5 eur si vad ca totul e ok.
La 5 euro reincarcati pe cont ai urmatoarele:1.creditul de 5 euro cu valabilitate de 2 luni si gratie de 11 luni; 2. 50 minute+50 sms in retea; 3.2000 minute bonus in retea valabile 7 zile.

#53
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
ok, mai am o intrebare: am primit pe mail de la un amic acum 2 sapt. un cod de reincarcare de 20 eur pe care inca nu l-am introdus (l-a platit prin internet cu cardul) si as vrea sa stiu care este valabilitatea lui? Adica pana cand il mai pot folosi pt. incarcarea creditului. ms.

#54
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010

View Postcarpenihil, on 27th March 2010, 13:37, said:

ok, mai am o intrebare: am primit pe mail de la un amic acum 2 sapt. un cod de reincarcare de 20 eur pe care inca nu l-am introdus (l-a platit prin internet cu cardul) si as vrea sa stiu care este valabilitatea lui? Adica pana cand il mai pot folosi pt. incarcarea creditului. ms.
Acuma depinde,deobicei aceste coduri sunt valabile pana prin anul 2011 sau 2012.Acuma am luat niste coduri de 3 euro respectiv 5 euro si sunt valabile pana in anul 2012.La o reincarcare de 20 euro ai urmatoarele:1. 20 euro credit valabil 12 luni si perioada de gratie 1 luna;2. 50 minute+50 sms bonus in retea;3. 2000 minute in retea bonus valabile 7 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate