Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Cosmote telefonie fixa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008
A auzit cineva de asa ceva la cosmote pentru ca pe site nu e pus nimic.
Mi-a spus cineva astazi ca a primit un apel de la un numar de genul  03766XXXXX;din pacate a resetat contorii de apeluri dupa  si nu am numarul.

Daca numarul apartine cosmote e clar  :P     concureaza Romtelecom.

Edited by vodafonitza, 01 September 2009 - 16:47.


#2
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009
intreaba si tu la o reprezentanta si afla!!!

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Exista plaja de numerotatie 0376.61x.xxx si 0376.62x.xxx. http://www.anrcti.ro...tancesID=915650
Ce o fi cu aceste numere nu stiu...

Pentru telefonia mobila plaja de numerotatie este 0761-0769, sunt curios ce prefix vor mai aloca dupa epuizarea acestora.

Au mai obtinut in 26 iunie niste numere unice de data asta
118011
118123
118211
118234
118311
http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=1507

Cu astea ce or mai avea de gand sa faca?

Edited by danutz1, 01 September 2009 - 19:05.


#4
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009
Era o banca ? O banca importanta a trecut pe Romtelecom-Cosmote cu toate serviciile , renuntand la al 2 lea operator de pe piata mobila. Au primit toate serviciile .....inclusiv date mobile :)

Ce sa faca ?

     - sa ofere servicii de voce in zonele unde este mai rentabil decat sa cableze Romtelecom .....asta e ideea.

Edited by vannn, 01 September 2009 - 19:11.


#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Cosmote lanseaza pe infrastructura proprie o solutie de telefonie fixa pentru companii
Abia acum se vorbeste de asta. Au lansat serviciul de mai bine de o luna dar nu au suflat un cuvant, o iau pe urma RDS?
Tarife pauza, de ce nu e o oferta publica si este disponibila numai prin echipa de vanzari?

#6
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009

 danutz1, on 1st October 2009, 15:34, said:

Cosmote lanseaza pe infrastructura proprie o solutie de telefonie fixa pentru companii
Abia acum se vorbeste de asta. Au lansat serviciul de mai bine de o luna dar nu au suflat un cuvant, o iau pe urma RDS?
Tarife pauza, de ce nu e o oferta publica si este disponibila numai prin echipa de vanzari?

Este de ceva vreme, disponibila acolo unde este mai ieftin decat daca Romtelecom ar cabla ......oricum pe business merg impreuna.

#7
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 danutz1, on 1st September 2009, 20:04, said:

Pentru telefonia mobila plaja de numerotatie este 0761-0769, sunt curios ce prefix vor mai aloca dupa epuizarea acestora.

0760 :P

Acum serios, odata cu preluarea Zapp pot folosi plaja 0780 si 0788 completand-o si pe aceasta .

Nu e asta o problema

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu cred ca ar crea confuzie daca ar folosi plaja zapp. Mai bine ar folosi 079x sau 070x, astea doua mai sunt libere.

#9
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009
de ce sa mai plateasca pentru alta plaja ?

in plus Zapp o sa fie tot una cu Cosmote, asa ca nu vad unde este problema.

#10
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pentru mine nu o sa fie nicio problema, dar pentru majoritatea clientilor care vor apela numere cu 0788 cum va fi? Daca vor face o campanie publicitara prin care sa informeze ca numerele aferente retelei zapp trec in posesia cosmote si deci vor fi apeluri in retea, atunci e ok. Numai ca nu cred ca vor da ei bani ca sa informeze clientul ca un numar cu 0788 este din retea.

Asta e valabil in cazul in care s-ar schimba si taxarea si se considera apel in retea. Dar ce te faci daca taxeaza separat apelurile catre zapp si ei vor activa numere cu 0788 pentru clientii noi? Iti dai seama ca asa ceva e imposibil.

Deci trecerea 0788 in posesia cosmote trebuie sa se faca neaparat cu modificarea taxarii astfel incat un apel catre 0788 sa consume din minutele in retea si invers ceea ce nu cred ca este posibil. Eu as avea 1000 de minute in zapp si cosmote pe care nu le platesc si le vorbesc cu 6,5 milioane de clienti, iti dai seama ca asa ceva este imposibil. S-ar duce in jos reincarcarile de cartele ale celor care folosesc si zapp.

In concluzie ramane varianta activarii altei plaje de numerotatie.

Edited by danutz1, 05 October 2009 - 13:54.


#11
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008
Cosmote se afla intrun inceput de criza se pare.Lansarea telefoniei fixe la concurenta cu Romtelecom arata ca sunt mari divergente intre cele 2 companii,iar piata e suprasaturata de oferte mobile.Cum mai arati ca faci ceva si esti in viata cind tot interesul pentru noutate in domeniu in ziua de azi  tine de date mobile?..logic lansand ceva inutil,doar de dragul marketingului iar efectul va fi...cam zero se pare.Cine vroia fix are de mult,afacerile se inchid in ritm mult mai mare decit apar altele pe criza asta.
Deci,din cei 6 operatori mobili 5 au si date,segmentul ce va dinamiza cresterea,iar Cosmote nu are datorita lipsei de profesionalism pina la urma.Urmeaza vremuri grele,grecii la ei acasa or sa aiba polite de platit dupa schimbarea politica si banul de pomeni (= pierderi) s-a cam dus.Aceasta lansare prevesteste  probleme si intentia era alta.

:D

#12
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Dai cu bata in balta si te stropesti cu noroi singura :D
Tu crezi ca unul face de capul ei fara sa intrebe pe celalalt?
Daca au lansat telefonia fixa nu inseamna ca vor concura RTC.

Cat despre date, tocmai ce au intrat in posesia licentei prin zapp, deci comentariile tale sunt inutile.
Urmeaza in scurt timp lansarea sub brandul zapp. Cat vor merge asa ramane de vazut.

Edited by danutz1, 05 October 2009 - 14:11.


#13
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

 danutz1, on 5th October 2009, 14:50, said:

Deci trecerea 0788 in posesia cosmote trebuie sa se faca neaparat cu modificarea taxarii astfel incat un apel catre 0788 sa consume din minutele in retea si invers ceea ce nu cred ca este posibil.

De ce?

#14
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 danutz1, on 5th October 2009, 14:50, said:

Pentru mine nu o sa fie nicio problema, dar pentru majoritatea clientilor care vor apela numere cu 0788 cum va fi? Daca vor face o campanie publicitara prin care sa informeze ca numerele aferente retelei zapp trec in posesia cosmote si deci vor fi apeluri in retea, atunci e ok. Numai ca nu cred ca vor da ei bani ca sa informeze clientul ca un numar cu 0788 este din retea.
Să facă o rocadă cu digi pentru a avea doua prefixe succesive 076 și 077. Bineînteles pe cheltuiala părții interesate. Ce înseamnă pentru DT două milioane de simuri schimbate...

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pai am explicat mai sus.
Daca un client cosmote consuma din minutele in retea cand apeleaza un numar zapp, atunci e logic ca si un numar zapp sa consume din minutele in retea cand apeleaza un numar cosmote. Iar daca s-ar intampla asta ar insemna ca 50-60.000 de clienti zapp (presupun si eu) sa vorbeasca gratis in cosmote.

Daca tehnic este posibil ca apelurile din din cosmote in zapp sa fie considerate apeluri in retea dar nu si invers, atunci da, este posibil dar nu ar fi corect asa.

 kineceler, on 5th October 2009, 15:24, said:

Să facă o rocadă cu digi pentru a avea doua prefixe succesive 076 și 077. Bineînteles pe cheltuiala părții interesate. Ce înseamnă pentru DT două milioane de simuri schimbate...
Nu cred ca ar fi profitabil pentru niciuna din parti. Ar da peste cap toate sistemele si ar crea confuzie.

Edited by danutz1, 05 October 2009 - 14:30.


#16
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009

 kineceler, on 5th October 2009, 14:48, said:

Apelurile din roaming costă... Nu risc.   :roflmao:


 danutz1, on 5th October 2009, 15:29, said:

Pai am explicat mai sus.
Daca un client cosmote consuma din minutele in retea cand apeleaza un numar zapp, atunci e logic ca si un numar zapp sa consume din minutele in retea cand apeleaza un numar cosmote. Iar daca s-ar intampla asta ar insemna ca 50-60.000 de clienti zapp (presupun si eu) sa vorbeasca gratis in cosmote.

Daca tehnic este posibil ca apelurile din din cosmote in zapp sa fie considerate apeluri in retea dar nu si invers, atunci da, este posibil dar nu ar fi corect asa.

Nu cred ca ar fi profitabil pentru niciuna din parti. Ar da peste cap toate sistemele si ar crea confuzie.

este posibil oricum , este foarte simplu, se definesc doar niste reguli in ambele retele. asta daca core-ul de cdma al zapp va ramane in viata si daca nu va trece pe cel de la Romtelecom CDMA(ZTE-Huawei) sau Cosmote(Ericsson).

#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 vodafonitza, on 5th October 2009, 15:06, said:

Cosmote se afla intrun inceput de criza se pare.Lansarea telefoniei fixe la concurenta cu Romtelecom arata ca sunt mari divergente intre cele 2 companii,iar piata e suprasaturata de oferte mobile.Cum mai arati ca faci ceva si esti in viata cind tot interesul pentru noutate in domeniu in ziua de azi  tine de date mobile?..logic lansand ceva inutil,doar de dragul marketingului iar efectul va fi...cam zero se pare.Cine vroia fix are de mult,afacerile se inchid in ritm mult mai mare decit apar altele pe criza asta.
Deci,din cei 6 operatori mobili 5 au si date,segmentul ce va dinamiza cresterea,iar Cosmote nu are datorita lipsei de profesionalism pina la urma.Urmeaza vremuri grele,grecii la ei acasa or sa aiba polite de platit dupa schimbarea politica si banul de pomeni (= pierderi) s-a cam dus.Aceasta lansare prevesteste  probleme si intentia era alta.

:D
peste circuitele ISDN PRA/E1/T1 ale carui operator lanseaza ei voce?
Tu ce zici?
Mai bine abtine-te de la unele comentarii...

#18
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

 vodafonitza, on 5th October 2009, 15:06, said:

Cosmote se afla intrun inceput de criza se pare.Lansarea telefoniei fixe la concurenta cu Romtelecom arata ca sunt mari divergente intre cele 2 companii,iar piata e suprasaturata de oferte mobile.Cum mai arati ca faci ceva si esti in viata cind tot interesul pentru noutate in domeniu in ziua de azi  tine de date mobile?..logic lansand ceva inutil,doar de dragul marketingului iar efectul va fi...cam zero se pare.Cine vroia fix are de mult,afacerile se inchid in ritm mult mai mare decit apar altele pe criza asta.
Deci,din cei 6 operatori mobili 5 au si date,segmentul ce va dinamiza cresterea,iar Cosmote nu are datorita lipsei de profesionalism pina la urma.Urmeaza vremuri grele,grecii la ei acasa or sa aiba polite de platit dupa schimbarea politica si banul de pomeni (= pierderi) s-a cam dus.Aceasta lansare prevesteste  probleme si intentia era alta.

:D

Daca nu deschideai tu topicul asta, nu interesa pe nimeni vestea asta...
Pesemne ca pe dumneata te intereseaza acest subiect... dintr-un motiv lesne de inteles: te deranjeaza...
:)

Edited by rohry2k1, 05 October 2009 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate