Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

DigiMobil a lansat serviciul de „roaming international“ international

- - - - -
  • Please log in to reply
1386 replies to this topic

#1333
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 17:11, said:

Nu trebuie, optiunea se plateste doar atata timp cat nu esti pe teritoriul romaniei, chiar daca o ai activa permanent.

Da, e de 10 ori mai ieftin la tariful standard, insa tot mai ieftin cu optiune la altii. Asa si la Digi e mai ieftin cu abonament, nu mai bine stati toti pe cartela ca e mai scump si fara obligatii de a incarca lunar?


Te faci ca nu pricepi. Iti mai explic o data: Tu, ca sa beneficiezi de extraoptiunea aia, platesti un abonament lunar. Hai sa luam cazul urmator: Esti abonat Vodafone si anul asta, te duci 7 zile in concediu in Turcia. Cam asta e comparatia la costur/an:

Vodafone: abonament lunar 7.94E x 12 luni = 95.28E la care adaugam optiunea de roaming pe zi 2.96E x 7 zile = 20.72. In total: 116E

Digi: abonament lunar 1.98E x 12 luni = 19.8E.

Cam cat crezi ca pot vorbi si naviga pe net de 96.2E (diferenta intre costurile anuale) in 7 zile de concediu?

Edited by Extinct, 07 March 2017 - 20:38.


#1334
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006
Eu am inteles foarte bine, optiunea aia e la cartela si nu esti obligat sa o incarci prea des, dealtfel poti sa iti iei cartela inainte sa pleci din tara si sa o folosesti doar pe perioada sejurului in Turcia. De 96 de euro nu navighezi pe net prea mult, daca urci o filmare pe facebook sau in cloud poate nici nu ajung 96 de euro. E doar un pic peste 1Gb.

In plus si daca e sa platesti lunar la vodafone, de aia ai si alte beneficii incluse.

Edit: Uite cea mai buna varianta de internet in roaming in Turcia, cu tot cu link sa vezi ca nu trebuie sa platesti abonament cat esti in tara, doar cate 5 euro pe fiecare 500 de mb consumati, cu 50 de euro iti iei 5 Gb de internet.

https://www.orange.r...rnet-in-turcia/

Edited by LunaCrystal, 07 March 2017 - 21:39.


#1335
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 21:29, said:

Eu am inteles foarte bine, optiunea aia e la cartela si nu esti obligat sa o incarci prea des, dealtfel poti sa iti iei cartela inainte sa pleci din tara si sa o folosesti doar pe perioada sejurului in Turcia. De 96 de euro nu navighezi pe net prea mult, daca urci o filmare pe facebook sau in cloud poate nici nu ajung 96 de euro. E doar un pic peste 1Gb.

In plus si daca e sa platesti lunar la vodafone, de aia ai si alte beneficii incluse.

Edit: Uite cea mai buna varianta de internet in roaming in Turcia, cu tot cu link sa vezi ca nu trebuie sa platesti abonament cat esti in tara, doar cate 5 euro pe fiecare 500 de mb consumati, cu 50 de euro iti iei 5 Gb de internet.

https://www.orange.r...rnet-in-turcia/


Imi place cum schimbi de pe cartela pe abonament si invers. Cine cacat sta sa urce filme de pe 3/4G cand ai Wi-fi si in budele publice? Mai las-o dracu' de vrajeala, ca n-o sa convingi pe nimeni de pe-aici sa plateasca de 5 ori mai mult. Vorbim de un numar de telefon pe abonament in roaming, nu de tot felul de improvizatii. Ca daca o iau asa, ma duc in Turcia si-mi iau o cartela pre-paid de internet + voce si aia e. Oficial e greu de obtinut. Neoficial, gasesti la orice amanet GSM.

#1336
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006
De parca sa iti faci abonament la Digi pe care sa il platesti un an doar pentru un sejur de o saptamana nu e tot pierdere.

Este wifi peste tot pe naiba, poate in visele unora. Nu stiu daca e vreun oras in lume care sa aiba macar 80% din acel oras acoperit wifi. Si asta cu atat mai mult cu cat pana si romanii care au viteza destula la net fiind in top chiar la viteza pe net fix cu trafic nelimitat, si la noi aproape toti isi tin retelele wifi parolate, nu cumva sa le fure careva comoara de viteza chiar Gigabit pe care o au. Si da, acceasi optiune e disponibila la accelasi pret si pentru abonament, insa multa lume nu are abonamente, foloseste cartele, probleme? Lasa, platiti voi in plus, asa e cand nu sti sa pretuiesti banul, eventual de cine stie unde primit sau castigat. Eu ma uit pe ce dau banu inainte sa il dau si asa ar trebui sa faca orice om responsabil.

Edit: Daca 11,9 euro/Gb e mai mult decat 72 de euro/Gb hai sa te imbogatim, cativa de pe forum sigur sunt dispusi sa iti trimita in cont 11,9 euro si tu sa le dai in schimb 72 ca doar tu iesi in profit asa ai zis, ca 72 e mai mic decat 10 euro+tva.

Edited by LunaCrystal, 07 March 2017 - 23:37.


#1337
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 23:11, said:

De parca sa iti faci abonament la Digi pe care sa il platesti un an doar pentru un sejur de o saptamana nu e tot pierdere.

Este wifi peste tot pe naiba, poate in visele unora. Nu stiu daca e vreun oras in lume care sa aiba macar 80% din acel oras acoperit wifi. Si asta cu atat mai mult cu cat pana si romanii care au viteza destula la net aproape toti isi tin retelele wifi parolate, nu cumva sa le fure careva comoara de viteza chiar Gigabit pe care o au. Si da, acceasi optiune e disponibila la accelasi pret si pentru abonament, insa multa lume nu are abonamente, foloseste cartele, probleme? Lasa, platiti voi in plus, asa e cand nu sti sa pretuiesti banul, eventual de cine stie unde primit sau castigat. Eu ma uit pe ce dau banu inainte sa il dau si asa ar trebui sa faca orice om responsabil.

Edit: Daca 11,9 euro/Gb e mai mult decat 72 de euro/Gb hai sa te imbogatim, cativa de pe forum sigur sunt dispusi sa iti trimita in cont 11,9 euro si tu sa le dai in schimb 72 ca doar tu iesi in profit asa ai zis, ca 72 e mai mic decat 10 euro+tva.


Pai da, lasa, plateste tu de 5 ori mai mult la abonament in fiecare luna, ca poate te duci o saptamana undeva unde e netul scump. M-am descurcat de minune prin tari straine atat cu roamingul DiGi cat si cu retelele Wireless. In Spania, cel putin, am iesit mai ieftin decat cu o cartela locala la vremea respectiva. Oricum discutia era despre abonamente, u despre prepaid, fiind vorba de roaming.dar tu o intorci cum vrei tu sa-ti cada mai bine. Ba ca e mai ieftina cartela, ba abonamentul, depinde cum iti vine bine. Poate n-ar fi rau sa te hotarasti sau, mai mult, sa incetezi sa mai trollezi pe-aici. Cine dracu' isi face abonament la DiGi pentru o saptamana de roaming. Hai sa facem si sinapse daca tot avem neuroni.

Edited by Extinct, 07 March 2017 - 23:40.


#1338
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006
La fel si cine dracu isi face abonamente la concurenta doar pentru o saptamana de roaming. De accea am dat solutii prepay la orange si vodafone. Nu neg ca ai iesit mai ieftin decat o cartela locala atunci, aia a fost insa la trecut, nu mai e de actualitate.

Edit: Unu din motivele pentru care nu imi fac abonament in prezent la nici o firma e tocmai asta: sa pot trece oricand la alta oferta mai buna de la concurenta sau de la accelasi operator, in functie de ce am nevoie pe moment.

Oricum ar merita un topic Digi vs alti operatori si acolo de discutat astea.

Edited by LunaCrystal, 07 March 2017 - 23:52.


#1339
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
@LunaCrystal
Tu realizezi ce RAZBOI o sa iasa pe topic de genul ala??  Posted Image Posted Image

Defapt eu as vrea asa ceva . Iau o punga de popcorn si ma uit ca la un film bun Posted Image Posted Image

#1340
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 07 martie 2017 - 23:49, said:

La fel si cine dracu isi face abonamente la concurenta doar pentru o saptamana de roaming. De accea am dat solutii prepay la orange si vodafone. Nu neg ca ai iesit mai ieftin decat o cartela locala atunci, aia a fost insa la trecut, nu mai e de actualitate.

Edit: Unu din motivele pentru care nu imi fac abonament in prezent la nici o firma e tocmai asta: sa pot trece oricand la alta oferta mai buna de la concurenta sau de la accelasi operator, in functie de ce am nevoie pe moment.

Oricum ar merita un topic Digi vs alti operatori si acolo de discutat astea.

Pai ma nene, daca esti cartelist, de ce te bagi in discutii despre abonamente? Asta e o discutie despre abonamente, ca pe cartele nu exista roaming la DiGi. Din ce-mi aduc aminte esti destul de copil, e normal sa fii atras de chestia asta cu cartelele si mutarea de colo-colo, dar aia care au abonamente au pentru anumite scopuri/beneficii/tarife mai mici.

#1341
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006
Am avut si eu abonamente destule si nu ieftine. Dar era lor a apus, am constat ca dadeam prea multi bani pe prea putine beneficii, nu merita ca nu ma dau banii afara din casa. Da, stiu ca nu exista roaming la cartela Digi de accea am zis ca ar trebui parlamentul european si sa oblige toti operatorii sa ofere tuturor clientilor roaming nu doar sa fie gratuit. Sau defapt poate face asta si Ancom. Dreptul la exprimare nu e conditionat de a avea sau nu acum abonament.

#1342
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 08 martie 2017 - 01:07, said:

am constat ca dadeam prea multi bani pe prea putine beneficii, nu merita ca nu ma dau banii afara din casa.

Ai constatat ca la alti operatori dadea prea multi bani pe prea putine beneficii. Arata-mi DACA vreun un alt operator are vreo optiune sau abonament la 2E cu minute incluse si trafic, practic, nelimitat. Ba nu, arata-mi un operator care are macar la pret dublu asa ceva.

Legat de dreptul la exprimare, nu ti-am interzis, ti-am dat un sfat. Poate nu realizezi, dar devine penibil cum o intorci pe toate partile, doar-doar iese DiGi in dezavantaj. N-are cum. Pur si simplu la altii platesti mai mult. Cu cat iti incarci tu cartela pentru o perioada de folosire, atat platesc eu abonamentul timp de trei luni si ceva.

#1343
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Serviciu : Roaming

Apeluri efectuate 01:11:57 3.7127 EUR - FARA TVA
Apeluri primite 00:51:51 0.8344 EUR - FARA TVA


Romania - Ungaria - Slovenia - Italia -  2015

Este mult ?

Edited by Gotyc, 08 March 2017 - 12:09.


#1344
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View PostExtinct, on 08 martie 2017 - 09:39, said:

... minute incluse si trafic, practic, nelimitat.

Nelimitatatul ala devine cam varza cand incepi sa il utilizezi , si nici pana cand ajungi la el nu e cine stie ce de capul lui !

View PostGotyc, on 08 martie 2017 - 12:09, said:

Serviciu : Roaming

Apeluri efectuate 01:11:57 3.7127 EUR - FARA TVA
Apeluri primite 00:51:51 0.8344 EUR - FARA TVA


Romania - Ungaria - Slovenia - Italia -  2015

Este mult ?
Se putea si mai mult, nu stii ca operatorii nu au limita ?

Edited by farausername, 08 March 2017 - 12:26.


#1345
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postfarausername, on 08 martie 2017 - 12:26, said:

Nelimitatatul ala devine cam varza cand incepi sa il utilizezi , si nici pana cand ajungi la el nu e cine stie ce de capul lui !
Da, varza cand compari cu super-vitezele total inutile (in afara de teste de viteza) de la celelalte retele. Niciodata n-am avut nevoie de mai mult de 3,5 Mbps si o singura data am depasit cei 5GB, facand hotspot pentru cei cu telefoane de la concurenta.

Mai povesteste-mi, te rog, eu fiind utilizator de 9 ani si ceva.

Edited by Extinct, 08 March 2017 - 12:40.


#1346
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ce sa iti povestesc Domn' Filip.Serban ? Am si eu Digi de cand s-a introdus net-ul mobil , ma costa 0(ZERO) lei pe luna si il folosesc intr-un telefon , cand trece de cei 5 Gb nu il mai folosesc din cauza ca imi e mila de telefon/calculator si mai presus de toate timpul pierdut nu il recastig.
In rest, da e ok , pentru un utilizator de smartphone, am 2 in casa multumiti, din care unul depaseste frecvent pragul cu browsingul !
INSA de aici si pana la mega smecherie de nelimitat e cale lunga !
Eu la VDF pentru 3 euro pe luna spre exemplu am mai mult de 5 Gb cu bonusuri fel de fel , si teoretic altfel merge VDF fata de Digi !
Am folosit si am fost foarte multumit de serviciile Digi de roaming spre exemplu, pana anul asta cand este mai ieftin la altii decat la ei , nu am o parere proasta in general despre ei , insa gluma/lauda merge pana la un punct ...

Edited by farausername, 08 March 2017 - 13:10.


#1347
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postfarausername, on 08 martie 2017 - 13:08, said:

Ce sa iti povestesc Domn' Filip.Serban ? Am si eu Digi de cand s-a introdus net-ul mobil , ma costa 0(ZERO) lei pe luna si il folosesc intr-un telefon , cand trece de cei 5 Gb nu il mai folosesc din cauza ca imi e mila de telefon/calculator si mai presus de toate timpul pierdut nu il recastig.
In rest, da e ok , pentru un utilizator de smartphone, am 2 in casa multumiti, din care unul depaseste frecvent pragul cu browsingul !
INSA de aici si pana la mega smecherie de nelimitat e cale lunga !
Eu la VDF pentru 3 euro pe luna spre exemplu am mai mult de 5 Gb cu bonusuri fel de fel , si teoretic altfel merge VDF fata de Digi !
Am folosit si am fost foarte multumit de serviciile Digi de roaming spre exemplu, pana anul asta cand este mai ieftin la altii decat la ei , nu am o parere proasta in general despre ei , insa gluma/lauda merge pana la un punct ...

Domnule clona Mzamfirm, eu nu am pomenit nicaieri de abonamente "nelimitate" - din contra, am mentionat un abonament de 2E. AM zis ca traficul inclus este, practic, nelimitat. Adica abia am reusit sa consum, cu hotspot la 10 oameni, 5GB in 5 zile. Pana la restul de 40-50 (cat o mai fi acum) e ca si cum ar fi nelimitat. Acum, rogu-te, pune si tu un link catre abonamentul ala de 3euro de la Vodafone, ca poate ma mai gandesc. Dar sa includa si voce si sa nu trebuiasca sa mai am alte abonamente/optiuni active. Multumesc anticipat. Nu de alta, dar eu platesc sub 2E pe luna pentru chestia asta, fara stelute, fara conditii, fara nimic.

Chestia cu acoperirea, in cazul meu este irelevanta. Am aceeasi acoperire cu Vodafone, Orange, Telekom in 99% din timp. In restul de 1%, semnalul telefonului mobil este ultima mea preocupare.

Edited by Extinct, 08 March 2017 - 13:58.


#1348
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostGotyc, on 08 martie 2017 - 12:09, said:

Serviciu : Roaming

Apeluri efectuate 01:11:57 3.7127 EUR - FARA TVA
Apeluri primite 00:51:51 0.8344 EUR - FARA TVA


Romania - Ungaria - Slovenia - Italia -  2015

Este mult ?
Cate zile? Nu e mult...

#1349
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006

View PostExtinct, on 08 martie 2017 - 09:39, said:

Ai constatat ca la alti operatori dadea prea multi bani pe prea putine beneficii. Arata-mi DACA vreun un alt operator are vreo optiune sau abonament la 2E cu minute incluse si trafic, practic, nelimitat. Ba nu, arata-mi un operator care are macar la pret dublu asa ceva.

Legat de dreptul la exprimare, nu ti-am interzis, ti-am dat un sfat. Poate nu realizezi, dar devine penibil cum o intorci pe toate partile, doar-doar iese DiGi in dezavantaj. N-are cum. Pur si simplu la altii platesti mai mult. Cu cat iti incarci tu cartela pentru o perioada de folosire, atat platesc eu abonamentul timp de trei luni si ceva.
1. Da la 2 euro nu zic ca nu e bun abonamentul de la Digi, e foarte bun asa cum e. Insa trebuie sa tinem cont si de lipsuri si probleme. Dupa mine abonamentul de 2 euro e bun drept sursa de internet mobil de folosit in mediul urban only (defapt cam in resedintele de judet doar), acolo clar nu prea are concurenta. Dar si asta cu conditia sa nu ai nevoie de viteza mare si dupa 50 Gb consumati. Digi mai e avantajos pentru cine are nevoie de convorbiri internationale pe mobil cu conditia sa nu umbli in zone unde nu e semnal.

2. Mai degraba penibil devine cum unii tin partea Digi chiar si cand nu e cazul si asa fac de parca ar fi actionari. Defapt or fi.

View PostGotyc, on 08 martie 2017 - 12:09, said:

Serviciu : Roaming

Apeluri efectuate 01:11:57 3.7127 EUR - FARA TVA
Apeluri primite     00:51:51 0.8344 EUR - FARA TVA


Romania - Ungaria - Slovenia - Italia -  2015

Este mult ?
Nu este mult, folosind doar voce e destul de ok. Dar cand dai drumul la internet se schimba situatia.

#1350
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
3 zile, am dat drumu la net am platit 50euro + TVa :)) (300LEI)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate