Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

DigiMobil a lansat serviciul de „roaming international“ international

- - - - -
  • Please log in to reply
1386 replies to this topic

#1369
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
1. Nu ai facut-o tu probabil ca nu a fost nevoie in cazul tau, dar ai recunoscut ca poate fi nevoie in destule situatii.

2. Si daca as descarca torente ce? Nu folosesc defel torente, dar folosesc streaming la greu, folosesc cloud si alte cele. De ce ar paraliza celulele de la torente si de la alt tip de trafic nu? Nu vad nici un abuz in a folosi internetul oferit de provider. Cu wifi-ul neparolat chiar crezi ca cineva care face carding se impiedica intr-o parola la wifi care oricum e mai usor de spart decat de aflat datele cardurilor? Sau in cazul meu ca o sa faza cineva carding fugind cu un device dupa mine prin autobuz, tren, pe langa cort/camera de cabana,hotel sau hostel? Sau mai stiu eu pe unde merg? Da de unde, s-au bucurat insa unii de internetul meu pentru ca fie nu aveau semnal pe reteaua lor fie erau in roaming. Eu am cam tot timpul net prin router ca schimb sim-urile in functie de ce semnal e in zona unde ma aflu.

#1370
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 08 martie 2017 - 16:50, said:

1. Nu ai facut-o tu probabil ca nu a fost nevoie in cazul tau, dar ai recunoscut ca poate fi nevoie in destule situatii.

Bineinteles ca am recunoscut, si chiar am folosit, dar nu am mai facut-o de mult timp pentru ca nu isi mai justifica costurile. Ma doare fix in pix (:D) de cum se numeste reteaua, atata timp cat e in avantajul meu si nu imi blocheaza redirectionari, conferinte si alte chestii, sau sa imi perceapa tarife absurde dupa depasiri.

Legat de chestia cu Wi-Fi, ai fi surprins, dar cei care fac carding nu sunt atat de inteligenti pe cat par. Nu o sa se oboseasca niciunul sa sparga o retea securizata (care nu e chiar atat de usor de spart pe cat ai crede). Pur si simplu vaneaza tantalaii care-si lasa retelele libere, pentru ca sunt destui. La noi pericolul e mic, nah, e carding, nu e mare chestie, insa in Turcia, de exemplu, unde terorismul e o chestie cu care oamenii traiesc zi de zi, securitatea retelelor e importanta. si acolo aia nu glumesc.

#1371
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
In cazul tau poate nu se justifica costurile, dar in cazul meu da si cu siguranta la fel in cazul multora.

Legat de wifi poate aia in Turcia, dar ai ramane surprins cat de usor sunt de aflat parolele la wifi in Romania in foarte dese cazuri, sunt alte lucruri multtt mai greu de facut la un calculator. As zice aici acum cum se pot afla parolele la wifi deseori direct de pe telefon fara sa fie macar nevoie de laptop si in mai putin de 5 minute dar nu e permis de regulamentul softpediei. Aaa, apropo unu din device-urile ce il folosesc ocazional drept router wifi portabil nici nu suporta parolare de nici un fel, e prea vechi.

Daca zici ca in Turcia nu sunt nici atat cat la noi retele wifi neparolate atunci cu atat mai mult ai nevoie de internet in roaming de la un operator roman, preferabil cat de ieftin posibil cu orice extraoptiuni or fi la cartele daca nu e fix la operatorul la care ai deja abonament (daca ai deja vreun abonament).

#1372
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 08 martie 2017 - 17:25, said:

Daca zici ca in Turcia nu sunt nici atat cat la noi retele wifi neparolate atunci cu atat mai mult ai nevoie de internet in roaming de la un operator roman, preferabil cat de ieftin posibil cu orice extraoptiuni or fi la cartele daca nu e fix la operatorul la care ai deja abonament (daca ai deja vreun abonament).

Nu e nevoie, poti cere linistit parola de la localul in care te afli. Sunt parlate, dar nu interzise. Si sunt gratis. La hotel, la hostel, peste tot. Trebuie doar sa ceri.

#1373
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View PostExtinct, on 08 martie 2017 - 15:50, said:



Deci, ai ajuns la preturile astea prin programe de fidelizare si alte costuri mai mari facute de-a lungul timpului. Oferta 5 de care vorbesti, nu o vad pe site. Deci, eu, daca ma portez, trebuie sa platesc de minim trei ori mai mult. Q.E.D.

L.E., daca imi arati cum pot obtine tariful ala , prin portare, jur ca acum ma duc sa fac cererea. Teoretic, suntem aici pe forum ca sa ne ajutam. Teach me, master. Macar in privat, ca sa nu facem offtopic.
Am 3 luni de la portare, deci nu este vorba de fidelizare. Pe topicul mentionat sunt explicate toate ofertele. Eu nu iti recomand sa te portezi ca se aglomereaza reteaua, era doar un exemplu ;)

#1374
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Da-mi si link-uri relevante, ca nu stau sa caut tot topicul. Daca vrei sa ajuti, ajuta pana la capat. Merci.

#1375
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Aici de exemplu, dar sunt nenumarate exemplele in paginile anterioare:
https://forum.softpe...0#entry20804142 :

#1376
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Imi da impresia ca trebuie sa cant si un cantecel sau sa fac o vraja, un descantec, ceva.

#1377
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Astia de la Digi sunt prea tari , sunat in call center sa vad ce reduceri imi dau , si cica sa ma duc in magazin ca pot lua reduceri pe mai multe contracte ca la ei apare ca nu pot lua decat pe 2 dar de fapt mai e unul cu perioada expirata si pot lua si pe ala, dar nu apare in sistem ca pot lua .....
pffffffuai de je .....Posted Image toate astea pentru 100 de lei reducere pentru prelungire pe  2 ani Posted Image

#1378
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 01.12.2014

View Postfarausername, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Astia de la Digi sunt prea tari , sunat in call center sa vad ce reduceri imi dau , si cica sa ma duc in magazin ca pot lua reduceri pe mai multe contracte ca la ei apare ca nu pot lua decat pe 2 dar de fapt mai e unul cu perioada expirata si pot lua si pe ala, dar nu apare in sistem ca pot lua .....
pffffffuai de je .....Posted Image toate astea pentru 100 de lei reducere pentru prelungire pe  2 ani Posted Image
  s-au 50% 4 luni

#1379
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
???? 50% la ce anume, factura mea lunara este de 100 ron, deci 50% doua luni sau o luna gratis din 24!

#1380
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 01.12.2014
Din 24 luni 4luni 50%

#1381
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Care ar putea fi cauza pentru care un SIM Digi, pe abonament, nu mai funcționează? La intrarea în Italia, telefonul era funcțional, apoi a dispărut SIM-ul, nu mai apare în meniul Android, la Rețele mobile. Am închis roamingul de voce acum câteva ore și l-am redeschis acum, dar nu pare să ajute cu ceva. Telefonul este un Moto G5 XT1675. Pe telefon, apare „doar apeluri de urgență”.

Edited by mhanor, 02 June 2018 - 19:49.


#1382
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Se poate să se fi defectat SIM-ul. De câți ani îl ai? Cu alt SIM în telefon este OK?

#1383
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu eu sunt în Italia, iar mama este atehnică, doar ce am putut înțelege din ce mi-a spus la telefon. SIM-ul a fost înlocuit în aceeași zi în care am luat telefonul, pe la sfârșitul lui aprilie, în acest an.

Edited by mhanor, 02 June 2018 - 20:04.


#1384
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Testează, dacă poți, cu orice alt SIM! Așa vezi dacă e o problemă cu SIM-ul sau cu telefonul!

#1385
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Văd că există o opțiune, change IMSI, pe care posibil să trebuiască să o activeze manual. Revin mâine cu detalii.

#1386
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Aia se folosește doar în roaming. Doar dacă nu a activat-o din greșeală!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate