Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

ce windows pot instala pe 128 SDRAM, procesor de 700 Mzh si 20g hdd?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 Chicxulub, on 22nd August 2009, 13:14, said:

Tillamook e pentium 1.

Vrei sa spui ca merge "lejer" in pagefile, nu?

Ia vezi cat ram ocupa XP-ul fara nimic deschis, in idle.

Pai si eu ce am spus? Tillamok e Pentium 1 la 300 Mhz, in timpul in care, in 1999 deja aveam Pentium 3 pe FPGA.

#20
zibal

zibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.03.2008
a mers instalarea la win 2000 se deschide windosul dar se blocheaza ingheata si nu isi revine decat cu restart

cred ca voi incerca ceva mai vechi

#21
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu e vorba de mai vechi, eu rulez XP pe sisteme mai slabe decat ce ai tu si merge decent. Problema este de la piese dintre monitor si tastatura...

#22
Belialthelord

Belialthelord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 30.04.2007
Eu am avut Windows 2000 pe un P II la 300Mhz si 128 Sdram fara probleme.Problema ta e posibil sa fie de la kit-ul Windows sau poate de la hardware.

#23
zibal

zibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.03.2008
atunci il deschid si ma apuc sa il curat serios ii verific toate contactele si poate va merge

#24
zibal

zibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.03.2008
am uitat sa va spun ca am instala windows 2000 cu sp4, sa fie o diferenta intre 2000 simplu si 2000 cu sp4?

#25
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
mi-a sarit in ochi din linkul lui cristi http://www.techtree....c...&cat_id=584
OFF TOPIC

Americans should never disable any remote access services because doing so could make it harder for authorities to perform routine inspections of your data as part of the war on terror. And it also just happens to be a violation of the Patriot Act! And actually people in other countries should consider very carefully whether they want to become known as a person of interest who is deliberately attempting to blocking access to their data, which might contain information that America might need for reasons of national security. And that would just happen to constitute willful disobedience of orders coming directly from Washington. In other words, what this gentleman suggests is illegal. No matter where you live. You know the old saying: "A word to the wise is sufficient!"  

Paranoia ? sau pur si simplu .... vai saraci cu duhul

#26
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Pe un sistem cu această comfigurație am instalat Win 2000. La început merge frumos. Problema sunt aplicațiile care consumă resurse în stil modern/actual.

Pus în situația asta am făcut atunci o comparație între rapiditatea răspunsului pe Win2000 și cel al Xubuntu. Linux-ul a câștigat evident cu toate că nu e cel mai ușurel dintre linuxuri.

Win2000 configurat bine poate, dar nu destul. 95 sau ceva linux ar fi recomandat însă aici ai de ales între un sistem expirat (ca și susținere) și unul încomod (nu e Windows) dar nou și susținut.

#27
zibal

zibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.03.2008
gata am gasit buba, radiatorul de pe placa video e devina nu-i prins cum trebuie, ala e motivul pt care ingheata ecranul, azi il rezolv, in sfarsit am gasit problema :))

#28
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007
Poti instala Windows XP Professional.Eu am un laptop 320RAM,4MBvideo,HDD60,500Mhz si am instalat XP Service Pack 3 de cand l-am luat..Daca la mine se misca destul de bine SP3-ul,inseamna ca XP Professional trebuie sa fie numai bun la tine..

#29
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
Windows 2000 recomand si eu... merge mai tot pe el :D

#30
zibal

zibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.03.2008
i-am bagat un mic ventilator pe radiatorul de la placa video, acum merge mai bine, se mai blocheaza dar mai rar, maine voi incerca sa instalez si xp-ul

#31
Little_Agent007

Little_Agent007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2009

 zibal, on 25th August 2009, 19:07, said:

i-am bagat un mic ventilator pe radiatorul de la placa video, acum merge mai bine, se mai blocheaza dar mai rar, maine voi incerca sa instalez si xp-ul


Eu am avut un pentium III cu 128-256 SDRam si hdd-ul de 60 GB, iar procesorul era de 450 MHZ...Rulam doua windows-uri pe el...Windows XP si Windows Milenium....si imi mergea ceas...asa k el ar putea sa ruleze XP-ul....sau daca nu ii recomand Windows Milenium...merge super bine.... :console:

#32
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

 zibal, on 21st August 2009, 22:35, said:

ce windows pot instala pe 128 SDRAM, procesor de  700 Mzh si 20g hdd?

calculatorul are totul sters hardul este complet formatat

Poti incerca un Windows XP modificat pentru a rula pe calculatoare mai slabe , este vorba de Tiny XP Rev 09 si are urmatoarele caracteristici. Fiind prea multe ca sa nu umplu topicul am sa atasez un .txt si citesti acolo.

Eu l-am instalat pe un Pentium 3 la 800 Mzh , 128 SD RAM , HDD 15 GB , Video de 4MB. Ruleaza impecabil net , muzica , filme , jocuri cum ar fi Hoyle 2009 si altele mici dar fun.

Cand il instalezi vei avea urmatoarele optiuni de instalare :

1 - TinyXP With IE/OE/WMP (With Added Driverpacks)
2 - TinyXP With IE/OE/WMP (Without Added Driverpacks)
3 - TinyXP Without IE/OE/WMP (With Added Driverpacks)
4 - TinyXP Without IE/OE/WMP (Without Added Driverpacks)
5 - TinyXP BARE With IE/OE/WMP (With Added Driverpacks)
6 - TinyXP BARE With IE/OE/WMP (Without Added Driverpacks)
7 - TinyXP BARE Without IE/OE/WMP (With Added Driverpacks)
8 - TinyXP BARE Without IE/OE/WMP (Without Added Driverpacks)
9 - TinyXP With Repair Option (Product Key Already Filled In)

Si ce se intampla dupa ce alegi una din optiuni , cam asa arata consumul de resurse.

Statistics:

OPTION 1/2 (With IE/OE/WMP)
RAM Usage On First Installation............ 85 Mb
WINDOWS Folder............................. 561 Mb

OPTION 3/4 (Without IE/OE/WMP)
RAM Usage On First Installation............ 75 Mb
WINDOWS Folder............................. 517 Mb

OPTION 5/6 (BARE, With IE/OE/WMP)
RAM Usage On First Installation............ 60 Mb
WINDOWS Folder............................. 488 Mb

OPTION 7/8 (BARE, Without IE/OE/WMP)
RAM Usage On First Installation............ 50 Mb
WINDOWS Folder............................. 459 Mb

[ http://i32.tinypic.com/2mi14dw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am pus imaginea .iso pe un host ca sa o poti arde pe un CD. Dar citeste inainte informatiile atasate. Imaginea este AICI

Daca nu iti place mai am o sugestie , MicroXP , o imagine de ~150 MB. Iti dau mai multe detalii daca vrei.

O zi buna!

Attached Files


Edited by foca28, 26 August 2009 - 09:29.


#33
Trandaminator

Trandaminator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2009
De ce nu incerci sa cauti sa-i mai iei niste ram si sa-ti bagi xp-ul ?
Baga intai siw-ul sa vezi cati rami suporta placa de baza si mai pune-i macar inca 128.
Nu are rost sa bagi windows 95/98.

P.S.: Eu am avut pe un amd k6 la 266 mhz, 128 si apoi 256 mb ram, windows xp si mergea satisfacator, deci se poate...

Edited by Trandaminator, 26 August 2009 - 11:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate