Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 

Proprietari care stau in chirie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 702
  • Înscris: 30.03.2009
Este cel mai bun lucru pe care il poate face un proprietar in aceste conditii de piata cand chiria este mai mica decat o rata. Stiu mai multe familii din capitala care asta fac, nu mai sunt cazuri izolate.

Va ramane acest fenomen prezent pe termen lung in romania?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Am un prieten care isi va cumpara acum un apartament. Rata va fi ~400E.
     Unde sta el acum plateste 100$ impartiti la doi ( zona nu este prea buna,sta de 5 ani,propietarii sunt plecati in Canada definitiv,nu i-au marit niciodata chiria)

     Tu ce zici? In cazul lui...oare se va muta in apartamentul care il cumpara,sau va mai sta ceva vreme cu chirie iar apartamentul il va scoate la inchiriat?

     Depinde de la caz la caz...si de la persoana la persona. Eu am rata 350e,daca mi-ai oferi un apartament de inchiriat la 200E tot la mine as sta.
     Cat am fost in facultate am stat cu chirie de mi s-a acrit,incat ma doare in fund de 150E diferenta. Daca mi-ar fi greu cu banii as prefera sa muncesc mai mult dar sa vin la mine acasa,sa aduc mobila care o vreau,sa dau peretii cu varul care imi place.

#3
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Nu e deloc rar intalnit acest fenomen (daca definim "proprietar" intr-un mod mai lax).
Toti proprietarii apartamentelor din Asmita Gardens, Planorama, Rasarit de Soare, Antigua Residence si multe altele sint in aceasta categorie - sint si proprietari, au si rata la banca, dar arunca si banii pe fereastra pe chirie in acelasi timp.
Cel putin cei de prin Planorama si Antigua Residence (+ multe altele) par a fi chiriasi de cursa lunga :D

Editat de Sylverix, 19 august 2009 - 07:49.


#4
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.851
  • Înscris: 13.08.2008

View PostSylverix, on 19th August 2009, 08:43, said:

Nu e deloc rar intalnit acest fenomen (daca definim "proprietar" intr-un mod mai lax).
Toti proprietarii apartamentelor din Asmita Gardens, Planorama, Rasarit de Soare, Antigua Residence si multe altele sint in aceasta categorie - sint si proprietari, au si rata la banca, dar arunca si banii pe fereastra pe chirie in acelasi timp.
Cel putin cei de prin Planorama si Antigua Residence (+ multe altele) par a fi chiriasi de cursa lunga :D
Ei vor deveni cu adevarat proprietari abia dupa ce vor achita creditul de la banca.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.112
  • Înscris: 24.02.2006
creditul nu e leasing, sa devii proprietar abia dupa ce achiti tot. ei sunt proprietari, indiferent cand achita creditul.

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.851
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 25th August 2009, 11:49, said:

creditul nu e leasing, sa devii proprietar abia dupa ce achiti tot. ei sunt proprietari, indiferent cand achita creditul.
Dpdv juridic da, dar ma refeream la restrictii in privinta exercitarii dreptului de proprietate.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postmihai!, on 19th August 2009, 00:29, said:

Am un prieten care isi va cumpara acum un apartament. Rata va fi ~400E.
     Unde sta el acum plateste 100$ impartiti la doi ( zona nu este prea buna,sta de 5 ani,propietarii sunt plecati in Canada definitiv,nu i-au marit niciodata chiria)

     Tu ce zici? In cazul lui...oare se va muta in apartamentul care il cumpara,sau va mai sta ceva vreme cu chirie iar apartamentul il va scoate la inchiriat?

     Depinde de la caz la caz...si de la persoana la persona. Eu am rata 350e,daca mi-ai oferi un apartament de inchiriat la 200E tot la mine as sta.
     Cat am fost in facultate am stat cu chirie de mi s-a acrit,incat ma doare in fund de 150E diferenta. Daca mi-ar fi greu cu banii as prefera sa muncesc mai mult dar sa vin la mine acasa,sa aduc mobila care o vreau,sa dau peretii cu varul care imi place.

CORECT !

#8
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.516
  • Înscris: 05.04.2009

View Postvacantamijlocie, on 25th August 2009, 12:17, said:

Dpdv juridic da, dar ma refeream la restrictii in privinta exercitarii dreptului de proprietate.

Esti proprietar, indiferent cum vrei sa judeci, juridic .....
Ca sa intelegi mai bine, imagineaza-ti ca ai cumparat o casa cu credit si gajezi cu altceva.
Esti un proprietar dator.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.112
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvacantamijlocie, on 25th August 2009, 12:17, said:

Dpdv juridic da, dar ma refeream la restrictii in privinta exercitarii dreptului de proprietate.


este vorba doar de bunurile/valorile cu care ai garantat creditul. desi nu se prea practica in romania, tu te poti duce oricand la banca si sa ceri inlocuirea ipotecii pe casa cu o ipoteca pe alt imobil/bun cu valoare similara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate