Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Subventionare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 adn81, on 3rd August 2009, 11:28, said:

Si ce propui? Sa ne tradam credinta pentru ca e criza economica. Sa devenim atei timp de 1-2 ani cat timp tine criza? La tine asta inseamna religie?
Bag-ți mâinile în buzunar și subvenționează salariile popilor și construcția bisericilor. De ce aștepți să facă statul asta? Și rugăciunile tot statul le spune în locul tău, creștinul neichii?

#38
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,344
  • Înscris: 24.11.2006
Nu am spus asta, am spus doar ca sunt deja suficiente biserici, deocamdata. Cel putin in momentul de fata nu trebuiau construite altele data fiind situatia actuala. Pe mine unul daca as merge sa ma rog intr-o biserica nu m-ar deranja sa iau autobuzul sau tramvaiul si sa cobor la 2-3 statii distanta de casa pentru ca in zona in care locuiesc nu am o biserica.

#39
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

 Pierde_verile, on 3rd August 2009, 11:39, said:

Bag-ți mâinile în buzunar și subvenționează salariile popilor și construcția bisericilor. De ce aștepți să facă statul asta? Și rugăciunile tot statul le spune în locul tău, creștinul neichii?

Biserica ortodoxa este biserica de stat prin constitutie. Deci statul are OBLIGATIA de a finanta biserica ortodoxa.

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007

 adn81, on 3rd August 2009, 11:46, said:

Biserica ortodoxa este biserica de stat prin constitutie. Deci statul are OBLIGATIA de a finanta biserica ortodoxa.

Aham. De ce sa dam bani la sanatate si educatie cand toate sunt trecatoare? Credinta, pardon - biserica e cea care ne va salva!!!

#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,344
  • Înscris: 24.11.2006
Aici este constitutia Romaniei. Te rog arata-mi si mie unde scrie acest lucru, nu de alta dar eu numai am timp sa caut. Multumesc!

Si inca un lucru pe care il uitam: ce nu intelegi? A spus cineva ca nu trebuie ajutata biserica? Eu unul n-am spus asa ceva, am spus doar ca nu acum. Nu in acest moment, nu e momentul potrivit sunt alte prioritati.

Edited by un_el, 03 August 2009 - 10:56.


#42
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

 edy_wheazel, on 3rd August 2009, 11:48, said:

Aham. De ce sa dam bani la sanatate si educatie cand toate sunt trecatoare? Credinta, pardon - biserica e cea care ne va salva!!!

Biserica ortodoxa e inclusa in CONSTITUTIA ROMANIEI. Ce nu intelegi? Afirmatii tanticonstitutionale nu inseamna altceva decat atac la adresa tarii.

 un_el, on 3rd August 2009, 11:54, said:

Nu in acest moment, nu e momentul potrivit sunt alte prioritati.

Fata de alte institutii biserica ne-a ajutat sa trecem prin momente grele in ultimele decenii deci trabuie sa fie o prioritate.

Edited by adn81, 03 August 2009 - 11:13.


#43
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005

 adn81, on 3rd August 2009, 12:10, said:

Fata de alte institutii biserica ne-a ajutat sa trecem prin momente grele in ultimele decenii.

DA! La greu!  Au pus umarul la distrugerea tarii alaturi de FSNisti...daca n-a existat legea lustratiei... :(

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007

 adn81, on 3rd August 2009, 12:10, said:

Biserica ortodoxa e inclusa in CONSTITUTIA ROMANIEI.

Unde ii inclusa?

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,081
  • Înscris: 25.06.2007

 adn81, on 3rd August 2009, 12:10, said:

Biserica ortodoxa e inclusa in CONSTITUTIA ROMANIEI.

Hai nu mai debita tampenii!

#46
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 adn81, on 3rd August 2009, 11:46, said:

Biserica ortodoxa este biserica de stat prin constitutie. Deci statul are OBLIGATIA de a finanta biserica ortodoxa.
Fals. Dezinformare. Pune mâna și citește Consituția.

   ARTICOLUL 4

    Unitatea poporului si egalitatea între cetateni


   (1) Statul are ca fundament unitatea poporului român si solidaritatea cetatenilor sai.

   (2) România este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine sociala.
...
ARTICOLUL 29

    Libertatea constiintei


   (1) Libertatea gândirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrâns sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.

   (2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste în spirit de toleranta si de respect reciproc.

   (3) Cultele religioase sunt libere si se organizeaza potrivit statutelor proprii, în conditiile legii.

   (4) În relatiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de învrajbire religioasa.

   (5) Cultele religioase sunt autonome fata de stat si se bucura de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistentei religioase în armata, în spitale, în penitenciare, în azile si în orfelinate.

   (6) Parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine.


   etc.

#47
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 adn81, on 3rd August 2009, 11:28, said:

Si ce propui? Sa ne tradam credinta pentru ca e criza economica. Sa devenim atei timp de 1-2 ani cat timp tine criza? La tine asta inseamna religie?

Cel mai greu imi este sa inteleg sistemul de valori al unei persoane care are un spectru ingust al vederilor. Cum poti in secolul XXI sa debitezi asemenea enormitati?
Ce tradam, alo? Credinta se valideaza prin constructii de biserici? Vai amar..
Deci daca nu construim biserici devenim atei, da chiar asa in viziunea ta ce inseamna religie? (retoric intreb)
Mai spui intr-un post ca religia ne-a salvat. Ne-a salvat pe dracu, i-a salvat pe unii oameni o anumita credinta care a functionat ca intarire emotionala si care i-a facut sa mearga mai departe sa isi atinga scopurile iar asta in vremuri extrem de grele (cand ceva e interzis cum a fost la noi religia in perioada comunista tendinta oamenilor e exact aceea de a  lupta pentru ceea ce le este interzis), dar asta nu are absolut deloc legatura cu ce vroiam eu sa aduc in discutie si nu se poate extinde asupra unui popor intreg. Am inteles, concluzia e simpla, indiferent prin ce trecem din punct de vedere economic/social important e sa se construiasca biserici cat incape sa aiba lumea unde merge sa isi planga de mila si sa se salveze de la dezastru.
Cu astfel de atitudini si de sistem de convingeri nu o vom scoate la capat niciodata, pentru ca e imposibil.

Edited by roua, 03 August 2009 - 12:09.


#48
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 roua, on 3rd August 2009, 11:49, said:

Cel mai greu imi este sa inteleg sistemul de valori al unei persoane care are un spectru ingust al vederilor. Cum poti in secolul XXI sa debitezi asemenea enormitati?
Ce tradam, alo? Credinta se valideaza prin constructii de biserici? Vai amar..
Deci daca nu construim biserici devenim atei, da chiar asa in viziunea ta ce inseamna religie? (retoric intreb)
Mai spui intr-un post ca religia ne-a salvat. Ne-a salvat pe dracu, i-a salvat pe unii oameni o anumita credinta care a functionat ca intarire emotionala si care i-a facut sa mearga mai departe sa isi atinga scopurile iar asta in vremuri extrem de grele (cand ceva e interzis cum a fost la noi religia in perioada comunista tendinta oamenilor e exact aceea de a se lupta pentru ceea ce le este interzis), dar asta nu are absolut deloc legatura cu ce vroiam eu sa aduc in discutie si nu se poate extinde asupra unui popor intreg. Am inteles, concluzia e simpla, indiferent prin ce trecem din punct de vedere economic/social important e sa se construiasca biserici cat incape sa aiba lumea unde merge sa isi planga de mila si sa se salveze de la dezastru.
Cu astfel de atitudini si de sistem de convingeri nu o vom scoate la capat niciodata, pentru ca e imposibil.




Domnul ar trebui să tracă pe aria de religie să explice(sunt acolo o mulțime de neștiutori)foloasele aduse de biserică în ultimii 20 ani
Bineînțeles că dacă printr'o aberație intelectuală,ateismul ar deveni religie recunoscută de stat(și deci subvenționată)domnul în cauză ar lua foc imediat,pentru că nu poate concepe Ro fără popi ortodoxi,paparude și pomeni cît mai multe și dese

#49
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

 sorin520, on 3rd August 2009, 13:05, said:

Pentru că nu poate concepe Ro fără popi ortodoxi,paparude și pomeni cît mai multe și dese

99% dintre romani sunt ortodocsi. Probabil si, tu si ceilalti care critica biserica. Deci nu pot sa concep Romania fara biserica ortodoxa si nici nu vreau. Biserica macar ne transmite un sistem de valori prin care putem trai, dar cei care nu au nimic sfant p elumea asta sparg banci, omoara, iau spaga etc.

#50
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 adn81, on 3rd August 2009, 12:32, said:

99% dintre romani sunt ortodocsi. Probabil si, tu si ceilalti care critica biserica. Deci nu pot sa concep Romania fara biserica ortodoxa si nici nu vreau. Biserica macar ne transmite un sistem de valori prin care putem trai, dar cei care nu au nimic sfant p elumea asta sparg banci, omoara, iau spaga etc.
ia nu mai bate tu cimpii!sint o gramada de atei care dau lectii de caracter si moralitate la o gramada de calugari si popi ortodocsi(numai citi homosexuali "sfinti"au aparut pe la stiri).eu personal cred in dumnezeu,dar am o foarte mare indoiala ca biserica ,fie ea catolica,ortodoxa,evanghelica etc ar avea cea mai mica legatura cu moralitatea si cuvintul domnului

#51
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 maryus75, on 3rd August 2009, 13:48, said:

ia nu mai bate tu cimpii!sint o gramada de atei care dau lectii de caracter si moralitate la o gramada de calugari si popi ortodocsi(numai citi homosexuali "sfinti"au aparut pe la stiri).eu personal cred in dumnezeu,dar am o foarte mare indoiala ca biserica ,fie ea catolica,ortodoxa,evanghelica etc ar avea cea mai mica legatura cu moralitatea si cuvintul domnului

Cu tot respectul dragilor, pe aria de religie sunt nenumarate topicuri despre cat de grozava au ba e religia ortodoxa, despre cat si cum tine ea de credinta unei persoane etc, aveti acolo tot ce trebuie. Discutia de fata nu viza cat de tari sunt ortodocsii, cat la suta din populatia Romaniei apartine sau nu acestei religii, ci cu totul altceva, in conditiile in care biserici avem destule, in conditiile in care suntem intr-o perioada de criza (dar si daca n-am fi, eu tot nu vad rostul) de ce platim noi pentru construirea lor? Orice persoana al carei creier nu concureaza multimea vida realizeaza cate lipsuri avem in tara asta, ca vorba aceea daca te apuci de enumerat obosesti. Exista vreo ratiune in treaba asta? Nu exista, si e grav ca situatia sta asa.

Edited by roua, 03 August 2009 - 13:04.


#52
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 adn81, on 3rd August 2009, 12:32, said:

99% dintre romani sunt ortodocsi.

Si jumatate dintre ei au biblie in casa doar fiindca da bine cand vin rudele de la tara in vizita.

#53
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 adn81, on 3rd August 2009, 13:32, said:

99% dintre romani sunt ortodocsi. Probabil si, tu si ceilalti care critica biserica. Deci nu pot sa concep Romania fara biserica ortodoxa si nici nu vreau. Biserica macar ne transmite un sistem de valori prin care putem trai, dar cei care nu au nimic sfant p elumea asta sparg banci, omoara, iau spaga etc.



E bine să nu postezi la nervi(face rău la ficat)
Dragul meu corespondent țin să te anunț cu toată deferența că sunt ateu
Iar apropo de sistemul de valori transmis de biserica strămoșească,am următoarele amendamente:
-Inducerea milei ca element de ,,conduită'' a dus la crearea unui sistem juridic în care proprietarul nu are dreptul să își apere proprietatea,ba mai mult,a adăugat și nuanța,,hoții e și ei oameni,are și ei drepturi''
-Biserica nu are ce căuta în politică,ergo,nu înțeleg ce caută rugăciunile pentru binele și sănătatea aleșilor
-Biserica are un sistem de valori bazat pe ajutorarea celor aflați în nevoie Pentru care motiv spitalele de săraci și azilele de bătrîni se găsesc în administrarea statului?Ce face biserica cu banii primiți?
-Pentru care motiv,bisericile și mănăstirile construite de particulari se află sub autoritatea patriarhiei,iar ctitorul nu are nici un drept asupra ctitoriei
-Care este efectul trăirii sub jurisdicția(scuze pentru folosirea acestui termen)unei biserici ortodoxe ,asupra unui bătrîn,indiferent de cîți ani are și dacă este sau nu singur,dar asupra unui copil sărac?

#54
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

 adn81, on 3rd August 2009, 12:10, said:

Biserica ortodoxa e inclusa in CONSTITUTIA ROMANIEI. Ce nu intelegi? Afirmatii tanticonstitutionale nu inseamna altceva decat atac la adresa tarii.
Perfect de acord cu tine in legatura cu a 2-a afirmatie numi ca prima ta afirmatie inseamna un atac asupra tarii.

 adn81, on 3rd August 2009, 13:32, said:

99% dintre romani sunt ortodocsi. Probabil si, tu si ceilalti care critica biserica. Deci nu pot sa concep Romania fara biserica ortodoxa si nici nu vreau. Biserica macar ne transmite un sistem de valori prin care putem trai, dar cei care nu au nimic sfant p elumea asta sparg banci, omoara, iau spaga etc.
Botezul se sterge la prima ploaie (sau la prima sclipire de gandire detasata de toate rahaturile dogmatice cu care am fost indoctrinati/indobitociti de mici copii), "majoritatea" e ortodocsa pentru ca majoritatea e exact cum spunea Lapusneanu despre aia "multi da..." (nu gasesti continuarea in Biblie asa ca nu-o cauta acolo).

 roua, on 3rd August 2009, 14:03, said:

Discutia de fata nu viza cat de tari sunt ortodocsii, cat la suta din populatia Romaniei apartine sau nu acestei religii, ci cu totul altceva, in conditiile in care biserici avem destule, in conditiile in care suntem intr-o perioada de criza (dar si daca n-am fi, eu tot nu vad rostul) de ce platim noi pentru construirea lor? Orice persoana al carei creier nu concureaza multimea vida realizeaza cate lipsuri avem in tara asta, ca vorba aceea daca te apuci de enumerat obosesti. Exista vreo ratiune in treaba asta? Nu exista, si e grav ca situatia sta asa.
Raspunsul cred ca ti l-ai dat singur/a: in urma recensamintelor in care pana si cateii au fost declarati ortodocsi avem un procent de peste 90% de populatie crestin-ortodoxa, finantarile de la bugetul statului se fac in functie de procentul de populatie care apartine unui cult religios deci daca la urmatorul recensamant populatia nu ar declara nicio religie popii ar lua-o 'n ... (acolo unde o iau enoriasii de la ei), deci solutia ar fi simpla: nu va mai declarati ortodocsi; o alta solutie simpla ar fi sa nu le mai dati niciun leut pentru botezuri, cununii, lumanari (lumanarea e 1 leu la biserica, 50 de bani la consignatie), lasati cutiile milei goale (insa ajutati-i cu mana voastra pe cei nevoiasi) si o sa vedeti cum, incet-incet, jobul de preot nu va mai fi la mare cautare cum e acum.

Edited by kkLM, 04 August 2009 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate