Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Telefonie Fixa pe reteaua mobila de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#55
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Vin si eu cu niste informtii.

Stau langa Oradea la 3 km. Beneficiez de Tel Fix de la RDS de aproximativ 3-4 saptamani. De 1 saptamana au dat drumul la net prin el. Au venit mi-au schimbat telefonul dat la inceput si am net. Vitezea nu e cine stie ce in jur de 384 kb/s banda, insa e gratis pana anul viitor, cand am inteles se vor introduce pachete.

Am testat si pot vorbi cu telefonul si la vreo 3-4 km de casa, internetul de asemenea. Am mers cu telefonul la un vecin, aproximativ 500 metri si aveam net si la pc-ul lui. conectezi telefonul printr-un cablu USB si iti intra un kit de instalare automat. Ai instalat un programel pe pc si ai net.

E echitabil tinand cont ca e gratis tot anul.


Pe langa telefonul fix, am mai primit si un telefon mobil. Toate sunt nelimitate in Reteaua RDS.

#56
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Posthitman_8787, on 15th August 2009, 15:33, said:

Vin si eu cu niste informtii.

Stau langa Oradea la 3 km. Beneficiez de Tel Fix de la RDS de aproximativ 3-4 saptamani. De 1 saptamana au dat drumul la net prin el. Au venit mi-au schimbat telefonul dat la inceput si am net. Vitezea nu e cine stie ce in jur de 384 kb/s banda, insa e gratis pana anul viitor, cand am inteles se vor introduce pachete.

Am testat si pot vorbi cu telefonul si la vreo 3-4 km de casa, internetul de asemenea. Am mers cu telefonul la un vecin, aproximativ 500 metri si aveam net si la pc-ul lui. conectezi telefonul printr-un cablu USB si iti intra un kit de instalare automat. Ai instalat un programel pe pc si ai net.

E echitabil tinand cont ca e gratis tot anul.


Pe langa telefonul fix, am mai primit si un telefon mobil. Toate sunt nelimitate in Reteaua RDS.

Incearca sa pui SIM-ul din telefonul fix intr-un telefon 3G cu HSDPA sau modem 3G decodat si testeaza viteza netului.

#57
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Posthitman_8787, on 15th August 2009, 15:33, said:

Vin si eu cu niste informtii.
Am testat si pot vorbi cu telefonul si la vreo 3-4 km de casa, internetul de asemenea. Am mers cu telefonul la un vecin, aproximativ 500 metri si aveam net si la pc-ul lui. conectezi telefonul printr-un cablu USB si iti intra un kit de instalare automat. Ai instalat un programel pe pc si ai net.
Sa inteleg ca e restrictionat pe o anumita arie de utilizare. Programelul ala face si vreun soi de autentificare?
Ca sa ai viteza mai mare ai putea incerca cartela intr-un modem/telefon HSDPA, deblocate bineinteles.

Edited by Blackhawk, 15 August 2009 - 15:11.


#58
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@hitman_8787
ce nr de telefon ai? 0377 sau 03xx*
*xx reprezinta prefixul judetului in care locuiesti.

#59
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvasilemadalincristian, on 15th August 2009, 16:05, said:

Incearca sa pui SIM-ul din telefonul fix intr-un telefon 3G cu HSDPA sau modem 3G decodat si testeaza viteza netului.
viteza este momentan de 384Kbps indiferent de deviceul folosit. va creste singura cu timpul. in momentul incare vor putea tine viteza constanta la 7,2Mbps vor introduce abonamente.

View Posteasy90rider, on 16th August 2009, 10:18, said:

@hitman_8787
ce nr de telefon ai? 0377 sau 03xx*
*xx reprezinta prefixul judetului in care locuiesti.

numarul este de genul 03**. pentru cei din ilfov s-au alocat numere de genul : 031 439 ** **


cate-va lamuriri la intrebarile pe care le-am retinut din ce am citit in cele 4 pagini :

- oricine poate trece pe oferta asociat ( cu nelimitat in retea ), operatiunea nu este reversibila.
- oferta DIGI.Tel 3G este valabila si pentru cei care nu sunt abonati DIGI.Satelit - fie incheiati un abonament de satelit ( necesara copie buletin ); fie faceti abonament telefonie de 2 euro ( necesar copie buletin, contract spatiu si factura utilitati ).
- indiferent de varianta in care beneficiezi de fixul 3g iti poti asocia si un mobil la el.
- agentii de teren din bucuresti au luat la pas judetul ilfov pentru a duce personal telefoanele abonatilor.
- se va face oferta in toata tara pe masura ce exista semnal 3G.
- abonamentul zero este valabil pentru oricine se afla in aria de acoperire fiberlink si nu beneficiaza de catv sau internet rds si nici nu vrea sa isi faca un abonament de 2euro.

Edited by maistoru, 16 August 2009 - 18:10.


#60
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Adică oferta e disponibilă și în Ilfov? :huh:

Interesant, sper să pun și eu mâna pe un SIM din ăla cu Internet mobil pentru a face niște teste zilele astea. :P

#61
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
s-au atacat momentan : chiajna, magurele (parca?) si popesti-leordeni.

inside_spy unde stai in ilfov?

Edited by maistoru, 16 August 2009 - 18:23.


#62
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stau eu în Ilfov, dar am niște prietene care stau în 1 Decembrie. Și au și DIGI.

#63
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
deci sa recapitulam
de ce am nevoie ca sa beneficiez de internetul 3G rds si cat ma costa?
mentionez ca nu am nici un contract cu rds, ma aflu intr-o zona fara cablu dar cu acoperire digimobil.

#64
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
copie BI/CI, copie contract spatiu, copie factura utilitati si un agent rds cu telefon cu modem in dotare care sa iti faca abonamentul. nu stiu daca au inceput sa faca contracte si in punctele comerciale. ATENTIE nu toate telefoanele Digi.Tel 3G au port de date !!!!!!!!! internetul va fi gratuit pana cand vor ajunge la viteza maxima constant, platindu-se numai abonamentul pentru telefonie - 2 euro.

#65
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
nu ma intereseaza telefonul lor. cartela o sa o folosesc intr-un nokia 6120 sau eventual un modem. deci, in momentul de fata, toata afacerea ma costa 2 euro/luna?

#66
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
deci da 2 euro pana or sa puna abonament pentru serviciul de date. viteza este momentan de 384Kbps. mai nasol o sa fie daca o sa inregistreze simul pe celula din zona in care declari abonamentul ;) . vad ca de o luna de cand au dat drumu la acest serviciu inca nu au blocat pe celula.

#67
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
E, daca sunt pe popesti probabil ca se va intampla curand ceva si cu bucurestiul, cu plecare din berceni cum a fost si cu mobilele.
Stie cineva, telefoanele se impart cu dubele digi.tv? La mine sper sa ajunga direct cu un modem, ca fix am pe fir.

Edited by kineceler, 16 August 2009 - 21:35.


#68
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
kineceler stai la casa sau la bloc? daca stai la bloc nu o sa primesti "smecheria" asta noua. se merge cu duba rds pe teren iar apoi agentii pleaca cu gentle de voiaj la spinare :) .

#69
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmaistoru, on 16th August 2009, 22:38, said:

kineceler stai la casa sau la bloc? daca stai la bloc nu o sa primesti "smecheria" asta noua. se merge cu duba rds pe teren iar apoi agentii pleaca cu gentle de voiaj la spinare :) .
La bloc, tocmai asta nu imi convine. Ma rog, poate ma lipesc de un prieten care are digi.farfurie. El sta la casa.

Edited by kineceler, 16 August 2009 - 21:44.


#70
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
ai nevoie de el pentru mobilitate? mai mult ca sigur cand va fi reteaua ok vor face oferta si pe mobil. toate terminalele mobile huawei date de rds au modem incorporat.

#71
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmaistoru, on 16th August 2009, 22:47, said:

ai nevoie de el pentru mobilitate? mai mult ca sigur cand va fi reteaua ok vor face oferta si pe mobil. toate terminalele mobile huawei date de rds au modem incorporat.
Da, pentru mobilitate mai mult, ca pentru viteza am fiberlink. Ma rog, tot e bine ca se misca ceva.

#72
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004

View Postmaistoru, on 16th August 2009, 19:08, said:

cate-va lamuriri la intrebarile pe care le-am retinut din ce am citit in cele 4 pagini :

- oricine poate trece pe oferta asociat ( cu nelimitat in retea ), operatiunea nu este reversibila.
- oferta DIGI.Tel 3G este valabila si pentru cei care nu sunt abonati DIGI.Satelit - fie incheiati un abonament de satelit ( necesara copie buletin ); fie faceti abonament telefonie de 2 euro ( necesar copie buletin, contract spatiu si factura utilitati ).
- indiferent de varianta in care beneficiezi de fixul 3g iti poti asocia si un mobil la el.
- agentii de teren din bucuresti au luat la pas judetul ilfov pentru a duce personal telefoanele abonatilor.
- se va face oferta in toata tara pe masura ce exista semnal 3G.
- abonamentul zero este valabil pentru oricine se afla in aria de acoperire fiberlink si nu beneficiaza de catv sau internet rds si nici nu vrea sa isi faca un abonament de 2euro.
daca fac un abonament aici in bucuresti sunt sanse sa pot folosi telefonul fix cu antena in alta localitate unde este acoperire 3G digi?

Edited by vad, 16 August 2009 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate