Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8286 replies to this topic

#3421
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006

 valirex, on 07 ianuarie 2019 - 01:56, said:


Din ce an sa fie poza?
'66 - '68

#3422
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 22.04.2017

 djl, on 27 decembrie 2018 - 02:46, said:

M-am uitat pe subiectul cu anii '90 din România - cel de pe aici (Istoria Românilor). Am căutat ceva şi pe urmă m-am apucat să navighez. Na, că am redescoperit unele chestii de care uitasem. Cineva pasionat de radio şi radioamatorism a postat ceva filmări din anii '90.
P-ţa Uniirii (în filmarea 1 e direct, în a 2-a se merge spre acolo şi cred că apare din spate blocul B.I.R.)





Pe Cal. Moşilor sau Şos. Colentina (e 1996, nu 1998 cum scrie greşit; că apar afişe afişe electrole cu Ion Iliescu şi se strâng semnături pentru candidatura acestuia la prezidenţiale)




Calea Moşilor - Obor - Şos. Colentina - Str. Teiul Doamnei - intresecţia Tei - Str. Petricani. Veţi observa şi tramvaie.
Da' reclama cu "Samsung" de pe "Bucur Obor" când a apărut?   Posted Image   Am şi uitat că era ceas public pe acolo.




Aici pe unde se plimbă cam de la 0:44 ?   Posted Image


Ahh...filmul se opreste exact la intrarea pe D Pompeiu....Tare sunt curios cum arata pe atunci zona care mi-a mancat zece ani din viata.  :)

#3423
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Mai linistita si mai aerisita sigur era.

#3424
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Asta cu "aerisita" mi-a adus aminte de o caracteristica a Bucureștiului anilor 80 praful. Era praf peste tot de la demolări. Ori de câte ori mergeam spre centru de la mine după ce treceam de bariera Vergului începea norul de praf.

#3425
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Bucureştiul are deficit de spaţiu verde din păcate. Chiar în perioada comunistă se recunoştea asta, dar tot au făcut în unele zone blocurile prea înghesuite şi alteori s-a retrocedat aiurea terenul în natură ca să fie aglomerate şi mai mult unele zone.
În zona centrală unele blocuri au rămas mult timp nefinisate, deci nici spaţiile verzi nu au fost puse în valoare şi cred că şi asta a contribuit la prăfuirea Capitalei. În anii '80 circulau multe camioane, acum circulă prea multe maşini.
Cum arătau ca şi amenajare şi cum stăteau la aprovizionare magazinele universale ale Capitalei în anii '70-'80 ("Bucur Obor" şi "Unirea" erau cele mai noi... "Titan" am înţeles că nu avea decât un etaj activ în anii '80; mă miram în trecut că în 1969 nu exista "Bucur Obor"). În anii '90 au devenit parţial bazare.
Păcat că atunci când au construit blocurile de pe Şos. Colentina nu au lăsat o legătură directă Str. Reînverii - Str. Ziduri Moşi, ca să nu faci ocolul via Turmelor. Când au scos şinele de la vechea cale ferată Reînverii - Lizeanu - Tei şi când a fost construită Univ. de Construcţii din Tei (cred că au fost mai multe etape; în 1962 exista ceva pe acolo, dar Fac. de Hidrotehnică pare mai de anii '70-'80).
Ce nasol trebuie să fi fost înainte de asanarea lacurilor   Posted Image   (avem şi o carte despre asta).

Acum 2 zile a murit murit Inginerul Eugen Iordăchescu care a ajutat la translarea bisericilor şi a unor blocuri.   :(

Edited by djl, 08 January 2019 - 14:26.


#3426
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 08 ianuarie 2019 - 14:05, said:

Acum 2 zile a murit murit Inginerul Eugen Iordăchescu care a ajutat la translarea bisericilor şi a unor blocuri.   Posted Image

Dumnezeu sa-l ierte! omul asta a fost un erou,am citit ca "tovarasul" a fost de acord cu tehnica lui de translare tocmai pentru ca era convins ca n-o sa reuseasca.Posted Image
https://ro.wikipedia...

#3427
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Poze cu Bd.Magheru au tot fost pe aici,dar cu bulevardul in timpul constructiei metroului nu am vazut.Iata:

Attached Files



#3428
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 86-APP, on 06 ianuarie 2019 - 17:12, said:

Bulevardul a existat mereu . Ce se vede in poza , sau nu se vede ...este sensul spre oras intre Favorit si Ho si Min care s-a facut mult mai tirziu prin anii70+ .
Devierea aia prin fata Favoritului nu era cu scop de descongestionare , ceva ...ci un alt traseu care se estima definitiv , daca nu se faceau demolarile la unitatile militare .

Din cate stiu eu, troleibuzele, aveau capatul la inceputul constructie cartierului Drumul Taberei, la Orizont.

#3429
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Bulevardul Ferdinand colt cu Mihai Bravu,ce a mai ramas in picioare din aceasta poza si in ce an a fost facuta?

Attached Files



#3430
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Ca si comparatie https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#3431
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 valirex, on 11 ianuarie 2019 - 01:24, said:

Bulevardul Ferdinand colt cu Mihai Bravu,ce a mai ramas in picioare din aceasta poza si in ce an a fost facuta?


Cred ca e de prin anii 70 ...   cam asa

#3432
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

 Klamatiel, on 11 ianuarie 2019 - 01:45, said:


Ciudat,parca blocurile alea ce se vad in spate,nu sunt cele din realitatea de azi.

#3433
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
E foarte probabil ca unele sa fie modificate/translate/demolate/reconstruite.

#3434
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006
casa din centrul imaginii alb-negru a fost demolata si s-a construit un bloc
https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

#3435
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

 anelka, on 12 ianuarie 2019 - 22:04, said:

casa din centrul imaginii alb-negru a fost demolata si s-a construit un bloc
https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

Asta mi-am dat seama,dar parca nici blocul ala din dreapta casei demolate nu seamana cu cel de azi.

#3436
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
La asta m-am uitat si eu. Perspectiva e inselatoare si de fapt e mult mai mult spatiu liber. Blocul cu pricina e asta https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#3437
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006

 valirex, on 12 ianuarie 2019 - 23:32, said:

Asta mi-am dat seama,dar parca nici blocul ala din dreapta casei demolate nu seamana cu cel de azi.
blocurile care se vad in fotografia lui S. Lacriteanu sunt cele cu sageata

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   248.57K   17 downloads


#3438
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 valirex, on 12 ianuarie 2019 - 23:32, said:



Asta mi-am dat seama,dar parca nici blocul ala din dreapta casei demolate nu seamana cu cel de azi.
E vorba de perspectiva. Masina GMAPS face poze din mijlocul străzii de asta iti apar alte proporții fata de ce s-a fotografiat de pe trotuar sau etaje.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate