Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
black_lotus

black_lotus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2009
Am eu o idee, hai sa-l ignoram  :)  poate avem noroc si pleaca  :rolleyes:

#20
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Eu tot sunt curios ce firma vrea sa-si faca ( sau deja are ) de e asa expert in domeniu.

#21
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 Vreaumultibani2009, on 30th June 2009, 17:38, said:

Ba nu va inteleg..ce va intreaba omu' ce raspundeti....Inainte sa comentati si sa ma injurati incercati totusi sa raspundeti la intrebarea pusa..daca sunteti in stare....Si da...astazi banii conteaza nu va mai comportati ca si cum nu ar conta. Si profesorii in ziua de azi sunt niste dinozauri, ei stiu numai chestii expirate si care nu ajuta pe nimeni. Ganditi-va: daca erau chiar asa de "culti", nu ar fi luat ceea ce stiau si ar fi scos mai multi bani din aia? Nu! Ei se duc si se angajeaza pe salarii de mizerie de unde rezulta ca nu sunt niste oameni chiar asa de valoare pe cat le place sa creada ca sunt. Si societatea nu evolueaza din cauza unor sclavi ca voi care va pierdeti vremea pe forum-uri, fara ca macar sa raspundeti la subiect!!!
@refugiatu: tu sa mori ba idiotule!

Incearca ceva de limba si literatura romana ok? Poate chiar niste manuale de clasa a II-a. Apoi, dupa ce reusesti sa studiezi putin, incearca sa citesti cate ceva despre matematica. Iti recomand sa incepi cu tabla inmultirii. Iti va folosi in urmatoare ta afacere falimentara.

Apoi studiaza si sociologia si revii cu o ideologie argumentata in care sa sustii motivul pentru care societatea nu evolueaza.

Facultatea este pentru tampiti, un geniu asa ca tine nu are ce cauta acolo. De ce nu angajezi pe cineva sa o faca in locul tau?

#22
Vreaumultibani2009

Vreaumultibani2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2009
Vad o atitudine foarte pozitiva in cuvintele voastre..probabil ca de aceea nu o sa va e prea bine in viata. De ce ma injurati si spuneti ca nu stiu sa scriu? De unde stiti cine sunt? Sunteti prea siguri pe voi.... Apropo da majoritatea profesorilor universitari sunt niste tampiti. A, ca sunt si cativa care stiu carte de acord, insa majoritatea sunt niste terminati. Acu veniti voi si spuneti ca nu e asa. De acord. Voi ati facut "facultati" spre deosebire de mine insa oare vietile voastre sunt chiar atat de roz incat sa puteti sa le puteti multumi profesorilor ca v-au facut "oameni mari"? Am mari indoieli....Si tot nu v-ati putut obiectiva ca sa imi raspundeti la cerinta: Care ar fi o facultate usoara in Bucuresti? Nu v-as anagaja la mine nici mort pentru ca nu va puteti obiectiva si nu puteti raspunde la o intrebare simpla...voi oamenii cu facultate....

#23
black_lotus

black_lotus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2009
Pai, daca nu ai angaja oameni capabili sa-si puna intrebari, capabili sa gandeasca pentru ei si sa-si exprime punctul de vedere, e clar....ai o shaormerie.

On topic: renunta la ideea de facultate decat sa faci un lucru prosti si fara rost, mai bine nu-l faci.

#24
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008

 Vreaumultibani2009, on 30th June 2009, 20:02, said:

Vad o atitudine foarte pozitiva in cuvintele voastre..probabil ca de aceea nu o sa va e prea bine in viata. De ce ma injurati si spuneti ca nu stiu sa scriu? De unde stiti cine sunt? Sunteti prea siguri pe voi.... Apropo da majoritatea profesorilor universitari sunt niste tampiti. A, ca sunt si cativa care stiu carte de acord, insa majoritatea sunt niste terminati. Acu veniti voi si spuneti ca nu e asa. De acord. Voi ati facut "facultati" spre deosebire de mine insa oare vietile voastre sunt chiar atat de roz incat sa puteti sa le puteti multumi profesorilor ca v-au facut "oameni mari"? Am mari indoieli....Si tot nu v-ati putut obiectiva ca sa imi raspundeti la cerinta: Care ar fi o facultate usoara in Bucuresti? Nu v-as anagaja la mine nici mort pentru ca nu va puteti obiectiva si nu puteti raspunde la o intrebare simpla...voi oamenii cu facultate....
Băi prostănacule, tu crezi că toată lumea face "facultăți" pentru bani?  Unii o mai fac și din plăcere pentru domeniul ales, iar banii sunt pe planul al doilea.
Și să știi că eu mulțumesc tuturor profesorilor pe care i-am avut. De la fiecare am avut ceva de învățat.

Tu vrei să faci o facultate ca să dai bine, să ai ce spune când te întreabă pițipoanca ce ai studiat... Tu ești cel mai mare frustrat de aici pentru că nu ai niciun scop în viață și nu vei fi respectat de nimeni.

#25
Vreaumultibani2009

Vreaumultibani2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2009

 Radu_TGW, on 30th June 2009, 20:22, said:

Băi prostănacule, tu crezi că toată lumea face "facultăți" pentru bani?  Unii o mai fac și din plăcere pentru domeniul ales, iar banii sunt pe planul al doilea.
Și să știi că eu mulțumesc tuturor profesorilor pe care i-am avut. De la fiecare am avut ceva de învățat.

Tu vrei să faci o facultate ca să dai bine, să ai ce spune când te întreabă pițipoanca ce ai studiat... Tu ești cel mai mare frustrat de aici pentru că nu ai niciun scop în viață și nu vei fi respectat de nimeni.
Io unu o fac doar ca sa pot sa spun ca o am. Io am studiat lucruri in particular care imi aduc bani si care mi se par interesante. Ele nu exista in nici o facultate din Romania si oricum ce exista io stiu la un nivel mult mai avansat asa ca ar fi aberant sa stau acu sa studiez o groaza de materii care nu au legatura cu domeniul meu( ca asa face orice facultate...baga din burta o groaza de chestii inutile ) doar ca sa spun ca am facultate "pe bune". Vreau doar diploma la o facultate cat mai usoara si de aia v-am intrebat daca stiti asa ceva. Evident voi sunteti doar oameni de o inalta conduita morala care au inghitit o groaza de rahat de la profesori si acum sunt frustrati si se razbuna pe cine pot..adica pe mine. Cati dintre voi ar spune ca daca nu ar mai primi bani ar contiunua sa munceasca in domeniul lor cate 8 ore pe zi din dragoste pt acel domeniu? Sau daca ar castiga 10 mil de euro si nu ar mai trebui sa munceasca? Sincer, v-ati mai duce cate 8 ore la locul de munca? Ceva imi spune ca si voi tot dupa bani sunteti doar ca va e frica sa recunoasteti....Io nu multumesc multor profesori( am avut totusi si oameni mai deosebiti ) pt ca tot ce am invatat am invatat singur din carti.

#26
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Ca sa-ti raspund si eu la intrebare: exista o gramada de facultati particulare, trebuie sa te interesezi numai. Banuiesc ca au sectii si pentru management, pentru ce iti trebuie tie.

Quote

Cati dintre voi ar spune ca daca nu ar mai primi bani ar contiunua sa munceasca in domeniul lor cate 8 ore pe zi din dragoste pt acel domeniu? Sau daca ar castiga 10 mil de euro si nu ar mai trebui sa munceasca? Sincer, v-ati mai duce cate 8 ore la locul de munca?

Cine a spus ca vrea sa munceasca pe degeaba? :lol: N-are nicio legatura treaba asta cu ce ziceam noi.

Totusi,ceea ce ma nedumireste e de ce vrei tu neaparat sa ai diploma daca zici ca nu iti foloseste la nimic. Inseamna ca tu esti cel frustrat de vreme ce vrei asta, si vezi ca cei cu o facultate sunt mai apreciati. Daca n-ai fi, te-ar durea undeva de foaia aia pe care ti-o da facultatea (oricum egala cu 0 de la facultatile particulare). Ti-ai dezvolta afacerea fain frumos.

#27
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
DUTE LA R.I.S.E!
DAR CE AI INVATAT TU SINGUR MAI...DEONTOLOGULE?

#28
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 Vreaumultibani2009, on 30th June 2009, 16:51, said:

Ma intereseaza sa aflu ce considerati voi ca ar merge ca facultate foarte usoara..in principal sa trec doar sa imi iau diploma si eventual sa dau vreo 2 -3 examene fara sa fie nevoie sa invat. Precizez: vreau doar diploma nu sa stau sa invat ca asta nu ma intereseaza. Io imi fac firma si castig bani si angajez pe altii sa faca treaba, altii sa stea sa invete, da' ma intereseaza si sa sufar ca am diploma ca am inteles ca asa e acu moda: sa fii om cu "facultati"! Oricum nu au ce sa ma invete niste sclavi de profesori. Vreo idee de frectie de facultate?
Incearca la Facultatea de Utilaj Tehnic,sau la Poli.

Dar ai uitat sa spui din ce oras esti

#29
Vreaumultibani2009

Vreaumultibani2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2009

 sergiuhusca, on 30th June 2009, 21:17, said:

DUTE LA R.I.S.E!
DAR CE AI INVATAT TU SINGUR MAI...DEONTOLOGULE?
Ai sa ramai surprins de cate carti exista pe piata...de absolut toate domeniile. Nici macar nu ai nevoie sa te duci la scoala ca sa inveti. Surprinzator nu? Nu tine de o cladire ca sa inveti!! Fascinant....Totusi mentalitati invechite inca mai pun valoare pe scoala si pe diploma..de aia ma si obosesc sa imi iau diploma ca altfel mi se rupea complet.

#30
black_lotus

black_lotus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2009
Inseamna cumva ca si tu ai o mentalitate invechita, daca ravnesti la o diploma? Totusi nu mai tine secretul si zi ce domeniu ai studiat, doar n-o fi fizica cuantica sa nu ai cu cine discuta

#31
Vreaumultibani2009

Vreaumultibani2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2009

 black_lotus, on 30th June 2009, 20:12, said:

Pai, daca nu ai angaja oameni capabili sa-si puna intrebari, capabili sa gandeasca pentru ei si sa-si exprime punctul de vedere, e clar....ai o shaormerie.

On topic: renunta la ideea de facultate decat sa faci un lucru prosti si fara rost, mai bine nu-l faci.
Ce dracu sa fac cu oameni care pun la indoiala in loc sa execute? In firma e ca in armata de aia exista ierarhie! Ce sa fac cu unii care spun doar ca sunt incompetent in loc sa faca ce li se spune? Voi v-ati chinuit timp de 15 posturi sa spuneti ca aberez in loc sa imi spuneti naibii niste facultati din Bucuresti unde nu se face nimic da' se iau diplome!

#32
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
Nu există facultăți pentru 'standardele tale' . (punct)

La revedere!

#33
Vreaumultibani2009

Vreaumultibani2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2009

 Radu_TGW, on 30th June 2009, 21:45, said:

Nu există facultăți pentru 'standardele tale' . (punct)

La revedere!
Din cauza ca ai postulat tu? Pana acu m-am uitat nitel pe spiru si pare sa fie destul de lejer mai ales cu examenele alea pe calculator la care se poate copia pe rupte..ar mai fu marketing sa ma mai interesez de asta poate nu sunt chiar asa de multe limbi straine de studiat ca nu am de gand sa invat 5 limbi straine...
Va intrebam poate aveti prieteni sau cunostinte sa va spuna cum e la ei si daca stiti pe vreunu care nu a invatat si a luat binemersi atunci spuneti-mi ce a facut ca sa ma bag si io tot acolo. Nu imi place scoala pt ca toti se ascund in scoala de frica sa se apuce de facut treaba. E usor sa iei 10 la niste mizerii de matematici si fizici da' e greu sa faci un produs si sa-l lansezi si sa ai succes. De aia multi oameni cu scoala au un soc vazand cum se face treaba in lumea reala, chiar daca au excelat la scoala in lumea reala cunostintele lor sunt inutile in afara de cazu' in care au invatat o gramada in particular.

#34
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008

 Vreaumultibani2009, on 30th June 2009, 21:51, said:

...
Nu imi place scoala pt ca toti se ascund in scoala de frica sa se apuce de facut treaba. E usor sa iei 10 la niste mizerii de matematici si fizici da' e greu sa faci un produs si sa-l lansezi si sa ai succes. De aia multi oameni cu scoala au un soc vazand cum se face treaba in lumea reala, chiar daca au excelat la scoala in lumea reala cunostintele lor sunt inutile in afara de cazu' in care au invatat o gramada in particular.
Fiecare cu ce-i place, cu ce știe să facă, ce vrea de la viață și ce oportunități a avut.
Dacă ești mare antreprenor, bravo! Nu are rost să-ți expui  frustrările aici,să ne contrazicem degeaba sau să încerci să ne convingi că școala e o mizerie și profesorii la fel.

Tot nu înțeleg de ce vrei diploma aia. Vrei să fii în rândul lumii, deși negi cu fermitate că cei care învață în școala sunt niște sclavi?

Edited by Radu_TGW, 30 June 2009 - 21:48.


#35
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
hai sa iti spun cum sta treaba: oamenii care cu adevarat sunt smecheri nu vin pe un forum si se dau rotunzi plangand de mama focului ca vor o hartie de la spiru haret ca sa spuna ca au si ei o facultate. dinozaurii aia de care zici tu te-ar face de ras intr-o discutie fata in fata si in fata pitipoancelor cu care umbli si a "tovarasilor" cu care imparti acelasi bilet de autobuz pentru ca ei au ceva ce tu nu o sa ai niciodata: inteligenta.

eu chiar cred/sper ca e facut la misto topicul asta. pai tu vii aici si te dai miezu' actiunii cu srlu tau si pe urma ne spui ca esti f smecher in ce faci, dar vezi Doamne' vrei si tu o facultate :)). PT CE? tu iti dai seama ca nu are nici un sens ce zici tu aici?

PS: daca chiar ai facut prin absurd ceva banuti in RO eu te sfatuiesc cu toata sinceritatea sa te cari pana nu o sa o iei tu pe spinare pt altul. E plina tara de fazani care prind si ei un banut si mai apoi sunt trimisi sa incaseze pt altii (vezi Penescu, Vlas si alti care semnau ca primarii peste orice).

ON-TOPIC: spiru chiar e lejer si nici nu trebuie sa dai pe acolo. cat despre domeniu, chiar nu cred ca o sa conteze, majoritatea cand aude de spiru isi da seama cam care e treaba deci poti sa le zici ca ai facut si fizica cuantica ca tot acelasi drac e.

#36
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Facultatea de prosti, dar sa predai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate