Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

"Prima Casa" Vs Chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

Poll: In acest moment daca ati avea de ales intre a sta cu chirie sau a achizitiona un apartament prin programul "Prima Casa" ce ati face ? (184 member(s) have cast votes)

Chirie sau programul "Prima Casa" ?

  1. CHIRIE in continuare! (48 votes [26.09%])

    Percentage of vote: 26.09%

  2. ACHIZITIONARE locuinta prin programul "Prima Casa" ! (90 votes [48.91%])

    Percentage of vote: 48.91%

  3. Nu imi este clar inca! (46 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

Vi se pare ca acest program face o discriminare(pozitiva/negativa) prin pragul de 60.000 euro ?

  1. DA ! (73 votes [39.67%])

    Percentage of vote: 39.67%

  2. NU ! (70 votes [38.04%])

    Percentage of vote: 38.04%

  3. Nu Stiu ! (41 votes [22.28%])

    Percentage of vote: 22.28%

Credeti ca programul trebuie extins si pentru apartamente mai scumpe de 60.000?

  1. DA, pentru ca ajuta populatia! (35 votes [19.02%])

    Percentage of vote: 19.02%

  2. NU, pentru ca este toxic! (89 votes [48.37%])

    Percentage of vote: 48.37%

  3. NU, plafonul de 60K este suficient (60 votes [32.61%])

    Percentage of vote: 32.61%

Vote Guests cannot vote

#91
SpatialRat

SpatialRat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

 Emcede, on 18th August 2009, 12:16, said:

Stai putin, adica tu ma intrebi cat o sa fie rata peste 3 ani, dar esti bazat in calculele tale ca valoarea chiriei va ramane aceeasi?
Pai valoarea ratei depinde o variabila cunsocuta, si anume iuribor iar pe iuribor il doare-n cur cat e leu sau cat de bine merge economia. Chiria mea depinde de cat vreau eu si altii sa dea, ceea ce e mai greu de cuantificat dar in stransa legatura cu venitul mediu, cel putin deacum incolo.

#92
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.10.2003
In conditiile in care:
- nu putem vorbi de o economie functionala in Romania
- statul si bancile isi baga mainile pana la cot in buzunarele tale, in fiecare an mai adanc
- bancile dau credite la dobanzi ametitoare, cu conditii si comisioane ametitoare
- iti trebuie un avans de 25% pt. a lua un credit pt. o cutie de chibrite
- cutia de chibrite ori e veche ori e construita prost si poti juca table cu vecinul din blocul vecin, iar un loc de parcare costa peste 1000 de euro
- euriborul va ajunge inapoi la 5% cat a fost (si ma indoiesc ca bancile isi vor reduce marjele nesimtite )
- bancile nu iubesc PFA-urile, desi castiga mult mai mult ca un bugetar - asistent la spital
, imi bag sandalele in ele credite imobiliare, stau in chirie, imi restrang cheltuielile si-mi tin banii in banca, stiind ca in 3-4 ani o sa am suma pt. un teren maricel in apropiere de Cluj iar in 10 ani o sa am o casa macar ridicata la rosu, fara sa-mi stea banca agatata de gat ca o piatra de moara.

Evident, parerea mea si situatia mea. :rolleyes:

#93
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,077
  • Înscris: 02.03.2003
:) Noroc mare ai ca esti moderator, daca erai muritor de rand sarea trupa pe tine, ca esti chiabur si strici moralul oamenilor harnici inhamati la credite.

Imi pare bine cand mai aflu ca sunt si alti oameni care vor sa faca salturi cu bani stransi, nu cu imprumutati.
In continuare sunt impotriva celor care liciteaza cu banii bancii pentru niste imobile supraevaluate.
Din cauza lor cresc preturile tuturor proprietatilor, ceea ce ma afecteaza direct.
Oricum, am rabdare, astept sa inceapa dominoul. Unii rad acum, dar cei care rad la urma rad mai bine.
Si ii rog pe mahalagii de forum sa nu inceapa cu replici gen "tu nu ai, eu am", nu o sa ma prind in jocul lor.

Ca sa fiu un pic ontopic amintesc despre chiriile la spatiile comerciale si de productie. Au scazut si inca mai scad. Firmele care administrau spatii suna inapoi si accepta propunerile de pret chiar daca viitorul chirias a ofertat cu 40% mai putin decat pretul initial.
Nu stiu cum este la persoanele fizice dar stiu ca firmele negociaza la sange. Am destui cunoscuti ca sa pot generaliza.
Este posibil ca persoanele fizice sa fie mai fricoase si sa nu negocieze si din aceasta cauza sa se mentina chiriile in conditiile crizei.  Zic  si eu...

Imi vine in minte vorba unui invitat la o emisiune economica de la TV: "la romani criza nu a atins inca persoanele fizice".

#94
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Din experienta mea: am stat cu chirie incepand de acum 8 ani....pentru 3 sau 4 ani parca. Atunci eram la inceput si nu puteam sa strang bani pt avans decat cu eforturi; omul mai are nevoie de si altele decat vise cum o sa aiba casa ca si cum ar fi unicul scop in viata. Apoi mi-am schimbat serviciul.....deci pasul doi.....piata creditelor s-a dezghetat prin 2005.... si astfel sa spunem ca am prins valul....desi pretul la apartamente crescuse de la 10k la 30K euro ori in ultimii 4 ani.
De ce nu vreau chirie - din cauza nesimtirii proprietarilor din RO.

Mai este un aspect legat de credite sau Prima Casa: inainte cine lua casa cu credit sa spunem se gandea ca mai bine ia acum ca oricum cresc preturile. Acum este altfel....cu toate ca se vehiculeaza ca o sa scada preturile, sunt destui care se inghesuie sa cumpere ceva? De ce? Pentru ca daca mai asteapta 1 an o sa dea banii pe chirie. Pe termen lung, minim 5 ani....daca un ap de 50k euro cumparat acum o sa scada la 40k in urmatorul an....peste 5 ani tot acolo va fi....
Nu stiu la cat se gandesc unii despre cele mai mici preturi in timpul crizei....insa acum 4 ani am luat 2 cam cu 30-35k euro....si aveam un venit usor sub 1k euro in conditiile in care schimbasem locul de munca si nu eram entry level nici ca experienta si nici ca responsabilitate. Acum un entry level castiga aproape acesti bani. Altfel spus: cand eram in chirie....plateam 70 euro - 1/4 din micile salarii....am colegi mai tineri care platesc 250 euro adica cel mult 1/5 din salarii lor cumulate......Astfel spus, chiar credeti sa nu exista suficienta cerere si preturile se vor duce in jos pana la 10-20k un ap de 2 camere? Cine asteapta sta tot pe banii lui.....
Apartamente la 10-20k euro vor fi .... dar atunci vom avea toti de suferit.

Parerea mea...

Edited by ideasbox, 18 August 2009 - 12:52.


#95
SpatialRat

SpatialRat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 11:42, said:

Felicitari! Ramai in chirie ca faci superafacere !  :thumbup:

De diferenta ti-a luat masina second hand , nu?  :notangel:
Patriciule, se zvoneste ca ti-ai luat apartament cu 2 camere la 140k fara TVA. E adevarat?  :photo:

#96
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 SpatialRat, on 18th August 2009, 18:21, said:

Patriciule, se zvoneste ca ti-ai luat apartament cu 2 camere la 140k fara TVA. E adevarat?  :photo:
Asa e, agentia mi-a cerut.  Ce este acel simbol " fara TVA"?

#97
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Si in editia de astazi a adevarului... intarziat domnul patriciu ne delecteaza cu articole despre imobiliare (de data aceasta fara autograf). Pe alocuri insereaza niste franturi din latura dumnealui amuzanta. E, cum vreti domnule paturiciu sa va imbogatiti de pe urma operelor comunismului dar sa traiti in capitalism?
Si poate ne spuneti si noua in ce (monstru) ati vrea sa se schimbe mentalitatea romanului, ca nu am avut chef sa citim articolul (mirosea ziarul a motorina din cauza ca soferul le transporta langa o canistra imbacsita).

Attached Files


Edited by kineceler, 18 August 2009 - 21:21.


#98
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 22:15, said:

Si poate ne spuneti si noua in ce (monstru) ati vrea sa se schimbe mentalitatea romanului
Pai simplu, din zoofili de capre in occidentali. Sigur asta e monstruos pentru niste iubitori necrofili de capre.

Cea mai buna solutie e molotov  :notangel:

#99
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 22:24, said:

Pai simplu, din zoofili de capre in occidentali. Sigur asta e monstruos pentru niste iubitori necrofili de capre.

Bine, cu asta ne-am lamurit... cred. Dar poate ma consiliati si pe mine intr-o privinta ca observ ca nimeni nu a stiut sa imi spuna. Daca eu proprietar am avut teren prin cine stie ce oras sau comuna, iar terenul avea pe el casa batraneasca care nu apare in evidentele statului, pot beneficia de programul prima casa? Btw, puteti sa scrieti in editia de maine despre acest lucru? Sunt multi tarani "iubitori" de capre care ar vrea sa darame casele batranesti si sa isi faca unele noi prin program.

Edited by kineceler, 18 August 2009 - 21:32.


#100
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 22:29, said:

Daca eu proprietar am avut teren prin cine stie ce oras sau comuna, iar terenul avea pe el casa batraneasca care nu apare in evidentele statului, pot beneficia de programul prima casa?
Ce apare in acea carte funciara : teren +constructie sau teren? S-a facut vreun act de mostenire pe acea casa?

Daca raspunsul e teren si nici un act de mostenire , probabil va puteti incadra.

#101
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 22:32, said:

Ce apare in acea carte funciara : teren +constructie sau teren? S-a facut vreun act de mostenire pe acea casa?

Daca raspunsul e teren si nici un act de mostenire , probabil va puteti incadra.
Teren + vanzare-cumparare.

#102
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 21:33, said:

vanzare-cumparare.
Care este obiectul vanzarii cumpararii?

Vedeti , romanul are blocajul vitelului la poarta noua: Nu intelege ca tot ce NU e in lege, e permis.  :console:

#103
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 22:36, said:

Care este obiectul vanzarii cumpararii?
Obiectivul e terenul, doar am mentionat k ksa nu apare nicaieri. Aaaa, misto, iar dau o teapa statului... E rost de o prima "a doua casa".

Edited by kineceler, 18 August 2009 - 21:38.


#104
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 21:37, said:

Obiectivul e terenul, doar am mentionat k ksa nu apare nicaieri.
Obiectiv<> obiect , nu prea sunteti coerent.

Deci, in concluzia care este, care este problema? Va e frica si de umbra dumneavoastra ?  :rolleyes:

#105
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 22:38, said:

Obiectiv<> obiect , nu prea sunteti coerent.

Deci, in concluzia care este, care este problema? Va e frica si de umbra dumneavoastra ?  :rolleyes:
Pardon, frecam aparatul foto. Gata l-am lasat.
Mi-e frica de puscarie. Acum legile s-au mai inasprit nu mai poti sa iei asa o rafinarie peste noapte...
Presupun k ksa trebuie daramata inainte sa vina vre-un evaluator deci am plecat sa caut baros. Noapte buna.

Edited by kineceler, 18 August 2009 - 21:42.


#106
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 21:40, said:

Mi-e frica de puscarie.
Ciudat, romanul obisnuit face in chiloti pentru orice act si altii profita. Aveti idee cate Prime Case se dau si nu sunt Prima?  :naughty:

Chiar asa , frecati obiectivul si nu va ganditi cum se face o casa sa dispara pe poza. Ciudat mod de a spune multumesc  :notangel:

Edited by dinupatriciu, 18 August 2009 - 21:44.


#107
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 dinupatriciu, on 18th August 2009, 22:43, said:

Chiar asa , frecati obiectivul si nu va ganditi cum se face o casa sa dispara pe poza. Ciudat mod de a spune multumesc
Nu a iesit colajul. Si pana la urma cea veche tot trebuie sa dispara asa ca...
Multam fain. Maine promit sa cumpar editia pe bani a ziarului. Aia de dimineata...

Edited by kineceler, 18 August 2009 - 21:50.


#108
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

 kineceler, on 18th August 2009, 21:49, said:

asa ca...
Incepem sa gandim occidental. Noapte buna !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate