Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Scadere Brusca De Vizitatori

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008
Am un site de muzica care are aproximativ 4-5 luni, in 3 luni de cand l-am indexat pe google, am primit PR1 si aveam cam 600-700 de vizitatori unici pe zi.. problema care este, acum vreo cateva zile am zis sa ii schimb desgin-ul si cate ceva prin script (paginarea care nu prea mergea asa bine si vreo doua categorii noi) totul bine si frumos, design-ul l-am schimbat, culorile, banner-ul (logo) la fel, acum totul merge bine pe site si nu mai am nici-o problema de genu'... acum vine problema cea mare, am constatat ca dupa ce am facut aceste modificari au sczaut brusc vizitele undeva pe la jumatate sau chiar mai putin (200-300 vizitatori unici pe zi), eu primeam vizite de pe google, yahoo si un site care platesc pentru reclama la ei, in aceeasi masura nu mai primesc vizite nici de pe google si nici de pe yahoo, si foarte putine de pe acel site, m-am gandit sa nu fi fost penalizat de google, dar totusi trebuia sa am vizitatori de pe yahoo.. pe google la cuvintele cheie "muzica noua" sau "muzica gratis" sunt pe pagina 2 sau 3, deci sta bine in sensul acesta, dar de ce mi-au scazut vizitele asa brusc la jumatate sau chiar mai putin, nu pot sa inteleg, daca ma puteti ajuta si pe mine cu o idee sau daca stiti din ce cauza, va rog sa imi spuneti si mie.

Repet: atat pe yahoo cat si pe google la cuvintele cheie care le stiam eu sunt undeva pe paginile 3 sau 4 dar totusi nu mai sunt vizite, nu pot sa imi explic acest lucru. daca eram penalizat sau nu mai aparea site-ul pe google deloc, barem stiam ca am fost penalizat si asta e, dar asa nici nu mai stiu ce sa cred. va rog sa imi dati o idee sau daca aveti idee ce s-a intimplat cu site-ul.. va rog sa imi spuneti si mie. ms anticipat.

Editat de adryan3011, 04 iunie 2009 - 13:10.


#2
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 06.02.2007
nu poate sa fie vorba despre banare sau reasezare in rezultate pentru ca se intampla si pe google si pe yahoo.eu cred ca este scriptul de vina.

#3
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 29.03.2007
Eu am un wordpress instalat..am fost indexat de google tot am trimis un sitemap xml  ...a doua zi cand verific au disparut aproape toate paginile din google.....de vreo 3 zile nu a mai aparut nici o pagina..oare de ce?Stiam ca mai exista momente cand dispar pagini din google dar au trecut 3 zile deja..

#4
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajecko-kill, pe 4th June 2009, 14:21, a scris:

nu poate sa fie vorba despre banare sau reasezare in rezultate pentru ca se intampla si pe google si pe yahoo.eu cred ca este scriptul de vina.

Si in script ce anume mai exact, ca nu inteleg, am gresit undeva?

#5
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 06.02.2007
ai schimbat structura linkurilor???.scrie asa pe google site:www.domeniul-tau.com si dai click pe unul din linkurile indexate sa vezi daca te duce pe site sau da eroare 404.ai schimbat keywords-urile?

Editat de ecko-kill, 04 iunie 2009 - 22:05.


#6
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajecko-kill, pe 4th June 2009, 23:04, a scris:

ai schimbat structura linkurilor???.scrie asa pe google site:www.domeniul-tau.com si dai click pe unul din linkurile indexate sa vezi daca te duce pe site sau da eroare 404.ai schimbat keywords-urile?


Link-urile nu ,dar am schimbat keywords-urile, din cauza asta au scazut vizitele? si in cat timp isi vor reveni?

#7
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 06.02.2007
eu zic sa astepti o saptamana sa vedem daca vor creste vizitele.esti sigur ca ai optimizat siteul pentru keywords-urile noi?

#8
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajecko-kill, pe 5th June 2009, 08:27, a scris:

eu zic sa astepti o saptamana sa vedem daca vor creste vizitele.esti sigur ca ai optimizat siteul pentru keywords-urile noi?

Bineinteles ca da. atunci ramane sa astept...

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007

Vizualizare mesajadryan3011, pe 4th June 2009, 23:07, a scris:

Link-urile nu ,dar am schimbat keywords-urile, din cauza asta au scazut vizitele? si in cat timp isi vor reveni?

Clar  :D  E 100% normal, in cat timp isi vor reveni?
Poi hai sa vedem , la keyworduri te referi la meta-keywords? Ca daca da, nu are nici o legatura, chestiile alea is nule in seo.
Daca te referi la keywordurile din titlu/content, atunci nu-ti vei reveni niciodata la cum ai fost, deoarece vei fi evaluat si clasat pe noile cheiuri cu pozitiile si traficul aferent lor.

#10
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008
Am verificat si intr-adevar, eu am modificat si unele link-uri, am dat search pe google pentru acele link-uri si imi dau 404..
Intrebarea mea daca stiti, in cat timp google o sa "vada" noile link-uri si o sa apara la search cele noi?

#11
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajadryan3011, pe 7th June 2009, 01:38, a scris:

Am verificat si intr-adevar, eu am modificat si unele link-uri, am dat search pe google pentru acele link-uri si imi dau 404..
Intrebarea mea daca stiti, in cat timp google o sa "vada" noile link-uri si o sa apara la search cele noi?

Am modificat link-urile meniului, cele care trimit la categoriile de muzica, exemplu: din site.ro/straina.php, in site.ro/download-straina.php..
cum trebuie sa fac ca sa elimin link-urile vechi, si dupa aceea cam in cat timp google le indexeaza pe cele noi?

#12
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
corect ar fi fost, daca nu s-a schimbat continutul paginii (nu layoutul) sa ii dai un permantent redirect de la pagina veche la pagina noua. sa zicem ca inca nu e prea tarziu.

#13
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajciuly, pe 7th June 2009, 10:12, a scris:

corect ar fi fost, daca nu s-a schimbat continutul paginii (nu layoutul) sa ii dai un permantent redirect de la pagina veche la pagina noua. sa zicem ca inca nu e prea tarziu.

Dar nu am cum sa pun redirect pentru ca este aceeasi pagina doar ca link-ul care trimite catre ea este modificat..

#14
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
invata sa te porti pe forum. daca ti s-a scris pe forum, si nu ai nimic personal de comunita nu folosit PERSONAL MESSENGER (adica pm-u) aiurea. nu stiu cine te-a invatat sa raspunzi la un post impersonal de pe forum cu un pm dar prost te-a invatat.

revenind. angajeaza pe cineva care se pricepe ca vad ca esti pasta. redirectul se pune din serverul web. nu are nici o treaba cu pagina de meniuri unde ai facut tu  nu stiu ce modificari, are legatura ca pe linga modificarile alea ai modificat si structura siteului, datele care pina acuma se gaseau la site.ro/straina.php acuma se gasesc la site.ro/download-straina.php  ceea ce inseamna ca oricine merge pe site.ro/straina.php va primi un 404 dupa cum si tu ai spus ca se intampla. iar ca sa nu se intample asta, asa cum am zis deja, pui un redirect de la site.ro/straina.php la site.ro/download-straina.php ceea ce inseamna ca atunci cand cineva mai acceseaza site.ro/straina.php nu mai primeste 404 ca este redirectat automat la site.ro/download-straina.php . un alt efect este ca trustul, PR-ul, si celelalte caracteristici pe care le-a strans pagina site.ro/straina.php pina acuma vor fi deasemenea transferate la noua pagina (nu neaparat in proportie de 100%)
daca nu faci faza cu redirectul, practic incepi de la 0 cu noua pagina.

#15
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008

Vizualizare mesajciuly, pe 7th June 2009, 10:34, a scris:

invata sa te porti pe forum. daca ti s-a scris pe forum, si nu ai nimic personal de comunita nu folosit PERSONAL MESSENGER (adica pm-u) aiurea. nu stiu cine te-a invatat sa raspunzi la un post impersonal de pe forum cu un pm dar prost te-a invatat.

revenind. angajeaza pe cineva care se pricepe ca vad ca esti pasta. redirectul se pune din serverul web. nu are nici o treaba cu pagina de meniuri unde ai facut tu  nu stiu ce modificari, are legatura ca pe linga modificarile alea ai modificat si structura siteului, datele care pina acuma se gaseau la site.ro/straina.php acuma se gasesc la site.ro/download-straina.php  ceea ce inseamna ca oricine merge pe site.ro/straina.php va primi un 404 dupa cum si tu ai spus ca se intampla. iar ca sa nu se intample asta, asa cum am zis deja, pui un redirect de la site.ro/straina.php la site.ro/download-straina.php ceea ce inseamna ca atunci cand cineva mai acceseaza site.ro/straina.php nu mai primeste 404 ca este redirectat automat la site.ro/download-straina.php . un alt efect este ca trustul, PR-ul, si celelalte caracteristici pe care le-a strans pagina site.ro/straina.php pina acuma vor fi deasemenea transferate la noua pagina (nu neaparat in proportie de 100%)
daca nu faci faza cu redirectul, practic incepi de la 0 cu noua pagina.

Imi cer scuze in legatura cu "pm-ul", sunt nou aici si poate ca m-am grabit un pic, inca o data imi cer scuze.:(

#16
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 06.02.2007
cel mai rapid ar fi sa faci un sitemap si sa il pui la webmaster sitemaps in google.

#17
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
redirect 301 /straina.php http://www.site.ro/download-straina.php
redirect 301 straina.php http://www.site.ro/download-straina.php

Asa ar trebui sa fie redirectul, dar mai bine foloseste rewrite url si redirect 301

Tutoriale

#18
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 28.03.2008
Va multumesc mult pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate