Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#199
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010
daca te intereseaza doar apa si aerul de ce nu pleci In africa , egipt, maroc , malta ,depinde si zona unde alegi sa stai pe o insula .

#200
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Cine e interesat de apa si de ceea ce se gaseste in ea are ca varianta doar o mare tropicala ( marea rosie ca e cea mai aproape) .

#201
mikapumpy

mikapumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2008

View Postraul_6776, on 17th January 2012, 15:16, said:

Plusuri pentru Creta:
- este mult mai mare si situata mai in sud ( deci mai cald )
- gasesti mult mai multe locuri de cazare
- obiective turistice de vizitat mult mai multe
Plusuri pentru Zakynthos:
- mai aproape ca distanta

Apa Mediteranei este mai calda decat cea a Adriaticii, dar la inceputul lui iunie nu prea este de balacit pentru copii in ambele.
Daca perioada este 'batuta in cuie' pentru siguranta balacitului cauta o locatie care dispune de piscina interioara sau incalzita.
   Este trist ca recomandati Zante doar pt ca e mai aproape!Are o apa de vis , pur si simplu m-am indragostit de ea si nu....nu este la Marea Adriatica ci este la Marea Ionica , ceea ce ii si ofera aceasta culoare de vis!Cand am ales Zante , aceeasi problema o aveam si noi...unde e mai frumos in Grecia , iar dupa multe cautari pe net am ajuns la concluzia aceasta si nu am regretat nici o clipa!Cine a fost acolo stie despre ce vorbesc!E drept ca nu e atat de popular asemeni Cretei sau Corfului , dar mai bine asa ! :)

#202
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Imposibil de dat un raspuns concret.
- Ambele insule au farmecul lor aparte
- Prognoza meteo nu e garantata pentru saptamana urmatoare daramite pentru luna urmatoare. Iar o comparatie cu anii precedenti este riscanta. Multa lume se plange de Meltemi in Creta, noi cand am fost ne rugam sa mai adie vantul. In contrast, in Zakynthos 2009-2010 nu am stiut ce e ala vant (exceptie doua zile in 2010). Anul trecut in schimb a batut un vant serios.

#203
BogdanDnz

BogdanDnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2012
Buna ziua tuturor.Internetul e plin de oferte si nu ma pot decide in care din cele enumerate in titlu sa plec impreuna cu sotia (fara copii) la jumatatea lunii august.As dorii sa nu fie foate aglomerat si unde sa poti simtii ca esti intradevar in concediu si ceva de vizitat.
Multumesc!

#204
Volvo_Freak

Volvo_Freak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 14.10.2005
Din cele 4 enumerate de tine mai sus, in Creta n-am fost, iar din celelalte 3 eu unu iti recomand Corfu mai ales daca alegi sa mergeti cu masina.

#205
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
In Creta nu am fost decat ptr perioade scurte(2-3 zile), in afara sezonului si doar in Heraklion ca atare nu ma pronunt (posibil sa dau mai multe info la finalul lunii august). In ce priveste celelalte trei insule pentru mine numarul 1 este si ramane Zakynthos la mare distanta de celelalte doua.
Nu are vegetatia corfiota dar ospitalitatea celor din Zakynthos este coplesitoare. In plus gasesti mai la tot pasul plaje curate cu un nisip fin, apa cristal fara alge sau pietre. Kefalonia si Ithaca (alte doua insule superbe) sunt doar la doi pasi si pot fi vizitate usor (Ithaca via Kefalonia)
Cu exceptia catorva zone (Navagio, Porto Limnionas, Korakonisi, Porto Vromi, Lagopodo, zona Katastari pana la Makri Gialo) nu pot spune ca Zante este mai presus de Corfu la capitolul relief.
Corfu m-a dezamagit prin: localnici morocanosi, cei mai taciturni greci intalniti pana acum, oamenii interesului pana la sange. Plaje in general murdare si cu pietris (foarte rar am gasit plaje cu nisip, am inteles ca zona sudului face expectie), pline de alge, pietre si bolovani in apa.
Din punctul meu de vedere (De gustibus non est disputandum) Corfu se merita pentru peisajul fascinant si...restaurantul Jelatis din Petrithia. Nu contest, m-as mai intoarce acolo dar in nici un caz in perioada estivala cand marea este o tentatie si in nici un caz pentru doua saptamani. Bat Grecia din '98 si pana acum Corfu este singura locatie de unde nu am regretat ca plec. Mai mult, chiar mi-a parut bine cand cele doua saptamani s-au terminat. Dar, asa cum spuneam...De gustibus non est disputandum.

Edited by MagicTouch, 21 June 2012 - 12:06.


#206
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Cred ca esti constient ca nu ai cum sa te hotaresti punand intrebari de genul asta. Obtii doar niste impresii particulare bazate doar  pe experiente subiective.Spre exemplu,colegul de mai sus spune despre caldura oamenilor din Zakinthos. Eu pot la randul meu sa spun despre caldura oamenilor din Corfu spre deosebire de cei  din Zakinthos de unde am plecat un car de nervi din cauza celor care te trageau cu o neobrazare nemaivazuta sa manaci sau sa bei ceva in localurile lor.Nici macar la Turci nu m-am simtit atat de agresat,tipau dupa tine pe strada ca de cei ai mancat la restaurantul vecinului ,cate te-a costat,dar cand promiti ca ai sa vii si la ei...Oribil !!. Acum daca ne referim la peisaje,plaje,palate,muzee,statiuni,eu pot sa spun,tot din punctul meu de vedere,evident, ca insula Corfu este net superioara.Relieful plin de vegetatie ,florile si varietatea peisajelor marine este senzationala. In Corfu,de exemplu, am intalnit cele mai frumoase tufe de trandafiri, ceva minunat.Soseaua de coasta din Corfu pe care mergi intre statiuni este de o frumusete rapitoare.Ca sa nu mai vorbim despre capitate: Corfu Town vs Zante Town. Capitala Kerkira este nu de 10 ori ci de o suta de ori mai frumoasa, mai cosmopolita,mai plina de farmec.Mai sunt si insule Paxi si Anti Paxi care sunt superbe.Asta bineinteles, tot in opinia mea.
Sper ca noi doi te-am putut ajuta sa te hotaresti,succes !!

Edited by grecul68, 21 June 2012 - 16:18.


#207
NEW_NOEL

NEW_NOEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.02.2008
Raspuns Lefkada :). Nu crede si cerceteaza, intra pe topicul Lefkadei de anul asta si vezi ce parerea are lumea de acolo.

Concediu placut,,

#208
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Am fost in Thassos, Corfu si Lefkada. Recomand Lefkada
Anu asta vreau Zakynthos. Pe urma voi putea sa fiu si mai analitic :)

#209
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Noi am vizitat Zakinthos, Lefkada si Kefalonia (aceasta din urma doar o zi). Dupa sufletul meu, Lefkada este "the best" (pentru peisaj absolut spectaculos, pentru verdeata, pentru apa turcoaz, pentru satuce pitoresti, pentru liniste etc.). Plajele mai frumoase insa sunt mai greu accesibile fata de Zakinthos, insa merita.... cu prisosinta.  :console:

#210
adinatraila

adinatraila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2009
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Anul acesta as avea de ales intre Kos,Rhodos si Creta (e un pic mai scumpa).Nu reusesc sa ma decid.Ador plajele de nisip si nu foarte aglomerate.
Poate o sa-mi raspundeti sa aleg Lefkada sau Kefalonia ,dar sunt timisoreanca si e mai greu de ajuns cu avionul acolo,iar cu masina e f obositor.
Am fost deja in Corfu si Zante,apropo a fost superb acolo.
Multumesc.

#211
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 03.04.2010

View Postadinatraila, on 9th July 2012, 14:24, said:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Anul acesta as avea de ales intre Kos,Rhodos si Creta (e un pic mai scumpa).Nu reusesc sa ma decid.Ador plajele de nisip si nu foarte aglomerate.---
Iti recomand vestul insulei Creta si in aceasta zona sunt multe plaje cu nisip.
Anul trecut stiu ca aveau cei de la Carpatair, zbor direct Timisoara - Heraklion si vad pe site-ul aeroportului Traian Vuia ca exista si anul acesta, cu urmatorul orar de zbor, in fiecare zi de luni, pana la data de 24.09.2012:
15.35 ( TSR ) - 17.25 ( HER )
18.15 ( HER ) - 20.05 ( TSR ).

#212
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Buna ziua stimati colegi Softpedisti si pasionati de calatorii,

Anul acesta mi-am propus sa merg in Grecia, impreuna cu iubita mea. Am mai fost in urma cu 2 ani in Grecia, pe Insula Thassos, intr-un sejur de 7 zile si mi-a placut foarte mult. In acest an imi doresc sa merg insa in Santorini, deoarece ma atrage foarte, foarte mult peisajul specific insulei.

Pe cale de consecinta, as avea nevoie de niste sfaturi utile din partea dvs. cu privire la un viitor sejur in Santorini:

1. Imi recomandati Santorini sau o alta insula asemanatoare (ex.: Corfu)?
2. Cam care ar fi pretul pentru un sejur de 7 zile pentru 2 persoana (hotel/vila/pensiune)?
3. Sunt diferente de preturi in Grecia comparativ cu 2010 (au mai scazut sau nu preturile la servicii, produse, etc.)?
4. Mi-ar fi de folos sa imi puteti recomanda un sejur al unei companii romanesti la un pret intre 200 - 450 EUR/persoana (daca se poate, si daca stiti, bineinteles).
5. Mi-ar fi folositor de asemenea daca mi-ati putea spune mai multe despre Santorini si de ce ati alege aceasta insula si nu alta (argumentati va rog).

Va multumesc frumos pentru amabilitate si astept cu mare interes feedback-ul dvs. Precizez ca vreau sa ajung in vacanta in perioada 15.SEP.2012 - 25.SEP.2012, deci plecarea trebuie sa fie in jurul datei de 15-17.SEP.2012. :)

Va doresc o zi cat mai senina in continuare!

Cu deosebit respect,
Andrei :)

P.S.: Imi puteti trimite mesaje si prin PM, cu orice informatie utila!

Edited by Fabian, 05 August 2012 - 12:26.


#213
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Ma puteti ajuta cu o parere?
Rhodos - Faliraki sau Creta - Agia Pelagia?
1 cuplu, fara pretentii, vrem sa inchiriem masina pentru a vedea cat mai multe
voi ce ati alege? din punct de vedere al plajelor si al obiectivelor de vizitat?

Multumesc

#214
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 03.04.2010

View Postnikolas, on 6th August 2012, 23:09, said:

Ma puteti ajuta cu o parere?
Rhodos - Faliraki sau Creta - Agia Pelagia?
1 cuplu, fara pretentii, vrem sa inchiriem masina pentru a vedea cat mai multe
voi ce ati alege? din punct de vedere al plajelor si al obiectivelor de vizitat?

Multumesc
Ca locatie, Faliraki este indiscutabil peste Agia Pelagia.
Locatia din Creta este izolata, pozitionata pe panta unor dealuri, avand plaja mica situata in 2,3 golfuri. Faliraki are plaja mare de nisip, diversitate si multitudine de locuri de cazare, foarte aproape de orasul Rhodos si nu la mare departare de atractiile insulei.

#215
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Sa va fac un top al meu, din ce am vazut pana acum. Mentionam ca nu suntem de-aia plecati sa se imbuibe si sa zaca nonstop intr-un hotel AI, ci umblam peste tot si vedem cat mai multe.
Locul 1 absolut si fara discutie: Creta! Cred ca iti trebuie vreo luna sa o explorezi asa cum merita, cine a fost stie despre ce vb. Noi intr-o saptamana am reusit sa gustam ceva din frumusetea si istoria ei, dar mai urmeaza.
Locul 2:era sa zic tot Creta dar ea oricum e de neegalat asa ca o sa pun Lefkada. Plajele si peisajul spectaculos , apa azurie, farmecul si linistea locurilor au adus-o pe acest loc.
Locul 3: Santorini - pentru ineditul oraselor, vulcanul inca activ datorita caruia te simti ca intr-o aventura cand il urci, peisajul superb al  Calderei. Minusul ar fi faptul ca nu are plaje tocmai pe gustul nostru, adica apa azurie de te dor ochii, plajele au nisip negru.

Locul 4: Kefalonia. O insula superba, mi s-a parut mult mai frumoasa ca multlaudatul Zakynthos si care are cea mai grozava plaja care tine loc si de aquaparc- Myrtos- cine a fost stie de ce. Datorita valurilor mari care te ridica si te coboara mai mult de 1m uneori si datorita aventurii de a ajuge in apa printre valuri si bolovanii pe care ii duruie neincetat. Dar apa este o splendoare. Cel mai azuriu azuriu de care te dor ochii!
Locul5: Zakynthos. La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Poate am avut asteptari prea mari, nu stiu, cert e ca in 5 zile am batut insula de i-au mers fulgii si n-am gasit nici o plaja abordabila pe care sa vrem de 2 ori. In plus, starea de paragina in care se gaseste nu-i face cinste. Plaja Navaggio am vazut-o doar de sus pt ca era vant si nu se organizau excursii.
In 2 saptamani urmeaza Rodosul. O sa revin sa-l strecor in top.

Edited by biancamch, 19 August 2012 - 08:55.


#216
evghenios60

evghenios60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2013
Are cineva ceva de spus despre o vacanta in KOS?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate