Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#1
carmenrebeca

carmenrebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2007
buna la toata lumea

As avea o rugamine.. ma puteti sfatuii si pe mine ce as putea sa aleg intre COrfu si Rhodos, as vrea sa ma duc in ultima saptamana din Iulie si nu stiu ce sa aleg, din cate am citit parerile sunt impartite, am inteles ca in Corfu plaja este cu mai mult pietris nu prea as vrea asta, in principiu m-ar interesa mai mult sa ma duc in excursii optionale si nu sa pierd ff mult timp la plaja doar, ce m-ati sfatuii? daca merita excursiile optionale, sau daca mai mult merita masina inchiriata sau vaporas am inteles ca se mai poate...
Multumesc....

Edited by m&m, 24 June 2012 - 19:18.


#2
justmaya

justmaya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2009

View Postcarmenrebeca, on 4th June 2009, 09:22, said:

buna la toata lumea

As avea o rugamine.. ma puteti sfatuii si pe mine ce as putea sa aleg intre COrfu si Rhodos, as vrea sa ma duc in ultima saptamana din Iulie si nu stiu ce sa aleg, din cate am citit parerile sunt impartite, am inteles ca in Corfu plaja este cu mai mult pietris nu prea as vrea asta, in principiu m-ar interesa mai mult sa ma duc in excursii optionale si nu sa pierd ff mult timp la plaja doar, ce m-ati sfatuii? daca merita excursiile optionale, sau daca mai mult merita masina inchiriata sau vaporas am inteles ca se mai poate...
Multumesc....


Buna,
Nu ma fost in Corfu, dar iti pot spune de Rhodos, pentru ca acolo am fost la inceputul lui iulie 2008. In primul rand, conteaza si statiunea pe care o alegi (noi am stat in Rhodos Town, si cred ca a fost o alegere inspirata), dar variantele sunt multiple, in functie de ceea ce urmaresti. Noi am preferat capitala pentru mai multa varietate (nu doar distractie, ci si vizitarea orasului vechi, plus plecarea in excursii - desi e posibil sa se organizeze si din alte statiuni, nu stiu). Nu pot spune ca mi-a placut la nebunie, desi sunt moarta dupa Grecia si dupa limba si cultura greaca), dar asta pentru ca eu as fi vrut un concediu mai putin turistic - ceea ce e mai greu intr-o zona turistica, mai ales daca nu ai nici permis pentru a inchiria masina. Daca nu te deranjeaza aglomeratia de turisti si nu cauti ceva prea grecesc, atunci e ok. Ca loc, este foarte frumos. Cel mai bine ar fi sa inchiriati masina si sa va plimbati cat mai mult. Cat despre excursii, nu le alege pe cele organizate de agentiile noastre de turism, pentru ca sunt mult mai scumpe. Noi am cautat acolo o agentie (si sunt, stai linistit) si ne-am luat bilete pentru excursiile pe care le voiam (excursia in insula Symi a meritat - pe noi ne-a costat ceva mai putin de 20 euro/pers., insa nu imi mai amintesc exact). De asemenea, la Lindos mi s-a parut foarte frumos. pentru mine personal, Valea Fluturilor a fost o dezamagire... intrucat fluturii erau destul de putini si deloc activi, astfel ca mai ca nu ii vedeai, pentru ca nu zburau, ci stateau adunati). Oricum, parerile, si aici, si la alte obiective, sunt impartite - am auzit si persoane impresionate. Nu imi pare rau ca am fost, doamne fereste, dar nu m-as mai intoarce. (Vara asta mergem in Santorini si in Paros, asa ca venim cu impresii si de acolo).
Acum, despre PLAJA: in Rhodos Town plaja e cu pietre, iar intrarea in apa, destul de abrupta. In restul statiunilor, nu prea stiu (doar  in Lindos, unde era nisip si apa era mica pe o distanta foarte mare). Un lucru ciudat si interesant mi s-a parut faptul ca pe parte cu Mediterana, sa zic asa (pentru ca acolo, cica, se intalnesc marea Egee cu Marea Mediterana), erau valuri mari si apa era mereu agitata, in vreme ce in Egee (adica la cateva sute de metri distanta, in zona Cazinoului, dupa ce treceai de Acvariu), apa era foarte linistita. Vremea a fost foarte buna si nici aglomeratia nu a fost exagerata, insa la sfarsitul lui iulie s-ar putea sa fie mai mare agitatia.
In incheiere, cate ceva despre PAPA: daca portiile din zonele turistice vi se par nesatisfacatoare (mie asa mi s-au parut, eu fiind obisnuita cu localuri frecventate in special de greci), va asigur ca nu veti muri de foame daca reusiti sa dati de "I pitta tou pappou",  terasa relativ micuta, aflata in apropiere de centrul vechi, vizavi de "mall-ul" lor numit Hondos Center. Sfat: pentru a manca bine, incercati sa descoperiti restaurante/terase din zone mai ferite de ochii turistilor.

Cu speranta ca te-am mai lamurit cat de cat, macar in privinta uneia dintre variante, iti urez concediu placut... orice ai alege.

#3
carmenrebeca

carmenrebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2007
merisi frumos
tot la fel mi-a spus cineva despre Corfu, adika nu ca ar fi fost urat doar ca nu crede ca ar mai merge .. ca ar alege mai bine Rhodos :) acuma am ramas dezorientata..:)
ce alta insula ar fi ok?
am mai fost de ex in karterini in septembrie anul trecut dar nu pot sa zic ca , m-a impresionat ff mult



View Postjustmaya, on 4th June 2009, 11:56, said:

Buna,
Nu ma fost in Corfu, dar iti pot spune de Rhodos, pentru ca acolo am fost la inceputul lui iulie 2008. In primul rand, conteaza si statiunea pe care o alegi (noi am stat in Rhodos Town, si cred ca a fost o alegere inspirata), dar variantele sunt multiple, in functie de ceea ce urmaresti. Noi am preferat capitala pentru mai multa varietate (nu doar distractie, ci si vizitarea orasului vechi, plus plecarea in excursii - desi e posibil sa se organizeze si din alte statiuni, nu stiu). Nu pot spune ca mi-a placut la nebunie, desi sunt moarta dupa Grecia si dupa limba si cultura greaca), dar asta pentru ca eu as fi vrut un concediu mai putin turistic - ceea ce e mai greu intr-o zona turistica, mai ales daca nu ai nici permis pentru a inchiria masina. Daca nu te deranjeaza aglomeratia de turisti si nu cauti ceva prea grecesc, atunci e ok. Ca loc, este foarte frumos. Cel mai bine ar fi sa inchiriati masina si sa va plimbati cat mai mult. Cat despre excursii, nu le alege pe cele organizate de agentiile noastre de turism, pentru ca sunt mult mai scumpe. Noi am cautat acolo o agentie (si sunt, stai linistit) si ne-am luat bilete pentru excursiile pe care le voiam (excursia in insula Symi a meritat - pe noi ne-a costat ceva mai putin de 20 euro/pers., insa nu imi mai amintesc exact). De asemenea, la Lindos mi s-a parut foarte frumos. pentru mine personal, Valea Fluturilor a fost o dezamagire... intrucat fluturii erau destul de putini si deloc activi, astfel ca mai ca nu ii vedeai, pentru ca nu zburau, ci stateau adunati). Oricum, parerile, si aici, si la alte obiective, sunt impartite - am auzit si persoane impresionate. Nu imi pare rau ca am fost, doamne fereste, dar nu m-as mai intoarce. (Vara asta mergem in Santorini si in Paros, asa ca venim cu impresii si de acolo).
Acum, despre PLAJA: in Rhodos Town plaja e cu pietre, iar intrarea in apa, destul de abrupta. In restul statiunilor, nu prea stiu (doar  in Lindos, unde era nisip si apa era mica pe o distanta foarte mare). Un lucru ciudat si interesant mi s-a parut faptul ca pe parte cu Mediterana, sa zic asa (pentru ca acolo, cica, se intalnesc marea Egee cu Marea Mediterana), erau valuri mari si apa era mereu agitata, in vreme ce in Egee (adica la cateva sute de metri distanta, in zona Cazinoului, dupa ce treceai de Acvariu), apa era foarte linistita. Vremea a fost foarte buna si nici aglomeratia nu a fost exagerata, insa la sfarsitul lui iulie s-ar putea sa fie mai mare agitatia.
In incheiere, cate ceva despre PAPA: daca portiile din zonele turistice vi se par nesatisfacatoare (mie asa mi s-au parut, eu fiind obisnuita cu localuri frecventate in special de greci), va asigur ca nu veti muri de foame daca reusiti sa dati de "I pitta tou pappou",  terasa relativ micuta, aflata in apropiere de centrul vechi, vizavi de "mall-ul" lor numit Hondos Center. Sfat: pentru a manca bine, incercati sa descoperiti restaurante/terase din zone mai ferite de ochii turistilor.

Cu speranta ca te-am mai lamurit cat de cat, macar in privinta uneia dintre variante, iti urez concediu placut... orice ai alege.


AQUAPARK-urile merita?

#4
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Subscriu la cele spuse despre Corfu. Vazut, placut dar nu m-as mai duce din nou. Corfu PENTRU MINE, este mai mult o insula pe care se merita sa o vezi primavara sau toamna cand nu e prea cald. Sa mergi, sa iei insula de la cap la coada dar sa nu fi prea tentat de mare si plaje. De fapt singurul lucru care nu m-a incantat in Corfu au fost plajele - majoritatea cu prundis sau nisip murdar,alge la greu in apa/pe plaja. Nu am ajuns pe plajele din sud deci acestea sunt excluse din caracterizare. Mancarea de nota 20 dar daca ajungi acolo cauta mai mult restaurantele izolate din satulete. Paradoxal sunt mai scumpe decat cele de sub nasul turistilor dar se merita.
Mai multe detalii "la cald" aici:
http://forum.softped...t...857&st=1836 Post 1854. [nu stiu de ce dar linkul direct trimite la un alt post]
Waterland si Aqualand se merita cu prisosinta cu un plus pentru Waterland. Dar, nu va luati costumele de baie bune ca riscati sa va treziti cu gaurele (pe costum nu IN costum) pe partea dorsala. Eu unul am patit-o si am observat sa nu eram singurul. Altii erau OK.
Alte insule care sunt [mai mult decat] OK - Zante (Zakynthos), Creta si peninsula Lefkada.

Edited by MagicTouch, 04 June 2009 - 16:57.


#5
justmaya

justmaya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2009
[quote name='carmenrebeca' date='4th June 2009, 14:38' post='6585280']
merisi frumos
tot la fel mi-a spus cineva despre Corfu, adika nu ca ar fi fost urat doar ca nu crede ca ar mai merge .. ca ar alege mai bine Rhodos :) acuma am ramas dezorientata..:)
ce alta insula ar fi ok?
am mai fost de ex in karterini in septembrie anul trecut dar nu pot sa zic ca , m-a impresionat ff mult



Ma bucur ca Paralia Katerini nu te-a impresionat, pentru ca mi se pare unul dintre putinele locuri de-a dreptul grotesti din Grecia (nici macar grecii nu o considera reprezentativa pentru turismul lor). Acolo e nebunia de pe litoralul romanesc, creata in mare parte de romani. nu o sa vezi vreun grec ca merge in concediu la Katerini. Rhodos a fost prima mea experienta insulara, si nu pot spune ca nu merita. Ti-am explicat care sunt motivele pentru care nu as mai merge (faptul ca e excesiv de turistica si ca asta se simte in servicii... dar asta probabil numai pentru cei cunoscatori in ale Greciei, cum imi place sa cred ca sunt).

Alte insule... pai sunt o multime. Depinde cu ce vrei sa mergi, cu ce buget si ce iti doresti de la concediul asta. Eu incerc sa evit destinatiile pentru care sunt chartere sau oferte atractive ale agentiilor romanesti, pentru ca asta inseamna automat concentratie mare de turisti (a se citi "romani") pe metrul patrat. Nu ca as avea ceva cu romanii, Doamne fereste, dar prefer ca in concediu sa ma detasez putin... si prefer ca in Grecia sa aud greaca, nu romana. Din acest motiv eu am organizat concediul de anul asta pe cont propriu (cautat si rezervat cazari, avion, feribot), sperand sa imi asigur o detasare bine-meritata de tot ce-i romanesc. Nu trebuie neaparat sa gandesti ca mine si e posibil sa nu te deranjeze (la fel de mult) zonele turistice, asa ca as zice pur si simplu sa te gandesti ce iti doresti, de fapt, si sa nu te lasi prea mult influentata de ce zicem noi. Parerile vor fi intotdeauna pro si contra - in legatura cu orice.

as vrea sa iti pot recomanda insula Paros (dar abia la inceputul lui iulie ajungem acolo). eu stiu ca o sa imi placa, dar nu imi pot exprima inca o parere pertinenta.

Din auzite, de la persoane dragi si propiate, stiu ca e f frumos in Zakynthos, motiv pentru care ma gandesc si la o escapada acolo... Nu ar fi rau sa te interesezi. sau macar fii mai explicita si spune ce te-ar interesa (cluburi, distractie, plaja, vizitat, marea in vreun fel etc.)

PS: Santorini este, categoric, o destinatie turistica, dar, fiind o obsessie mai veche de-a mea, am riscat (macar m-am asigurat ca nu aleg statiunile pentru care sunt ofertele agentiilor de turism de la noi din tara).

Cu scuzele de rigoare pentru textul interminabil, sper sa faci cea mai buna alegere. Oricum, atata timp cat nu e Paralia Katerini, sigur va fi minunat.

#6
carmenrebeca

carmenrebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2007
da mersi frumos pentru detalii :) e ok imi face placere sa citesc :)
clar in Katerini nici eu nu o sa mai fac... gresala de a mai marge,...atunci am fost cu autocarul, acuma m-as duce cu avionul nu mai vreau chinul acela cu masina. Bugetul nu stiu cu toate cheltuielile pana in 1000 de euro, de la agentie o prietena mi-a spus ca imi gaseste pana in 500 cu avionul la 4 stele si cu tot cu papa...dar nu stiu ce insula sa aleg... pt ca noi vrem sa mergem mai mult sa ne plimbam prin insulite sau , aqualand :)
si nu stiu ce ar fi mai ok. Cineva asta spuneam ca ... , Corfu este undeva la fel ca si katerini :) si nu stiu ce sa aleg.... Ma orietam pe Rhodos, si Creta... ce e clar cu masina nu m-as duce!


View PostMagicTouch, on 4th June 2009, 17:49, said:

Subscriu la cele spuse despre Corfu. Vazut, placut dar nu m-as mai duce din nou. Corfu PENTRU MINE, este mai mult o insula pe care se merita sa o vezi primavara sau toamna cand nu e prea cald. Sa mergi, sa iei insula de la cap la coada dar sa nu fi prea tentat de mare si plaje. De fapt singurul lucru care nu m-a incantat in Corfu au fost plajele - majoritatea cu prundis sau nisip murdar,alge la greu in apa/pe plaja. Nu am ajuns pe plajele din sud deci acestea sunt excluse din caracterizare. Mancarea de nota 20 dar daca ajungi acolo cauta mai mult restaurantele izolate din satulete. Paradoxal sunt mai scumpe decat cele de sub nasul turistilor dar se merita.
Mai multe detalii "la cald" aici:
http://forum.softped...t...857&st=1836 Post 1854. [nu stiu de ce dar linkul direct trimite la un alt post]
Waterland si Aqualand se merita cu prisosinta cu un plus pentru Waterland. Dar, nu va luati costumele de baie bune ca riscati sa va treziti cu gaurele (pe costum nu IN costum) pe partea dorsala. Eu unul am patit-o si am observat sa nu eram singurul. Altii erau OK.
Alte insule care sunt [mai mult decat] OK - Zante (Zakynthos), Creta si peninsula Lefkada.


#7
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008

View Postjustmaya, on 4th June 2009, 11:56, said:

Buna,
Nu ma fost in Corfu, dar iti pot spune de Rhodos, pentru ca acolo am fost la inceputul lui iulie 2008. In primul rand, conteaza si statiunea pe care o alegi (noi am stat in Rhodos Town, si cred ca a fost o alegere inspirata), dar variantele sunt multiple, in functie de ceea ce urmaresti. Noi am preferat capitala pentru mai multa varietate (nu doar distractie, ci si vizitarea orasului vechi, plus plecarea in excursii - desi e posibil sa se organizeze si din alte statiuni, nu stiu). Nu pot spune ca mi-a placut la nebunie, desi sunt moarta dupa Grecia si dupa limba si cultura greaca), dar asta pentru ca eu as fi vrut un concediu mai putin turistic - ceea ce e mai greu intr-o zona turistica, mai ales daca nu ai nici permis pentru a inchiria masina. Daca nu te deranjeaza aglomeratia de turisti si nu cauti ceva prea grecesc, atunci e ok. Ca loc, este foarte frumos. Cel mai bine ar fi sa inchiriati masina si sa va plimbati cat mai mult. Cat despre excursii, nu le alege pe cele organizate de agentiile noastre de turism, pentru ca sunt mult mai scumpe. Noi am cautat acolo o agentie (si sunt, stai linistit) si ne-am luat bilete pentru excursiile pe care le voiam (excursia in insula Symi a meritat - pe noi ne-a costat ceva mai putin de 20 euro/pers., insa nu imi mai amintesc exact). De asemenea, la Lindos mi s-a parut foarte frumos. pentru mine personal, Valea Fluturilor a fost o dezamagire... intrucat fluturii erau destul de putini si deloc activi, astfel ca mai ca nu ii vedeai, pentru ca nu zburau, ci stateau adunati). Oricum, parerile, si aici, si la alte obiective, sunt impartite - am auzit si persoane impresionate. Nu imi pare rau ca am fost, doamne fereste, dar nu m-as mai intoarce. (Vara asta mergem in Santorini si in Paros, asa ca venim cu impresii si de acolo).
Acum, despre PLAJA: in Rhodos Town plaja e cu pietre, iar intrarea in apa, destul de abrupta. In restul statiunilor, nu prea stiu (doar  in Lindos, unde era nisip si apa era mica pe o distanta foarte mare). Un lucru ciudat si interesant mi s-a parut faptul ca pe parte cu Mediterana, sa zic asa (pentru ca acolo, cica, se intalnesc marea Egee cu Marea Mediterana), erau valuri mari si apa era mereu agitata, in vreme ce in Egee (adica la cateva sute de metri distanta, in zona Cazinoului, dupa ce treceai de Acvariu), apa era foarte linistita. Vremea a fost foarte buna si nici aglomeratia nu a fost exagerata, insa la sfarsitul lui iulie s-ar putea sa fie mai mare agitatia.
In incheiere, cate ceva despre PAPA: daca portiile din zonele turistice vi se par nesatisfacatoare (mie asa mi s-au parut, eu fiind obisnuita cu localuri frecventate in special de greci), va asigur ca nu veti muri de foame daca reusiti sa dati de "I pitta tou pappou",  terasa relativ micuta, aflata in apropiere de centrul vechi, vizavi de "mall-ul" lor numit Hondos Center. Sfat: pentru a manca bine, incercati sa descoperiti restaurante/terase din zone mai ferite de ochii turistilor.

Cu speranta ca te-am mai lamurit cat de cat, macar in privinta uneia dintre variante, iti urez concediu placut... orice ai alege.

De ce sunt mai scumpe excursiile agentiilor de turism?  In Valea Fluturilor doar trebuia sa bati din palme sau sa fluieri si  zburau toti spre incantarea turistilor...:) Aceste este si motivul ptr care nu mai sunt fluturi in parc...daca ai fi mers cu o agentie ghidul ti-ar fi explicat de eco-sistem, parc protejat, specii pe cale de disparitie...si poate nu ai mai fi fost "dezamagita"...
Rodos Town are si plaja cu nisip; mai este apoi Faliraki, Ag. Marina, Tsambika, Stegna, Vliha, etc..pana la Prasonisi, locul unde se intalnesc marile Egee si Meditarana, unul din cele mai bune locuri de surf din lume...
Ai vizitat castelele medievale? cele din perioada venetiana? moscheile? baile turcesti? orasele antice? orasul italian?
Despre insula Symi? ..inafara de nume?...

vacanta placuta tuturor!  :)

#8
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Va recomand cu incredere insula Corfu. Noi (eu si sotia 34-24ani) am fost anul trecut in august la hotel Golden View (actualul Ambiente Palace) si a fost SUUPER ! Vreau sa zic ca am gasit tot ce mi-am putut dori.. Aveam si munte, aveam si mare si o plaja superba cu nisip fin si valuri albastre... Era o plaja mai izolata intr-un golf o plaja super... Hotelul a fost super OK din punctul nostru de vedere...
Si acum ne gandim cu nostalgie la aerul curat si la locurile acelea minunate... Hotelul era construit pe munte (grecii se pare ca-s experti in a construi cladiri pe pante de munte...) Erau multi palmieri si maslini... Pana la plaja erau vreo 300m. si mergeai in jos rau... de te dureau genunchii cand ajungeai la plaja (noroc ca era o masina a hotelului care te transporta din juma' in juma' de ora la si de la plaja...)
  Pentru mai multe detalii scrieti-mi...

#9
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
In Corfu exista si plaje cu nisip, si nu putine - doar eu pot sa-ti spun cel putin doua - Glyfada si Agios Gordios. Sa nu uitam ca Old Kerkyra (partea veche a capitalei insulei) e patrimoniu UNESCO, deci ai ce vizita.

In Rhodos trebuie sa te interesezi despre localitatea in care vrei sa mergi, acolo bate un vant foarte ciudat, "meltemi", care iti poate strica toata vacanta daca nu pleci bine documentat si cu temele facute. O prietena a avut problema asta in Ixia, dar nu stiu daca vantul asta bate doar in anumite zone sau isi mai si schimba directia. Nu am fost in Rhodos, dar am luat-o in calcul ca posibila destinatie si am vorbit cu destui amici care au fost acolo. In general, nici plajele nu exceleaza in Rhodos, dar poate or fi si cu nisip.

Edited by MmeButterfly, 08 June 2009 - 10:40.


#10
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
corfu!? eu am fost acum doi ani! mi-a placut! am fost in sud. moraitika. excursii cu masina mea la palatul printesei sisi, in nordul insulei la paleokastrita si capitala su cum ii zic ei "venetia de uscat". croziera la laguna albastra. merita! si drumul pana acolo cu masina. am plecat din buc, o noapte in salonic, o noapte in kalampaka (meteora). amintiri frumoase.sfatul meu: daca faci asa merita 100%. masa la taverne ..... excelenta. grecul , daca vede ca-ti place ce mananci iti mai face si cadouri: o bere, fructe, suc.......
in sudul insulei mai ieftin si linistit, in nord mai scump si agitatie. pe insula plajele sunt impartite si nisip fin si pietris. depinde de zona. dar gasesti.
cateva poze sugestive. in ordine: oras corfu; croziera; moraitika; paleokastrita;  palatul printesei sisi.

Attached Files


Edited by marian.bazavan, 08 June 2009 - 13:28.


#11
danielajad

danielajad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2009

View PostDaniel332007, on 8th June 2009, 06:53, said:

Va recomand cu incredere insula Corfu. Noi (eu si sotia 34-24ani) am fost anul trecut in august la hotel Golden View (actualul Ambiente Palace) si a fost SUUPER ! Vreau sa zic ca am gasit tot ce mi-am putut dori.. Aveam si munte, aveam si mare si o plaja superba cu nisip fin si valuri albastre... Era o plaja mai izolata intr-un golf o plaja super... Hotelul a fost super OK din punctul nostru de vedere...
Si acum ne gandim cu nostalgie la aerul curat si la locurile acelea minunate... Hotelul era construit pe munte (grecii se pare ca-s experti in a construi cladiri pe pante de munte...) Erau multi palmieri si maslini... Pana la plaja erau vreo 300m. si mergeai in jos rau... de te dureau genunchii cand ajungeai la plaja (noroc ca era o masina a hotelului care te transporta din juma' in juma' de ora la si de la plaja...)
  Pentru mai multe detalii scrieti-mi...


Daniel, am citit impresiile tale si apoi am citit alte o mie de impresii care m-au dezarmat, in special ca eu am cumparat o vacanta acolo si nu stiu ce sa mai cred.Spune-mi cum este mancarea, si daca e adevarat ca nu este apa calda in camere, sau daca e mizerie? Sunt speriata ca am dat deja banii si am citit  apoi pe anumite situri ca e oribil la ambient palace

Edited by danielajad, 11 July 2009 - 22:16.


#12
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
salutare

sfatuiti-ma si pe mie ce insula greceasca as putea alege tinand cont de faptul ca vreau apa caaaaaaaaaaaaaaalda , cu intrare oarecum lina in apa si plaja (de preferinta)nisipoasa....

ma intereseaza in primul rand apa...sa fie calda...am auzit ca pe unele insule e apa f rece  :(

#13
coliver

coliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 08.01.2009
Thassos  - Skala Potamia

#14
berzecus2003

berzecus2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.08.2006

View Postionp, on 16th August 2009, 23:20, said:

salutare

sfatuiti-ma si pe mie ce insula greceasca as putea alege tinand cont de faptul ca vreau apa caaaaaaaaaaaaaaalda , cu intrare oarecum lina in apa si plaja (de preferinta)nisipoasa....

ma intereseaza in primul rand apa...sa fie calda...am auzit ca pe unele insule e apa f rece  :(
thassos e cea mai aproape si foarte frumoasa...

#15
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006
In functie de buget, Thassos, Zakynthos, Skiatos, Creta.

#16
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
gavdos

#17
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

View Postalmona, on 17th August 2009, 12:22, said:

In functie de buget, Thassos, Zakynthos, Skiatos, Creta.
din ce gasisem aici pe forum in zakintos e apa rece si intrare foarte brusca :(

distanta nu conteaza

#18
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postionp, on 17th August 2009, 12:34, said:

din ce gasisem aici pe forum in zakintos e apa rece si intrare foarte brusca :(

distanta nu conteaza

Am fost in perioada 26 iunie-3 iulie in Zakynthos - Alykanas. Nisip si pe plaja si in apa pe care o simteai un pic rece cand intrai infierbantat de pe nisip, apoi nu-ti mai venea sa iesi. Cat despre intrare brusca, nici vorba. Am 1,70m si ca sa imi ajunga la piept am mers de m-am plictisit. Ma gandeam ca daca mai merg putin ajung in Kefalonia si scutesc 30 de euro excursia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate