Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#235
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postrory3, on 04 iulie 2015 - 10:00, said:

Buna ziua tuturor,

Vrem sa mergem in Grecia la inceputul lui septembrie pentru 10-14 zile si va cerem ajutorul pentru alegerea unei insule superbe (in afara de Thassos), destul de aproape de Romania.

Luam in calcul 2 variante:

a.  prin agentie, o oferta last minute foarte buna, care sa includa transportul si cazarea;

b.  doar transportul platiti agentiei (autocarul), iar acolo sa gasim o cazare  convenabila.


Pe scurt, sa nu va retin mult, care sunt dorintele noastre:

1.  sa nu fie arida (sa aiba paduri, poate chiar si munte), sa aiba trasee frumoase.

2.  transportul pana acolo sa se faca cu autocarul, dar sa nu fie la distanta prea mare de Romania (aici putem lasa totusi o marja mai mare, in cazul in care ne sugerati o insulita superba care merita tot drumul).

3.  sa aiba golfulete superbe ca in Thassos (Aliki, Marble beach etc).

4.  sa se poata face croaziere cu vaporasul.

5. cazarea sa fie rezonabila la pret :
  - sa fie langa plaja
  - camera sa fie curata si cu aer conditionat, nu avem alte pretentii
  - cca 15 euro / noapte (mai putin banuiesc ca nu exista)

6. transportul pe insula sa poata fi facut cu autocarele locale, astfel incat sa putem vizita cat mai multe locuri si sa ne putem deplasa oriunde dorim.

7. vrem sa facem si plaja, dar si sa vizitam (in special trasee de munte, paduri, cascade etc)



Va multumim mult!

Dacă nu vă deranjează un drum de 15 ore cu autocarul şi încă 1 sau 2 cu ferry, insula Corfu are cam tot ce vă doriţi cu excepţia cascadelor. Este una dintre cele mai verzi insule din Grecia, are şi munte şi mare, transport în comun civilizat, iar în septembrie găseşti studiouri ok la 25 - 30 euro/noapte.

#236
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Nu stiu daca mai traieste acest topic, dar incerc..
Paros sau Naxos?!
sau o alta optiune ar fi:6 zile in Skopelos si alte 6 in Alonissos?!
Insule Ciclade sau Insule Sporade?!

Edited by danaantoaneta, 08 September 2017 - 21:18.


#237
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu zic că ciclade, de departe.
Si dacă vrei să vezi mai multe insule, alege Paros, nu Naxos. Cel puţin eu aşa am gândit, pentru că feribotul de dimineaţă din Pireu (feribot care merge până în Santorini şi înapoi) opreşte mai întâi în Paros, şi abia pe urmă în Naxos. Iar la întoarcere întâi în Naxos şi abia apoi în Paros. Aşa încât, dacă ai cazarea în Paros, poţi face o excursie superbă de o jumătate de zi şi pe Naxos. Pe când invers nu se poate.
Iar în excursiile cu vasul Alexander (în Santorini, în Mikonos&Delos şi în micile ciclade) iarăşi e mai convenabil să fii cazat în Paros, fiindcă te scoli mai târziu şi ajungi înapoi mai devreme seara, vasul avînd portul de plecare/sosire în Hora (Naxos), iar în Paros face doar staţie atât la dus, cât şi la întors.
Uite descrierea detaliată a vacanţei noastre din 2012, delectează-te cu poze şi povestiri - Apasă aici.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 September 2017 - 23:49.


#238
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Buna de dimineata!
Multumesc penttu sugestie!
Citisem despre  vacanta ta in Paros si inclin sa merg la anul acolo.Si o voi recitii..
Anul acesta am fost In Lefkada, o vacanta de vis.
Dar la anul vrem sa vedem si Marea Egee.
Nu ne intereseaza fff mult plaja, mai mult peisajul si sa avem ce vizita.
o zi frumoasa!

#239
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@danaantoaneta daca vrei sa alegi intre Naxos si Paros, evident ca Paros este varianta castigatoare desi eu n-am fost. Naxos, desi mare, are foarte putine de oferit. Este ideala pentru plaja si odihna, dar ca sa vizitezi ceva trebuie sa mergi prea mult.
Insa combinatia de 6 zile in Skopelos si alte 6 in Alonissos mi se pare si mai frumoasa. Asta daca esti ca mine si cauti peisaje, combinatii de plaje amenajate cu plaje aproape goale, munte, padure si mare in acelasi loc. Zona intre Skopelos si Alonissos este rezervatie naturala, cu o fauna deosebita, unde ai toate sansele sa prinzi delfini. Liniste, preturi decente, locuri frumoase si putina lume. Toate astea eu le stiu doar din minima documentare pe care eu am facut-o pentru un potential concediu din 2018. Iar daca te uiti pe booking pentru preturi, nici nu cred ca mai avem ce sa discutam. Cazarile in Naoussa, orasul cel mai tentant din Paros mi se par nejustificate. Stiu, se poate sta si in alta parte, dar sa fii aproape de un oras frumos este mai important decat sa fii aproape de plaje renumite. Asta e parerea mea, evident!!!

Edited by Lizicat, 18 September 2017 - 00:53.


#240
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Servus,Lizicat!
Ma atrage amestecul de munte, plaja. stanci, mare.Nu s persoana care sa stau intr-un loc, ma simt legata.
Skopelos si Alonissos sunt verzi si inclin mai mult spre ele.
Dar nici Paros nu e de cercetat mai in amanunt..
Vreau sa vad si sa descopar locuri, oameni...
Am vazut ca preturile sunt mai mult decat decente in Skopelos.
Am cauta pentru seara sa am unde sa ma plimb, sa fiu intr un orasel cat de cat viu.
La plaja oricum ajung si drumul poate fi interesant.
Pe de alta parte, am vazut pe TVR 2, documentare despre Malta si Croatia(insula Rb, insula Vis).
Am cercetat un pic, dar anotimpul vara = Grecia

Edited by danaantoaneta, 18 September 2017 - 18:29.


#241
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Din punct de vedere al vremii, care ar fi perioada propice pentru Sporade?
Ma refer aici, in ordine, la: sanse mici de ploaie, apa calda si temperatura exterioara suportabilaPosted Image.
Si in Sporade este risc de vant puterning(Meltemi)?

Merci!

#242
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
@bela, presupun ca intre iunie si septembrie ar fi cel mai bine, in iulie fiind cel mai cald, cele mai multe ore de soare si cele mai mici sanse de precipitatii...nu stiu la fata locului cum e, cum se simte, anul asta mergem prima oara si noi. Nu e meltemi, dar e un vant si bate tot din nord, nord-vest, insa cu intensitati mai mici (4-5 bf).

Edited by camelia19, 06 February 2020 - 23:23.


#243
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

View Postbela, on 04 februarie 2020 - 11:55, said:

Din punct de vedere al vremii, care ar fi perioada propice pentru Sporade?
Ma refer aici, in ordine, la: sanse mici de ploaie, apa calda si temperatura exterioara suportabilaPosted Image.
Si in Sporade este risc de vant puterning(Meltemi)?

Merci!

Iulie-august- prima parte din septembrie (si iunie este posibil sa fie ok in unii ani, dar poate fi apa putin mai rece)
Noi am fost in iulie 2 ani la rand si vremea a fost perfecta, apa la fel, mai putin o zi spre finalul sejurului din 2018, cand am prins o ploaie torentiala calda jumatate de zi (iar dupa-amiaza am fost la plaja!).

#244
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Între Corfu si Rhodos as alege Rhodos, macar pentru istorie, acolo ai ce vedea. Zona Lindos e frumoasa, cu plaje superbe.

Între Corfu si Zakinthos, as alege Zakinthos, e mai spectaculoasă, excursiile la țestoase, grotele albastre si Navagio merita.

Pentru cei care merg cu masina, Kefalonia ar fi iar o destinație cu plaje deosebite.

As arunca un ochi si la Ciclade, în afară de Santorini, Paros sau Naxos sunt superbe si cu plaje bune.

#245
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Dupa mine :

Zakynthos - daca mergi cu masina, a fost prima vizita in grecia. poti s-o legi cu Salonic si Meteora (dormit la trikala). am mai dormit la itea langa delphi. traversare la rio-antirio, patras apoi kilini. am stat langa keri, aveam puradelul mic pe atunci. in laganas sa mergi cand e copilul mai mare :) , tin minte ca am vazut englezoaice de 16-17 ani dansand pe baruri fara chiloti pe ele. am facut 400 de km pe insula. la intoarcere poti merge prin athena si treci peste canalul corinth.

Santorini - e rip-off. la restaurantele de la caldera e foarte scump si am mancat cate un giros dupa o cina de fitze usturator de scumpa in 3. Inchiriaza masina si plimba-te pe insula, merita. plaja rosie, neagra, munte, etc. oia si nordul merita bifate, dar sunt overrated, dupa parerea mea.

Naxos - pentru odihna. poti lua o salupa mare pentru delos (daca-ti place istoria) si mikonos. in sud gasesti o plaja mai goala, fara multi turisti, se ajunge motorizat (inchirierea e ieftina). cea mai buna taverna dupa noi, e in port, a unui turc.

Paros - frumusica, doar am vizitat-o, dar mi-a placut. (o alta idee, dupa ovidiuns, e sa stai in paros si te plimbi in naxos si antiparos)

Mikonos - party-uri si multi turisti. yachturi scumpe, cu rusi musculosi si tunsi scurt pe duneta. am vazut cateva marine din europa dar doar la monte carlo am vazut barci mai scumpe. aglomerat, scumpicel dar nu ca in santorini, mergi fara copii :) (aglomeratia e valabila pt un an normal, 2020 iese din discutie).

Pentru ultimele 4 poti merge la athena cu masina si mai departe hop-uri cu ferry. masina o lasi in pireu, parcare pazita, cam 90-100 E pe saptamana. doar ca intoarcerea din santorini e de cca 8 ore daca nu-ti place avionul.

Thasos - pamant romanesc :) totusi nu e mamaia. De evitat o taverna in Alyki a unor greci de culoare mai inchisa - am primit un snitzel din carne stricata, pestele insa proaspat si nu voiau deloc card (nu exista ATM in zona). e la sud de thasos grand resort (cam 5-7 km), acolo unde cobori in golful alyki, taverna cea mai din dreapta de la sosea cum te uiti din drum spre golf.

Salonic, Kavala sau Volos sunt orase cu faleze frumoase, bune pentru tranzit (dormit) fara vizite, doar cu bauturi usoare reci si seri de concediu. Larissa si Lamia nu mi-au zis nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate