Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Controlul mintii

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu stiu daca aici este cel mai potrivit loc de pe forum pentru acest topic dar asa cred :P
zilele acestea am vazut un subiect care mi-a starnit atentia:controlul mintii.Credeti ca exista sau poate exista asa ceva?Ce teorii aveti in legatura cu asta?Ati auzit de vreo tehnica care sa permita asa ceva?
va astept raspunsurile
P.S.:ma refer aici nu numai la controlul mintii ca si cum ai ghida pe cineva ca pe o marioneta ci si la influentarea comportamenftului

#2
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
http://en.wikipedia.org/wiki/Mk_ultra

Experimentul Pitesti


Nu ai postat unde trebuie zic si eu.

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E sectiune de "Inginerie Sociala" la Editoriale si inca una numita "Stiinte Sociale" la sectiunea  "Pasiuni" ->"Stiinta". Pe acolo sunt subiecte despre tehnici de manipulare, etc.

Normal ca exista controlul mintii, in fiecare om mintea se straduieste mereu sa controleze omul si ...lumea.

Daca te intereseaza controlul mintii altora prin telepatie, telekinezie, voodoo sau simpla concentrare e indicat sa ramai pe aria asta. Insuccesul e asigurat.

Edited by blimpyway, 21 May 2009 - 19:26.


#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postdoctorwho, on May 21 2009, 16:04, said:

nu stiu daca aici este cel mai potrivit loc de pe forum pentru acest topic dar asa cred :P
zilele acestea am vazut un subiect care mi-a starnit atentia:controlul mintii.Credeti ca exista sau poate exista asa ceva?Ce teorii aveti in legatura cu asta?Ati auzit de vreo tehnica care sa permita asa ceva?
va astept raspunsurile
P.S.:ma refer aici nu numai la controlul mintii ca si cum ai ghida pe cineva ca pe o marioneta ci si la influentarea comportamenftului
Aici nu este vorba despre ceva "para" este o chestie foarte normala. Sunt foarte multe metode si nu au efect asupra tutoror, depinde si de temperament. Sunt persoane care te pot convinge sa cumperi o bicicleta, chiar daca tu nu mergi decat cu masina, samd.
Omului ii place sa se lase influentat, asa este natura omului, de aceea exista lideri.
As putea discuta foarte mult pe tema aceasta.
Dar daca te referi la contrloul mintii prin puteri telepatice, atunci pot sa spun ca nu cred.

#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu neaparat prin puteri telepatice.....ci prin eu stiu....anumiti factori externi sau ceva de genu asta

#6
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Feromoni artificiali. Chiar functioneaza la oameni, doar ca nu e nimic paranormal . Bine, pana cand tinta afla ce folosesti, atunci lucrurile se schimba :lol:

Edited by Stapanul_clonelelor, 22 May 2009 - 19:17.


#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Poate controlul PROPRIEI minti,desi unii nu reusesc nici macar asta...In ceea ce priveste controlul mintii altora,sunt cam sceptic,daca subiectii nu au un IQ subunitar :lol:

#8
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postzuv, on 23rd May 2009, 23:53, said:

Poate controlul PROPRIEI minti,desi unii nu reusesc nici macar asta...In ceea ce priveste controlul mintii altora,sunt cam sceptic,daca subiectii nu au un IQ subunitar :lol:
da reclamele ce fac ? :)

#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSundanceKid, on 29th May 2009, 11:18, said:

da reclamele ce fac ? :)
iti prezinta un produs, sau iti recomanda, depinde cum vrei tu sa intelegi. Incerci si vezi daca e bun.

#10
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostOwidiu, on 29th May 2009, 23:20, said:

iti prezinta un produs, sau iti recomanda, depinde cum vrei tu sa intelegi. Incerci si vezi daca e bun.
daca asta e tot.. si nu sunt concepute pentru a te influenta si a exercita un anumit grad de control asupra ta.. ok :)

#11
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSundanceKid, on 29th May 2009, 23:23, said:

daca asta e tot.. si nu sunt concepute pentru a te influenta si a exercita un anumit grad de control asupra ta.. ok :)
Ce grad de control ? Nu cunosc niciun om care sa fie influentat de reclame cu chipsuri.

#12
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostOwidiu, on 30th May 2009, 00:50, said:

Ce grad de control ? Nu cunosc niciun om care sa fie influentat de reclame cu chipsuri.

eu iti arat luna cu degetu si tu te uiti la deget. da influentati de reclamele pentru candidatii la presedentie cunosti ? :)

#13
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSundanceKid, on 30th May 2009, 07:45, said:

eu iti arat luna cu degetu si tu te uiti la deget. da influentati de reclamele pentru candidatii la presedentie cunosti ? :)
Ai dreptate,dar nu in totalitate.Reclamele pot influenta,dar hotararea tot tu o iei.Si daca nu esti "bizon",judeci daca ce se prezinta in reclama aia e bun sau rau,folositor sau nu.Asa ca degeaba incearca cineva sa-ti vanda un produs daca tu stii ca n-ai nevoie de el.Degeaba imi spune cineva despre un candidat la presedintie ca e frumos,daca eu vad ca are un ochi de sticla...

#14
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postzuv, on 30th May 2009, 10:55, said:

Ai dreptate,dar nu in totalitate.Reclamele pot influenta,dar hotararea tot tu o iei.Si daca nu esti "bizon",judeci daca ce se prezinta in reclama aia e bun sau rau,folositor sau nu.Asa ca degeaba incearca cineva sa-ti vanda un produs daca tu stii ca n-ai nevoie de el.Degeaba imi spune cineva despre un candidat la presedintie ca e frumos,daca eu vad ca are un ochi de sticla...

pai eu n'am zis ca influenteaza cu succes. am zis ca influenteaza. generalizarea e economie de gandire, nu asta a fost intentia mea.. :) era vorba de un exemplu.

toata viata noastra este un act de vanzare. in fiecare secunda vindem. timpul nostru, ideile noastre, parerile noastre, sentimentele noastre, munca noastra, visele noastre, etc. unii cu mai mult succes, altii cu mai putin. insa rezultatul e dat de indemanarea cu care o facem.

cum ai zis, degeaba se spune ca cineva e ok, daca tu stii ca nu e. atunci tot nu'l votezi.. insa asta tine tot de modul in care se vinde pe el si imaginea sa. daca e gresit.. rezultatele vor intarzia sa apara. insa asta nu inseamna ca nu poti fi convins sau influentat. e vorba de cunoastere, iar informatia.. influenteaza. la fel si ambalarea ei.

cel putin asta e parerea mea :)

Edited by SundanceKid, 30 May 2009 - 10:05.


#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSundanceKid, on 30th May 2009, 10:04, said:

pai eu n'am zis ca influenteaza cu succes. am zis ca influenteaza. generalizarea e economie de gandire, nu asta a fost intentia mea.. :) era vorba de un exemplu.

toata viata noastra este un act de vanzare. in fiecare secunda vindem. timpul nostru, ideile noastre, parerile noastre, sentimentele noastre, munca noastra, visele noastre, etc. unii cu mai mult succes, altii cu mai putin. insa rezultatul e dat de indemanarea cu care o facem.

cum ai zis, degeaba se spune ca cineva e ok, daca tu stii ca nu e. atunci tot nu'l votezi.. insa asta tine tot de modul in care se vinde pe el si imaginea sa. daca e gresit.. rezultatele vor intarzia sa apara. insa asta nu inseamna ca nu poti fi convins sau influentat. e vorba de cunoastere, iar informatia.. influenteaza. la fel si ambalarea ei.

cel putin asta e parerea mea :)
Ai dreptate.Ideea pe care vreau eu sa o subliniez e ca unii sunt mai usor influentabili decat altii si ca asta tine de intelect.

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSundanceKid, on 30th May 2009, 08:45, said:

eu iti arat luna cu degetu si tu te uiti la deget. da influentati de reclamele pentru candidatii la presedentie cunosti ? :)
Normal ca ma uit. Pentru ca asa este omul curios. Acolo nu e vorba de influentare. Acolo fiecare isi spune minciunile si parerile si alegi pe care sa il votezi. Influentare este atunci cand iti spune sa te sinucizi, si aia faci

Edited by Owidiu, 31 May 2009 - 18:55.


#17
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostOwidiu, on 31st May 2009, 19:55, said:

Acolo nu e vorba de influentare. Acolo fiecare isi spune minciunile si parerile si alegi pe care sa il votezi. Influentare este atunci cand iti spune sa te sinucizi, si aia faci

deci minciuna nu'i un mod de influentare ..

Edited by SundanceKid, 31 May 2009 - 21:08.


#18
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSundanceKid, on 31st May 2009, 22:08, said:

deci minciuna nu'i un mod de influentare ..
in Romania da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate