Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 

tu ai avea incredere si ai cumpara o masina de 2 ani fara garantie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
Salut,
problema este urmatoarea:
Masina, din 2007, 50.000 km pe bord, fabricant francez, diesel, accident acum 3 luni, o masina intra in lateral stanga, indoaie portierele, spaga la firma de asigurari si masina scoasa dauna totala, portiere inlocuite, doar portierele s-au inlocuit pentru ca celelalte piese erau perfecte (declaratie), pret 5500 euro, pret acum la vanzare mediu pe Autovit 13.000

Acum, nah, suna bine, cum dracu sa nu sune bine? Pret ok si incurajator, si te gandesti ca masina fiind noua, si nemaiavand garantie nu are sanse sa se strice.

Pareri? Opinii?

#2
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
pana la urma care e pretu' ?

cat despre o masina abea iesita din garantie, nu prea are ce sa se strice la ea, decat daca inzestrat cu mai mult ghinion decat ceilalti. Insa daca masina e lovita, scoasa dauna totala prin cine stie ce tertipuri, apoi reparata la un pret modic, si repusa in vanzare, ar trebuii sa te gandesti in primul rand care au fost adevaratele pagube la acea masina, reparatiile s-au facut in fata blocului si la fel ca dauna totala("fraudulos obtinuta"), ti se aduc facturi de reprezentanta, pretul care e atragator chiar si pe criza...

despre ce masina e vorba? vreun 407?

#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
eu am dubii in privinta achizitionarii unei frantuzesti noi...dapi busita ,refacuta si fara garantie .

Nu cred ca au fost atinse doar 2 usi si gata ....cu spaga s-a dat dauna totala :mellow: . Masina a fost busita mult mai grav.....

P.S. un prieten de-al meu  a vandut acum 1 luna , jumatate dintr-un Megane (partea din spate). Au venit oamenii l-au taiat si il lipesc la alta masina avariata rau in spate :huh: ........ E vorba de reno megane ???....deoarece cateva date coincid (dizal , 2007 , accident acum aprox 3-4 luni )

Edited by cosmin_miu, 14 May 2009 - 02:39.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006

 bogdan_iasi, on May 13 2009, 22:41, said:

........ o masina intra in lateral stanga, indoaie portierele, spaga la firma de asigurari si masina scoasa dauna totala, portiere inlocuite, doar portierele s-au inlocuit pentru ca celelalte piese erau perfecte (declaratie)..........

dar ce masina avea vinovatul, de a reusit sa indoaie ambele portiere fara sa atinga stalpul dintre ele?
stalpul ala e element de siguranta, daca e avariat serios nu se mai repara/inlocuieste, se da dauna totala

#5
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007

 ionutzndr, on May 13 2009, 22:51, said:

pana la urma care e pretu' ?

despre ce masina e vorba? vreun 407?


pretul e 5500, si daca scazi 100 din masina ghicita de tine, da este obiectul in cauza :)
Zice ca e ok masina, doar portierele au fost inlocuite

#6
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
eu zic sa fii foarte atent la ce a fost lovit si ce a fost reparat, verifica pe unde poti.....asta inainte de incepe verificarile pentru a vedea cum se prezinta masina tehnic......sfatul meu e sa te feresti de ea si sa fii paranoic. daca la masinile normale mai apare cate o zgarietura ici-colo aflata in parcare, cu elementele de siguranta nu e de gluma, asa ca fii atent.

Bafta

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
daca ala i-a fraierit pe aia cu asigurarile, cu noi astia care nu prea am cumparat masini sh iti dai seama ca se joaca.
are poze cu masina lovina?
dupa mine masina aia merita folosita doar pe taxi.
nu sa mergi cu familia in ea. sa faci un drum lung sau mai stiu eu ce...

cum sa faci afaceri cu unul care recunoastge ca e tzepar? sa mor daca inteleg.

#8
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 bogdan_iasi, on May 14 2009, 09:18, said:

pretul e 5500, si daca scazi 100 din masina ghicita de tine, da este obiectul in cauza :)

Iti iei 307 nelovit in banii astia.

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu prea merita. Daca e asa de buna, de ce o vinde si nu o pastreaza pentru el? Vrea sa si ia Logan in rate?

#10
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Multe put aici:
- greu de crezut ca la accidentul ala s-a avariat doar portierele si nimic altceva
- un dosar de dauna totala e semnat de mai multe persoane, deci cam greu de adus o masina lovita usor in dauna totala
- pretul e enorm de mare chiar si pentru o masina Renault de clasa mare din 2007
- in mod normal masinile lovite si refacute sint vindute ca "impecabile", nu se dezvaluie clientului faptul ca masina a fost avariata

Eu unul nu as face aceasta "afacere".

#11
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007

 undesignus, on May 14 2009, 12:05, said:

Multe put aici:
- greu de crezut ca la accidentul ala s-a avariat doar portierele si nimic altceva
- un dosar de dauna totala e semnat de mai multe persoane, deci cam greu de adus o masina lovita usor in dauna totala
- pretul e enorm de mare chiar si pentru o masina Renault de clasa mare din 2007
- in mod normal masinile lovite si refacute sint vindute ca "impecabile", nu se dezvaluie clientului faptul ca masina a fost avariata
Asa e si oricum idea mea este de respingere a acestei "oferte" , chiar in pofida tineretei masinei, dar poate preferam sa mai am pentru inca un an garantie sau pentru inca 50.000km.
Asa cum am si banuit, cum naiba sa ai doar 2 portiere busite (airbag-urile explodate) fara afectarea intregii masini?
Merci pentru pareri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate