Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Hitul spaniol

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

Tyby, on Apr 6 2005, 23:11, said:

Picarde! Si de ce-ar vrea!? Faptul ca am terminat medicina nu ma ajuta (dpdv financiar) DELOC. Iar nevasta-mea are salariu 4 meleoane pe luna. Sa va vad pe voi cum traiti (traiti, NU traiti DECENT) cu 8 meleoane pe luna, 2 persoane, eventual si plozi). Si nu, la medici nu e chestie temporara, ci de ANI. Ani buni. :(

Iar pentru un ante-scriitor: nu frustrarile unui copil tampit sunt amenintatoare, ci acceptarea / incurajarea acestor frustrari in masa, plus publicitatea facuta, care nu a dus decat la extinderea fenomenului.

<{POST_SNAPBACK}>


tyby, de curiozitate, ce anume legat de medicina ai terminat? ca uite, ma duc la dentist curand si ma intreb cat imi ia de data asta, ca acum vreun an si ceva am lasat la el dupa cateva "sedinte" cam 300 de para, in vreo saptamana. si tre' sa spun, eu doctor sarac inca n-am intalnit, chiar e o fantezie de-a mea sa vad unul...

cat despre "extinderea fenomenului", iti dau eu solutia: sa nu mai extinda romanii fenomenele create de ei in spania, sa vezi cum o sa dispara si cantecele. ceva de genul, romanii nu mai fura, nu mai lucreaza la negru acolo, nu mai X, nu mai Y...iar spaniolii n-o sa-i mai injure. da' iti dai seama ca asta nu se va intampla niciodata. cel putin prima parte. cum bine cantau aia de la parazitii acum vreo ... multi ani "toti bagabontii fac spania, de cand s-a dus germania". sunt curios, cand nu mai merge furatul nici in spania, unde o sa plece romanii "la munca" afara?

#38
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
apropo de copii ..io nu ziceam ca nu vor sa se faca medici , invatatori etc. ziceam ca nu vor sa mai faca nimic... eventual dak sa fure cate ceva si dup-aia sa cheltuie la curb(se citeste v)e si sa dea fara numar lu adi de la de vito  -_-

#39
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005
Probabil daca as face si eu un cantec despre tigani ar suna cam la fel :Dj:
Dar, ceea ce ma surprinde pe mine din versurile melodiei sunt: "mai si MUNCESC in zilele de sarbatoare" si "care LUCREAZA in restaurante". Adica au ajuns romanii sa fie injurati pt cat de harnici sunt si NU pt ca fura sau alte de astea :roflmao:  :roflmao:  :roflmao: , hai ca am trait sa o vad si pe asta !

#40
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

BeDe, on Apr 6 2005, 23:05, said:

Probabil daca as face si eu un cantec despre tigani ar suna cam la fel :Dj:
Dar, ceea ce ma surprinde pe mine din versurile melodiei sunt: "mai si MUNCESC in zilele de sarbatoare" si "care LUCREAZA in restaurante". Adica au ajuns romanii sa fie injurati pt cat de harnici sunt si NU pt ca fura sau alte de astea :roflmao:  :roflmao:  :roflmao: , hai ca am trait sa o vad si pe asta !

<{POST_SNAPBACK}>

Asta am inteles si eu din cantec. Eu nu mi-as forma o parere proasta despre romani din acest cantec (mi-as forma, in schimb o parare proasta despre autorul cantecului). De fapt nu  spune nimic concret rau de romani.

#41
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Manowar: medicina generala, UMF Carol Davila, promotia 2002.

Daca vrei sa iti "indeplinesti" fantezia ... iti fac eu cunostinta cu MULTI. :(

#42
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

BeDe, on Apr 7 2005, 00:05, said:

Probabil daca as face si eu un cantec despre tigani ar suna cam la fel :Dj:
Dar, ceea ce ma surprinde pe mine din versurile melodiei sunt: "mai si MUNCESC in zilele de sarbatoare" si "care LUCREAZA in restaurante". Adica au ajuns romanii sa fie injurati pt cat de harnici sunt si NU pt ca fura sau alte de astea :roflmao:  :roflmao:  :roflmao: , hai ca am trait sa o vad si pe asta !

<{POST_SNAPBACK}>


poti face pe prostul, daca doresti, da' asta nu schimba mare lucru.
e normal sa fie injurati cand lucreaza in zilele de sarbatoare acolo. hai sa-ti explic si de ce:

1) la catolici, sarbatorile sunt sarbatori pe bune. la ortodocsi, da, mai muncesti si de craciun, ca deh...
2) in unele tari ceva mai civilizate, exista sindicate, sindicate care-ti iau gatul tie, ca patron, daca esti destul de cretin incat sa nu respecti drepturile angajatului. sindicate care nu-ti permit sa-l tii peste program, sa-l chemi la lucru de sarbatori ca asa vrea muschiu' tau de patron etc. si normal ca in momentul in care vin niste sobolani romani morti de foame, dispusi sa munceasca 365/24/7 , conditiile de lucru pentru spanioli se inrautatesc, asta atunci cand mai gasesc de lucru si nu e deja un roman in locul lor, angajat la negru

rofl, sunt injurati ca-s "harnici", nu? eu credeam ca-s injurati petru ca-s DOBITOCI...

#43
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005

Manowar, on Apr 7 2005, 06:30, said:

e normal sa fie injurati cand lucreaza in zilele de sarbatoare acolo

Mie NU mi se pare normal de loc. De ex, eu fiind din Constanta, aici traiesc multi turci, tatari (musulmani in general); asta ar insemna sa-i injuram pt ca lucreaza de Pastele si Craciunul nostru ? Totusi nimeni nu o face. Asta ineamna ca noi suntem mai toleranti sau nu am invatat sa injuram precum spaniolii (desi credeam ca la acest capitol suntem campioni) ?

Edit: si in ca ceva, in melodie se spune ca se c*** pe natia noastra, nu doar pe cei din Spania. Asta ne include si pe noi toti ...

Edited by BeDe, 07 April 2005 - 06:42.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003
La Manowar oricum totul este normal, ca "nu ii pasa"... dar situatia de la spanioli isi are o oglinda la noi cum bine ai intuit... tiganii.

Daca revedeti ce s-a discutat in thread-ul cu iei, comparand cu abureala asta spanioleasca... o sa vedeti o asemanare crancena. Cu alte cuvinte ce fac unii la noi in tara, ala fac in Spania... ceva mai agresiv dar e acelasi lucru, e expresia unei stari de ura.

Edited by andreic, 07 April 2005 - 07:04.


#45
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
BeDe...turcii si tatarii de care vorbesti au venit in tara in ultimii 5-7 ani??? Fura?? Va iau voua munca/posturile???? Nu prea cred...
Manowar are perfecta dreptate in posturile puse mai sus. N-avem ce face...astia suntem!!!
Pacat ca cei cumsecade ...si cei care rabda si trag sa intre tara asta in UE au ramas aici sa duca greul.
Zicea cineva mai devreme - capitanu` pictard -  sa ma duc la biroul ala unde se fac selectii pt SPANIA si sa inregistrez. Ce sa inregistrez prietene? Moldoveni si alte specii de oameni pe care oricum  ii vad zilnic la stirile de la ora 17???
Cati ardeleni ai vazut tu capitane la selectiile alea???? Si stii de ce? Pentru ca ardeleanul munceste nu se vaita. Sa nu mai zic de oltenii aia amarati care dorm pe tarabe prin piete langa marfa...care deabia isi scot cheltuiala cu transportul si "cazarea si masa" sub cerul liber??? Pe aia i-am inregistrat si m-am dus acasa, am ascultat caseta si nu auzeam nimic. Nu se plangea nimeni!!! Munceau si taceau. Ce sa aud prietene la oficiul ala de selectie??? Ca au 7-8-12 copii de hranit??? Ca le ia vantul folia de nylon de pe casa??? Ca a intrat apa in casa prin peretii aia de lut cu paie? Ce sa aud? Pai le pot eu stapanii apetitul sexaul ridicat in urma unei sticle de rachie??? Sa ma duc sa le duc prezervative??? Ce sa le fac eu Picarde...zi si tu!!! Sau  :worthy:  si sa le plang de mila ca tine???

#46
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
andreic...am inteles. Cam asa sta situatia!!! Asa sunt considerati romanii acolo (ma refer la cei plecati la negru)!  Sunt ca tziganii la noi!!! Ambele categorii fac muncile de jos...fura...cersesc...au oroare de munca. Dar la fel gasim oameni cumsecade si printre cei plecati si printre tziganii nostri...pacat ca sunt putini...

Edited by kador, 07 April 2005 - 07:11.


#47
MoDelia

MoDelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.03.2005
cred ca ce il deranjeza defapt.. pe.. respectivul e.. ca.. romanii le fura locul de munca..
(recunosc ca sunt multi care cersesc.. si fura acolo)
dar.. din versurile lui . am inteles.. ca il enerveaza cei care muncesc in zilele de sarbatoare (probabil pe mult mai putin decat ar lucra ei, spaniolii)..
majoritatea romanilor care au pelcat intr-o alta tara.. au inceput.. de jos.. si poate in timp am urcat..
dar au inceput cu munca in restaurante.. spalat wc-uri, curatenie.. ingrijit si spalat batrani.. etc. ..
si romani sunt muncitori..!!!
e parerea mea.. uitandu-ma la cei care ii cunosc dincolo.. ..
pentru ca am vazut ca lucreaza de la 12 ore in sus..  


probabil.. ca sunt cu capul in nori ;) .. dar vorbesc doar despre cei care ii cunosc!

si.. ma deranjeaza .. ca "desteptul" ala isi permite sa zica.. ca face ceva pe noi romanii!!! pe mine ma deranjeaza asta!!!!
sper ca si pe tine!!!!!!!!!!!!!!!!!!! daca te simti roman!
(sau poate iti plce.. sa stai in c......)

#48
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005
Cei indignati pot posta pareri si aici:
http://werden.blogsp...s-nuestras.html

#49
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

ScottishTerrier, on Apr 6 2005, 19:52, said:

Traducere:
“Azi vreau sa va vorbesc despre ceva
E despre aceasta plaga in crestere
Sint acesti romani de cacat, curvele astea de romani
Care, pe deasupra, mai si muncesc in zilele de sarbatoare
Sint aceste curve de romani
Care se uita la tine in discoteca
Si daca mergi si ii pocnesti
Uite ca, pe deasupra, te denunta ei pe tine

Ma cac in curvele astea de romani
Fii de curve, romanii
O sa le tai miinile
Fii de curve, de curve

Ehhh, astia care si ei se dau frumosi
Care lucreaza in restaurante
Ma cac in rasa lor
Si in mortii lor si in toata tara lor
Astora care mereu poarta sapca
Le trag una si ii trimit inapoi in tara lor”.

<{POST_SNAPBACK}>


ma insel io, sau suntem din aceeasi rasa...

#50
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
cred ca e vorba de "natie" nu de "rasa"... suntem de acesi rasa,aia-i klar!

#51
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
"Care, pe deasupra, mai si muncesc in zilele de sarbatoare"

La ce te poti astepta la un popor atat de idiot incat sa se lase incalecat (fara alifie) de inchizitie atata vreme? Ia uite frate, na problema! Daca romanu' e lenes nu e bine. Daca e harnic, iar nu e bine. Ca sa folosesc aceeasi exprimare, ma f... in natia lor de spanioli.

#52
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Daca se lasau incalecati numai de inchizitie mai era cum mai era... Dar s-au lasat incalecati si de arabi si dupa cum se stie aia au anumite obiceiuri pidosnice.

CapitanuPICARD, on Apr 7 2005, 12:34, said:

"Care, pe deasupra, mai si muncesc in zilele de sarbatoare"

La ce te poti astepta la un popor atat de idiot incat sa se lase incalecat (fara alifie) de inchizitie atata vreme? Ia uite frate, na problema! Daca romanu' e lenes nu e bine. Daca e harnic, iar nu e bine. Ca sa folosesc aceeasi exprimare, ma f... in natia lor de spanioli.

<{POST_SNAPBACK}>



#53
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Ba***-** **** ** ** ** ****** si ****-* ** **** de j**** m*** *** * ***** de h***** ****** vedei-as **** ***** ** ***** *** cu neamurile lor cu tot.
:naughty:

ps: se pune ca am injurat? accept un warn .... da m-am descarcat cu stelutele astea   :peacefingers:
ps2: ****-* ** **** ** *****

#54
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Melodia e un rahat. No big deal... n-am reusit s-o ascult mai mult de 30 de secunde, si alea pe sarite

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate