Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 

Hitul spaniol

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Hmmm ... vaz ca s-a mutat discutia aici :D ... asa ca, exact cum a spus Kador, trebuia sa venim cu reply, numa' ca "altfel" decat se asteapta domnia sa ...

adica - in mare - sunt de acord cu ce a scris mai sus ... Numai ca nu vad legatura (prea mare) cu topicul cu Loganu' ...

Nu kadoare, nu am sustinut ca puturosii ar trebui sa AIBA! Cum draq sa fiu de acord cu ei, sau sa-i deplang, atata timp cat sunt perioade cand eu nu dau cu zilele pe acasa?! Da' stiu oameni care muncesc pe branci. Si nu pot sa zic ca-s puturosi. Imi scot caciula cand ii vad pe strada.

Insa ia in calcul ca sunt si oameni care NU STIU / NU POT sa castige intr-atat incat sa isi permita mai mult de 70 - 80 euro lunar rata. Gandeste-te ca sunt si alte prioritati in viata: casa, familie. Si omul isi face calculul destul de simplu: atat imi trebuie pentru mancare, atat imi trebuie pentru pampersi, atat e rata pentru credit la casa ... ATAT ramane. Iar cu masina ... are nevoie de ea ... nu isi permite sa riste ca dupa cateva luni sa ii pice ceva nasol si sa trebuiasca sa fca rost de 2 -3.000 de euro ... Ca altfel NU MAI MERGE cu ea. Mai precis: NU MAI PRODUCE. Iar daca nu mai produce, s-a dus dracului TOT. Moare de foame. Ramane pe drumuri ... si atunci pleaca in Spania. Poate - poate. Si daca nu "poate", ce sa faca, trebuie sa produca ... si da in cap, se-apuca (si) de cersit sau munceste ca sclavu' in vreun santier, pe te-miri-ce. Si poate mai are si norocu' sa-l prinda vreo bomba in tren, si dupa aia se intoarce in sicriu de plumb acasa. Si s-a realizat.

In Spania.

#20
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Eu personal i-as taia limba lui dj syto ala

#21
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Am ascultat melodia si sunt sigur ca am mai auzit-o de mai demult la un post de radio romanesc.....poate alta varianta, poate alte versuri (nu am dat atentie atunci). Oricum, refrenul mi se pare foarte cunoscut.

#22
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
tyby, nu are legatura cu LOGAN-ul...dar acolo am fost inteles gresit si mi-ai cerut explicatii legate de romanul de rand...cum plateste rate etc. SI ca sa nu fiu off topic am tacut.Dar aici am facut legatura! "Daca esti bun sa ne explici cum il ajuta faptul ca la banii aia iti iei un A4 cu posibilitati de chip-tuning pe romanul de rand, care se straduieste sa plateasca cativa ani buni ratele la masina aia". Asta cu chip tuningul era mentionata ca dotare...nu ca modalitate de cheltuiala!

Omul ala in fata caruia iti scoti palaria...mi-o scot si eu ...constient fiind ca se multumeste cu atat, se complace in situatia lui, nu cauta altceva. De ce oare? Ai zis bine NU STIE. Dar ca nu poate...nu stiu ce sa zic. Sau poate e kestie de NOROC!!! POATE!! Si asta face parte din viatza noastra si ne urmareste/ocoleste de la nastere. Dar sa nu vina careva sa spuna ca a cautat si nu a gasit...
Am "aberat" eu mai sus pe kestia drumului pe care si l-a ales fiecare. Si eu daca-mi alegeam alta meserie...faceam injectii/retete si bagam 400 mil./luna in buzunar!

Edited by kador, 06 April 2005 - 13:22.


#23
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
kador, generalizezi nene. si o faci in necunostinta de cauza. in spania nu au plecat doar pleava si puturosii.
daca esti din bucuresti, te invit sa te deplasezi in piata walter maracineanu nr. 1-3 atunci cand se fac selectiile pentru plecat in spania sau oriunde in alta parte. ca divertisment, iti recomand sa ai la tine un aparat de inregistrat audio. dupa ce te-ai plimabt pe acolo non stop vreo 2 zile si 2 nopti pentru ca oamenii stau acolo in tot acest timp mergi frumusel acasa si asculta ce ai inregistrat.
o sa ai niste surprize surprize. fara andreea marin.

#24
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

CapitanuPICARD, on Apr 6 2005, 16:01, said:

kador, generalizezi nene. si o faci in necunostinta de cauza. in spania nu au plecat doar pleava si puturosii.
daca esti din bucuresti, te invit sa te deplasezi in piata walter maracineanu nr. 1-3 atunci cand se fac selectiile pentru plecat in spania sau oriunde in alta parte. ca divertisment, iti recomand sa ai la tine un aparat de inregistrat audio. dupa ce te-ai plimabt pe acolo non stop vreo 2 zile si 2 nopti pentru ca oamenii stau acolo in tot acest timp mergi frumusel acasa si asculta ce ai inregistrat.
o sa ai niste surprize surprize. fara andreea marin.

<{POST_SNAPBACK}>


bullshit.

fiecare isi merita soarta. cei care se duc acolo muncesc de 3-4-5 ori mai mult ca aici... si castiga in consecinta. aici daca ai 2 joburi esti un fraier, acolo daca muncesti 16-18 ore pe zi, esti necajit si ai nevoie de bani. Munceste tu aici 16-18 ore (da muncesti frate, nu sprijini lopata cum e p-aici) si sa vezi daca nu castigi de un trai decent! N-are bani sa ia de incaltat la copil da barbatsu bea si ea fumeaza ...  :death:  sa n-aud!

vine una de pasti anu trecut la usa la maicamea sa ceara niste bani ca n-are ce pune pe masa la copii de Pasti. zice maicamea OK.. iti dau 2 sau 300k (nu mai stiu exact) daca ma ajuti sa spal astea 2 covoare. la care tipa... "eeeee.... pai cat imi ia sa spal covoarele astea fac dublu din usa in usa"  :death:  ei poftim...

#25
aNDRYs

aNDRYs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 17.11.2003
Genial exemplu @add  ;)

Pentru a evita in viitor agasarea cititorilor (spanioli, romani), va reamintesc de citatul lui Alexandre Dumas: "Toate generalizarile sunt periculoase, chiar si aceasta."

Edited by andrys, 06 April 2005 - 17:57.


#26
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
"Cantecul" ala e facut de un pusti plictisit de viata si suparat de niste romaniasi de-ai nostri si n-ar trebui luat prea in serios.

Iar faptul ca e destul de ascultat nu cred ca se datoreaza versurilor, ci mai degraba instrumentalului, ca l-am downloadat si eu adineaori si e chiar misto, se cunoaste ca nu e profesionist, dar e destul de melodios si dansant.  :death:

#27
Ramona

Ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.03.2005
Plictisit sau nu , sper sa fie inchis pentru cativa anisori ...

   Ce s-ar intampla daca toti pustii s-ar apuca sa scrie virusi , sa incendieze , sa sparga geamuri , sa dea foc la drapele , sa darame cruci prin cimitire si sa-si injure vecinii , asa din plictiseala ...

    El trebuie sa primeasca ceea ce merita , asa cum am primit si noi romanii ceea ce meritam !!

#28
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ok ... voi acu credeti ca e nasoala situatia ??? stati sa vedeti in cativa ani ... deja copii din ziua de azi (de 12-13 ani) zic ca munca e rusinoasa (n-o zic da o dau de inteles ca mai stiu si d-astia de varsta asta) si cand te vad ca cureti/cari/duci gunoiu etc. te iau la misto ... asta e tara in care traim ... viitorul NU suna bine  :confuzzled:

#29
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Ati ajuns bine, ce sa zic! Daca elucubratiile heroino-sovine ale unui frustrat spaniol prezinta asa mare importanta pentru voi si daca voi credeti ca putza ala merita atata atentie inseamna ca a obtinut ceva, nu? A atras atentia unora care sunt dispusi sa faca gargara pe tema asta.

#30
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005
:cursing: bipppppppppppp ...............mortzii m****....bip  ......Atat am avut de spus... :death:

#31
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
Traducere:
“Azi vreau sa va vorbesc despre ceva
E despre aceasta plaga in crestere
Sint acesti romani de cacat, curvele astea de romani
Care, pe deasupra, mai si muncesc in zilele de sarbatoare
Sint aceste curve de romani
Care se uita la tine in discoteca
Si daca mergi si ii pocnesti
Uite ca, pe deasupra, te denunta ei pe tine

Ma cac in curvele astea de romani
Fii de curve, romanii
O sa le tai miinile
Fii de curve, de curve

Ehhh, astia care si ei se dau frumosi
Care lucreaza in restaurante
Ma cac in rasa lor
Si in mortii lor si in toata tara lor
Astora care mereu poarta sapca
Le trag una si ii trimit inapoi in tara lor”.

#32
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
shobi, din pacate ai dreptate  :confuzzled:
daca intrebi pe strada 10 copii ce vor sa se faca... te iei cu mainile de cap. nici unu' nu mai vrea sa fie doctor, inginer, profesor.... nu... toti vor sa fie cantareti, dansatori si fotbalisti.  :confuzzled:

#33
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Si fetele vor sa fie manechine si fotomodele si chiar dansatoare in Italia.

CapitanuPICARD, on Apr 6 2005, 21:59, said:

shobi, din pacate ai dreptate  :confuzzled:
daca intrebi pe strada 10 copii ce vor sa se faca... te iei cu mainile de cap. nici unu' nu mai vrea sa fie doctor, inginer, profesor.... nu... toti vor sa fie cantareti, dansatori si fotbalisti.  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>



#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Picarde! Si de ce-ar vrea!? Faptul ca am terminat medicina nu ma ajuta (dpdv financiar) DELOC. Iar nevasta-mea are salariu 4 meleoane pe luna. Sa va vad pe voi cum traiti (traiti, NU traiti DECENT) cu 8 meleoane pe luna, 2 persoane, eventual si plozi). Si nu, la medici nu e chestie temporara, ci de ANI. Ani buni. :(

Iar pentru un ante-scriitor: nu frustrarile unui copil tampit sunt amenintatoare, ci acceptarea / incurajarea acestor frustrari in masa, plus publicitatea facuta, care nu a dus decat la extinderea fenomenului.

#35
dimon

dimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.01.2005
eu cred ca dj syto, a scris melodia asta dupa o intamplare mai putin fericita cu un roman(sau mai multi). si asa a crezut el de cuviinta sa isi exprime repulsia fata de noi(adica ei - din spania :) ).

#36
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

rakoczy, on Apr 6 2005, 12:44, said:

in primul rand: romanii singuri isi fac imaginea asta in strainatate!
al doilea: ca si aici, si in spania sunt multi fitzosi destepti care arunca cu laturi peste tot! astia compun astfel de cantece....limbajul e acelasi la dj. acela ca si la capitan picard, manowar, etc, aici pe forumuri softpedia....
ce nu le convine? spaniolul acela e FRATELE LOR!

<{POST_SNAPBACK}>


no kidding.

pai, bineinteles ca romanii isi fac imaginea aia in strainatate. da' vezi tu, am mari indoieli ca de mine era vorba in cantecul ala, ca sa faci vreo legatura cu mine...ca vezi tu, in spania n-am fost in viata mea. asa intelegi tu sa respecti "armistitiul" ala pe care l-ai cerut? legand tot felul de mizerii penibile de mine? dupa cum stii, am un vocabular bogat: provoaca-ma sa-l folosesc, chiar te invit. si daca tot veni vorba de vocabular, limbaj si alte alea, vezi ca inainte de "etc" nu se pune virgula, pentru ca vine din latina, de la "et caetera", adica "si altele".

evident ca spaniolul ala care a facut cantecul are dreptate si-l admir. o data pentru ca isi exprima opiniile, a doua oara pentru ca a reusit sa faca asta prin arta, a treia oara pentru ca a pus pretz pe mesaj, nu pe ambalaj. ca dupa astia ca tine, ar fi trebuit sa stea in mortii lui si sa cante ceva de genul "dragi romani, nu-i frumos ce faceti, hai sa discutam despre asta". da' poate nu-i arde de asta, cand se trezeste cu bicicleta furata...

normal ca la un popor de catolici, faptul ca romanii muncesc duminica e o insulta. normal ca atunci cand in tara lor, ajung sa nu mai gaseasca joburi din cauza romanilor care muncesc pe flegme, sunt indignati. normal ca din 10 romani ajunsi in spania, 11 fura in timpul liber. cu exceptia unei gagici plecate acolo la o olimpiada, toti romanii pe care-i cunosc sau cu care am vorbit macar o data si au fost in spania, au fost acolo la furat.

ce sa-ti spun, ce urat din partea lor, a mai si sarit un destept pe-aici c-ar trebui sa se sesizeze ministerul de externe. si ce sa faca? sa-l muste de fund pe spaniol? mai ales cand are si dreptate?

P.S si ca sa nu va faceti iluzii , mi-e sila de spanioli, cel putin, de putinii pe care i-am vazut. nu pot face diferenta intre ei si tigani pana nu deschid gura, iar femeile lor mi s-au parut _nasoale_. da' in tara lor, au dreptul sa strige orice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate