Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

agentii de emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostLukkkkas, on Apr 24 2009, 01:53, said:

sunt australieni destui care lucreaza in NZ "professional and executive positions"
Adevarat si asta, stiu pe cineva care a lucrat contractor in Auckland 6 luni, zbura saptamanal, duminica seara spre Auckland, vineri inapoi in Melbourne, la familie.

View Postwiseguy76, on Apr 24 2009, 05:13, said:

Nu ma intereseaza ce scrie pe net
Atunci, sincer, nu cred ca ai facut o alegere buna. Trebuie ca tu sa-ti cauti informatia, aici ai primit cateva opinii deocamdata. Daca vor mai veni altele pe parcurs, excelent, daca nu, trebuie sa te apuci tu sa extragi.
Principala dificultate a unui emigrant e legata de comunicare. Daca vrei job bun trebuie sa vorbesti limba locala fluent.

#20
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postwiseguy76, on Apr 24 2009, 00:37, said:

Ok, pana la urma ai fost in NZ? Nu vreau sa-mi scrii un foileton, voiam cateva informatii mai concrete: unde ai stat, cat a durat pana ti-ai gasit de munca, ai avut probleme fiind imigrant? ce inseamna surpize neplacute?


Problema nu e unde stai., mai ales daca mergi singur...cu 50 de E pe sapt gasesti ceva decent, job poti sa gasesti din prima zi, depinde ce sti sa faci si ce esti dispus sa faci :-)...si cati bani ai in punga...unii nu isi permit sa fie mofturosi....job in domeniu, hm...depinde daca iti sunt recunoscute studiile, daca ai nevoie de autorizatie speciala pt resp domeniu, cum vb lb engleza etc, etc, etc...sunt joburi pt care iti trebuie o autorizatie speciala profesor, arhitect, medic, dentist, etc...o poti lua daca esti eligibil inca din Romania si hartia resp te va ajut ain NZ si in procesul de emigrare in general...daca nu, puncte pt studii vei primi dar odata ajuns in NZ va trebui sa faci macar un an sau doi in functie de caz anumite cursuri de echivalare, specializare. Eu care sunt de meserie profesor mi-au cerut Diploma of Teaching...desi am 6 ani de facultate in Ro, si pt care se face un fel de Masterat de 1 an in NZ, cum specialitatea mea nu e nici IT nici matematica sau fizica ca sa fie disperati sa ma angajeze chiar daca nu sunt Native English Speacker nu am avut nici motivatia necesara sa urmez respectivul masterat. Restul detaliilor tin de viata personala...SUCCESS

M-ai intrebat daca am fost in NZ...DA am fost si am stat 4 ani desi in fiecare an veneam in Romania pt 3 sau 4 luni, cand ma saturam de antipozi. Cand ii aud pe unii care pleaca undeva si vin dupa 20 de ani supunand ca nu au avut bani de bilet de avion imi vine sa rad...cu 1400 E gasesti bilet dus intors open 1 an.
In general experienta eigrarii este individuala, unii se descurca altii nu, unora le place altora nu...e si motivul pt care ti-am recomandat sa faci o vizita sa vezi cu ochii tai ce si cum.

Edited by Lukkkkas, 24 April 2009 - 07:43.


#21
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostLukkkkas, on Apr 24 2009, 08:24, said:

Eu care sunt de meserie profesor mi-au cerut Diploma of Teaching...
Eu mi-au cerut? Ce ai predat in Romania si la ce nivel, ca ma apuca groaza?

View PostLukkkkas, on Apr 24 2009, 08:24, said:

nu sunt Native English Speacker
Obviously.

#22
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Ce groaza te apuca draga?...ca nu as sti limba romana sau ca as fi analfabet daca imi mai aluneca degetele pe cate o tasta, sau pt ca mai scriu cate o opinie la oameni printre picaturi si alte ferestre windows deschise?...esti cumva dascalita?

ce am predat, unde si cum e prea putin relevant, cat despre engleza o vorbeam si atunci si o vorbesc si acum mai bine decat destui Kiwis.

Intotdeaua se gaseste pe forumuri cineva ca tine care sa se bage in seama, de sa-i treaca omului orice pofta de a mai da informatii utile, total dezinteresate, pentru care unii talhari de agenti cer oamenilor mii si mii de dolari.

Am postat ani de zile pe anumite forumuri informatii despre viata de zi cu zi, pana cand s-au gasit binevoitori si "oameni de bine" sa ma scoata din sarite. Nu voi mai posta nici pe forumul asta...acritura ce esti.


View PostLoveDemon, on Apr 25 2009, 07:39, said:

Eu mi-au cerut? Ce ai predat in Romania si la ce nivel, ca ma apuca groaza?

Obviously.

Edited by Lukkkkas, 25 April 2009 - 10:22.


#23
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Vechiul regulament avea o chestie draguta, care zicea:

Quote

NU "sufera" nimeni daca NU mai doriti sa postati/vizitati acest forum [...]


#24
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
LoveDemon, pana la urma ai ceva de zis la subiect, sau doar vanezi greseli gramaticale?

#25
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si "greselile gramaticale" pe care le vanez sunt importante pentru subiect - iti atrag atentia asupra nivelului participantilor la discutie.

#26
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostLoveDemon, on Apr 25 2009, 18:57, said:

Si "greselile gramaticale" pe care le vanez sunt importante pentru subiect - iti atrag atentia asupra nivelului participantilor la discutie.

Esti amuzanta.  "Vanarea" unor greseli de redactare datorate atentiei distributive sau grabei, si aluziile referitoare la "nivelul participantilor" iti denota frustrarea si snobismul...Poti sa iei  cuvantul "frustrare" in toate sensurile posibile...profesional, personal etc.

Referitor la "nivel" cred ca ai gresit adresa...alte detalii chiar nu te privesc.

#27
longjohnd2

longjohnd2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.02.2008
bai fratilor
nu-mi vine sa cred ca voi folositi forumul doar pt a va certa, in loc sa ii ajutati si pe alti cu opinii proprii dar la subiect
cu respect

#28
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostLoveDemon, on Apr 26 2009, 02:57, said:

Si "greselile gramaticale" pe care le vanez sunt importante pentru subiect - iti atrag atentia asupra nivelului participantilor la discutie
E mai important sa oferi informatie utila celor care au nevoie, decat sa stai pe margine si sa te repezi in scena, atunci cand nu ai nimic de spus, doar pentru a atrage atentia participantilor asupra greselilor facute.
Posturile lui Lukkkkas au, spre deosebire de ale tale, un raport semnal-zgomot mult mai bun. Daca nu ai nimic de spus la subiect incearca sa corectezi exprimarile participantilor in privat, altfel informatia utila se dilueaza in dispute stupide. Iar tu, ca moderator, ar trebui sa stii asta.
Multumesc pentru intelegere

#29
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu, ca user, ma exprim atunci cand consider ca trebuie sa ma exprim.

#30
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Ar fi bine sa te exprimi daca ai ceva de spus referitor la agentiile de emigrare. Greselile de exprimare nu sunt subiectul discutiei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate