Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Mac Os for pc tutorial

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View PostSkeptic, on Apr 21 2009, 16:27, said:

Nu am de gand sa ma razboiesc cu nimeni pe tema asta.
Am vrut sa spun ca Ubuntu si Windows 7 imi ofera tot ce am nevoie.
Nu am de gand sa ma chinui cu un OS care nu functioneaza pe hardware-ul meu.

Atunci chiar nu trebuia să intri în discuție. E ca și cum ai spune: – Are cineva o aspirinâ?
Și ți s-ar răspunde: – Mie paracetamolu' îmi face bine.
O fi, dar nu asta era întrebarea.

#20
Skeptic

Skeptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.04.2009

View Postfloriniaru, on Apr 23 2009, 10:20, said:

Atunci chiar nu trebuia să intri în discuție. E ca și cum ai spune: – Are cineva o aspirinâ?
Și ți s-ar răspunde: – Mie paracetamolu' îmi face bine.
O fi, dar nu asta era întrebarea.
De fapt a zis ca aspirina iPC nu l-a ajutat cu nimic si a intrebat de aspirina de la alti producatori.
Eu i-am zis ca mai exista aspirina Kalyway, iATKOS, iDeneb, JaS.
I-am mai zis ca am incercat aspirina iATKOS dar nu m-a ajutat cu nimic si ca paracetamolu mi-a facut bine.

Cred ca am fost ontopic, tu ai fost offtopic.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, iar un topic care o ia razna in Mac vs Windows vs Linux.
Omul cere ceva si voi o dati mereu in balarii. Daca sunt 3 posturi ontopic aici....

Razvan - ce configuratie are calculatorul tau ?

#22
alecsS

alecsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.03.2006
ceea ce se discuta pe aici e cam ilegal , se numeste hackintosh ce vrea autorul topicului sa realizeze
asa ca ar fi o idee buna sa fie inchis topicul

#23
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostalecsS, on Apr 23 2009, 13:17, said:

ceea ce se discuta pe aici e cam ilegal , se numeste hackintosh ce vrea autorul topicului sa realizeze
asa ca ar fi o idee buna sa fie inchis topicul

E o chestiune de interpretare. SLA-urile Apple spun cum ca nu suporta instalari ale sistemului de operare pe alt hardware decat cel facut de ei = Nu suporta OS X pe PC =.
Daca ai cumparat Leopard, spre exemplu, si reusesti sa-l instalezi pe PC esti 'acoperit' legal. Doar ca nu beneficiezi de suport Apple. Eu unul asa vad lucrurile.
De aici si solutiile de genul EFIx. Apple nu poate urmari, legal, utilizarea sistemului de operare pe alte masini decat Mac-urile proprii.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

asa ca ar fi o idee buna sa fie inchis topicul
"hackintosh" e un nume de site/forum. Si tot ce tine de aria asta se refer la portare/emulare Mac pe PC.
Deci probabil ar trebui inchisa toata aria dac avrei sa fie inchis topicul...

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
EFix, si stiu despre ce vorbesc, ca am facut unul (de pe el postez), nu-i neaparat o solutie pentru a economisi masiv. pe mine m-a deranjat lipsa unui sistem intre imac si mac pro. ca bani am iesit la nivel de imac, dar fara monitor, ca performanta la jumate de drum intre imac si mac pro-ul actual. noile imacuri au un raport pret/performanta mai bun ca cele vechi. cel putin varianta cu procesor de 2,93GHz.

la anu ma bate gandul sa iau un mac pro si anume cand generatia actuala devine mai ieftina. controlerul RAID umfla pretul cu 630€, ceea ce e stufos.

daca poti sa traiesti cu o placa video mai naspa, merge si imac-ul la 2,66 cu ecran de 24", desi multa lume se plange de gloss.
oricum, la cca 1400€, nu-i chiar terminal de scump, daca te-mpaci cu ecranul si cu faptul ca asa cum l-ai luat, asa ramane.
dar ar trebui sa fie utilizabil vreo 4 ani minim, asa ca, iesi la un 350/an, cea ce nu-i neaparat o afacere proasta.

#26
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
srry nu am mai avut timp sa intru. configuratia mea este urmatoare: 2 gb ram, procesor intel celeron core duo 1.6 ghz @ 1.6 ghz. placa video intel 82945 Express Chipset Family, placa sunet Realtek High Definition Audio.

#27
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

pe mine m-a deranjat lipsa unui sistem intre imac si mac pro
Exact asta este si situatia mea. Vreau sa imi pot alege display-ul singur, si nu ma incanta deloc ideea de laptop cu display de 24'' si tastatura externa (a se citi iMac). Vreau quad-core, vreau RAM si HDD-uri multe, SATA si in RAID "eftin". Si placi video la preturi decente (nu, un 8800GT la $300 fara taxe nu e un pret decent). Nu am bani de aruncat pe Mac Pro, si nici task-uri "CPU Intensive" care sa justifice un Xeon iar aspectul fizic al calculatorului este cam ultima mea grija, ca oricum il ascund sub birou.

#28
XgallardoX

XgallardoX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2009

View Postnalexericw810, on Apr 21 2009, 16:12, said:

Mac OS X poate fi instalat pe pc destul de "usor" cu conditia sa iti cunosti foarte bine hardware-ul, pentru a stii ce patch-uri sa aplici.
Eu l-am instalat aseara, a doua oara, cu succes. Singura problema ce a ramas nerezolvata este sunetul 5.1. Am gasit totusi solutia, dar n-am avut timp sa ma ocup. Iti urez succes, si daca ai nevoie de ajutor, let me know :D Spor!

Ajuta-ma pe mine pls!
Am Leopard Patched pe DvD si cand bootez de pe el cu F8 si  -v sa il instalez, la un moment dat se blocheaza la eroarea "UNKNOWN SIGSEGV CODE 0".
Nu am gasit pe net niciunde o solutie pt asta....Am incerctat si cu cpus=1 si nimic.
Folosesc AMD Turion Core Duo 64x2.

P.S.: Nu ajung la ecranul gri de instalare.

#29
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postz0z, on Apr 30 2009, 18:31, said:

Exact asta este si situatia mea. Vreau sa imi pot alege display-ul singur, si nu ma incanta deloc ideea de laptop cu display de 24'' si tastatura externa (a se citi iMac). Vreau quad-core, vreau RAM si HDD-uri multe, SATA si in RAID "eftin". Si placi video la preturi decente (nu, un 8800GT la $300 fara taxe nu e un pret decent). Nu am bani de aruncat pe Mac Pro, si nici task-uri "CPU Intensive" care sa justifice un Xeon iar aspectul fizic al calculatorului este cam ultima mea grija, ca oricum il ascund sub birou.

Cam tarziu, dar uite o idee: cauta un MacPro din generatia mai veche (Dual Xeon 5xxx), eventual SH, adauga RAM dupa pofta inimii (primele generatii MacPro merg si cu memorii non-ECC 72 bit), pune o galeata de HDD-uri in mama si tata RAID-urilor (ma rog, limiteaza-te la un RAID 0+1 :) ), baga-i pe gat orice placa video ATI PCI-express (din cate stiu placile nVidia sunt problematice, ma refer la cele ce nu-s facute pentru Mac) si... voila! ai un mic monstru capabil sa ruleze fara probleme Leopard (sau Snow Leopard) la un pret decent.
Ah, asezoneaza tot tacamul cu un LCD de 2x'' :)

#30
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Nu imi place Xeon, papa mult curent, iar MacPro-ul sh e inca scump. Prefer mai tanarul E8400 + 8GB RAM, pe un GA-EP35-DS3, cu un raid stripe si un 8800GT. In fix 10 minute am OSX care merge impecabil la o fractiune din pretul unei masini similare de la Apple.
Poti sa pui ROM de mac pe unele modele de 8800GT si chiar pe 9800GTX si nu iti mai face figuri in MacPro. Doar ca apare "jumpy mouse" in QT, usor de rezolvat.

Edited by z0z, 05 June 2009 - 17:13.


#31
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postz0z, on 5th June 2009, 18:11, said:

Nu imi place Xeon, papa mult curent, iar MacPro-ul sh e inca scump. Prefer mai tanarul E8400 + 8GB RAM, pe un GA-EP35-DS3, cu un raid stripe si un 8800GT. In fix 10 minute am OSX care merge impecabil la o fractiune din pretul unei masini similare de la Apple.
Poti sa pui ROM de mac pe unele modele de 8800GT si chiar pe 9800GTX si nu iti mai face figuri in MacPro. Doar ca apare "jumpy mouse" in QT, usor de rezolvat.

8800 GT/9800 GTX cu rom mod pt. OS X? Intreb pentru ca, pe HCL-ul Leopard/Snow Leopard se regasesc, stiu si eu, 10-15 modele (de la diferiti producatori, ergo, cu diferite versiuni BIOS) compatibile. Evident,exista sanse sa-l faci sa mearga, insa Leopard, cel putin, cunoaste doar 2-3 modele high-end si vreo 10-12 budget, low si pro.
Xeon 5xxx / 35xx pe 45nm, chiar si cele pe 65nm consuma la fel de mult curent ca si C2D-urile (sau C2Q-urile) din care 'se trag'.

#32
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
da, mi-am pus eu ROM de Mac pe un EVGA 8800GT si a mers impecabil. A mers relativ OK si pe un Asus, tot 8800GT, doar ca prezenta artefacte in 2D.

#33
claudiusef

claudiusef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2008
Pot instala mac osx, leopard sau cum ii zice pe un HP 6715s, Procesor AMD Turion 64 x2, 2gb ram, ati x1250 ?

Astept raspuns urgent...mersi

PS: Aveti si un tutorial,de preferabil in limba romana ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate