Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Paw-Paw (Asimina triloba)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Posthapylica, on 13th January 2011, 15:14, said:

Scuze Dino asa este  :thumbup:
http://translate.goo...o...Dro&prmd=iv
Acesta este linkul cu pawpaw! :)

mmm... n-ai reusit nici de data asta. Duce tot la diospyros. Nu-i nimic, ideea e ca am aflat de site. Tnks!

Daca vrei sa citezi site-ul respectiv pentru paw-paw, cred ca aici e info pe care vroiai tu sa o pui: Asimina triloba

#38
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postdino2, on 14th January 2011, 13:10, said:

mmm... n-ai reusit nici de data asta. Duce tot la diospyros. Nu-i nimic, ideea e ca am aflat de site. Tnks!

Daca vrei sa citezi site-ul respectiv pentru paw-paw, cred ca aici e info pe care vroiai tu sa o pui: Asimina triloba
Eu vroiam sa-l pun pe cel tradus .Nu merge pus :nonobad:

Edited by hapylica, 19 January 2011 - 22:17.


#39
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Au inceput sa faca frunze! Au trecut a doua iarna fara sa-i protejez si nu sunt afectati absolut deloc. Din toata gasca de "ciudati" pe care-i am astora le merge cel mai bine. Chiar mai bine decat unora din ciresi, piersici si caisi.

#40
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Eu am cumparat un pawpaw in primavara si inca nu da semne!Trebuie altoit sau face si fructe si asa?Nu sunt lamurit! :confuzzled:

#41
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Posthapylica, on 30th April 2011, 13:12, said:

Eu am cumparat un pawpaw in primavara si inca nu da semne!Trebuie altoit sau face si fructe si asa?Nu sunt lamurit! :confuzzled:

face sigur fructe in starea care e acum, daca esti grabit atunci se altoieste paw-paw pe paw-paw, cu ramura detasata dintr-o planta matura pe portaltoi obtinut din samanta.

#42
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc Aycu,chiar ma intreba Mira de ce nu vorbesc cu tine de pawpaw ca tu ai in curte.Ai mancat fructe pana acum? :OK:
Deja vad ca imi cresc si mie din seminte,am 3 buc la 2cm.Oricum am inteles ca trebuie sa am rabdare multa.Eu am pus samburi in pamant in gradina.O sa am probleme cand ii voi muta?

#43
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Posthapylica, on 1st May 2011, 00:20, said:

Multumesc Aycu,chiar ma intreba Mira de ce nu vorbesc cu tine de pawpaw ca tu ai in curte.Ai mancat fructe pana acum? :OK:
Deja vad ca imi cresc si mie din seminte,am 3 buc la 2cm.Oricum am inteles ca trebuie sa am rabdare multa.Eu am pus samburi in pamant in gradina.O sa am probleme cand ii voi muta?

Ai mei sunt deja maturi au intrat pe rod de acum vre-o 5-6 ani, nici nu mai tin minte cand, semintele mi-le produc singur, in general fac fructe cam la 8-9 ani de la rasarirea din samanta. De obicei ar trebui plantati in ghiveci si abia in anul 2-3 mutati in sol. Pana in anul 3-4 nu sunt probleme majore cu mutatul, dupa aceea trebuie avut in vedere un balot mai generos pentru a pastra radacini cat mai multe, cu atentie sa nu se piarda pamantul de pe radacini (stii tu, chestia aia cu micorizele). Perioada optima de mutare, noiembrie-martie in functie de adancimea de inghet a solului.

#44
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Postaycu33, on 1st May 2011, 20:58, said:

Ai mei sunt deja maturi au intrat pe rod de acum vre-o 5-6 ani, nici nu mai tin minte cand, semintele mi-le produc singur, in general fac fructe cam la 8-9 ani de la rasarirea din samanta. De obicei ar trebui plantati in ghiveci si abia in anul 2-3 mutati in sol. Pana in anul 3-4 nu sunt probleme majore cu mutatul, dupa aceea trebuie avut in vedere un balot mai generos pentru a pastra radacini cat mai multe, cu atentie sa nu se piarda pamantul de pe radacini (stii tu, chestia aia cu micorizele). Perioada optima de mutare, noiembrie-martie in functie de adancimea de inghet a solului.

Cat de mari se fac pomii?

#45
aycu33

aycu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.08.2008

View Postdino2, on 2nd May 2011, 14:14, said:

Cat de mari se fac pomii?

aproximativ 3,5m, au crescut in forta la inceput, acum stagneaza.

#46
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postaycu33, on 2nd May 2011, 21:27, said:

aproximativ 3,5m, au crescut in forta la inceput, acum stagneaza.
Eu am pus samburii de pawpaw in ghivece de care am avut si apoi le-am pus in gradina,deci nu am pus direct in pamant.M-am gandit eu ca transplantarea este cu dichis.Doar ca am impresia ca i-am pus prea devreme ;)

#47
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
Eu am luat 8 seminte de paw paw cu 2 lei/buc de la cineva care a facut o comanda pe site-ul http://www.exotische...75cb20c049ad99c.
Din 8 seminte au germinat 4 dupa o luna jumate de la plantare, 3 nu dau semne de viata si una am distrus-o  sa vad daca nu e seaca( trecuse o luna si inca nu rasarise nimic).
Comanda minima cred ca e de 20 euro, pretul a 5 seminte de paw paw e 4 eoro dar e mult mai bine decat 40 de lei cat e un singur puiet in magazine. Pana la 20 euro se pot cumpara seminte de kaki sau mai stiu eu ce.
Spor la gradinarit!

#48
george198519852009

george198519852009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2011
salut

cand se face urmatoarea comanda de  seminte

caci as dori si eu

Edited by diorama, 12 June 2011 - 23:56.


#49
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
Au germinat si celelalte 3 seminte care nu dadeau nici un semn de viata.
Cred ca pana in primavara se vor strange 4-5 doritori.
Eu am depus 20 de lei in contul celui care a facut comanda(pret seminte + pret colet) si cand a vazut ca i-au intrat banii mi le-a trimis prin posta. Puteti proceda asa.
Am citit ca semintele nu trebuie sa se deshidrateze asa ca l-am rugat sa mi le trimita umezite intr-o pungulita.

#50
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Felicitari Vali pt. germinare.Eu sa stii ca nu am decat 3 puiuti,celelalte seminte nu stiu ce naiba au! :angry:
La iarna o sa comand seminte si o sa incerc din nou.Ce fel de pamant ai folosit?

Edited by hapylica, 16 June 2011 - 23:04.


#51
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011

View Posthapylica, on 17th June 2011, 00:03, said:

Felicitari Vali pt. germinare.Eu sa stii ca nu am decat 3 puiuti,celelalte seminte nu stiu ce naiba au! :angry:
La iarna o sa comand seminte si o sa incerc din nou.Ce fel de pamant ai folosit?

Multumesc!
Am pus pamant din gradina dintr-un loc unde in ani trecuti am aruncat  tot felul de resturi ca sa putrezeasca.
Eu nu folosesc pamat de flori deloc pentru insamantari. Am pus odata rasad de rosii in pamant de flori si au ramas pe loc dupa care s-au ingalbenit. In schimb si-au dezvoltat radacini de 15-20 cm de parca nu gaseau substatele necesare.
Goji de la dumneavoastra au ajuns la 15 cm
Numai bine!

#52
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare stimati colegi de forum :)
De sambata sunt si eu posesor de asimina triloba,adica pawpaw.Azi am vorbit cu taticul lor adica cu domnul decan Dorel Hoza si mi-a explicat ca pot sa-l pun in pamant acum fara sa mai astept pana la toamna.Planta are vreo 70 cm si m-a costat 150 lei fiind adusa din Italia.
Am uitat sa-l intreb pe domnul decan ce ingrasamant sa folosesc pentru el.Voi ati folosit?
Merci
Nicu

Edited by satenicu, 13 July 2011 - 15:09.


#53
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Foarte scump pawpaw!Si ti-a spus ca este altoit ,nu este asa?Cam asa se vad la noi noutatile.prin bisnita :cursing:
Eu am cumparat cu 15lei pawpaw din Romania de la un amic si se pare ca si samburii pusi in pamant acum 3 luni incep sa rasara.Deci voi avea o mica livada doar ca nu am spatiu si la anul va trebui sa dau din ei dar nu ca bisnitarii!!
Satenicu ai grija ca 2,3 ani este bine sa nu vada soarele.Eu am pus un paravan drept el.Dupa aceea este necesar sa aiba soare! :peacefingers:

Edited by hapylica, 15 July 2011 - 21:37.


#54
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 22.02.2009
Paravanul nu te ajuta cu nimic!
Pune planta intr-un vas mare, baga vasul intr-un garaj, un beci cu o mica fereastra, etc!
In 2-3 luni planta va "exploda"!
Dar arsurile solare, stagnarea vegetala si uscarea frunzelor vor reaparea la replantarea
de afara!

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate