Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

(dude79trc & tudorelu) Casa la "tara" - "Duplex" in Padurisu

- - - - -
  • Please log in to reply
1327 replies to this topic

#1315
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
aval kl51 il gasesti la arabescue, mapeleastic si mapegum de la mapei dedeman, isolflex , aquaflex etc de la isomat.
primul e ca cl51 120+tva galeata de 25 kg.

#1316
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
va multumesc. credeti ca mai este necesar sa folosesc si banda sau e suficient sa insist cu hidroizolantul la imbinarea intre perete si sapa?

referitor la lavabila pentru baie si bucatarie cu ce vopsea ati avut rezultate multumitoare?

aceeasi intrebare si pt chitul de rosturi. Exista producatori mari gen Ceresit, Savana, etc la care platesti reclama si numele si producatori mici care au produse foarte bune.

Edited by dude_79_trc, 30 July 2010 - 14:32.


#1317
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdude_79_trc, on 30th July 2010, 15:15, said:

va multumesc. credeti ca mai este necesar sa folosesc si banda sau e suficient sa insist cu hidroizolantul la imbinarea intre perete si sapa?

referitor la lavabila pentru baie si bucatarie cu ce vopsea ati avut rezultate multumitoare?

aceeasi intrebare si pt chitul de rosturi. Exista producatori mari gen Ceresit, Savana, etc la care platesti reclama si numele si producatori mici care au produse foarte bune.
orice ai face la faianta si gresie ,asculta un pic de sfatul meu , ca s-ar putea sa mai stiu una-alta
e vorba de instalare
RENUNTA LA COLTARELE ALEA DE PLASTIC eu le numesc tiganii
1-inestetice
2-lipsa de profesionalism
3-in zonele cu umezeala ele creaza mai multe probleme decat rezolva
ar mai fi cate ceva de zis dar oricum nu de bine iar ala care vine si recomanda asa ceva probabil ca ca e genul ala de montator/ faiantar pe care eu ii denumesc ''tip punga''
chitul se alege in functie de latimea rostului dintre placi iar singurul producator din ro pe care eu il stiu sa aiba ambele formule de chit necesare unei instalari standard este ceresit

Edited by petre69, 30 July 2010 - 18:58.


#1318
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
si eu subscriu la chestia cu coltarele. Daca gresia respectiv faianta nu suporta taierea la masina in 45 mai bine slefuiesti taietura si eventual chituiesti cu chit marginile respective de la glafuri, tocuri, muchii etc.

cat despre coltarele de la hidroizolatie, ele nu izoleaza cat armeaza membrana care se creaza in colt, cu o banda simpla de rigips si cu ,un meserias mediu obtii aceleasi rezultate cu privire la calitatea hidroizolarii in muchii si colturi.

Edited by septimiu80, 30 July 2010 - 22:13.


#1319
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Va foarte multumesc pentru sfaturi. Nici nu poate fi vorba de coltare din acelea de plastic. Imbinarile se vor face prin slefurirea la 45 de grade a placilor.

Azi a venit domnul de la firma de la care luam usile de interior si a luat masurile. Deoarece inaltimea golurilor de usa sunt intre 2080 si 2110 mm am avut de ales intre a face usile la comanda ceea ce inseamna 6 saptamani de asteptare si circa 20% in plus la pret. Pana la urma domnul ne-a propus sa prindem de buiandrugi polistiren extrudat peste care sa punem plasa si apoi sa gletuim. Vom merge pe varianta aceasta.

#1320
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
nimic nou?

#1321
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Mai nimic. A plouat destul de mult in ultimul timp. :P

Trecand peste gluma, desi am trecut prin multe momente tensionate, ne-am mutat in decembrie. Casa e in proportie de 95% terminata. Am inceput sa lucram la curte, la accesul in curte (multumim Septimiu80), urmeaza sa dacem si portile de acces(multumim MirelaLucia pentru idei). Cu alte cuvinte ne distram. Am tot zis ca fac poze si le atasez, dar tot timpul a fost altceva de facut. Daca aveti cereri specifice pentru anumite portiuni ale casei, nu ezitati.

#1322
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdude_79_trc, on 10th May 2011, 11:40, said:

Daca aveti cereri specifice pentru anumite portiuni ale casei,
pai eu vreau poze de peste tot

#1323
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Dar nu mai bine treci matale si vezi cu ochii tai ce si cum. :) O sa fac si poze sa postam aici, dar la cat de delasator am devenit de cand m-am mutat la tara s-ar putea sa mai dureze ceva.

#1324
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdude_79_trc, on 10th May 2011, 12:32, said:

Dar nu mai bine treci matale si vezi cu ochii tai ce si cum. :)
as veni dar nu am timp nici sa respir

#1325
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
baga poze si sa te vedem la finalizate...

#1326
cgusa

cgusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2009
Salut tuturor!

cine stie de unde se poate cumpara o teava telescopica pentru fosa...capacul fosei este la 50 cm sub pamant si mi-ar trebui un tub telescopic numai ca Baumax, obi, Unimat, Universal construct nu au auzit de asa ceva...sunt din Sibiu...Multumesc anticipat!

#1327
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcgusa, on 30th October 2011, 22:20, said:

Salut tuturor!

cine stie de unde se poate cumpara o teava telescopica pentru fosa...capacul fosei este la 50 cm sub pamant si mi-ar trebui un tub telescopic numai ca Baumax, obi, Unimat, Universal construct nu au auzit de asa ceva...sunt din Sibiu...Multumesc anticipat!
incearca romstal

#1328
korenta

korenta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2008
Buna!ai putea te rog sa-mi spuicum sunt oameni in satul acela?detin un teren de la bunici pentru casa +casa batraneasca.Este ok satul?lumina,gaze,apa...crede-ma am ani buni de cand  nu am mai trecut pe acolo...parintii la fel.Ma gandeam ori sa renovez casa batraneacspt.vacanta ori sa fac una noua,sau cine stie chiar sa ma mut acolo.Merci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate