Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Investitii pe bursa din SUA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
florin1279

florin1279

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2009
Salut!

Stie careva daca se poate investi pe bursa Americana (Dow Jones, NASDAQ) din Romania ? Daca da prin ce brokeri ? Sau eventual site-uri de brokeraj din afara care accepta conturi deschise din Romania.

Multumesc.

#2
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
normal ca se poate. exemple de brokeri romani ar fi vanguard, wbs, iar straini saxobank, cmc markets etc. la o simpla cautare pe google obtii o gramada de alti brokeri.

#3
mihaela_gg

mihaela_gg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.06.2009
Am si eu cateva intrebari pentru cei care au experienta pe bursele externe.

1. Dintre cei care joaca pe bursa de afara, recomanda cineva un broker? Sau daca nu il recomanda, poate ii face reclama negativa. (Imi trebuie cineva care sa accepte un buget cat mai mic).

2. Cum e cu comisioanele/impozite ? E mai avantajos un broker in ro sau din afara ?  (Nu ma intereseaza sfaturile brokerului, doar sa imi intermedieze tranzactiile)

3. Cam ce informatii sunt disponibile gratuit referitor la evolutia bursei, si cam pentru ce (considerat necesar) trebuie platit? Am citit pe undeva ca la noi informatia e mai ieftina ca in afara, de-aici intrebarea mea. Am mai vazut si diverse informatii cu abonament lunar si fiind incepatoare, nu stiu pentru ce o sa trebuiasca sa scot bani din buzunar (si cati) daca vreau sa joc pe bursa din NY spre exemplu.

4. Foarte foarte util ar fi ca macar unii dintre cei vizati de aceste intrebari sa ne usureze un pic si noua munca de incepatori indrumandu-ne niste pasi necesari la inceput.

#4
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
cred ca cea mai in masura sa alegi in cunostinta de cauza un broker esti tu insati, pt ca iti stii exact bugetul, targeturile, etc.
ca principii generale, recomand ca brokerul sa aiba ceva vechime, sa aiba capitalizare serioasa si neaparat sa fie reglementat in USA sau UE
de regula, brokerul extern e mai avantajos, pt ca brokerii romani care ofera servicii externe sunt doar niste reprezentanti/reselleri ai celor externi
nu consider ca trebuie platit nici un serviciu, stiri se gasesc pe o gramada de site`uri in real time, ai acces pe net gratuit la bloomberg tv...in plus si platformele vin cu diverse servicii de stiri

#5
mihai_trader

mihai_trader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.06.2009

 mihaela_gg, on 23rd June 2009, 15:04, said:

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au experienta pe bursele externe.

1. Dintre cei care joaca pe bursa de afara, recomanda cineva un broker? Sau daca nu il recomanda, poate ii face reclama negativa. (Imi trebuie cineva care sa accepte un buget cat mai mic).

2. Cum e cu comisioanele/impozite ? E mai avantajos un broker in ro sau din afara ?  (Nu ma intereseaza sfaturile brokerului, doar sa imi intermedieze tranzactiile)

3. Cam ce informatii sunt disponibile gratuit referitor la evolutia bursei, si cam pentru ce (considerat necesar) trebuie platit? Am citit pe undeva ca la noi informatia e mai ieftina ca in afara, de-aici intrebarea mea. Am mai vazut si diverse informatii cu abonament lunar si fiind incepatoare, nu stiu pentru ce o sa trebuiasca sa scot bani din buzunar (si cati) daca vreau sa joc pe bursa din NY spre exemplu.

4. Foarte foarte util ar fi ca macar unii dintre cei vizati de aceste intrebari sa ne usureze un pic si noua munca de incepatori indrumandu-ne niste pasi necesari la inceput.

1. Cel mai ieftin broker este Interactive Brokers - www.interactivebrokers.com
Are cele mai mici comisioane, 0.005$ pe actiune, minim 1$ pe ordin. Adica cumperi 200 actiuni si platesti comision 1$ (2$ ciclu complet vanzare-cumparare). Sa zicem cumperi azi 100 actiuni YHOO la 16$ deci 16x100=1600$. Daca pui un stop loss la 15$ si pierzi ai pierdut 100$+2$ comision=102$. Daca pui target pentru profit la 18$ si castigi, ai 200$-2$ comision=198$. Foarte avantajos din punct de vedere al comisionului zic eu. La Romanika nu stiu cum e cu comisioanele ca nu joc aici. Dar cred ca te usuca romanasii nostrii. Reversul medaliei la Interactive Brokers, nu te tine nimeni de mana, trebuie sa stii ce faci, au client service prost (de asta au comisioanele asa mici). Dar de buni sunt buni si la viteza de executie si al tot. Broker foarte bun pentru daytrading. Cu ei o sa trebuiasca sa folosesti o platforma third party pentru analize, de exemplu NinjaTrader care e free (www.ninjatrader.com). Sau QuoteTracker tot free (www.quotetracker.com). Te mai costa 10$ pe luna ca sa primesti cotatiile pietei in timp real (US stocks, US futures, forex). Cont minim de deschidere parca 10000$.
Alti brokeri buni. TDAmeritrade (www.tdameritrade.com). Comision fix 9.99$ indiferent cate actiuni cumperi. Deci e mai rentabil daca ai cont mai mare - peste 30000$ zic eu. Nu au decat US stock market. Nu este foarte potrivit pentru daytrading din cauza comisionului ridicat, dar bun pentru swing si position trading. Cont minim de deschidere 2000$.
Tradestation (www.tradestation.com). Comisioane intre 6.99-9.99$ fix pe tranzactie. Sau la alegere per share 0.01$. Asta e broker pentru profesionisti. Tradestation e una dintre cele mai bune platforme de analiza si tranzactionare, faci orice cu ea. Platforma costa si ea 100$ pe luna, sau e free daca faci un anumit numar de tranzactii pe luna. Se deschid conturi separate pentru stocks, futures si forex parca. Cont minim de deschidere parca e 5000$.
2. Cu impozitele cred ca poti sa alegi sa le platesti la ei sau aici. Oricum o sa trebuiasca sa completezi niste formulare pentru taxe. Oricum astea le gasesti la broker. Intai deschizi contul online, apoi completezi hartogaria, semnezi si trimiti tot ce cer ei (copii dupa pasaport, acte, etc.), dupa care trimiti banii in cont prin transfer bancar.
Informatiile despre bursa le gasesti gratuit fie la broker fie pe site-uri de finante: finance.yahoo.com, www.stockcharts.com, www.marketwatch.com, www.incrediblecharts.com.
3. Primul pas pe bursa este urmatorul: downloadezi (sau cumperi de pe amazon) urmatoarele carti si le citesti: Trading for a living - Alexander Elder. Come into my trading room - Alexander Elder.

#6
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Eu recomand CMC Markets. Au comisioane 0 la indecsi si materii prime precum si la pozitii intraday. La actiuni, percep un comision de 0,2 din valoarea tranzactiei. Au doua tipuri de conturi, investment account, pentru cei care cumpara si tin actiunile pe o perioada mai lunga (3 luni, spre exemplu), si trading account, pentru cei care speculeaza (day sau chiar si swing traderi).
Comisioanele se platesc market makerului iar impozitele se platesc in tara de resedinta, Romania in cazul de fata. Dupa fiecare tranzactie, market makerul trimite o scrisoare acasa cu rezultatele tranzactiei, pentru a putea fi folosita la decalaratia de impozit.

#7
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Unde gasesc un serviciu platit pentru indicii in timp real la piata americana si la europeni, tot ce e gratis are un delay de 15-20 minute.

#8
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002

 DjAdi, on 13th September 2009, 00:49, said:

Unde gasesc un serviciu platit pentru indicii in timp real la piata americana si la europeni, tot ce e gratis are un delay de 15-20 minute.
Pe Google Finance gasesti cotatiile Dow Jones, NYSE, NASDAQ si S&P in timp real, gratuit. Baga un ochi aici: http://www.google.co...r.html#realtime

#9
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Da intradevar nu stiam ca ei ofera gratuit, o sa urmaresc luni seara.

Pentru indicii europeni nu ofera in timp real si as plati cativa euro sa am acces, am pierdut de multe ori pe BVB cand piata se ducea dupa pietele europene si eu aflam dupa 10-15 minute ce se intampla.

#10
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
iti poti downloada un demo de la fxpro.com de exemplu, e nelimitat si ai DAX, FTSE100, CAC40 si SMI

#11
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 DjAdi, on 13th September 2009, 00:49, said:

Unde gasesc un serviciu platit pentru indicii in timp real la piata americana si la europeni, tot ce e gratis are un delay de 15-20 minute.

Nu trebuie platit in plus ca sa ai indicatori in timp real.
Sint o gramada de site-uri care ofera chestia asta gratuit. Pentru bursa americana poti sa ai incredere in http://google.com/finance, http://finance.yahoo.com si http://money.msn.com, insa e adevarat ca nu toate actiunile de acolo sint in timp real. Ai timp real la NASDAQ, insa la AMEX si OTC nu ai. Ca sa ai cotatii in timp real, un site de recomandat este http://www.level2sto...-ii-quotes.html, care - pe linga faptul ca iti da cotatii de pret in timp real, iti da cotaliile de nivel 2, deci iti arata toate tranzactiile care stau la rind (lista cu bid si ask), nu numai pretul in momentul respectiv. Ceea ce este extrem de folositor, poti sa iti faci o idee mai corecta. In plus, graficul cu candlesticks este actualizat la 15 secunde (IN TIMP REAL), si daca stii sa il citesti nu prea ai cum sa pierzi.

Edited by Jumping Jack, 24 September 2009 - 13:12.


#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 mihai_trader, on 29th June 2009, 19:01, said:

La Romanika nu stiu cum e cu comisioanele ca nu joc aici. Dar cred ca te usuca romanasii nostrii.
Comisioanele la "Romanika": 1% din valoarea tranzactiei + 1RON comision BVB. Se acorda reduceri in functie de rulajul lunar. Pentru tranzactii intraday  comisionul e 0.4%. Nu platesti insa alte taxe de "administrare" si ai date in timp real. Asta e valabil pentru broker-ul meu, dar si la ceilalti e similar.

#13
mihai_trader

mihai_trader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.06.2009

 andrei_0, on 25th September 2009, 11:01, said:

Comisioanele la "Romanika": 1% din valoarea tranzactiei + 1RON comision BVB. Se acorda reduceri in functie de rulajul lunar. Pentru tranzactii intraday  comisionul e 0.4%. Nu platesti insa alte taxe de "administrare" si ai date in timp real. Asta e valabil pentru broker-ul meu, dar si la ceilalti e similar.
Pai sa facem un calcul. Sa zicem ca cumparam 1000 actiuni la 30$ actiunea. Asta inseamna 30000$. A doua zi pretul urca la 30.5$ pe actiune. Vindem si avem 30500$. Deci un profit de 500$. Oops, stai ca n-am socotit comisionul! La TDAmeritrade comisionul este fix, 9.99$ pe tranzactie. Deci 9.99$ la cumparare plus 9.99$ la vanzare, 20$. Asta inseamna ca ramanem cu 500-20=480$. Daca tranzactionam prin Interactivebrokers unde comisionul este de 0.005$ pe actiune avem 1000 actiuni * 0.005 = 5$ la cumparare plus 5$ la vanzare = 10$. Deci ramanem cu 490$.
Acum sa vedem la Romanika. 1% comision din valoarea tranzactiei la cumparare plus 1% la vanzare, adica 2% cu totul, deci 600$ comision!!! Adica ramanem cu... -100$. Traiasca Romanika si brokeri romani  :D

#14
dongo

dongo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2009
Salut,
Imi puteti spune ceva de SAXO BANK? A investit cineva prin ei? Imi puteti da alti brokeri cu care ati lucrat si ati fost multumiti in special pentru bursele europene? Se merita sa fac tranzactii prin ei sau sunt mai buni  Interactive Brokers? Eu totusi vreau sa beneficiez si de un client service bun nefiind familiarizat deocamdata cu piata externa. merci

#15
viorel40

viorel40

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2007
La Saxo Bank trebuie sa intri cu sume mari. M-i se pare ca pragul minim este de 2000 de euro... Acum nu stiu de cat dispui tu dar mie mi se pare cam mult.
Eu unul de cand am descoperit Forex-ul mi-am luat gandul de la burse.
Va doresc succesuri!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate