Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8580 replies to this topic

#5905
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 12 iunie 2022 - 16:51, said:


Si cum spuneam, cum controleaza producatorii calitatea sunetului in absenta unor parametri masurabili?!

Problema nu e in faptul ca ar exista niste parametri nemasurabili, ideea e ca protocolul de masurat a lui Amir nu e perfect si el nu masoara tot ce e masurabil. Chiar am dat o cautare de curiozitate sa vad ce parere au altii si multi pun la indoiala metoda lui Amir de a masura. Conform masuratorilor lui, toate amplificatoarele au abateri extrem de mici, sub pragul audibil,astfel ca ar trebui sa se auda toate absolut la fel,dar stim bine ca nu e cazul.

"Lafont cité deux pages plus haut, ASR n'a pas mesuré :

l'impédance d'entrée
l'impédance minimale de charge
le pompage (bursts)
le temps de restauration
la stabilité sous charge capacitive ou inductive
l'impédance de sortie
la réponse aux transitoires (temps de montée)
le temps de propagation
le déphasage
l'immunité aux interférences (HF)
l'immunité au rayonnement secteur (Hum)
la réjection en mode commun
la tension d'offset
"

Edited by vinciun, 12 June 2022 - 23:51.


#5906
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005

 edigee, on 12 iunie 2022 - 21:08, said:

Mai pun o data clipul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zvibQAvUwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ups astia schimba piese si nu masoara nimic?
Inca odata, pe utilizatorul final nu il intereseaza masuratorile el asculta, masuratorile si nu alea de pe ASR, au relevanta in o etapa din dezvoltarea proiectului, nu au treaba cu utilizatorul.
Am discutat cu persoane care au cumparat sisteme stereo ce trec de 100k euro iar raspunsul la intrebarea inevitabila a fost: pentru ca imi spune ceva, pentru ca imi creeaza o stare unica, niciunul nu stia cati Wati sau ce extensie F3 au.Acum in functie de persoana, de pretentii, de experienta, de gust, pot fi sisteme si de cateva mii de euro care ca faca senzatie.

#5907
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 vinciun, on 12 iunie 2022 - 23:51, said:

Conform masuratorilor lui, toate amplificatoarele au abateri extrem de mici, sub pragul audibil,astfel ca ar trebui sa se auda toate absolut la fel,dar stim bine ca nu e cazul.


Si cu toate astea Amir da exemple de anumite piese/albume , asta se aude asa ,la asta nu se aude OK toba etc. Deci practic se contrazice.
In afara de asta , daca vreun producator are curajul in a critica ceva la el , dupa aia efectiv omu' le desfinteaza produsele in "masuratori". Vezi cazul cu Hegel, unde Amir n-a intels practic niste lucruri elementare ,nu intru in detalii.

Edited by edigee, 13 June 2022 - 08:48.


#5908
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Am vazut si povestea cu Hegel. Erau ceva dezbateri si pe un forum francez.

#5909
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007

 edigee, on 13 iunie 2022 - 08:45, said:


Si cu toate astea Amir da exemple de anumite piese/albume , asta se aude asa ,la asta nu se aude OK toba etc. Deci practic se contrazice.
In afara de asta , daca vreun producator are curajul in a critica ceva la el , dupa aia efectiv omu' le desfinteaza produsele in "masuratori". Vezi cazul cu Hegel, unde Amir n-a intels practic niste lucruri elementare ,nu intru in detalii.
Se pricepe sau nu, omul a devenit o autoritate in domeniu. Au ajuns producatorii sa se roage de el sa refaca masuratorile produselor (cel mai recent exemplu este Cambridge, care i-au trimis un CXA81 nou pt teste, dupa ce au vazut ca il desfiintase intr-un test anterior). Al doilea set de masuratori au iesit ceva mai bine, se pare ca era ceva legat de conexiunea usb.
https://www.audiosci...sample-2.34724/

#5910
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 28.07.2005
M-o fugarit seful cu ardughia mea ,afara din sufragerie.
Cautat ceva mai micut sa pot asculta la casti sau difuzoare mai mici.
Ghici ce vine prin curier saptamana asta ?!

Attached File  Front_One.jpg   48.43K   48 downloads -=- Attached File  Front_Two.jpg   59.86K   48 downloads

#5911
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

 FC72, on 13 iunie 2022 - 07:53, said:


Ups astia schimba piese si nu masoara nimic?
Inca odata, pe utilizatorul final nu il intereseaza masuratorile el asculta, masuratorile si nu alea de pe ASR, au relevanta in o etapa din dezvoltarea proiectului, nu au treaba cu utilizatorul.
Am discutat cu persoane care au cumparat sisteme stereo ce trec de 100k euro iar raspunsul la intrebarea inevitabila a fost: pentru ca imi spune ceva, pentru ca imi creeaza o stare unica, niciunul nu stia cati Wati sau ce extensie F3 au.Acum in functie de persoana, de pretentii, de experienta, de gust, pot fi sisteme si de cateva mii de euro care ca faca senzatie.

Aia care dau sute de mii (Doamne ajuta, bine ca pot) si nu isi organizeaza niste blind tests adevarate, cu tehnicieni cu tot care sa ii asiste, sustin deci ca aia sunt niste fraieri cu cioc. Daca nu e clar, re-sustin si ma semnez in clar. Desigur parerea mea.

 rolion, on 13 iunie 2022 - 13:46, said:

M-o fugarit seful cu ardughia mea ,afara din sufragerie.
Cautat ceva mai micut sa pot asculta la casti sau difuzoare mai mici.
Ghici ce vine prin curier saptamana asta ?!

Front_One.jpg -=- Front_Two.jpg

Loxjie

 Tzur, on 12 iunie 2022 - 21:41, said:

Da, este o diferenta intre ce poti asculta pe sistemul de 3 lei vs ce poti asculta pe sistemul de 6000 lei.

Hitul verii isi pierde total farmecul pe sistemul adevarat iar albume si melodii total sterse sau neatragatoare pe sistemul de 3 lei devin nestemate pe cel adevarat.

De exemplu, mie nu mi-a placut deloc Pink Floyd cand eram pushtan si ascultam mp3-uri pe PC.

Iar acum, de pe vinyl sau de pe CD il ador!

La fel si muzica jazz, la modul genral, mi se parea un nonsens, si acum de pe vinyl imi place la nebunie.

Intervine insa si educatia muzicala, si maturitatea, dar totusi, un album Punk misto il ascult acum de pe vinyl sau CD cu si mai multa placere decat il ascultam cand eram mic si fraier dar tot imi placea.

Concluzia e simpla, esti chiar fraier daca-ti permiti lejer un sistem audio corect si nu ti-l iei, pentru ca-ti face viata mai frumoasa.

Am ajunsa concluzia atentie ce ne dorim, daca primim mama amplificatoarelor transparente s-ar putea sa plangem dupa aia.

 vinciun, on 12 iunie 2022 - 20:23, said:


Deci e o certitudine ca 2 amplificatoare cu masuratori bune pot presta perceptibil diferit pe aceleasi boxe. In final cum facem? Cum alegem?

Eu PERSONAL nu am testat inca 2 ampuri cu masuratori bune care sa sune diferit, fiindca aici intra mai multe variable:
sa ai in casa 2 ampuri cu masuratori independente solide, nu vorbim de specs
sa izolezi amplificarea spre testare, deci sa nu testezi 2 mapuri integrate...
partea de DAC, preamp, restul setupului sa fie identice
sa poti face BLIND test

Am ascultat ampuri integrate care sunau diferit pe aceleasi boxe, dar erau INTEGRATE, inclusiv DAC si numai unul din ele stiu ca era masurat de ASR (ceva mediu ok).

Am ascultat si ampuri integrate cu DAC integrat, masurate ok, care parca suna diferit, dar la un test nu ma jur ca detectez diferentele.

#5912
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 13 iunie 2022 - 14:38, said:



Aia care dau sute de mii (Doamne ajuta, bine ca pot) si nu isi organizeaza niste blind tests adevarate, cu tehnicieni cu tot care sa ii asiste, sustin deci ca aia sunt niste fraieri cu cioc. Daca nu e clar, re-sustin si ma semnez in clar. Desigur parerea mea.



Loxjie



Am ajunsa concluzia atentie ce ne dorim, daca primim mama amplificatoarelor transparente s-ar putea sa plangem dupa aia.



Eu PERSONAL nu am testat inca 2 ampuri cu masuratori bune care sa sune diferit, fiindca aici intra mai multe variable:
sa ai in casa 2 ampuri cu masuratori independente solide, nu vorbim de specs
sa izolezi amplificarea spre testare, deci sa nu testezi 2 mapuri integrate...

De ce trebuie sa le izolezi? Daca in test a fost masurat aparatul cap coada nu doar partea de power. Tu poate nu ai ascultat dar multi altii au avut ocazia sa testeze pe aceleasi boxe doua amplificatoare diferite, cu masuratori bune, si sa perceapa sunetul diferit. Deci ce ne intereseaza e sunetul final care iese din boxe.

#5913
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Chiar si asa, cum spuneam, sunt ampuri integrate bune care se aud la fel, deci nu toate ampurile bune se aud diferit.

Totusi, eu cand o sa fiu miliardar o sa testez izolat pe componente si o sa va anunt.

#5914
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

 edigee, on 12 iunie 2022 - 21:08, said:

Mai pun o data clipul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zvibQAvUwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Halucinant. Dpdv tehnic nu explica nimic. Dpdv al marketingului habar nu am, pe mine ma lasa rece, din partea mea pot sa colaboreze si cu un cimpanzeu sau cu un liliac dresat. Daca ideea era ca merg dupa ureche, iarasi halucinant (adica schimba piese dupa care nu mai masoara nimic, poate se duce distorsiunea in balarii...). Ce sa inteleg, ca ei construiesc ampul ca sa poata sa traga capacul si sa incerce diverse piese ?! Sa iau repede 3 bucati ca daca o mierlesc aia doi din clip si se duce naibii sunetul Yamaha ?!

#5915
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Marketing nu inseamna cei fac aia, marketing este cand se publica zeci de masuratori care de care mai imbarligate, fara relevanta sa puna botul cumparatorul ca isi cumpara stiinta, tehnica, la Kg, la W, la Amper, etc.
Se pare ca prinde trendul asta, acum vreo 20-30 ani mergea cu specificatiile care de care mai impresionante, cu multe zerouri sa cada in extaz cititorul de prospecte si cataloage.
Apoi a mai fost un trend cu materialele folosite la fabricare, neaparat exotice, compozite, organice, metale rare, etc.

#5916
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Pai atunci am o lista lunga de colegi care sa ii ceara scuze colegului Geronimo.
Pare ca HI Fi e noul voodoo.
Ma duc sa dau 2 suturi in boxe si 3 ciocane in amplificator, sunt convins ca le tunez in felul asta, pe ascultate.
Sa nu uit sa moi interconectul in ulei de masline.

 vinciun, on 12 iunie 2022 - 23:51, said:

Problema nu e in faptul ca ar exista niste parametri nemasurabili, ideea e ca protocolul de masurat a lui Amir nu e perfect si el nu masoara tot ce e masurabil. Chiar am dat o cautare de curiozitate sa vad ce parere au altii si multi pun la indoiala metoda lui Amir de a masura. Conform masuratorilor lui, toate amplificatoarele au abateri extrem de mici, sub pragul audibil,astfel ca ar trebui sa se auda toate absolut la fel,dar stim bine ca nu e cazul.

"Lafont cité deux pages plus haut, ASR n'a pas mesuré :

l'impédance d'entrée
l'impédance minimale de charge
le pompage (bursts)
le temps de restauration
la stabilité sous charge capacitive ou inductive
l'impédance de sortie
la réponse aux transitoires (temps de montée)
le temps de propagation
le déphasage
l'immunité aux interférences (HF)
l'immunité au rayonnement secteur (Hum)
la réjection en mode commun
la tension d'offset
"

Sigur nu inteleg dar retin subiectele, asa ca pot sa iti spun ca am vazut multe discutii si raspunsuri pe ASR, chiar implicandu-l pe Amir, pe temele listate de tine.
Ma rog, nu e varu-meu.

#5917
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Discutii  bineinteles ca exista, fiecare isi justifica teoriile cum poate.

Pentru mine masuratorile sunt utile ca sa elimin de pe lista de cumparaturi unele aparate ( alea care au unii parametri masurati slabi). Apoi, dupa ce mi-am facut o lista cu cateva aparate care m-ar interesa si nu prezinta  probleme la masuratori, prefer sa le testez si aleg dupa aia.

#5918
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Daca o iei pe panta asta a asaziselor masuratori nu mai gasesti niciodata sistemul care-ti place.
E bine de avut niste parametri , asa groso-modo , dar daca intri in jocul alora de pe ASR iti faci neuronii varza , nimic n-a sa mai fie bun , la toate chestiile sunt diverse probleme(bineinteles amanuntit masurate).
Si nu e nimic voodoo ,nici macar aia din clipul ala , ca aia am cunoscut si eu diverse persoane. Nu in sensul ala dar oricum , cu niste urechi aproape supranaturale.  Un fost coleg de la studio tot zicea ca o clapa Korg suna putin out of tune. Ei bine era vorba cam de o coma , aprox 100 parte dintr-un semiton!

#5919
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Te pomenesti ca nu s-a masurat totul, ori protocolul utilizat la masurare nu tine cont de vreun parametru, ori s-a facut vreo eroare experimentala ( intentionata sau nu) ori cine stie ce imi scapa acum. Deci nu zic ca aleg sa cumpar un aparat care masoara prost, ci din alea care masoara  bine mai filtrez odata testand in teren, fiindca din alea care masoara bine se intampla sa existe unele care nu-mi plac sau imi plac mai putin.

#5920
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

 edigee, on 14 iunie 2022 - 11:44, said:

Daca o iei pe panta asta a asaziselor masuratori nu mai gasesti niciodata sistemul care-ti place.


Sa lasam ASR de o parte.
Ce ar vrea sa zica Yamaha in clip ? Ca au construit ampul, ca au definitivat masuratorile - pt ca ei au cred cele mai complete masuratori publicate dintre brandurile care produc clasa AB.
Dupa care, in clipul ala, testeaza niste piese in aceleasi specificatii mari (sa zic tranzistori, condensarori etc nu stiu) ? Si care e logica, daca dpdv tehnic piesele au aceleasi puteri, impedante & shit, care e parametru variabil ne/masurabil care face diferente la ureche ?

 edigee, on 14 iunie 2022 - 11:44, said:


Si nu e nimic voodoo ,nici macar aia din clipul ala , ca aia am cunoscut si eu diverse persoane. Nu in sensul ala dar oricum , cu niste urechi aproape supranaturale.  Un fost coleg de la studio tot zicea ca o clapa Korg suna putin out of tune. Ei bine era vorba cam de o coma , aprox 100 parte dintr-un semiton!

Pai e voodoo, adica setarea sunetului depinde de baieti cu niste capacitati mult peste medie. Asta e pct.1 .
Pct. 2 e cum se justifica tehnic obtinerea variantelor din care aleg sau varianta pe care vor sa o promoveze.
Deci japonezul zice 'Ni-ho-ho, sa varam niste extra bas' si atunci ce piese dezlipeste si lipeste in schema ?! Asta intreb, care e arsenalul tehnic si cum adica nu il cunoastem in 2022 ?

#5921
Allaric

Allaric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.01.2022

 FC72, on 14 iunie 2022 - 10:42, said:

Marketing nu inseamna cei fac aia, marketing este cand se publica zeci de masuratori care de care mai imbarligate, fara relevanta sa puna botul cumparatorul ca isi cumpara stiinta, tehnica, la Kg, la W, la Amper, etc.
Se pare ca prinde trendul asta, acum vreo 20-30 ani mergea cu specificatiile care de care mai impresionante, cu multe zerouri sa cada in extaz cititorul de prospecte si cataloage.
Apoi a mai fost un trend cu materialele folosite la fabricare, neaparat exotice, compozite, organice, metale rare, etc.

Exact. Buna observatie. Ce te faci daca graficul e superb dar sunetul nu-ti place. Poate vre-o masuratoare sa exprime corectitudinea reproducerii sunetului unui instrument (ex. vioara)? Doar cine mai umbla pe la Opera ar putea sa-si dea seama, oarecum, subiectiv. Pur si simplu iti place sau nu cum suna.

#5922
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Piesele care le schimba nu modifica cu nimic din ce ar putea masura ASR, dar modifica sunetul este exact demonstratia sa intelegi ca nu sunt necesare acele masuratori.
Marantz, Mark Levinson, de exemplu,  au avut modele identice la care operau modificari la anumite componente fata de versiunea de baza, pe care le denumeau separat si care se vindeau la pret dublu, triplu pentru ca sunau altfel! Modificarile se faceau la unele existente, nu se fabricau altele noi de la zero.
Aceleasi scheme, aceleasi valori la componente, aceleasi "masuratori" doar calitatea acestora difera dramatic.

Te-as intreba ce parametru anume masoara si cum se evidentiaza exact in ce se aude?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate