Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cine ne trimite virusii?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
vichy

vichy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 22.07.2008
De ce ar cheltui cineva atata energie si timp pt. a crea noi virusi? Ce castiga?Pe scurt,de ce o fac?

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

Vizualizare mesajvichy, pe Mar 4 2009, 18:48, a scris:

De ce ar cheltui cineva atata energie si timp pt. a crea noi virusi? Ce castiga?Pe scurt,de ce o fac?
Pentru intreceri, in general. Sa vada care e mai tare
OFF: Am facut si eu odata cu 3 prieteni pariu pe 100 $ ca cine face virus ce ajunge in tot blocu(aveam retea) ia banii. Eu am creat virusu dollar-eye...am luat 300$ :peacefingers:

#3
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.304
  • Înscris: 01.01.2007
Foarte interesant topicul,sunt curios unde va ajunge.
De exemplu antivirusii de tip rogue care incearca sa te convinga sa ii cumperi--din fericire romanii nu pun botul la astia  dar in afara e jale....

#4
djody

djody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 239
  • Înscris: 07.04.2008
Am inteles ca si companiile producatoare de soft anti virus sunt  implicate in creearea virusilor , pt a vinde softul! :wallbash:

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.322
  • Înscris: 02.02.2006

Vizualizare mesajcristian0007, pe Mar 4 2009, 18:54, a scris:

Foarte interesant topicul,sunt curios unde va ajunge.
De exemplu antivirusii de tip rogue care incearca sa te convinga sa ii cumperi--din fericire romanii nu pun botul la astia  dar in afara e jale....
Asta pentru că românii nu-s obișnuiți să dea bani pe soft (mai ales pe soft pe care nu l-au ales...pentru că trebuie multă muncă de convingere ca să convingi un român să cumpere un soft...nu ajung numai câteva mesaje "amenințătoare" :P ). Nu știu dacă să spun că treaba asta e bună, sau rea... :rolleyes:

Vizualizare mesajdjody, pe Mar 4 2009, 19:06, a scris:

Am inteles ca si companiile producatoare de soft anti virus sunt  implicate in creearea virusilor , pt a vinde softul! :wallbash:
Asta face parte din vestita și răspândita Teorie a conspirației. :)


Cât despre întrebarea originală... nici nu știți cât se câștigă din industria malware-ului, în special din SPAMMING (care se face prin intermediul malware-ului tip spam-bot).

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Sunt forumuri speciale(nu o sa dau link) in care se vad virusii pe bani ca verdeata la piata :)

Si pe bani grei.

Pe langa cele spuse aici, unii mai fac si teribilism.

Dar industria e in crestere si se castiga bani grei din spam, phishing(aici e buba) si din altele :)

#7
vichy

vichy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 22.07.2008
Inteleg,creatorii de spy au macar o ratiune.Vand informatii companiilor de publicitate si aia imi baga spam.In plus,mai fura si date confidentiale.Dar virusul care distruge?Ce interes are cineva sa-mi distruga platforma cu tot ce am stocat acolo?

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Gandeste-te la un sistem bancar. Insearaza virusul si sterg urmele ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate